Dupačky nebo polodupačky? Co je praktičtější?

blevinka
19. črc 2013

Dobrý den,
ráda bych poprosila zkušené maminky o radu, jestli je dobré do základní výbavy pořídit spíš dupačky nebo polodupačky? Co vám přišlo praktičtější? Jaké jsou klady a zápory? Co jste vůbec v začátku péče o novorozeně používaly nejvíc? A kolik kusů od které velikosti? Využiju všechny velikosti, nebo se dají některé "přeskočit"? Čekáme první a k tomu zimní miminko, takže se omlouvám za možná hloupé dotazy. Děkuji za názory všech.

zelvatko
20. črc 2013

DUpačky jsme měli tak první 2měsíce.. pak jsem přešla na polodupačky.. je to rozhodně lepší jak tepláky a ponožky.. zavinovací body jsou hrozné!!Dotala jsem pár kusů a převlíkám to normálně přes hlavu, to zavinování se mi nelíbí.. - nejlepší body jsou z Tesca F&F!

maladama
20. črc 2013

@blevinka ono je to hrozně individuální, co ti bude vyhovovat. Za mě třeba zavinovací body ani omylem, sice se mi strašně líbily a myslela jsem, jak bude manipulace s nima snazší než s normálními, ale už u prvního v prvních týdnech jsem skončila u toho, že jsem mu je oblíkala zapnuté, protože rozepínat a zapínat 4-5 druků navíc byl oser a taky se mi na ty rozepnuté blbě dával (já i overálky nandávám odspoda, ne položením dítěte na něj). A navíc, u zimního miminka (zvlášť teda u těch s dlouhým rukávem, když na doma nebudeš dávat další vrstvu) mají větší výstřih než klasická přes krk.

Můj starší byl hodně blicí, takže mikinky a tak podobně se mi moc neosvědčily - nejlíp fungovalo na doma body s dlouhým a na to dupačky, když se poblil, vyměnit dupačky (spodem), abych moc nemanipulovala s horní částí těla. Overálky akorát na noc, ale já je vnímám jako "pyžamka" a nějak se mi nelíbí je dávat dětem na den.

maladama
20. črc 2013

jo a ponožky jsou hrozná sázka do loterie, jestli budou sedět. Většinou buď nepadají, ale nechávají na nožičkách otlaky, nebo nenechávají otlaky, ale pak jdou skvěle skopnout a furt jen hledáš, kde zrovna jsou.

blevinka
autor
20. črc 2013

Jste zlaté, všem moc děkuju za názory 😉
Můžu se zeptat na konkrétní výrobce/značky polodupaček a dupaček, se kterými jste byly spokojené?
U těch polodupaček je hromada výrobců, některé vypadají, že mají solidní vysoký pás, ještě teda aby byl pružný a nevytahal se, nebo aby dupajdy nesjížděly.
A jsou i u polodupaček smysluplné druky mezi nohama?
Myslíte, že má smysl kupovat velikost 56 - aspoň teda pár kousků, když jsme oba s manželem hodně vysocí (manžel má přes 2 metry) a i na utz mi říkají, že má dítko dlouhou stehenní kost?

blevinka
autor
20. črc 2013

@zelvatko a @maladama to jste mě teda dostaly s těmi zavinovacími body, všude je doporučují právě pro začínající maminky, které se bojí s děťátkem manipulovat kvůli hlavičce, děkuji za názor! 🙂

jika10
20. črc 2013

Tak u nas ani jedno. Do dvou mesicu zavinovaci body a polodupky skvela vec. Potom pouze obyc dobycko a nejlepe puncosky nebo teplacky. Mela jsem nakoupeno spoustu polodupacek a vubec je nenosime 😝

maladama
20. črc 2013

@blevinka ono je to fakt hrozně individi, co komu vyhovuje.
Jo a taky se přidávám k chvále Tesco věcí - jejich body hrozně vydrží, nikdy se mi nevytahovaly u výstřihu, měla jsem výrazně dražší z Mothercare (hrozně se mi líbily) a po dvou vypráních měly výstřih jak z Carmen, až pod obě ramena.

