Jaký šatník má mít roční miminko?

agne
26. bře 2014

Vůbec nemám odhad kolik kousků oblečků a jakých batole potřebujete, aby je vynosilo a nebylo jich nedostatek?
Stačí třeba 5 bodýček krátký rukáv, 5 dlouhý, 3 podvlíkací bodýčka, dvoje dupačky, dvoje polodupačky, dvoje tepláčky, tři trička, dvě mikiny (na zip + přes hlavu), jeden tenký a jeden silný svetřík, jedny kalhoty na lepší a jedny na horší, jedny lacláče, u holčičky dvoje/troje šatečky (z toho jedny na parádu), u kluka dvě tři košile, bundička na jaro a zimu, jedna kombinéza, troje punčocháčky, patery ponožky (s protiskluzem i bez), dvoje, troje capáčky, tři bryndáčky, jeden slintáček?
Všude čtu pouze o základní výbavičce, ale jak je to dál 🙂 , ať si udělám představu...
Pořád totiž nevím jestli toho mám moc nebo málo... 😅
Zkušené maminy díky 😉

zamilovanadonej
26. bře 2014

@agne Tak já nevím, my třeba v roce už dupačky dávno nedávali, body ano, ale jen krátký rukáv. V tomhle věku jsou dle mého dupačky už nepraktické. Počítej tak abys měla aspoň 10-15 body nebo triček s krátkým rukávem+ aspoň 6-10 mikinek či triček s dlouhým rukávem- bavlna, punčošky alespoň patery, pyžamka, tepláčky taky aspoň patery, ponožek taky tak 10 párů.....můžeš dítě převlíkat i 3x denně, přece nebudeš prát čvrt pračky každý den? A to co jsem napsala je minimum...a bryndáky- plastový stačí jeden, ale látkových tak 5 určo, i víc...

chroustinka
26. bře 2014

@agne no to musite vedet sama jestli vam tohle mnozstvi staci, mezi garderobou 9m a rocniho decka neni zas takovy rozdil. já bych s tímto množstvím nevyšla.

lrg
26. bře 2014

Vůbec nechápu otázku 🙂 když máš 9m dítě, tak přece víš, kolik toho potřebujete, co unosí nejvíc, jak často převlíkáte....Dítě se přes noc nezmění v dospěláka 🙂

hofka1
26. bře 2014

myslím, že nežijem mimo civilizaci a co v praxi chybí-na to musí přijít každý sám, lehce se dopořídí🙂

emkous
26. bře 2014

Jo jo, kdykoliv se dá cokoliv dokoupit, takže přidám jen několik tipů:
Když si dítě začne stoupat, doporučuju přejít z polodupaček (s ťapičkama na chodidlech) na tepláky - dítě si ty ťapičky všelijak přišlapává a celý si to stahuje dolů...
Tvojí holčičce bude rok v létě, tak doporučuju víc triček než bodíček - líp větrají záda, je v nich menší horko 😉
Nevím jestli pereš dětské věci zvlášť, pokud nemáte nějaké kožní problémy nebo tak, můžeš začít prát dohromady s dospěláckým, tím se ti pokaždý rychleji seskládá dávka do pračky a nebudeš potřebovat na malou hromady oblečení 😉

hojda
26. bře 2014

Větší dítě znamená že bude větší čunátko 😀 takže těch tepláčků, triček a mikinek bych pořídila více...

agne
autor
27. bře 2014

@lrg No, právě že mi šlo o to, že některé oblečky malá nestihla ani moc vynosit, buď z nich rychleji vyrostla anebo ani nebyla příležitost je oblékat tak často, takže to mělo být jako v tom smyslu čeho je dobré pořídit víc a čeho není až tolik zapotřebí, prostě mi šlo o základní výbavičku šatníku pro batole... 😵

agne
autor
27. bře 2014

@emkous Díky za tip s těma polodupkama, tak příště budu vědět před nákupem... Docela jsem si je pochvalovala místo ponožek... A vidíš... 😉
Jo, peru dětské zatím zvlášť, tak to by bylo fajn to moci prát dokupy.... 🙂

frantiska85
27. bře 2014

K těm bryndáčkům: mnohem líp poslouží látková plena. Kapka ze lžičky nebo plivanec mají schopnost letět nejčastějí vedle malého bryndáčku 🙂
Dupačky se malému hodily jen než se začal stavět. Spí v teplém overalu.
Body bylo lepší než trička, ze kterých mu lezle holá záda a břicho.
Na nohy mívá tepláky nebo punčochy a slabé pláťáky navrch.
Capáčky a ponožky zouvá.
Mikiny stačí dvě.

blahova_andrea
27. bře 2014

já myslím, že je to dost individuální. každá rodina žije jinak. někdo je věčně doma a potřebuje fůru tepláčků na válení se a zahrádku. jiný je ve městě, pořád po kavárničkách a koutcích a potřebuje víc fešáckých věcí...taky každé dítko je jiný čuník. za ten rok už člověk trošku ví jaké dítko má doma, jak s ním žije a jestli potřebuje víc toho nebo toho. nám se třeba nikdy nestalo, že jsme něco neunosili. měli jsme vždy spíš méně věcí a když jsem něco nestíhala prát, bylo toho málo, tak se přikoupilo 😉 potom už ty velikosti neletí tak rychle, jak ten první rok 😉

ange_de_la_morte
27. bře 2014

No taky tuhle otázku moc nechápu, prostě musíš kupovat co ti chybí 🙂 je to individuální, jak často chodíte ven, kolik toho ušiní u jídla, jestli ještě občas něco počůrá nebo poblije, .... U nás by výše popsané fakt nestačilo 🙂 🙂 A s těma dupačkama-polodupačkama je jak píšou holky - malý si v 10 měsících začal stoupat a polodupky už dostával jen na spaní.

