Můžou být dupačky úzké na plínku? Co na co se oblíká?

tiki
16. led 2007

Ahoj holky,
můžu poprosit o radu ohledně oblékání těch nejčerstvějších miminek? Myslela jsem si, že mám už výbavičku pro mrňouska nakoupenou, ale poté, co mě navštívila maminka a prohlédla tu hromádku věcí, jsem se ocitla na pochybách ☹ .
Jednak mi zkritizovala některé dupačky, prý jsou moc úzké. Prý tam děcko s plenkovým balíkem nenacpu. To má možná pravdu, stalo se vám někdy, že by dítě bylo v dupačkách někdy moc narvané a necítilo se tak dobře???
Další věc jsou košilky. Mám jednu plátěnou košilku ještě po manželovi, myslela jsem si ale, že už je dneska taková košilka přežitkem, že se místo toho používají bodíčka (o kterých maminka prohlásila, že neví, na co jsou - prý jen na léta - a že jich mám moc 😨 ).
Takže výsledkem je totální zmatek. Když oblékám v zimě miminko (čekáme v únoru, tak do té doby zima ještě možná přijde), tak mu dám plenky (to jsem už náležitě prodiskutovala), na to bodíčko (nebo košilku???), na to dupačky, na to ??? Prosím vás, jak to děláte vy??????????????
A ještě poslední dotaz: nemáte pocit, že některé oblečky mají hrozně tvrdé švy? Aby to děcku nevadilo třeba pod paží...

katarina82
28. kvě 2007

Díky. Já budu mít kočár s normální hlubokou korbou, takže ten fusak bude asi nutný 😒

berunka
4. led 2009

ahojky maminy chtela bych se zeptat jak jste oblekaly na doma miminko stare necely mesic?jsme predcasne naropzene a mala ze zacatku mela problem drzet teplotu.ted uz se to zlepsuje ale i tak mi prijde ze je dost oblecena.

dukie
4. led 2009

berunka: Těžko říct, my se narodili koncem srpna, to je taky jiné, že jo... Ale sama bych to viděla asi takto: Doma máme cca 23 stuňů, dala bych bavlněné bodýčko s dlouhým rukávem a bavlněný (pokud je zmrzlík, tak froté) overal (tj. jakože takové ty dupačky s rukávkama a ťapkama) nebo nějaké tričko a klasické dupačky. Jo a určitě bych dala ponožky - prodyšné, aby se miminku nepotily nožky a nezáblo ho to. No a možná bych volila u takhle maličkého miminka třeba i nějakou úplně tenučkou bavlněnou čepičku (přes hlavičku utíká nejvíc tepla). Ale to je spíš o tom, že musí každá maminka sledovat, jak se cítí její mimi, každé je trošku jiné... Třeba by stačilo bodýčko s krátkým rukávem, každý obleček je taky jinak tlustý, že jo... takže je těžký to nějak ujednotit.

No a venku při současných teplotách bych k tomuhle všemu přidala teplé kalhoty (my používáme fleecové) a nějaký svetýrek či mikinku a ještě takové ty pletené botičky a teplou čepičku (osobně používám pod teplou pletenou ještě tenučkou bavlněnou - aby to klučinu neškrábalo, když se třeba trošičku na hlavičkce opotí - nikdy nevíš) a rukavičky (můžeš zvolit též tenké bavlněné a na ně ještě teplé pletené či fleecové či tak něco) a celé takhle oblečené mimi bych nabalila do otepleného overalu s kapuckou a pak ho prdla do teplého fusaku a určitě bych ho do kočárku podložila jednou poskládanou dětskou dekou a druhou ho ještě přikryla. 🙂 Ale zase... každé dítě se cítí jinak... a taky je to těžké odhadnout, protože jak jsem psala... náš klučina je starší a je pro mě těžké si představit, že jde o mladší mimi. 🙂

Rozhodně... pokud bys malou moc oblíkala, dala by Ti to najevo. Byla by opocená a protivná a tak. Kontroluj jí zádíčka a hrudníček (stačí zasunout prst pod bodýčko), jestli je teplá/chladnější/opocená... a taky nožky. A uvidíš. 🙂

smardik
4. led 2009

berunka my ze začatku dávali body nebo košilku a na to overalek. Na nožky ponožky a na hlavičku tenkou čepičku a bylo to

eliotka
4. led 2009

berunko, taky jsme měli problémy s termoregulací. Oblékám body s dlouhým rukávem, dupačky, lehký svetřík, kombinézu a do fusaku. Když byl méně oblečený, měl studený nosík a to je špatně.

