Dítě vegetarián. Co na to říkáte?

jankao2
31. bře 2008

co řikate nato když miminko nikdy nebude jist maso???je tady nějaka maminka vegetarianka??

listicka77
2. dub 2008

Morusa: Ale vždyť jsi to v tom příspěvku sama napsala... Ochutná masíčko u babičky, ale ty mu klidně můžeš říct, že doma se masíčko prostě nejí. A ať si ho dá zase u babičky.
Já mám to rozhodování jednodušší tím, že můj chlap je masožrout, takže já pokud možno povedu děti ke zdravé stravě s co nejmenším množstvím masa, ale vyloučit ho nemůžu, ani kdybych chtěla. Ale kdybychom byli oba vege, tak doma maso prostě nebude. Ale když si dá u babi, tak se na hlavu nepostavím, ne? Fakt si myslím, že dítě maso nepotřebuje a že maso je z mnoha hledisek hnus, ale když si ho občas někde dá, tak se rozhodně neotráví.
Mmch si myslím, že pokud dítěti vysvětlíš, že maso je mrtvé zvíře atd., tak to bude umět říct i těm kamarádům. Stejně jako jsou děti, které trhají pavoukům nohy, a děti, kterým se to hnusí, tak můžou být i děti, které dokážou obhájit před kamarády, že zabíjení zvířat je neetické.

andulkaavetrelec
3. dub 2008

ahoj holky, libové maso má svoje přednosti, má i vitamíny, jak se tu někdo snaží popírat, taky si myslím, že to není jen o chuti, o tom, co dítěti chutná, nebo ne, ale o zdraví

byla jsem 4 roky vege, ted jím maso hodně, názor, že jíme mrtvolky, mi přijde naivní, když přece šimpanzi maso jedí také a jim jsme z biologického hlediska nejbližší, navíc jsme ho zvyklí po staletí jíst, což se o některých vege jídlech prohlásit nedá

každý člověk tráví trochu jinak a já jako rodič nemůžu vědět, jestli moje dítě bude bez masa prospívat a nebude pobledlé a slabé jako jsou někteří vegetariáni, na pětiměsíčním dítěti nějaké ochuzení ještě vidět není

vyrostli jsme na masu, ale nemůžeme říci, že kdybychom ho při růstu nejedly, byly bychom zdravější,

spíš jde o sladkosti a jiné nesmysly, kterými se pak vegetariáni cpou místo masa, a tak si škodí, rakovina tlustého masa je z toho, z uzenin a z chlastu, z libového masa myslím nee

jabber
3. dub 2008

No já třeba vím, že kamarádka, když nemohla otěhotnět, tak jí dr doporučila jíst hodně a často maso a to hovězí. Takže něco důležitého v tom mase zřejmě bude 😉

mangal
3. dub 2008

Tak jsem to dočetla.
s tím zdravým dítětem jsem to myslela tak, že jsem byla vege už po dobu těhotenství, kojení..jako jankao2

Školka a škola, známí to řeší různě, ty z Prahy mají třeba školku pro vege děti (happychild) a v Praze jsou na vegetariány už docela zvyklí i v jiných školkách, školách). Mimo toto město jsou Waldorfské školky, kde to berou o.k.
Prakticky kamarádka dává dětem do školky a školy krabičku se svačinama, ze školky je bere před obědem, straší děti mají oběd ve škole vege. Jiná kamarádka oběd dítěti nosila, jelikož byla s dalším na MD a škola v místě, jiná se domluvila s kuchařkami a dala jim co jí a nejí, atd. Vždy záleží na situaci, možnostech rodiny a okolí. Je to jako s doktorem, když ti nesedí, najdeš si jiného, stejně je to i se školkou, školou. Někde ti vsříc vyjdou, vzhledem k tomu, že vegetariánství již postihlo plošně celou republiku 🙂 Pokud má člověk jen jednu volbu, tak musí vědět priority a podle toho se rozhodovat.

