Dupačky nebo polodupačky? Co je praktičtější?

blevinka
19. črc 2013

Dobrý den,
ráda bych poprosila zkušené maminky o radu, jestli je dobré do základní výbavy pořídit spíš dupačky nebo polodupačky? Co vám přišlo praktičtější? Jaké jsou klady a zápory? Co jste vůbec v začátku péče o novorozeně používaly nejvíc? A kolik kusů od které velikosti? Využiju všechny velikosti, nebo se dají některé "přeskočit"? Čekáme první a k tomu zimní miminko, takže se omlouvám za možná hloupé dotazy. Děkuji za názory všech.

evaviki
19. črc 2013

@blevinka polodupacky, teplacky.. je to lepsie pri prebalovani... taky teplaky dyl vydrzi.. co se tyce velikosti, tak alespon par bodyciek by si mala mat v 56, aby to na mimi neviselo.. na to pak navleknes 62..

zuz.ik
19. črc 2013

Používala jsem hlavně dupačky, přijdou mi pro mimi pohodlnější, ale když mají dupačky dobrou gumu v pase (širokou a ne moc škrtící), tak jsou praktičtější. Tepláčky jsem používala ze začátku miminálně kvůli ponožkám. Přišlo mi, že na tak malé nožičce to musí mimi škrtit, a když to neškrtí, tak padají. To je jen moje zkušennost, možná jsem měla špatné ponožky 🙂. Tepláčky jsem více začala využívat cca od 8 měsíců a naopak dupačky a polodupačky úplně zrušila cca po roce, když malý začal chodit a dostal na doma papučky.

janakla
19. črc 2013

@blevinka u nás jednoznačně overálky! 😉

nikollita
19. črc 2013

Já jsem za polodupačky, jsou více praktické a vydrží dlouho. Ze začátku jsem měla dupačky a pořád jsem jen kupovala větší.
Poludupky používám ještě teď 🙂
Jinak u nás to bylo tak, že do 56 se nevlezl nikdy, 62 měl asi měsíc, 68 ještě míň a pak jsem rovnou přešla na 86 (74 přeskočena). Kluk nám rostl před očima. Co měsíc, to kilo nabral 😀 v půl roce 10 kg 😀

medakote
19. črc 2013

@blevinka já jsem pro to, namíchat to, něco dupačky, něco polodupačky- těch více, ale pouze s dobrou gumou v pase, ne volnou, ne škrtící..., pro starší (tak od půl roka),jsem byla spíš pro tepláčky a lacláčky. Obecně polodupky a tepláčky vydrží velikostně déle. Náš prcek měl velkou nožičku a dupačky v jeho velikosti mu byly malé přes ťapky a používala jsem látkovky, takže jsem spoustu dupaček nezapnula mezi nožičkama. Co se týká velikostí, my v dupačkách úplně přeskočili 68, když by mu byly, bylo horko a za čtrnáct dní už je neoblékl... Ale u vás to může být jiné, náš synek v půl roce nosil vel.80 a znám děti, které skoro v roce nosí 68. A také závisí na výrobci, někdy se stejné velikosti liší. Kolik čeho pořizovat neporadím, já malé velikosti hodně podědila a měla půjčené, měl toho hodně, navíc jsem měla některé kousky oblíbené, takže jsem třeba měla pět bodyček v jedné velikosti a nosil pořád dokola jen tři....

