Dítě vegetarián. Co na to říkáte?

jankao2
31. bře 2008

co řikate nato když miminko nikdy nebude jist maso???je tady nějaka maminka vegetarianka??

jankao2
autor
2. dub 2008

každy doktor jinej nazor ja mam dětskou lekařku a ta je vegetarianka takže semnou jen souhlasi,až mala vyroste tak ji necham at si vybere co sama chce ale ja ji to vařit nebudu,každy at sve ditě vychova podle sveho vědomi a hlavně svědomi,muj tatinek měl problemy se slinivkou byl kvuli tomu v nemocnici kde mu řekli že to ma s masa jak dojel domu tak měl od doktoru nakazany že žadny maso nesmi,muj děda umřel před 2měsici na rakovinu tlusteho střeva ktery je zpusobeno taky masem,to ti potvrdi kde jaky doktor a mimito ten tuk s masa ucpava cevi což spusobuje infarkt,všem co jijou maso tak doporučuji at si zandou na jatka podivat se jak ty zviřata trpijou,to je taky duvot proč se mi maso hnusi,jo a ditě potřebuje živočišny latky ale ty sou v mlece,syru a jogurtech taky.

jabber
2. dub 2008

jankao2 - no to je jasný, že rakovina tlustýho střeva a spoustu dalších problémů je z přejídání se masem - všechno se musí s mírou. My jako národ jsme hodně masožrouti 😖 . Taky znám lidi, co si nedovedou představit oběd nebo večeři bez kusu flákoty 😕 - oni tak nejspíš skončí taky - ale toho já zastáncem nejsem, o tom nemluvím 😉 . Je jasné, že národy, které jedí víc zeleniny a míň masa jsou taky zdravější. Prostě jsem jen proti úplnému vyloučení masa z jídelníčku malých dětí 😉

A máš pravdu - každý vychovává podle svého nejlepšího přesvědčení - to je myslím taky jasný 🙂

nikka.vo
2. dub 2008

pohled vegetariana :

Jíst maso je zlozvyk

Vegetariánská strava je plnohodnotná a vhodná pro všechny věkové kategorie i pro sportovce a fyzicky pracující, ujišťuje lékař Zbyněk Luňáček.

Vegetariánská strava je zdravější než strava, která zahrnuje maso, protože obsahuje méně tuků a cholesterolu - případně žádný. Obsahuje také hodně vlákniny, minerálů a vitaminů. Mnohé národy vegetariánsky stravují po mnoho generací, v západoevropské civilizaci žije několik milionů vegetariánů.

Jíst maso je zlozvyk
Musíme si uvědomit, že nadbytek tuků při konzumaci masa poškozuje cévy a srdce a příliš velké množství živočišných bílkovin zase poškozuje ledviny a kosti. A přitom jíst maso není vůbec nutné, je to jenom (zlo)zvyk. V minulosti bylo v naší zemi velmi těžké žít vegetariánsky. Dnes je situace mnohem lepší, vegetariánských potravin je dostatek a také sortiment bezmasých jídel v restauracích se pomalu, ale jistě rozšiřuje. Ve většině zemí existují vegetariánské organizace (u nás Česká společnost pro výživu a vegetariánství). Hlavním smyslem činnosti těchto organizací je informovat o vegetariánském způsobu života a pomáhat vegetariánům, aby mohli žít podle svých zásad a zdravě.

Nezabíjíme krávy ani vepře a ptáky
Většina lidí je přesvědčena, že vegetariáni se zřekli požívání masa proto, aby byli zdravější. Ve skutečnosti je hlavním motivem k vynechání masa z jídelníčku snaha uchránit zvířata před bolestí a zabíjením. Každý živý tvor, ať člověk nebo zvíře, lpí na svém životě. Lidé, kteří jedí maso, tak způsobují zvířatům utrpení. Krávy, vepři, ptáci, ryby a další tvorové jsou zabíjeni jen proto, aby se lidé najedli. Představa, že zvířata jsou lidskou potravou, je jedním z největších myšlenkových omylů naší civilizace. Měli bychom je chránit a krmit, ne je zabíjet a pojídat.

nikka.vo
2. dub 2008

Trocha nadsázky 😅

10 důvodů proč jíst maso:

1) Maso Ti dá potřebnou sílu, nebudeš-li jíst maso, změknou Ti kosti a vypadají zuby.
2) Maso je zdravé, chutné a výživné. Podle posledních výzkumů je doporučeno jíst maso minimálně desetkrát denně.
3) Jedení masa doporučuje šest z pěti lékařů.
4) Už jsi někdy viděl nedělní oběd bez řízku? Já tedy ne.
5) Vegetariáni jsou zlí býložraví primitivové.
6) A co cholesterol? Nesmysl! To je pouze levičácká propaganda těch samozvaných rádobyochránců.
7) Na jatkách jsou zvířata zabíjena láskyplně, prasátka se na jatka těší.
8) K čemu by nám jinak zvířata byla, jen tak by bezcílně běhala po lese. To člověk jim dal správný smysl života.
9) Dokažte, že na to máte.
10) Jste páni tvorstva, tak se podle toho chovejte.