berunka
4. led 2009

eliotka moje Eliska ma prave studenejsi nosik a pri tom ma teplotu ok.takze u ni se timhle nemuzu ridit.doma je v bodycku s dlouhym,kosilce,overalku a mikince a ma cepicku a ponozticky.je v rychlozavinovacce a ma dve deky a drzi si cca 37 stupnu pred odectenim.

berunka
13. led 2009

ahojky maminy prosim o radu jak by jste oblekly mesicni miminko kdyz uz muzeme zacit chodit ted ven?samozrejme kdyz nebude vic jak minus 3 stupne 😉

kacka.va
13. led 2009

za začátku si žádné mimčo neudrží teplotu, nám to trvalo cca do 3 měsíců
berunko, podle nosíka se to určovat nedá 😉, vždykcy se sahá do zátylku nebo na stehýnka nebo na hrudník 🙂.

berunka
13. led 2009

a jak bys oblekla na ven?

kristi
13. led 2009

podle nosu, rukou a nohou bych se neridila.
kolik stupnu mas doma? bych pomalu ubirala veci, aspon doma by nemusela byt az tak nabalena

lili03
13. led 2009

Já malýho oblíkám např.: body s krátkým, ponožky, na to overálek, na to svetr a na to kombinézu, bačkůrky, rukavice, čepici, celýho ho zabalim do fusaku, v kočárku má deku zespoda i nahoře. Myslim, že mu zima ani vedro není. Když byl menší, dávala jsem mu třeba pod ten svetr ještě jedno triko s dlouhým a na ten spodní overal ještě jedny tepláky (to ještě ani nemrzlo).

kacka.va
14. led 2009

berunka: ty jo já myslela, že vypisuješ oblečení ven do fusaku 🙂, kolik toho na sobě má. Pokud máš doma okolo 22-24 stupňů, tak bohatě stačí bodýčko s dlouhým rukávem, mikinka a nějaké punčocháče a ponožtičky. rozhodně bych nedávala doma čepici. A rozhodně bych se neřídila tím, kolik mu naměříš teplotu, ale podle toho, jak bude teplé na tělíčku.

andy80
14. led 2009

Holky, teď jsem četla článek, že děti se mají oblékat jako cibule. Více slabších vstev na sebe, aby bylo případně co svlíkat, pokud by bylo dítěti teplo. Prý se mají dát 2 slabší mikinky místo svetru, že svetr prý děti neskutečně kouše a 2 bavlněné mikinky hřejí víc než pletený svetr.

Ven oblíkám: bodýnko s krátkým rukávem, na to slabší mikinku na to teplejší mikinku, punčocháčky, kombinézku, rukavičky, botičky, šálku, čepičku, do fusaku a nánožník. Nic víc. Syn se narodil v lednu, takže byl čerstvé miminko, tak jsem mu dávala punčocháčky, bodýnko s dlouhým, na to bavlněné dupajdy, mikinku, druhou mikinku, kombinézku, bavlněnou čepku, teplou čepku, rukavičky, šálku, botky, fusak, deka, nánožník.

A doma: my teda máme kolem 20 stupňů a malé dávám punčocháčky, bodýnko s krátkým rukávkem a na to tepláčky a mikinku. Jak pořád leze po zemi, tak bez mikinky a tepláčků by jí myslím byla zima.

kubaka
14. led 2009

My jsme oba únoroví - bodýčka jsou senzační, netáhne mu na záda, když ho pořád zvedáte. Košilky se vyhrnou, je to přežitek. Body používáme dodnes: v létě s krátkým rukávem a kraťasy a v zimě s dlouhým a na ně mikiny nebo košile. Prostě jako spodní prádlo. Všechno oblečení musí být o trochu větší, aby neškrtilo. Papírová plenka ale nedělá vůbec balík - dnes už se "balík" mezi nohama naštěstí nepraktikuje - to ti řekne nejspíš ortoped na kyčličkách - my měli jen papírovku a kyčle se vyvinuly bezva.

Na body buď dupačky a popřípadě ještě lehký bavlněný nebo flízový kabátek, podle teploty v bytě - nebo od 3. měsíců jsme přešli na tepláčky a mikinku. Rychleji se prcek přebaluje, přišlo nám to praktičtější. Navíc poslintaná mikina se dala vyměnit a nemusela jsem měnit i ten spodek jako u dupaček v celku.
Když má tři vrstvy tenkého - body, dupačky, kabátek - stačí do teplé kombinézy a do pytle. čepice je samozřejmostí. Nám se osvědčily flízovky podšité bavlnou.