Můžu ti nastínit odhadem jak je to u nás - ale přesně zpočítané to nemám , máme kluka 14 měsíců:
10x body s dlouhým, 10x s krátkým, 5x tričko s krátkým rukávem, 5x tričko s dlouhým rukávem, 4 mikiny na pěkné nošení + 2 svetříky, 1 teplý svetr, k tomu ještě 3 mikiny na zahradu, 4x pěkné tepláčky, 8x tepláčky na doma, 4x kalhoty ( 2x bavlněné silnější pláťáky s podšívkou, 1x džíny, 1x manžestráky), 2x jarní bunda ( softchellka, kabátek), 1x teplá vesta, 5x slintáček, 10x punčocháčky, 2x termopunčocháčky, 10x ponožky, místo bryndáků bílé plínky, 2x košile s krátkým, 1x košile s dlouhým, cca 10x pyžamko ( něco overaly, něco dvoudílné), nic dalšího mně nenapadá ale máme toho určitě víc - a nosíme všechno , navíc žijeme na statku takže malý je věčně špinavý jak chodíme ven

edeltraut
27. bře 2014

@agne S tím co popisuješ bych nevystačila ani na dva dny. Mnohdy se stane, že převlékáme i 3x denně... Počítala bych s větší zásobou triček a tepláčků 🙂. Jinak od roka se skládá Adélčin šatník asi z tohoto: body kr. rukáv 5x (byla zima a používám je jako nátělníčky), dl. rukáv cca 15-20 ks, svetříky a mikiny cca 10ks, punčochy 8ks, tepláčky 10ks, kalhoty 6ks, 1x vesta, 3x bunda a cca 8-10 pyžámek - dost často spí v body a punčoškách, overaly svléká. Když dva nebo tři dny nevyperu dětské, tak horko těžko vybíráme, co na sebe 🙂. Žijeme na vesnici, takže se denně totálně zmaže na zahradě, ale i když jdeme do města na nákup, tak to musí do pračky... 🙂.

kocicinka
27. bře 2014

@edeltraut tedy tak my toho máme ani ne polovinu 😀
Denně peru a do druhého dne je to suché, tak toho nemusíme mít kvanta... a dítě z toho rychle vyroste a pak co s tím....
Bodýček s dl rukávem máme 4, trička ani košile nepoužíváme, džíny taky ne, jen tepláčky a těch máme asi 5 🙂
Ale ta vesnice udělá hodně, to je fakt. Když jezdíme k babičce, tak to je taky jak čuně, hlavně, když je mokro a blátivo. Pořídila jsem nepromokavý obleček a ten je fajn, stačí jen otřít hadrem.

edeltraut
27. bře 2014

@kocicinka Já peru Adélce zvlášť, takže jí peru tak 2-3 týdně. Musím říct, že jsou dny, kdy i 3x převlékáme tepláčky i trička 😀. Stačí, aby se prošla po chlévě a musí to do pračky 😀. Myslím si, že kdybychom bydleli v paneláku ve městě, tak rozhodně takovou spotřebu nemáme 🙂. Na chodníku se tolik nezašpiní a v kočárku také ne, ale my jsme jak čuňátka, sotva opustíme dveře 😀. Stejné to máme s botičkami - 2x na ven a jedny "na lepší" 🙂, k tomu holinky a bačkůrky 🙂. Ten nepromokavý obleček jsem měla pro starší děti, ale někomu jsem ho dala, tak až na něj narazím, určitě koupím 🙂. Užily jsme to hodně. Chodíme ven za každého počasí a v plášťence je Aduše taková neohrabaná 😀

kocicinka
27. bře 2014

@edeltraut nj, tak když máte chlévy, tak to je jasné.... my máme taky u babičky spotřebu....ale tedy peru všem všechno dohromady... když přijdeme večer domů z hřiště, tak jim tu vrchní slupku hodím do pračky a ráno už je zase k použití....

edeltraut
27. bře 2014

@kocicinka Já mám doma tři citlivky a čuňata, takže já peru i tu spodní slupku :-P, Elišce denně kalhoty, manželovi trička... Někdy mám pocit, že nedělám nic jiného jen peru a žehlím. Proto Adélce peru zvlášť 🙂

katiik
28. bře 2014

@agne to uvidíš, podle toho jak moc bdueš potřeovat prát :D někdy dítě převlíkáš třeba čtyřikrát za den... je zašpiněný, poblinkaný,poslintaný, pokakaný, počůraný atd..... svetříků jsme měli na zimu asi osm, bodíček z dlouhým rukávem tak deset, možná víc.... krátkej rukáv přes zimu nenosíme, punčošek tak šest, teď nosíme tepláčky, těch asi taky šest, možná víc... a unosíme to všechno.... mikinky nějaký taky máme, dupačky nenosíme, a tak dva overálky taky máme... to uvidíš časem 🙂 každej používá co mu vyhovuje, já nemám ráda mikiny na zip, protože to škrábe na krku... dopředu moc nic nekupuj, velikost jakou bude nosit v jednom roce stejně moc neodhadneš dopředu 🙂