- Vařte pouze masitá jídla, pokud možno nacpěte salám i do krupicové kaše.
- Místo jednoho bifteku snězte pro jistotu dva či více.
- Ze své stravy se snažte vymýtit veškerou sóju, obilniny, i zeleninu..
- Podporujte svého řezníka.
- Informujte i ostatní lidi o těchto skutečnostech.
- Střílejte vegetariány.
😀 😀 😀 ... neberte to osobně 😅

nikka.vo
2. dub 2008

Maso je důležitá složka potravy především pro optimální obsah bílkovin. Žádná jiná potravina neobsahuje takové množství a složení bílkovin jako právě maso. Předem si řekneme, k čemu vlastně bílkoviny slouží a kolik jich potřebujeme.

Bílkoviny jsou menší či větší molekuly složené z menších částí tzv. aminokyselin. Lidské tělo využívá 20 druhů těchto aminokyselin, z nichž si 12 dokáže tělo samo vytvořit. Zbylých 8 druhů si tělo vytvořit nedovede a je závislé na příjmu potravou.
Bílkoviny slouží v těle jako základní stavební kámen pro stavbu kostí, svalů, pro růst vlasů a nehtů, a ke tvorbě hormonů a krvinek. Tělo dospělé osoby (70kg) obsahuje 11 kg bílkovin, které se během 100-200 dní z poloviny zcela obnoví.
Optimální množství přijatých bílkovin v potravě by mělo být 0.75 až 1g na 1 kg tělesné hmotnosti. Alespoň z poloviny by měla být pokryta bílkovinami živočišného původu.
Nedostatek bílkovin způsobuje, že organismus odbourává vlastní tělesné bílkoviny.

Nejvhodnějším zdrojem bílkovin je libové krůtí nebo kuřecí maso bez kůže a ryby. Vepřové, hovězí i jehněčí obsahuje daleko větší množství tuků. Pamatujte, že tmavé maso není zdravější, neboň obsahuje velké množství tuku. U drůbežího masa dejte pozor na kůži, ta obsahuje velké množství tuků. Nejméně tuku je v drůbežích prsíčkách.
Z červeného masa je nejlepší panenka nebo raménko. Vepřové maso, i když je světlé obsahuje 3x více tuku než kuřecí.

Vegetariáni se musí na bílkoviny více soustředit, neboň obsah bílkovin v jejich stravě není zcela optimální a proto by měli jíst rozmanitější stravu. Rostlinná strava také obsahuje bílkoviny, ale není zcela vyvážená a vždy některé aminokyseliny chybí. Je potřeba dostatek luštěnin, mléčných výrobků, celozrnných výrobků.

No a vyznej se v tom pak... 😅

listicka77
2. dub 2008

Nikka: 😀
Jinak ale i z toho druhého textu vyplývá, že bez masa to jde, jen je to prý složitější...

nikka.vo
2. dub 2008

jo jo, tak to je...

jediné mínus je to ,že je pro dospělého a kor pro dítě hůř stravitelné železo z rostlin (špenát atd) než z masa 😖

listicka77
2. dub 2008

Jo, ale jak jsem psala, jsem vege 16 let, jsem dárce krve, železo mám ok.

nikka.vo
2. dub 2008

tady nejde asi spíš o to, jestli ti stačí železo z rostlin nebo z masa, ale že se tělo hůř vypořádává s železem z rostlin ... je že je to větší záhul 😀

jankao2
autor
2. dub 2008

to bych neřekla než tělo zpracuje zdechlinu tak to trva několik dni zhruba 2až3dny,a zeleninu tělo zpracuje během par hodin

kristi
2. dub 2008

jezis, o to nejde. Jde o to, ze to neni svobodny rozhodnuti toho clovicka,ale rozhodnuti a natlak ze strany rodice 😅

jankao2
autor
2. dub 2008

a natlak rodiču aby jedl maso????

jankao2
autor
2. dub 2008

do mne naši taky tlačily maso když sem byla mala aja to nesnašela,vyhazovala sem to z okna,schovavala do koše atd....to je taky natlak

kristi
2. dub 2008

ja myslim,ze my si asi proste rozumnet nebudeme. Ja to vidim jako masozravec a odpirani neceho mi fakt nesedi a proto davam male to,co uznam za vhodny a az si sama rozhodne o tom,ze ji to nechutna, nebo je ji lito zviratek tak budiz.

