Co může už jíst dítě od 1 roku?

hanika231
17. dub 2014

mám na mysli ryby, tvaroh, vaječný bílek, sýry - konkrétně jaké, když pohledám na netu, tak se názory dost rozchází, takže nevím, co už můžu dceři dát a co raději ne. Díky za rady 🙂

lv
17. dub 2014

Ryby od pul roku, ted od roka i konzervované tuňák, kvalitní šunka, sýry tvrdé i čerstvé, ne tavenak, vejce též od pul roka..

purplecrow
17. dub 2014

no, o žádné šunce člověk nemůže říci (kromě domácí), že je kvalitní. Uzeniny, sýry - to všechno je příšerně solené, proto bych je dítěti nedávala. Existují nesolené sýry, ale na trhu jich moc není. A konzervy bych též vynechala - raději koupím čerstvou rybu, čerstvé maso. Co se mléčných výrobků týká - bílý tučný jogurt (zamíchat ovoce nebo vločky, či rýži a osladit medem), nebo občas tvaroh. Toť můj názor

frantiska85
17. dub 2014

Syn jí s námi všechno, kromě hub a dusivých věcí jako jsou semínka a oříšky.

madrilena
17. dub 2014

sýr a šunku v malém množství dítě určitě jíst může, já bych to nepřeháněla; já jsem sýr dávala už mnohem dříve, bylo to synovo oblíbené jídlo se špenátem a brambory - byla to gouda z Lidlu, taktéž šunku máme z Lidlu; v zahraničí dávají takové jídlo běžně a nikdo se nad tím nepozastavuje; taky jsem dávala česnek a synovi to moc chutnalo; do tří let bych jídlo nijak zvlášť nekořenila, rozhodně bych nedávala polotovary a nedávala komplexní a těžká jídla jako smažené, těžké české omáčky; prostě celkově zdravou stravu

hanika231
autor
17. dub 2014

Děkuju, mockrát, moc mi to pomohlo 🙂 hlavně s těma rybama jsem si nebyla moc jistá, kvůli alergii, zkusila jsem jen v Hamánku tuňáka a nic, tak zkusíme čerstvou.

lucka662006
17. dub 2014

ahoj, k te sunce jsem jeste chtela napsat, ze neni duvod davat diteti sunku, zdravejsi je obyc varene maso...

lucka662006
17. dub 2014

ryby pry lepsi sladkovodni, morske mohou obsahovat stopy tezkych kovu

mafeska
17. dub 2014

Přidala jsem tvaroh, ke žloutku bílek a celkově jsem přestala tolik řešit co může a co ne. Jí už to co my jen tolik nedochucuju. Uzeniny nekupuju, jednou za velký čas dám šunku aby měla změnu (jednou za čas to opravdu nevadí), sýry kupuju plátkové balené. Ryby jsem začala dávat až později hlavně kvůli obavám z kostí, zrovna dneska jsme měly štiku. Ke konzervám nemám důvěru, nekupuju ani rpo nás 🙂

hanika231
autor
18. dub 2014

lucka662006 u těch ryb jsem myslela, že je to právě naopak, tak díky 🙂 nevím, kde jsem k tomu přišla.
Takže v podstatě nedávat nic soleného, uzeniny, smažený a kořeněný - a bude to OK 🙂 🙂 😲 díky

ludmila.esnerova
18. dub 2014

Dáváme našemu malému téměř vše. Jen třeba když peču, tak méně osladím nebo když vařím, tak méně osolím. Dáváme dětskou šunku nebo s minimálně 90% masa, sýry taktéž dětské. Ryby tedy kupujeme čerstvé, losos nebo pstruh, zatím a dáváme klidně několikrát týdně. Samozřejmě, že chce vše ochutnat, takže když to není pálivé tak kousnout dostane, ale sami nenabízíme a víc než to kousnutí nedostane, ale to až tak od toho roka a půl. Pomalu chci aby si zvykal na všechny chutě, až bude chodit do školky,tak tam to tolik řešit nebudou. Teď jsem mu i namazala sýr Kiri pro děti, ale to má málo kdy. Ke snídani miluje kuličky s mlíkem nebo od Hami hvězdičky. Je to spíš na každém od toho roka. Setkala jsem se i s maminkou co dala svému ani ne ročnímu dítěti segedýn, což bych tedy nedala.