K jídllu: už jsem na jiné diskuzi psala, že dětem nejde dávat knedlo vepřo bez masa, ale je to jiná kuchyně. Naučit se používat suroviny jako je rýže basmati, červená čočka, mungo fazolky (nenadýmají narozdíl od jiných a jsou vhodné pro kojící těhotné, do příkrmů). Kamarádka teď vaří příkrmy zeleninové a v mrazáku má v kostičkách od ledu uvařené mungo či červ. čočku a přidá ke každému zel. příkrmu,např. tímto způsobem se pokrývá denní bílkovina, než budou jogurty atd.

mangal
3. dub 2008

A k svobodné volbě: až se bude moct rozhodnout, tak mu klidně povolím obědy ve škole i školce, když bude chtít, popravdě se to moc nestává, co vím od jiných rodičů. Jo a o zakázaném ovoci, toho bych se nebála, nejlepší výchova je vlastní příklad.

dotaz: je tu někde diskuze kde si vegetariánské maminy radí s vařením nebo to zavedeme tady?

Ráda bych přestala argumentovat a přešla k praktickým otázkám v denní rutině s miminkem vegetariánem, aby mu nic nechybělo 🙂

andulkaavetrelec
3. dub 2008

mangal: no ale stejně to máš krátkou dobu na to, abys mohla o svém dítěti říci, že je v pořádku a bude v pořádku, já bych si to s tím masem ještě rozmyslela...

draga
3. dub 2008

mangal 🙂) tvoje dítě je zatím kojenec a ne vegetarián 😀 promiň už mi s tím fakt připadáte fanatický...v pěti měsících pořád melete o tom že je vegetarián 🙂) ale jak už jsem psala jance buďte rádi za zdravý děti 😵 ...kdybyste měly řešit opravdu vážný problémy, možná si na vegetariánství ani nevzpomenete... 😎
tak a já už tu nebudu překážet 😀

kristi
3. dub 2008

draga: moje rec.... 😖

jajinak
3. dub 2008

Ahoj,jak to tak čtu,tak nechápu,proč se řeší omezování osobní svobody.To je přece jasné,že v tomhle věku rozhodujou za děti rodiče.Jestli jim dají maso nebo ne,vždycky je to rozhodnutí rodičů.Mám 7 letého syna a kdybych ho měla nechat se svobodně rozhodnout,co bude jíst,tak by jedl jenom sladkosti a to jsme ho k tomu nevedli ani jsme mu to jednoznačně nezakazovali.Tak mu asi taky omezuju osobní svobodu,ale jinak to prostě nejde.Až vám děti vyrostou a budou chtít místo oběda pytlík bombonů nebo čokoládu,tak je necháte,abyste je neomezovali?

kristi
3. dub 2008

je to o vychove, pokud ho dokazu vychovat tak, aby samo melo dost rozumu na to,aby vedelo co ma jist, tak mu nebudu muset rikat, ze bonbony nejsou to prave orechove....ale abych mu rikala,ze nebude jist maso, protoze maso je stejne nezdravy jako cokolada tak to fakt jako neeeeeeee

jajinak
3. dub 2008

No nevim,jestli je to jen o výchově.Já jsem ho ke sladkostem rozhodně nevychovávala.

kitty68
3. dub 2008

myslite ze si praclovek rikal ze ji mrtvolku kdyz ulovil mamuta?????

myslim si ze byt uplne bez masa neni pro cloveka prirozene

a drive byly deti kojene o hodne delsi dobu, myslite si ze jim v dobe ledove byly davany prikrmy?

elly
3. dub 2008

Jak uz to tu vicekrat zaznelo..priklanim se k nazoru..ze dite by melo jist vse....az bude dospele..je to jeho osobni volba....
U nas treba byla zenska, ktera diteti nikdy nedavala teple jidlo a jen zeleninu a ovoce ☹ proste ho stravovala jako zvire...pry jsme kdysi taky byli zvirata 😖 tomu rikam ulet 😠

syrael
3. dub 2008

Vegetarianstvi je jiste smysluplny zivotni smer, sama jsem byla nekolik let ovovegetarianka. Aplikovat ale zivotni nazor na vyvijejici se dite, to mi prijde prinejmensim absurdni. Prioritou rodicu by melo byt zajisteni plnohodnotnych podminek pro rozvoj ditete a bez masa to jaksi v nasich zemepisnych sirkach nejde!