cumacek
2. dub 2008

Ahoj, já už vegetarián nejsem, ale dlouhou dobu jsem maso nejedla. Ale zdá se mi jako blbost nedávat malému dítěti maso, když každý doktor ti řekne, že je to důležitá součást potravy. Až bude mít svůj rozum, tak ať se rozhodne samo, jestli maso jíst chce nebo ne...Ale takhle rozhodovat za mimčo, to bych nedělala...
Nechala bych to na nich samotných, ať se rozhodnou

kristi
2. dub 2008

vseho s mirou proste.....

jankao2
autor
2. dub 2008

ale jo prostě jen maš svuj nazor kristi

jankao2
autor
2. dub 2008

každej doktor ne,když se podivaš na www.vegetarian.cz tak tam maš vyjadřeni doktoru a je jich tam dost co sou pro

kristi
2. dub 2008

v poho, v poho...delejte si to jak chcete, ja to proste a jednoduse beru jako omezovani osobni svobody a nemoznost volby

cumacek
2. dub 2008

Janka možná jo, ale proč bych měla rozhodovat za svoje dítě já?Když jí, vidím, co mu chutná a co ne. Pokud by mu maso nejelo, nebudu to do něj cpát...Ale to konečný rozhodnutí nechám na malýcm, bude mít svoji hlavu, tak proč bych za něj rozhodovala já
A podle mýho to na světě je tak zařízený, že lidi maso jedli, jedí a budou ho jíst. Toť můj názor 😉

draga
2. dub 2008

jankao2; mangal ..holky sorry ale aby dítě v 5 měsících jedlo maso to je snad blbost ne? pokud vím tak kojíte a možná začínáte se zeleninovým příkrmem tak proč píšete, že jsou to zdraví vegetariáni??? A jinak teda souhlas se všema ostatníma co radí nechat dítě papat jak má a až bude větší ať se rozhodne samo...je jasný, že když rodiče maso nejedí, že asi ani dítě ho jíst nebude, protože to vidí doma...ale nechápu zapřísáhlé vegetariány...člověk je všežravec a to, že v posledních letech se píše jak je maso ble a fuj...ano to co je z výkrmen určitě není to nej nej...ale třeba domácí králík, kuře, biomaso to si nemyslím, že je špatné...

jen tak bokem...hodně kuřecího masa není moc dobré, protože kuřata krmí hormonama a pak z toho dětičkám rostou prsa...nám mudra radila maso spíš červené 😉

xsipm04
2. dub 2008

Ahojky holky, já maso taky nejím, doteď jsem nebyla vegetarian, ale nejim, protože mi nechutná. Poslední dobou na to začínám nahlížet i z toho vegetariánského pohledu. Každopádně jak to budu dělat s malou, to zatím nevím.Asi jestli se mi dostane do ruky nějaký kvalitní kousek masa, třeba něco domácího nebo tak, tak jí to nabídnout zkusím. Ale nemyslím si, že by bylo přirozený, aby se lidi cpali masem (to nakonec uznala i moje masožravá mamča, že dřív bylo maso na jen na svátek nebo když byla zabíjačka), tak mi vyvážená strava bez masa nepřipadá nějak ochuzená.

Každopádně když jsem byla v těhu na krvi, tak sestřička si prohlídla můj krevní obraz a řekla mi, ať prý jím míň masa. A já na to, že maso vůbec nejím. A ona, hmmm, tak jezte míň čokolády 😀 😀 😀 tak nevím, co tam viděla, bylo to ze začátku a věci jsem tou dobou ještě moc nezkoumala, každopádně mě to pobavilo a došla jsem k závěru, že moje tělo bezmasou výživou asi fakt nestrádá 😀

jankao2
autor
2. dub 2008

ahoj droga protože ja nejedla maso ani v těhotenstvi,a ani když sem kojila,už nekoji proto pišu že je mala zdrava,mam znami co se cpali masem když čekali mimi a maj děcka vjednom kuse nemocny,tim jen chci řict že maso nema v sobě žadny potřebny latky,mala važila po porodu 3.40kg a doktor mě chvalil jak dobře se krmim že jim asi hodně řizku a ja se musela jen smat 😀

draga
2. dub 2008

jankao2 tak buď ráda, že ti to všechno tak dobře vychází...zdravé dítě je přece jenom nejdůležitější 😎

jankao2
autor
2. dub 2008

kdybych to všechno neměla ověřeny tak bych to nedělala znam děti co nejedli maso nikdy asou uplně vpohodě

draga
2. dub 2008

jankao2 v pohodě je to tvoje volba já zase znám holku vegetariánku, která dopadla tak, že byla ráda, že jí z toho doktoři vytáhli...ale myslím, si že bez masa se přežít dá, jen bych do toho strikně nenutila malé děti...je to opravdu o rozhodnutí zda jíst či nejíst na tom konkrétním člověku...

morusa
2. dub 2008

Tak jsem vás dočetla a chtě nechtě zase musím reagovat.

