Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Blesková svatba 🙂. Existuje možnost formál.podpisu bez obřadu?

lendot
8. zář 2020

Moje kamarádka (z Prahy 8) by se ráda "bleskově vdala".
(S přítelem žije 10 let.)

Měla ovšem asi značně zkreslenou představu, že lze dojít jen na matriku a jen tam formálně podepsat formální dokument společně se svědky, víc nic. (Doslova skoro na počkání.)

Nestojí vůbec o obřad, ceremonie, početné hosty... o nic takového typicky svatebního.

Nicméně se dozvěděla na matrice informaci, že první volný termín je až 30.10.

Nevíte, prosím, jestli existuje možnost jen formálního podpisu bez obřadu?

Nenapadá Vás, prosím, jak a kde by šla taková blesková svatba zařídit a zkrátit tedy čekání místo toho konce října?

Děkuji za info, pokud Vás něco napadá. 🙂

gracinka7
8. zář 2020

Může zkusit jinou matriku, kde budou mít dřívější termín.

mimi1004
8. zář 2020

Matrika má v popisu práce i jiné náležitosti než jen svatby, proto se kamarádka nemůže divit, že i na tuto zcela formální svatbu si musí zajistit termín, který má matrika vyhrazený svatbám. Takže zkusit jinou matriku, ale pokud se nepletu, když to bude jiná než v místě bydliště, bude za to platit.

mimi1004
8. zář 2020

A vzhledem k letošnímu bláznivému roku by měla být ráda i za 30.10.

ruzenka95
8. zář 2020

To asi ani nejde. Matrika ma nejaky cas na zpracovani dokumentu - asi tri tydny, driv to asi ani nejde i kdyby volny termin byl.

lendot
autor
8. zář 2020

@mimi1004 ano, víceméně to jí taky i řekli 🙂

hancazivocich
8. zář 2020

@lendot - i nám ukázal nejbližší volný termín cca tři týdny, měli jsme fofr svatbu - proslov zkrácen na minimum - předpokládal se obřad my dva, svědci a dítě..Nakonec nás bylo o pár víc, ale vše jde, i náš fofr obřad trval kolem....15 minut? Přesně už nevím...
Musí si to připravit, nemají jen je - připravují nové příjmení, nové dokumenty, kontrola občanek, dohledávají info o svědcích, atd. Za mě se to za tři týdny dá stihnout. Pod bych neriskovala, někde se to sekne...

mimi1004
8. zář 2020

@hancazivocich U nás to bylo obdobné, i když my měli hlavně štěstí, že jim za ty 3 týdny jeden pár odřekl, jinak by to bylo taky delší čekání.
@lendot My jsme navíc museli nejdříve přijet vyplnit nějaké ty papíry, dodat údaje o svědcích a vůbec nahlásit, jak si to představujeme. Dokonce jsme zjistili, že ani prstýnky být nemusí. To bylo cca kolem 20.6.2015 a svatba byla 10.7.2015.

barborka09
9. zář 2020

@ruzenka95 Je to sice už nějaký pátek, ale my jsme přišli na matriku ve středu s tím že se chceme vzít. První termín byl hned tu sobotu a kdyby mohli oba svědci tak by nás oddali. Tak se to posunulo o týden. Takže o nějaké lhůtě na vyřízení vůbec netuším. Měli jsme sebou rodné listy a občanky a to stačilo. Ale to byl rok 2008.

jaja01k
9. zář 2020

Ať zkusí matriku v nějaké menší obci za Prahou. Nicméně bez obřadu, alespoň krátkého, to stejně nepůjde.

mimi1004
9. zář 2020

@barborka09 Jj, máš pravdu. Podle https://www.mvcr.cz/clanek/obcan-na-urade-manze... není žádná lhůta stanovena, takže záleží na obsazenosti vypsaných termínů. Ale jak už jsem psala výše, vzhledem k letošnímu bláznivému roku bych byla za konec října šťastná 😉

janalov
9. zář 2020

Ať obvolá nějaká menší města v okolí v pro ně rozumné dojezdové vzdálenosti a poptá se po nejdřívějším termínu. Ale sednout si ke stolu a podepsat papíry prostě nejde legálně nikde. Vždy musí být přítomni minimálně ženich a nevěsta a 2 svědci. Předpokládám, že každý rozumný oddávající nebude mít sáhodlouhý dojemný proslov pro 4 lidi, ale nějaký rád a dekórum ten obřad prostě ze zákona musí mít. V podstatě rozumím tomu, že kamarádka nechce klasickou svatbu, ale když se po 10 letech zničehonic chtějí vzít, musí prostě počítat s tím, že to není na počkání a že se nedají alespoň ty základní formality obejít.

hajanik
9. zář 2020

Nám bylo řečeno, že musí proběhnout právní forma (jestli si ten termín dobře pamatuji), takže oddávající, matrikářka a kraťoučký proslov. Takže u nás my dva + dva svědci, v obřadní síni, bez kytky, bez prstýnků, a za deset minut hotovo 😉

merope
9. zář 2020

Vím, že všichni pirátští radní na magistrátu můžou oddávat. Zkusila bych se zeptat jich, zda by mohli dřív.

syrinxka
10. zář 2020

My jsme našli menší obec a s termínem nebyl problém, takže bych zkusila najít také nějakou menší v okolí. Chtěli jsme také jen podepsat a jít, ale trvali na přečtení těch řeči a museli jsem si říct Ano před těmi svědky. Byli tedy aspoň stručni. Do 45minut jsme byli už i doma.

tulikiss
10. zář 2020

@syrinxka tak zrovna to "ANO" je jedna ze zakonych podminek, aby byla svatba platna. nic vic tam neni treba moc okecavat, ale musi tam zaznit prave ten souhlas pred svedky.

Sem začni psát odpověď...

Odešli