mikca
3. dub 2008

tak to je maso tady...teda spíš není co...no taky jsem zastáncem názoru že dítě má jíst vše takže samozřejmně i maso..až bude velký tak at se třeba staví na hlavu , když ho jíst nebude chtít..navíc ci myslím že tam je sousty důležitých složek hlavně teda bílkovina..ikdyž jí nahradíte jiným jídlem, tak né vždy to dítěti může přeci chutnat...naše děti mi toho nevzali do pusy tak jsem byla ráda, že asponmaso jo........ a jako vaření mrtvolek je docela extrém...

beranek
3. dub 2008

Ahoj, nechtěla jsem už psát, ale spíš bych jen chtěla říct, že ty co jí maso těžko přesvědčíte o kvalitách vegetariánství a naopak, prostě každá ať si to dělá podle svého svědomí a životního stylu. Já maso nejím a je to můj životní styl, prostě mi k životu maso nechybí, jestli bude chybět mému dítěti, to se uvidí 😉

beranek
3. dub 2008

Znám dítě makrobiotičky, které jedlo k jednom roce na svačinu vařenou čočku a opravdu mu dnes nic nechybí, chodí už do školy a stravuje se tam od miminka, takže vše je jen věcí názoru 😉

tommik
3. dub 2008

Ahoj, nepovažuji se za vegetariána, ale od mala mi maso nechutnalo. Teď někdy maso jím, když mám na něj vyloženě chuť, což je fakt málo. A to pak jen kuře nebo rybu. Nic jiného prostě neee!! Je to jako když někomu nechutná špenát, luštěniny apod. Bohužel moje okolí to nepochopilo a dle názoru, že mi něco bude chybět do mne maso cpali až jsem se často z toho pozvracela. Když pak naši usoudili, že tudy cesta nevede, tak mne nechali být a maso mi nedávali. A přesně jako v této diskuzi, pokud se člověk odlišuje, byli napadáni, jak strašně mi ubližují, že mi to maso do toho krku prostě nenacpou. Líbili se mi názory, že přeci dítě nemůže vědět, co je pro něho dobře a rozhodnutí rodičů bylo špatné ať bylo jakékoliv. Dívám se, že se to moc nemění 😀 Moje mamka našla jiné alternativy stravy a bylo to. Vystudovala jsem VŠ, jsem zdravá, v zaměstnání jsem ještě nikdy nevyčerpala nemocenskou a to mi je 29, nic mi nechybí a protože mi nechutná ani sladké, tak nesouhlasím s názorem, že se pak lidé (vegetariáni) cpou jen sladkým. Opět se zde napíše něco jen aby se napsalo.

beranek
3. dub 2008

Tommiku, naprosto souhlasím, občas mi chybí možná trochu víc tolerance k lidem, kteří se nehlásí k většinovému stylu stravování. Pořád mají pocit, že mi něco chybí, ale fakt nechybí 😅

tommik
3. dub 2008

A nejsem kost a kůže!! 😀 Jak si často lidé myslí o lidech, kteří nejedí maso 😉 Už jsem se s tím názorem také setkala.

beranek
3. dub 2008

Ale abych byla upřímná, doma maso normálně připravuji pro jiné a vůbec mi nevadí pohled na něj. Stéjně jako budu přistupovat ke svému dítěti tak, že pokud bude chtít řízek, tak ho klidně dostane, nikomu nebudu masovou stravu ošklivit 😉

mikca
3. dub 2008

beranek a s tím určitě bude většna souhlasit..když ho jíst nebude chtít, tak mu ho nikdo nebude cpát, ale myslím že je divné že když ho bude chtít , tak mu nedám protože je to mrtvolka jak to tu něldo nazval...to mi přijde ulítlé....tohle bych nikdy neudělala že by svému dítěti něco nedala protože to nejím já...tak mu to dám ochutnat a je na jeho chutovývh bunkách jak si s tím poradí.

tommik
3. dub 2008

Moje tchýně nikdy nepřipravuje špenát, protože ho nesnáší. Je špatná? Je to její rozhodnutí a víme, že ve špenátu je hodně vitamínů apod.