audi1986
19. črc 2013

jednoznačně overálky - celopropínací -) položí se na podložku a dítě na to a jakoby se do toho zabalí - super věc hlavně ze začátku, kdy se člověk bojí hlavičky -)
později jsme na doma nosili - bodynko, tričko (mikinku), polodupačky - míval často studené nožky a takhle to bylo lepší, že měl třeba ponožky a přes ně ještě ty polodupačky
tepláčky jsme měli taky, ale často byli s úzkou gumou, lepší jsou polodupačky se širokou, která netáhne na bříšku

petkula
19. črc 2013

@blevinka já jsem za polodupačky se širokým nápletem v pase a bez ťapek - dole jsou taky ukončeny nápletem. Vydrží hrozně dloulo. Měla jsem převážně velikost 62, možná jedny 56 z HandM, Lindex a vydržely snad do půl roku. Pak jsme měli vel. 74 a ty byly tak od půl roku do roku. Ty náplety se totiž dají zahnout, takže je můžou nosit i novorozenci a postupně se odhrnují. Měla jsem i klasické dupačky ale z těch rychle kluci vyrostli (měli je snad měsíc). A ještě doporučuji zavinovací bodýčka, jsou super.

zuny
19. črc 2013

polodupačky vypadají "líp", ale já jsem používala dupačky. Oba kluci měli prdíky 4měsíce v kuse, tak aby je to na bříšku neškrtilo. Tepláčky jsme používali tak od 5-6měsíců (narodili se v květnu), v zimě byli nejlepší punčocháčky, ale to už kluci byli větší.

petkula
19. črc 2013

@blevinka jo a ještě jsem pak polodupačky využívala místo punčocháčů 🙂

blevinka
autor
19. črc 2013

Děkuji všem maminkám za skvělé tipy, praktické zkušenosti jsou k nezaplacení ;)
@petkula děkuji za tip i obrázky, určitě tedy pořídím, zavinovací body už mám nakoupené, jenom jsem včera s hrůzou zjistila, že každá firma má jiné číslování a zavinovací body z H&M velikost 68 odpovídá velikostem zavinovacího body 62 z C&A a Lindexu..ty velikosti vůbec nemám v oku, tak to abych chodila na nákupy s metrem 🙂
Akorát teda jak píše zuz.ik nemusím mít obavu z používání ponožek? Poradíte prosím, jak se vůbec ponožky pro miminka vybírají nebo kde nakupujete?

mafeska
19. črc 2013

pro novorozence jsem používala hodně dupačky+košilku a na noc celopropínací overal. polodupky jsem měla nakoupené taky ale moc jsem je nevyužívala, i když jsem koupila s širším pasem. Jak malá rostla oblíbila jsem si přes den kombinaci body a punčošky, na noc zmíněný overal.

blevinka
autor
19. črc 2013

@mafeska takže jste polodupačky úplně nahradila punčoškama? 🙂

devendra
19. črc 2013

Já jsem pro polodupačky. Je to rozhodně jednodušší při přebalování. Dávala jsem je tak dlouho, dokud se nezačal stavět 🙂 Dupačky měl taky, ale když jsem stála ve skříni a byly k dispozici i polodupačky, tak jsem sáhla po nich.

aideen
19. črc 2013

U prvního prcka jsem využívala jenom dupačky. U druhého jsem dupačky nepoužila snad nikdy a jeli jsme jenom na polodupačkách nebo šlapkáčkách. 🙂 No a teď u třetího nevím, na co budu mít víc náladu 😀

sarusa
19. črc 2013

taky děkuji za tuhle diskuzi..super

evaviki
19. črc 2013

@blevinka ja koupila frote ponozky v tescu.. netlacili a drzali na nohe v pohode.. a teplacky su pre mna to, co sem dala na fotke petkula 😀

petkula
19. črc 2013

@blevinka ponožky jsem kupovala v Tescu, takové lehce žebrované - bez gumičky. Měli většinou 5-pack. Nejdřív jsem je dávala pod dupačky a když začalo mimčo více lozit, tak na dupačky, to si je tak neshrnovalo 🙂
A jak jsi psala, že body z HM je menší než CandA, tak to se divím. Za mně to bylo vždy naopak, HM měli většinou větší věci než ostatní firmy.

blevinka
autor
19. črc 2013

@petkula děkuji za tip na ponožky 🙂 nevím jak je to u velikostí klasických body, ale ty zavinovací mají skutečně menší..Jak jste mi posílala obrázek tepláčků z HM, máte konkrétně s nimi dobrou zkušenost? našla jsem na netu i jiné prodejce, kteří jsou o něco levnější, tak se chci zeptat, jestli je důležitá jen šířka lemu v pase? Kolik takových tepláčků v jedné velikosti jste užili?

