Můžou být dupačky úzké na plínku? Co na co se oblíká?

tiki
16. led 2007

Ahoj holky,
můžu poprosit o radu ohledně oblékání těch nejčerstvějších miminek? Myslela jsem si, že mám už výbavičku pro mrňouska nakoupenou, ale poté, co mě navštívila maminka a prohlédla tu hromádku věcí, jsem se ocitla na pochybách ☹ .
Jednak mi zkritizovala některé dupačky, prý jsou moc úzké. Prý tam děcko s plenkovým balíkem nenacpu. To má možná pravdu, stalo se vám někdy, že by dítě bylo v dupačkách někdy moc narvané a necítilo se tak dobře???
Další věc jsou košilky. Mám jednu plátěnou košilku ještě po manželovi, myslela jsem si ale, že už je dneska taková košilka přežitkem, že se místo toho používají bodíčka (o kterých maminka prohlásila, že neví, na co jsou - prý jen na léta - a že jich mám moc 😨 ).
Takže výsledkem je totální zmatek. Když oblékám v zimě miminko (čekáme v únoru, tak do té doby zima ještě možná přijde), tak mu dám plenky (to jsem už náležitě prodiskutovala), na to bodíčko (nebo košilku???), na to dupačky, na to ??? Prosím vás, jak to děláte vy??????????????
A ještě poslední dotaz: nemáte pocit, že některé oblečky mají hrozně tvrdé švy? Aby to děcku nevadilo třeba pod paží...

eatygrenee
4. čer 2009

a samozřejmě čepka a ponožky

soanpe
4. čer 2009

jako vždy
berenika 39, kubaka a shaula mi berou slova 😉

napristý souhlas

shaula
4. čer 2009

eaty, možná spíš málo🙂 Záleží na tom, jak bude venku. Teď posledních pár dní bylo kolem 15 stupňů (aspoň u nás), to dávám klukům body s dlouhým rukávem, štramplíky, tepláčky s laclíkem a pak buď fleesovou mikinu nebo tenčí mikinku + látkovou bundičku. Plus přikrývám tenkou dekou, ale jen cca do půl pasu. Jo a samo teplé ponožky (místo botiček, ty zatím nemáme) a čepici (ne moc hrubou). I když mám spíš tendenci je oblíkat víc, takže možná je to moc🙂 Jo teď mi došlo - ten overal myslíš fleesový? Tak to by mělo stačit, já mám overaly zafixované jen tenké bavlněné (takové ty spací🙂

janeyzelvicka
4. čer 2009

Jejda, asi jsem krkavčí matka a mrazím malou 🙂 dneska tu taky bylo tak 15 stupňů a malá měla tričko s krátkým, babylegs (= návleky), džíny a tričko s dlouhým, toť vše 🙂
eaty já myslím, že tvé plánované oblečení je v pohodě, kdyžtak vezmi ještě něco s sebou, kdyby byla větši zima 🙂

eatygrenee
5. čer 2009

díky vám za rady. jedeme poprvé ven k doktorce, tak se bojim. přeci jen tam teplo dnes není, kor po ránu

aponchie
5. čer 2009

tak ven chodime od druheho dne z porodky pocasi neni nic moc teda to je fakt,ale davam klasicky bodycko s dl.rukavem tenci na to dupajdy take tenke a na ne neco jako dupajdy,ale je to teplej matros dovezene z USA takova jakoby mirne flaus mirne frote dupajda a jen cepku a rukavicky kvuli skrabani a davam ji do kocarku kde lezi na klasicke zavinovacce tou je prekryta a navrch ma tenci decku pres to vrch kocarku to staci ma tam utulno a zkousim jestli ji neni zima..obcas ma studene nozky jinak je v pohode ani prepocena neni

eatygrenee
6. čer 2009

to my zatím ven nechcodíme kvuli počasí. doktorka nám řekla, at si raději počkáme na další týden. Tak jdem jen k rodičům na oběd s malou- což máme přes ulici

eatygrenee
18. čer 2009

ahoj holky, poradte, mám 20 denní holčičku a nevíám, jak ji oblékat do takových veder, jaká nás čekají třeba dneska- kolem 30 stupnu.. Musí mít čepičku? a co na sebe, můžu dát krátký rukáv nebo spíše slabší dlouhý... ?