kalipso
20. črc 2013

@blevinka no za mě teda zavinovací body bylo to nejlepší co jsem mohla mít! Já zas nedávala hrozně dlouho nic přes hlavu, nešlo mi to. Zavinovací body jsem si rozložila, malou na něj položila a provlíkla jen ručky a bylo, i manžel pak ochotně převlíkal, když nemusel tahat nic přes hlavu 😉

kataol
20. črc 2013

polodupačky...zapínání a odepínání dupaček hlavně v noci je za trest, když přebaluješ co dvě hodiny 🙂 jinak manipulace s dítětem není proč se bát...stačí si uvědomit, jakým otvorem muselo projít a jaký tlak na něj působil, těžko mu ublíží, když trošku zaklimbe nebo se trochu bouchne do přebalovacího pultu 🙂 bohužel to mám odzkoušené, děti jsou tvrdší než se zdají, já jsem celkem nemotorná a moje dcerka si docela zkusila a krom trochu pláče se ji nikdy nic nestalo 🙂 jo a z tesca mám osobně špatnou zkušenost, malá dost blinkala a špinila a často jsem prala a roztahujou se do šířky...já nakupuju u Carter´s a cena i kvalita supr..až na to, že je to z Ameriky a poštovné něco stojí...

blevinka
autor
20. črc 2013

@kataol děkuji za tip, můžu se zeptat, zrovna koukám na číslování u toho Carter's, ale velikost NB, 3M, 6M...poradíte mi prosím, ke kterým velikostem se to dá přirovnat?

kataol
20. črc 2013

@blevinka NB je newborn, takže vesměs 50 - 56...oni to mají cca po třech měsících, takže 3M je 3-6m, 6M je 6-9m...ale je to zhruba, každé dítě roste jinak, moje Amálka má momentálně velikost 9 i 12, je jí 10 měsíců...když se podíváš na stránky cartershttp://www.carters.com/carters/3-Piece-Pull-On-... přímo u toho oblečení jak je cena, pod ní barva a pod ní malým so simple sizing...na to klikni, vyjede tabulka velikostí, tam překlikni na centimetry a máš přímo na kolik cm to je

kataol
20. črc 2013

@blevinka ten odkaz nejde rozkliknout, najeď na www.carters.com tam na jakékoliv oblečení a u toho to najdeš

blevinka
autor
20. črc 2013

@kataol moc děkuji

ratatooy
20. črc 2013

mi použivaly a budem polo i dupky,ale na spaní jsme mely kvuli přebalováni nejradší noční košilky

ratatooy
20. črc 2013

a co teda uplne nesnáším jsou body s lodičkovým vystřihem jak maji překřížení na ramenech,ja nevim proč to delaji a nedaji to rovnou na ramenu na knofličky nebo patentky,takhle to akorát padá dolů z ramen,jinak mam taky nejradši zavinovaci body

elana
20. črc 2013

@ratatooy haha, tak teď jsi mě pobavila, ale fakt 😀 Já totiž nenávidím a vůbec nedávám naopak body bez lodičkovýho výstřihu. Ten mi přijde praktickej, dobře se to oblíká přes hlavu, je to roztahovací, takže i v době, kdy už třeba by dítě bodíčko nosit nemohlo jen díky tomu, že má větší hlavičku nebo širší krk, a na dýlku ok, tak s lodičkovým výstřihem může, protože se to prostě trošku roztáhne a neškrtí to v ramenou. Mě naopak patentky na ramínkách šíleně prudí, ještě s tím se prát, kdepak, navíc se to kolikrát rozepíná, jak dítě zvedne ruku atd. Knoflíčky už vůbec ne. Takže jen ať dělají pořád to i to, každá si aspoň vybereme 😎

sheima
20. črc 2013

Spíše dupačky....jsou přes bedra, a zádička..a miminko není tolik stažené v pase....

jennyska
14. říj 2013

Ahoj Maminky,

na Modrém koníkovi si všechny společně vytváříme knihovničku pojmů a zkušeností kolem všeho mateřského 🙂
Dnes v ní přibyl i článek na téma Dupačky a proto bych Vás ráda poprosila, zda byste mohly své zkušenosti s dupačkami (jaká značka, cena, materiál, atd.) napsat k článku https://www.modrykonik.cz/dupacky .

Některé maminky mohou shánět informace o dupačkách, jejich využití, popř. kolik je dobré si jich pořídit pro dítě atd. a vy jim s tím můžete velmi pomoci 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den!
Janča