A hlavně a zásadně - naprosto nenechat do oblékání a výchovy kecat kohokoliv z rodiny, byť by jste ho milovali sebevíc. Udělá to víc škody než užitku. 😀 😀 😀 Názory našich matek jsou často katastrofa - naše generace je toho důkazem 😖
A navíc, až mimino budeš mít v ruce, pochopíš přirozeně, jak ho obléct. Vůbec ti to nepřijde divné. 😉

eatygrenee
4. čer 2009

Ahoj holky, mám 5 denní mimi, v čem ho mám dávat spinkat? v nemocnici nás naučili oblékat košilku a na to dupačky. To zatím praktikuji i doma, ale mám nakoupené i overálky a body ale nevím co na co. stačí na noc třeba jen overálek nebo je to málo?a přes den co na sebe? třeba body s dlouhým a na to puldupačky nebo dupačky?nebo jak??? 😅

beruska2x
4. čer 2009

ahojky, kdyz byl takhle malinkej tak jsem na noc davala body a overalek, ted davam uz jen overalek ... pres den odmala davam bodycko a tricko, vzdycky aby mel jeden rukav dlouhej a druhej kratkej, jedno jakej u ceho 😉 a bud dupajdy (my je meli asi 3x na sobe 😅 ) nebo ja davala teplaky a ponozky a kdyz bylo chladno tak puncochy.. zalezi jak mate teplo doma a jaky je pocasi... ve vedrech pak staci bodycko a ponozky...

takhle male mimi by melo mit o cca 1 vrstvu vic nez ty, kdyz pak udrzi vic teplo tak stejne jako ty a dulezite je aby nemel chladny telicko, ruce a nohy nekdy studene maji ale prsicka by mela byt tepla 😉

shaula
4. čer 2009

eatygrenee, záleží na teplotě. Pokud máš doma teplo, stačí overálek. Upřímně řečeno já jsem děti ze začátku na noc nepřevlíkala do "nočního", spali prostě v tom, v čem i přes den (ono takové malé mimi stejně pořád jen spí, tak je mu jedno, jestli je noc nebo den🙂 Tj. měli body a dupačky. Košilky mi k srdci nepřirostly, v nemocnici jsem s nimi válčila, doma jsem je nepoužívala vůbec.
Pokud je větší zima, můžeš např. pod overálek dát body s kr. rukávem.
A v čem ti mimino spí? Přikrýváš ho dekou / peřinou / je ve spacím pytli / v zavinovačce - tenké nebo hrubé? To všechno má vliv na to, co mu oblečeš, budeš asi muset zkoušet🙂

pattie
4. čer 2009

eatygrenee: přesně jak píše shaula, zezačátku miminko může spát v tom, v čem je přes den - my jsme malé začaly dávat pyžamka (overálky) až tak kolem 4-5 měsíců, do té doby spala v dupačkách.
Jestli máte doma teplo, tj. přes 20°C tak malému dávej dupačky a košilku (nebo bodýčko s dlouhým rukávem), stejně ho máš určitě i přes den z zavinovačce nebo v dece, to samé na noc, šahej mu na nosánek, kdyby byl studenej, byla by mu zima, to poznáš.
Ze začátku jsme Bětušce dávala jen dupky a košilku a když se začala trochu víc hýbat, přidala jsem bodýčko s kr. rukávem a přes to košilku/tričko s dl. rukávem. Ale když budete mít doma např. 25°C nepřeháněj to 🙂)

eatygrenee
4. čer 2009

mám mimi v plence svázané a ještě v rychlozavinovačce. zas sem slyšela že je nebezpečné přehřátí

pattie
4. čer 2009

eatygrenee: v plence???????
Rychlozavinovačka je OK, podle mě stačí dupky a to tričko s dl. rukávem 😉

beruska2x
4. čer 2009

ja si teda nedokazu predstavit ze ho po koupani navleknu do toho sameho obleceni 😕 prece se poti jako kazdy jiny, daval jsem cisty overalek i bodycko a rano ciste veci zase .. sama se taky nesoukam po sprse do veci ze dne.. 😉
nehlede ze se mi mi mazou je to nasakle olejickem atd...