milada2
19. črc 2013

Nejlepší jsou punčocháče 😉

petkula
19. črc 2013

@blevinka já jsem byla právě nejvíc spokojená s HM a z Lindexu, byly pevné a kvalitní. Jsou sice dražší ale většinu jsem jich nakoupila v sekáči 😉 Nevím přesně kolik jsem jich měla ale řekla bych, že asi tak 6 kusů a stačily. Možná jsem měla dvoje v 56 a čtvery v 62. Od jiných prodejců nemám zkušenost ale dala bych si pozor, aby ta guma v pase nebyla moc volná, aby byly ze 100% bavlny a taky jestli ten náplet je opravdu z úpletu a jestli uvnitř není guma - ta by mohla tlačit.

hofka1
19. črc 2013

Když to je asi na každým, jak mu pak vyhovuje. Já třeba punčochy na mimino nikdy nedala, nechtěla jsem dávat nic upnutýho a navlíkat do nich mi přišlo jako hrůza, až snad někdy na roční dítě. Využila jsem jak dupačky, tak polo i tepláčky. Ty možná víc. Ponožky různé, hlavně neškrtící lem.

loafeer
19. črc 2013

ja polodupacky, ale ne vsechny byly dobre, nektere sjizdely a to bylo na prd. Dobre jsem objednavala pres net na mamitati, spatne jsme koupila v pompu...sice krasne semisove, ale nedrzely

lucidela
19. črc 2013

U nás se nejvíce osvědčily celopropínací overálky s ťapičkami. Super věc! Podle mě nejpohodlnější, miminku se nemusí nic přetahovat přes hlavičku, vypadají roztomile a jedním kouskem ho oblečeš od hlavy až po prstíčky u nožiček. Někdy mají i integrované rukavičky proti poškrábání a to se hodí i v chladnějším počasí. Také to ušetří práci - místo dvou až třech věcí pereš a žehlíš jen jednu 🙂 Polodupačky nám většinou padaly, u tepláčků se musely řešit ponožky a ty také pořád padaly. Jediné polodupačky, se kterými jsem byla spokojená, byly od HaM. Někdo už sem dával obrázky.

mafeska
19. črc 2013

@blevinka přesně tak.

lv
19. črc 2013

za me polodupacky, tedy gatky s vysokym mekkym pasem

katyxq
19. črc 2013

u nás zvítězily ze začátku polodupačky (jsou rychle stáhnout, rychle natáhnout), od druhého/třetího měsíce pak ponožky se sock-ons a návleky (Baby Legs, není potřeba vůbec svlíkat). Overaly nesnáším, než se to svlíkne, navlíkne, dítě chytá nerva a já taky, dupačky jsou na tom jen o fous líp, rozepínací v rozkroku úplně k ničemu, moc patentků, zase nervy, když se díťe mrská a nejde mi to zapnout.

vosinka
19. črc 2013

u nás jedině dupačky - patentky bud nahoře nebo dole (v rozkroku byly asi lepší), využila jsem je do asi 7 měsíců. A od velikosti 56, po narození mu i to bylo velké (měla jsem dvoje a honem dokupovala).