hanika231
autor
18. dub 2014

@ludmila.esnerova díky 🙂, s tím segedýnem souhlasím 🙂 jak poslouchám kamarádky, co všechno jsou schopny ročnímu dítku dát, tak zírám (pribiňák v půl roce, uzenou polívku atd), ale je to jejich věc.

jmhm
7. srp 2017

@lv Rybu od půl roku? To jste prosím vyčetla kde? Od půl roku teprve začínají kojené děti s příkrmy a nemyslím si, že mezi první potraviny patří i ryba 🙄

lucyp13
7. srp 2017

Určíte ryby (min.losos,tam jsem snad nikdy neviděla kost),dceri jsem dávala vse..(krome prasaren) sýr typu cottage,tvaroh,vejce,drubeezi maso,testoviny (klasicke i spaldove) kuskus,bulgur,jahly,rajsky protlak (na omacku),zeleninu a ovoce,jogurty( klidne i prinimaka jeednou na cas),
Já bych to prostě tak neprozivala..nedavala bych konzervy,polotovary apod. Ale normální jídlo už ano

jmhm
7. srp 2017

@lucyp13 souhlasím s vámi. Jen mi jde o to, že když v půl roce začnu s příkrmem, tak přece nemůžu dát hned ze startu rybu, ne? Všude mi říkají nebo čtu, že rybu až od roku, tak teď tedy nevím 😕

babuna
7. srp 2017

@jmhm tak proč se prodává jako příkrm tuňák s bramborem? 🙂 jako jedno z prvních mám pocit, že malá jej měla snad od 5ti měsíců (tuňák se zeleninou a bramborem) - měla ho hrozně ráda, dostali jsme tašku od kamarádky, která je nestihla spotřebovat a malá ji to již nejedla (hamánek)... neb jsme s příkrmy začínali hodně brzo ..... dodnes ji vařím rybu docela pravidelně a není žádný problém má je moc ráda ...

jmhm
7. srp 2017

@babuna Já chci s rybou začít 🙂 jen mi to přijde brzo od půl roku. Tak brzo bych se bála alergie, takto mi to řekl i doktor. Ale je pravda, že každý doktor jiný názor... Ale máte pravdu s těmi kupovanými příkrmy. To mi vůbec nedošlo, že jsem to už taky někde viděla.

babuna
7. srp 2017

@jmhm určitě bych byla opatrná 🙂 to ano já se také bála alergií (malá bude mít rok tento týden) a nic, když mi před měsícem čmajzla dort s ořechovým korpusem a bleskurychle jej spořádala tak jsem trnula co bude a ono nic tak od té doby jí vše (samo že s rozumem) 🙂 ... nedávno si lízla dijoncké hořčice a chvíli kuckala a od té doby si dává majzla co jí 😀 .... já dávala jako první příkrm (měli jsme jej od 3,5m neb měla malá hrozný hlad) mrkev, pak jsem přidala brambor postupně pak další suroviny od dýně, cukety, květák, brokolice, špenát pak i maso atd. ... 🙂 určitě bych rybu pomalu zařadila aby se prtě naučilo na odlišnou chuť - pak by třeba časem nemusel být problém s jezením ryb, což některé děti mají ovšem pozor na kvalitu 🙂 nedávala bych pangase a podobné pochutiny 🙂

jmhm
7. srp 2017

@babuna no zrovna ten pangas snad s rybou nemá nic společného (krom vzhledu) pro mě je pangas hrozná s prominutím sračka. Malá je hroznej pažravec, takže se nebojím, že by rybu papat nechtěla 🙂 No zkusím to a uvidíme 🙂

hankaros
7. srp 2017

Malá jí od 10 měsíců to co my, kašičky moc nechtěla, takže jsem vařila a vařím téměř nesolená jídla. Má 15 měsíců a jediné co nesmí jsou uzeniny, tavené sýry, smažená jídla a sladkosti typu čokoláda, tatranky apod. Výjimkou je čas od času teď v létě zmrzlina, na tu chodíme k pánovi co ji sám vaří. Ale té dostane taky jen ochutnat.

lucietabor
3. říj 2019

Je to sice stara konverzace, ale zeny budte normalni. Uvazujte zdravim rozumem. A takove ty rady. Nedavej sul a cukr. 🙈🙈