zuza12
16. led 2010

Ahojky holky...já jsem ve 14tt a už začínám mít obavy, jak mimčo oblíkat - termín porodu mám 21.7.10..bude léto, takže jakpak ho asi obléct, jak pojedu z porodnice nebo jak budu chodit na procházky. Už mám takové trošku chlupaté myšlenky,jak to všechno zvládnu...nemá prosím některá z vás radu?děkuji moc.papa a pěkný den.

shaula
16. led 2010

Pokud bude horko, tak oblékat lehce 😉 Stačí bodíčko, případně kraťásky nebo tenké dupačky. Stejně ho budeš chránit proti větru a slunci, tak mu to stačí, kdyby se ti zdálo, že je mu zima, stačí přehodit lehkou dečku🙂
Já rodila taky v červenci a to byla taková zima, že jsme jeli domů ve svetříkách 😀

deathy
23. led 2010

Přesně, když je teplo, tak stačí body a nějaký lehký gaťata a mít po ruce nějakou dečku (ve velkym teplu stačí plínka), ponožky a lehkou čepičku, kdyby byl vítr a ochladilo se. My sice byly už trochu větší, malá se narodila v březnu, takže jaro a pak teprve léto. Ale úplně si to léto pamatuju. Učila jsem se k matuře, bylo děsný vedro a dusno, malá v kočáru jen v bodyčku a i tak nemohla zabrat tím teplem.
zuzo, hlavně v klidu. Jako dobrá kontrolka je nos, když je studenej, tak je mimču pravděpodobně zima. A vždycky měj po ruce ponožtičky, když je mimču chladno od nožiček, tak to není ono.
Uvidíš, rychle se naučíš. Mimochodem, Zuzo, nejmenuje se tvůj přítel Mirek? Já jen že znám jedni Zuzku a ta taky nějak tak čeká 🙂

kirkee
24. led 2010

Ja teda jsem az do pateho mesice mela dite jen a pouze v overalcich a jakekoliv jine obleceni (tj. body a dupacky) mi byly naprosto k nicemu a venovala jsem je na charitu, nechala jsem si jen tu kupu overalku (asi 12) pro pripadne dalsi dite.
Ponozky jsem nemela, davala jsem kdyz bylo potreba na nozky teple papucky - ty jsem mela dvoje.
Na ven dostal na overalek svetrik s kapuckou a na nohy ty papucky (na podzim). V zime potom jeste rukavicky a cepici a to je vsechno, sup do fusaku.
Pro letni dite podle me staci koupit jen overalky v dostatecnem poctu a nic vic neni potreba, ci se v pripade potreby dokoupi pozdeji. Nakupovat predem jsou jen zbytecne vyhozene penize....

kocule
24. led 2010

Kirkee, my zase overálky nesnášíme. 😀 😀 Máme právě body a dupky a jsem s tím spokojená. Na noc je ani nepřevlíkám, ona se ta malá mrňata neušpiní, takže jich mám pro každého pár. Dohromady cca 5 ks každého ve velikosti a stačí nám to. Stejně skoro denně peru a suším, tak není důvod kupovat víc. Až budeme baštit, tak to bude asi mazec. 😅 😅

kirkee
24. led 2010

Jo, jeste k tem overalkum, doporucuji kupovat jen ty, co maji zahybaci konce rukavku, ze vytvori jakoby rukavicky a ditko si neposkrabe oblicej. Mela jsem i nasazovaci rukavicky proti skrabani, ale ty nejsou nic moc, protoze drobatko velmi rychle prijde na to, jak si je sundat - clovek aby to porad natahoval znovu a znovu...

shaula
24. led 2010

No jo, jenomže dítě potřebuje objevit ručičky, ne aby je mělo schované v ohrnovacích rukávech 😖 Proti poškrábání je nejlepší prevence stříhání nehtíků 😀

Overalky jsme taky využívali minimálně, ideální je pro mě body + dupačky (tedy myslím pro novorozence a malého kojence).