Co se týče té svobodné - nesvobodné volby, tak s tím fakt souhlasím, že rozhodnout, že moje dítě nebude jíst nikdy maso, je prostě omezování, já třeba vidím, jak se Matyáš může umlátit po pangasiusovi s bramborem, tak mu ho přeci nebudu odpírat...

Jak jsem psala, já nejedla maso 14 let a jedině mi to prospělo,musím říct, že od té doby patřím mezi ty zdravější jedince, takže zatímco všechny okolo klátil chřipkový virus, tak já vesele pobíhala v práci a nic mě nedostalo, na druhou stranu jsem zkoušela být veganem asi čtyři měsíce a to se teda na mě sakra podepsalo - vypadání vlasů, vyhublost, prostě mi to vůbec nevyhovovalo.

Co se týče výběru školky, tak z toho mám hlavu už ted popravdě řečeno, protože doma vařím zdravě, ač přítel je masožravec, malému doma chutná taky, jak už jsem psala, tak hovězí a vepřové maso mu prostě dávat ,,zatím ´´ nebudu a hrozím se toho, že to do něj ve školce budou cpát a nutit ho, jak už tady někdo psal, tak nosit si vlastní jídlo z domova není možné z hygyenických důvodů ( což mě neuvěřitelně s.re, protože bych klidně vyvařovala a dávala každý den zdravější baštu sebou),systém waldorfské školky jsem zhruba pročetla a aby mé dítě děkovalo za každé jídlo slunci apod, tak to opravdu nechci, takže fakt nevím, jak to jednoho dne vyřešíme ,protože to ,co bych si představovala, prostě asi neexistuje...

listicka77
2. dub 2008

Vy tady furt s tou svobodnou volbou... Jenže za dítě rozhodujou rodiče, tak to prostě je. Když se vaše dítě bude chtít místo oběda nacpat čokoládou (což spousta dětí zkouší), tak mu to taky nedovolíte. A až bude dospělé, tak ať si jí kolik čokolády chce... To je přece úplně ten samý princip! A když bude chtít jíst maso, až dostane rozum, tak ho taky jíst bude. Ale v prvních letech života opravdu nebude ochuzené, když maso nedostane!

morusa
2. dub 2008

Holky a ted mi řekněte jedno a ted mluvím k zapřísahlým vegetariánkám, představte si situaci, že svoje dítě odmala vedete k vegetariánství, nedáváte žádné maso ( nevím, kdo to tady už psal, že doma se mrtvolky vařit nebudou), a najednou vaše dítě přijde domů od známých , od babičky, od kohokoliv s tím ,že tam ochutnalo masíčko a že by chtělo, jste ochotné mu ho vařit? nebo to prostě zametete pod stůl s tím, že doma se maso nejí...Já nechci,abyste mě chápaly špatně, protože osobně bych byla hrozně ráda ,kdyby lidi změnili svůj pohled na konzumaci masa, zabíjení zvířat apod, ale prostě se mi příčí rozhodnout za mýho syna, že tohle neochutná, protože já jsem se rozhodla to nejíst a následně ho vystavovat možným posměchům ze strany kamarádů...Vím, že doba pokročila, ale já když jsem se rozhodla před těma čtrnácti rokama nejíst maso, tak jsem to měla strašně těžký, nebylo lehký obhájit si svůj názor ( dneska už to nedělám, protože to prostě nemám zapotřebí někomu vysvětlovat proč a jak), na druhé straně jsem narážela na lidi, kteří se vždycky divili,jak dobře vypadám ( žádná vychrtlina) na to ,že jsem vegetarián, protože všeobecná zakořeněná představa je ,že vegetariáni jsou vyhublí a nevypadají zdravě, bohužel sama jsem pár takových potkala, co tím vším chci říct? že nechci svého syna dostat do situace, kdy tedy, předpokládejme ,nebude jíst maso a ostatní se ho budou vyptávat proč a on to nebude umět vysvětlit, pouze bude říkat, protože maminka to zakázala, popřípadě kdy mu někde bude vonět kousek masa a on si ho potají vezme a bude se bát ,že na to přijdu, prostě ne.....říkejte si ,co chcete, ale tohle je násilné rozhodování za dítě, at si ochutná dobrou zeleninu a ovoce, at si ochutná zeleninový karbanátky, at si ochutná kousek pečenýho masa, at si ochutná kousek čokolády, ale at si sám rozhodne, co bude chtít znovu...Já budu ráda ,když mě můj syn poprosí o kousek zeleniny a jako dezert klído čokoládu,ale když holt k té zelenině bude chtít řízek, tak se nezblázním...