kristi
3. dub 2008

to je jak kdyz verici rodice se snazi vychovat dite k vire a nikdo se ho nepta, zda chce, nechce, zda veri nebo je ateista. Je to absurdni

f.nina
3. dub 2008

Holky nezlob te jse na mě ale i malí dítě si dokáže říct jestli mu něco chutná nebo ne 🤐 A to že mámy svým dětem nedávají maso my příjde trošku ujeté vždyť je to potrava kterou potřebuje.A už vůbec neuznávam lidi co do třiceti normál jedli maso a pak jenom tak pro srandu se staliá vegetariány,.Vegetarián se člověk narodí 🤐 🤐 🤐

tommik
3. dub 2008

Hodně z nás zastávají různé názory: v pohledu na svět, na politickou situaci, na víru, na jídlo, na život. Každý z nás si myslí, že jeho názor, ke kterému nějakým způsobem došel je vhodný a pro jeho dítě správný. Každá z nás vychovává dítě k tomu, aby se chovalo slušně, nezabíjelo, neubližovalo jiným lidem nebo zvířatům. Tedy alespoň doufám 😀 Je to nějaký váš názor, ke kterému jste nějak během času dospěly a své dítě k tomu vedete. Nevyčítejte někomu, že v něco věří nebo se v nějakém duchu jedná. Protože vy třeba dáváte svému dítěti něco, co by jiná nedala, ale vy jste se na základě něco rozhodli. To dítě teď nebude jíst maso nebo čokoládu a třeba časem dojde k tomu, že to chce jíst. Tu volbu dostane, ale zatím je k něčemu vedeno, jako vy vedete své dítě k něčemu ve své výchově a způsobu stravování. Proč se ještě nemůžeme pobavit o způsobu stravování jiných lidí? Hodně sladké ve stravě, nevyvážená strava vzhledem k luštěninám, k zelenině, k ovoci. Proč děti v naší republice jsou obézní? Asi nejsem tak perfektní matky, když děti v naší společnosti mají takovéto problémy.

tommik
3. dub 2008

Omlouvám se za překlepy😀

petja
3. dub 2008

kitty 68:myslite ze si praclovek rikal ze ji mrtvolku kdyz ulovil mamuta?????

To je teda názor,to se na mě nezlob! Pračlověk asi moc na výběr neměl,pokud chtěl přežít,tehdy to byl začátek všeho,dodnes existují národy,jsou lidé nuceni se o své jídlo doslova poprat,je jim jedno co jí,hlavně aby přežili a nasytili se,v takových místech není možnost volby,ale tady u nás v Evropě jistě je a to čím krmí zvířata,aby byla co nejdřív na trhu pro spotřebitele,jistě není nic kosher,nabízí se zde otázka,zda to není i problém ovoce a zeleniny,ale myslím,že ve zvířatech které jsou u nás ve velkochovech nic prospěšného dospělým natož dětem není! Pokud bychom se bavili o bio chovech,tak je to asi něco jiného,ale řekněte mi,kolik llidí se o bio maso zajímá!Dítě si opravdu řekne co chce a co ne a znám jich spoustu co maso odmítá.
Taky jsem vege už asi 15 let,nejedla jsem maso jako těhu a nejím ho ani teď jak kojím.Měla jsem v těhu krásný krevní obraz,prý jako málokterá ¨masožravka¨a myslím,že moje tělo už maso ani nepřijme z hlediiska trávení.Samože řeším,jak to jednou bude s malým Filípkem,manža maso jí ale v rozumné míře,rozhodně není ten typ,co musí mít na talíři denně maso,když tak libové a protože chová vlastní zvířectvo tak jistě i zdravé.Takže pokud maso,jedině z vlastního chovu,potom můžu mít čisté svědomí!

morusa
3. dub 2008

f.nina: Promiň, ale větší kravinu, než co jsi tady napsala ty, jsem teda nečetla. Bez urážky ,ale napsat, že vegetarián se člověk rodí, je fakt blbost...a ještě větší to ,že jsou ti pro srandu lidi, co jedli maso a najednou ho jíst přestali 😒 Občas by to chtělo přemýšlet, než se něco napíše...tohle mě fakt naštvalo.

iza
3. dub 2008

pane jo holky, tady se to koukám rozjelo 😎
no já mámdvě kamarádky-zapřísáhle vegetariánky a dětem teda maso dávají, vaří...nechávají to na nich, jak sepozději rozhodou 😉
já patřím do klubu masožravců a i si myslím,že malé děti by maso dostávat měly-tak 2x-3x týdně..ze začátku bych to moc nepřeháněla
hlavně jsem zvědavá, jak to pak chcete řešit,až vám děti začnou chodit do školek, škol