Kocule - já taky asi až do 5 měsíců na noc nepřevlíkala, ono je to zbytečné, stejně dítě do té doby víceméně nerozlišuje noc a den 😉

kocule
24. led 2010

Já si taky myslím. Uvidíme, jak mi porostou, ale malá je o číslo menší, takže kupuju neutrál a pak to má po malém, což už není tak strašné. Navíc na bazárek moc nemůžu, body jsou nám úzká v ramínkách, takže mi ledacos neobleče. ☹ Naštěstí toho není potřeba moc, jak budou větší, tak to bude horší. 😝

kirkee
24. led 2010

Kocule - tim "nesnasime" myslis deti? Nebo ze nevyhovuji tobe? To bych pochopila, ale detem? Pro pocit bych rekla, ze je to stejne, mit body a dupacky, nebo overalek... akorat teda mi prijde, ze kdyz maji body a dupacky, tak se jim zbytecne prehriva sedinka, protoze tam je te latky uz nejak moc v tech mistech...
Taky jsem si dost dobre nedovedla predstavit, jak a proc bych mela toho drobecka malickyho sotva narozenyho cpat do nejakych veci pres hlavicku, navlikat mu na to neco od nozicek, kdyz se da jednoduse polozit na overalek, navlect rucky, nozky, zapnout a hotovo...
Navic, kdyz na sebe co chvili neco ublinkne ci promoci, tak to zase cele sundavat... s overalkem je to raz dva...
Ale jasne, kazdemu vyhovuje neco jineho 😉

kocule
24. led 2010

Měli krčky úplně podřené ze zapínání a na zimu u tak malých mimin jsem si to nedovedla představit. 😅 Navíc bych je stejně musela ještě do něčeho obléknout, zdálo se mi to málo. My teda vůbec neblindíme, takže není důvod převlíkat. Malej musí sice cvičit vojtovku, na to by byly overálky lepší, ale nejsem už na to zvyklá. 😅 Taky mi to přijde více jako spací úbor, pyžamko, nějak si nedovedu představit, že by v nich byli celý den. Ale jak píšeš, každý má rád něco jiného, třeba jim přijdeme časem na chuť. 😉

kirkee
24. led 2010

Shaula - tak ja samozrejme nerikam, ze detatko ma mit cely den rucicky v rukavickach, ve chvilich, kdy je bdele a v klidu (kterych teda u cerstve narozenych deti pres den moc neni), staci prece jen ohrnout a rucky jsou venku....

kirkee
24. led 2010

Kocule - mozna jsi mela jen nejake divne overalky, mne se teda nikdy nestalo, aby si odrel krcek... o zapnuty cvocek...? No da se rict, ze je to spaci ubor, to nase prte taky skoro porad spalo, takze bylo oblecene spravne 😀

spimira
24. led 2010

Nám taky vyhovovaly hodně overálky.Do 1,5 - 2 měsíce jsem měla malého jen v overálcích, dupačky a body jsem oblékala jen když jsme šli ven (a i to ne někdy) a k doktorovi. Teď dávám hlavně body a tepláky. Dupačky nemám ráda z toho důvodu, že když si ublinkne a to je u nás bohužel dost často, tak musím převléct všechno, takhle vyměním jen body a je to 🙂 .

aponchie
24. led 2010

overalky mame neustale ,gatecky a mikinky nepraktikujeme zaprve to malou desne sere oblikat neco pres krk nebo svetrik zapinaci mam overalky klasicke podvlekaci a pak na to od early days takove flausove teple takze dam v podstate dva a sup do kombinezky nesmirne prakticke 😎 jo a ve francii jsem si koupila prekrasne overalky zapinani na prdelce tenkrat to bylo moderni,ale je to ku h...totalne 😝 ty ohrnovaci rukavky jsem mela na male z poronice cca 3tydny a bylo to super nemuzu si to vynachvalit i sestrick ase koukala a rikala ,ze je to dobra vychytavka nez se to trosku zbrousi a super teda ale pak uz neee jak rikam prvni dva tri tydny super vec..ja teda asi nevim porad co je overalek a co dupacky ,ale ja davam bodycko a na to vepredu na zapinani kombinezku treba ted co maji v tescu s mickey mousem pohodlne krasne 😎