ale neboj mimi kdyz je teplo tak se vetsinou samo ozve, nemuze spinkat atd 😉

eatygrenee
4. čer 2009

v porodce jsme dávali mimi nejdříve do plínky- udělali btrojúhelník a zavinuli ho, aby nemelo volné ručky a pak do zavinky. Dělám to i doma, je to správně?

beruska2x
4. čer 2009

tady v porodnici jsme to nedelali a doma ani nahodou a spal v pohode 😉 zbytecne z ni mumii nedelej at ma pohyb 😉 pokud spi bez toho v pohode a nemlati se rucickama tak je to zbytecne, pak si bude tezko zvykat, prece ji nebudes do 15-ti balit 😉 😀

shaula
4. čer 2009

eatygrenee, nedá se říct jestli je to správně nebo špatně. Správně je vždycky to, co tobě i miminu vyhovuje. Takže pokud Vám vyhovuje zavinutí, klidně zavinuj. Velmi malé děti se tak cítí bezpečně, protože jim to simuluje pocity z dělohy. Naopak nemají rády volné ručičky a prostor kolem sebe, tam si připadají ztracené a jsou neklidné. Viz např. kniha Harveyho Karpa - Nejšťastnější miminko v okolí, tam zavinování velmi doporučuje. Jiným dětem to zase vyhovovat nebude, prostě je to různé. Osobně bych ale asi používala buď klasickou nebo rychlozavinovačku, ale ne obě najednou... Ale je to o zvyku. Jestli ti dobře rozumím, takže ty máš to mimino nahaté? Jen v plínce a zavinovačkách?

Beruska - mimina se potí mnohem méně. A to jste ho převlíkali na noc do jiného i v porodnici? To celkem pochybuju... Teď tu mluvíme o čerstvě narozených dětech, jasně že 9měsíční, jako máš ty, už se převlíkají. A neříkám, že nedostávali čisté oblečení - po vykoupání dostali čisté, ale byli v něm v noci i ve dne až do dalšího koupání.

pattie
4. čer 2009

shaula: souhlasím naprosto s Tebou, taky jsem malou převlíkala po koupání nebo když se prokakala, pročůrala....

berenika39
4. čer 2009

ahoj,mě se to převlíkání po koupání do "pyžamka" (používáme pořád overálky, ted krátký ruce,krátký nohy) zdá praktický i pro vytvoření takovýho toho spacího rituálu. Určo stačí s tím začít třeba po šesti týdnech, do té doby jsem to neřešila, bodýčko, dupky.
Mimča milujou věci, co jsou pořád stejný, opakujou se, získávají pocit jistoty a jsou klidný,líp spěj....ne vždycky, alepomoct to může. Takže koupání, nachystáme pyžamko, najíst a spát....funguje to.....(dneska kdybych mu dala po koupání tepláky, tak věřím, že doletí ke dvěřím, mrkne na tátu a že se jde na houpačku 😀 😀 😀 😀 ).
Jinak přes den si myslím, že méně je více...ne aby prochladnul, ale ne teplý mikiny a punčocháče plus tepláky.
S tímmotáním doplínky to chce vyzkoušet, některý děti to valoženě potřebují, jiné zas chtějí volnost.

beruska2x
4. čer 2009

shaula ja prevlikala maleho uplne od zacatku a v zahybech se poti uplne stejne jako kazdy jiny... prijde mi to normalni, taky se prevlekame..

janeyzelvicka
4. čer 2009

beruska pětidenní mimi a patnáctileté mimi je celkem rozdíl, ne? 😀 😀 Jinak souhlas se shaulou.
eaty - správně je tak, jak vám to vyhovuje. Balení simuluje dělohu, tak klidně bal. Až to mimču přestane vyhovovat, přestaneš balit. Pokud je mimčo spokojené s tvým oblékáním, je to ok.
Já po příchodu z porodnice měla depky, malá brečela, já nevěděla co... a ono jí bylo chudákovi strašné horko... Tak jsem ubrala vrstvu a bylo. Teď spí jen v lehounké košilce. Jinak je zpocená jak dveře od chlíva 😀

eatygrenee
4. čer 2009

shaula : nene, oblékám ji do nkošilky a dupaček, zavinu do plínky a dám do rychlozavinovačky

eatygrenee
4. čer 2009

ahoj, poradte, zítra jedem poprvé ven, máme 6 denní mimi. Co na sebe? bude stačit body s dl. rukávem, košilka, dupačky a overal? + zavinka nebo je to moc??