lucieandrlova
20. črc 2013

Co týče velikosti, tak bych moc nenakupovala první velikosti 48, 50, 52. Je to pro hodně malé miminka či předčasně narozené. Dcera se narodila s 53 cm a 3,56 kg a i 56 měla krátce... Ale pár bodýček v této velikosti je potřeba jako spodní vrstva (lépe s krátkým rukávem). Narozené miminko by mělo mít spodní vrstvu (bodýčko) a pak druhou (oblečení). V zimě bych pak doma přidala přes oblečení ponožky.
Co se týče polodupaček/dupaček. Dupaček jsme měli koupených spoustu a i nádherné z Německa. Nikdy jsme je nepoužili. Dcera byla strašně živá a ani chvilku neležela na přebalovacím pultě v klidu, takže bylo docela umění ji vůbec obléct... Nám se osvědčily nejvíc overaly. Celé se rozepnou, miminko se tam šupne a celé se to zase zapne. A měla je až do 10 měsíců než si začala stoupat a dělat první krůčky. Polodupačky jsem střídala s overaly, hlavně u většího miminka. Polodupačkám jsem později ustřihla šlapky a nosila je dál na doma jako tepláky, kratší tepláky. (teď je pořád ještě využije v létě doma jako kratší kalhoty. )Jinak overaly dělají i z teplejšího materiálu, takže se dají nosit i ven a také na ven jsme měli overalovou kombinézu. - rychle se oblékala. Oblečení jako kalhoty, trička apod. jsme nikdy nevyužili... Dle mého názoru to je obchodní trik - malé roztomilé košilky a kalhotky... Dokud má dítě plenku (a tu má tak do cca 15 měsíců mimimálně, většinou spíše do 2 let), je lepší kupovat bodýčka než trička... Trička jsem začala dávat až teď (za měsíc má 2 roky), protože ji cvočky dole vadí, když jede na kole - odrážedle. Pro miminko jsme hodně nakupovali www.promrnousky.cz (mají kvalitní materiály a bodýčka dobře roztahovatelná u krku) a později v CaA.

elana
20. črc 2013

@blevinka mě pro ty malé miminka víc vyhovujou dupačky, resp. výhody mají stejné jak polodupačky-v dnešní době už jich má naprostá většina rozepínání mezi nožičkama (jiné bych nekupovala), takže se nemusí svlíkat celé (což vlastně polodupačky stáhnout musíš, takže je to ještě jednodušší svým způsobem), ale navíc prostě se mi ti malošci v dupačkách hrozně líbí, patří to k nim. Ale to je věc vkusu, já třeba vůbec nemám na miminech ráda rifle, ty jsem dávala nejdřív v roce. Takže za mě dupačky ano, ale nekupovala bych toho moc, jeden, dva kousky, těch polodupaček ostatně taky, ti prckové to ještě moc neušpiní a strašně rychle rostou, vyřazuješ někdy po dvou, třech týdnech. Vel. 50 jsem nekupovala vůbec, 56 něco málo, nejvíc se pak užijou velikosti 62, 74, 68...oni pak trošku ten růst zpomalí, tak to to se nosí dlouho, syn nosil Tesco body vel. 3-6m některá možná do 8měsíců a to nebyl žádný prcek. Tak uvidíš podle odhadů uzv, jestli Tě čeká drobounké miminko, tak něco malinkatého samozřejmě kup (v Kik mají věci snad na panenku, tuším i vel. 40-něco jsem tam viděla), ono nevypadá nic tak blbě, jako miminko v obrovském oblečení, to je takové ubohé, jako kdyby to nepatřilo jemu😖 Ale dnes je všeho všude dost, tak uvidíš sama.

jancip
20. črc 2013

@blevinka Koupila bych od všeho trochu a pak přikoupila dle potřeby a toho, co se osvědčilo. Každá maminka preferuje něco jiného. Já první týdny třeba vůbec nepoužívala body přes hlavu, ale jen zavinovací body nebo zavinovací bavlněné košilky (ty se mně osvědčily u miminka hodně). Hodně se mi osvědčily i overalky. Více jsem používala dupačky, později spíše polodupačky. Všechno s šlapkou. Nepřijde mi ideální dávat malým miminkám ponožky (ale to je opět věc názoru a zkušeností). Mnohy oblíbené punčochy jsem dávala jen na zimu pod něco, když jsme šli ven, doma vůbec...takže opravdu nemá význam pořizovat mraky věcí, vše se pak dá dokupovat či přiobjednávat z netu.