moravanka
24. led 2010

my jsme nosily overalky nebo dupacky. jenze pak jsme si navykly na tricko a teplacky. bylo leto, tak jsem menila plinku venku a teplacky jsem jen stahla, vymenila plinku a hotovo. nebavilo me otvirat overalky a dupacky.

betty2
24. led 2010

prcek je narozený také v červenci (dokonce jsem zuza12 měla stejný termín jako ty, ale v roce 2009, nakonec se narodil 24.7.). Já měla pocit, že je prckovi zima i v létě, takže jsme nosili hlavně bodýčka s dlouhým rukávem a bavlněné dupačky. Když bylo velké horko tak jsem dala body s krátkým rukávem a na ven jsem měla dvoje takové kraťásky (jedny na kšandy (zsouprava z teska) a druhé na patantky na ramínkách (z CA) a k tomu ponožky, oboje jsem docela využila na ven. Venku jsem přes něj ještě dávala lehkou dečku nebo ve vedru plínku. Body s krátkým rukávem nemají, alespoň podle mě vůbec cenu kupovat, nebo stačí tak 2 ks. Dodnes dávám prckovi jenom body s dlouhým rukávem i doma.

Co se týká overálků ty máme jenom na spaní a já malého do nich převlékala na noc tak od 2 měsíců, protože Filda noc a den rozlišoval velmi brzo a pomohlo mi to s nastavením režimu na noční spaní...

paja2180
24. led 2010

Já malou pořád oblíkám do bodíčka a dupaček a na noc overálky, přesně jak psala kirkee - položit overálek a na to položit dítě provléct ručky a nožky, zapnout a je to. Tepláčky a ponožtičky nepraktikujeme moc i když jich máme spousty (ségra má dvě děti, takže jsme spoustu věci podědili). Mě vadí že většina tepláčků má tlustou gumu v pase a na tom ležet celý den se mi zdá nepohodlné a mini ponožky se pořád rolují pryč a malá si je tahá. Nejlepší je jí fakt v bodíčku a dupačkách, dokud zatím nechodí.

petkula
24. led 2010

Já taky oblíkám Vojtíka na spaní do overálku ale ještě mu dávám bodýčko s dlouhým rukávem. Přes den má tepláčky, bodýčko s dlouhým a většinou ještě nějaké tenčí triko. Je pravda, že ty tepláčky mají blbou gumu, musela jsem ji trochu povolit - bohužel je prošitá, takže jsem ji musela nastřihnout na více místech. Ale je fakt, že ponožky si pořád sundává 😒 Nejlepší jsou dupačky anebo polodupačky s takovým širokým nápletem. Bodýčka s krátkým rukávem teď v zimě vůbec nenosíme.

moravanka
24. led 2010

v zime nosime na doma bodycko a puncochacky. aspon ma nozky v teple, ponozky si sundavala

kacka.va
24. led 2010

já jsem se řídila vždycky teplotou hrudníčku nebo stehýnek. Termoregulace začlala fungovat mezi 2,5 - 3. měsícem a tam už jsem to poznala, že měla malá husí kůži.

jennyska
14. říj 2013

Ahoj Maminky,

na Modrém koníkovi si všechny společně vytváříme knihovničku pojmů a zkušeností kolem všeho mateřského 🙂
Dnes v ní přibyl i článek na téma Dupačky a proto bych Vás ráda poprosila, zda byste mohly své zkušenosti s dupačkami (jaká značka, cena, materiál, atd.) napsat k článku https://www.modrykonik.cz/dupacky .

Některé maminky mohou shánět informace o dupačkách, jejich využití, popř. kolik je dobré si jich pořídit pro dítě atd. a vy jim s tím můžete velmi pomoci 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den!
Janča