Dítě vegetarián. Co na to říkáte?

jankao2
31. bře 2008

co řikate nato když miminko nikdy nebude jist maso???je tady nějaka maminka vegetarianka??

akinan
29. kvě 2013

Můj názor je, že kvalitní maso je pro dítě důležité. Pokud není důležitý důvod proč ho nejíst - nějaká nemoc, tak by ho dostat mělo. O tom jestli bude vegetarián at si rozhodne samo v dospělosti, ale narodilo se jako všežravec a to má asi svůj důvod 🙂

blandik
14. čer 2013

@verusak87 - náš nejí maso sám od sebe od dvou let..max řízek a ten já mu nedělám téměř vůbec..začal odmítat i vývary. Jí jen ryby. Ve školce si nosil vlastní jídlo, protože měl alergii na BKM..naštěstí..protože ty blafy, co tam vaří, jsou hrozné. Obávám se, že pokud dítě nemá vyloženě zdravotní komplikace, tak školky nedovolí vlastní jídlo kvůli organizaci - ohřívání a hlavně kvůli hygieně.

sibell
26. zář 2013

Byla jsem vegetarianem v tehotenstvi , a jsem stale. Me dceri maso nedavam. Jsou ji 3 roky.Kdyz jsem ji rok kojila, doktork neverila svym ocim, jak roste. Je vyssi nez o pul roku starsi deti i chlapci. Neni obezni, je pouze statna.Sladkosti a susinka atd. se ji take snazim nedavat. Nebudu dodavat, ze ma perfektni imunitu. Nemocna neni.Bilkoviny, ktere jsou v mase se nejlepe nahradi lusteninami oranzovymi a zlutymi Bio, ty jsou pro dite lehce stravitelne. Davam polevku z lustenim diteti obden.Take je to dobra vlaknina. Dite mi nikdy netrpelo zacpami. Dale je mozne take tofu / to je take zdroj bilkovin. Moje dcera to ji. Neodepiram ji ani syry a bile jogurty. Mleko samotne vzdy odmitala. Mam hodne znamych Indu. V Indii je hodne rodin, kde je vegetarianstvi soucasti jejich nabozenstvi. Hlavni plnohodnotnou stravou jsou pro ne prave lusteniny.Znam chlapce, ktery byl vychovavan, jako striktni vegetarian v Indicke rodine. V zivote neokusil ani kus ryby. Dnes je mu 30 let. Problemy nema. Je softwarovy ingenyr, takze zaostalost u nej take nehrozi. Chci podporit vsechny maminky , ktere chteji deti vychovat, jako vegetariany. Nebojte se jim v 10 letech ukazat videa z jatek a pak uvidite, jak se dite rozhodne. Tato spolecnost vychovava deti v naprostem pokrytectvi a krutosti. Date diteti mleko od kravy a potom plechovku z telecim. Telata jsou odebirany od matek ihned po narozeni. Mleko, kterym melo byt tele prirozene krmeno jde Vasim detem a pak jim date mrtvolku toho ditete? Je to zrudnost a tato negace, ktera se deje se timto dostava do Vaseho ditete. Kupujete detem plysove kralicky a prasatka a ovecky se kteryma Vase deti spinkaji v postylce a mazli se s nima, ale nereknete jim, ze tohoto krasneho kralicka zabili timto zpusobem a ted ti ho davam na talir.Moji rodice mi davali maso, kdyz jsem byla mala. Presne, jako rikate Vy. At si zvolim sama. Ja bych byla radsi, kdyz to vidim zpetne, aby mi ho nedavali. Byla jsem nemocna, trpela na zacpy, deprese, nervozity, oslabeni imunity. Ted jsem se konecne z techto problemu dostala.

21288
26. lis 2013

K tématu"vegetariánské dítě" bude spousta názoru..mám může vegetarián a naše dítě bude doma vidět oba způsoby stravování..nuže ochutná všechno a pak ať si vybere..ale omezovat ho určitě nebudeme!!!😊a je to cesta rozumná😊

biscuittt
9. dub 2014

Dietní omezení jsou různá - ať už vegetariáni, vegani, bezlepkové diety, vitariánství, fruitariánství. Všechny mají své zastánce a odpůrce. Sama jsem na mističce vah, jakým směrem se ubrat. Každý si musí svoji vlastní cestu vybrat sám. Dávám ke zvážení následující:
1. Je člověk všežravec? Kdo si myslí, že ano, tak ať si zadá do googlu a seznámí se s různými pohledy
2. Celosvětovým problémem není nedostatek jídla, ale jeho přebytek. Tak možná bychom v první řadě měli jíst méně a až potom řešit, co vlastně jíme.
3. Překyselení jako původce nemocí, následné detoxikace, půsty pro zdraví...doporučuju se s tím seznámit, odpoví také na spousty otázek
4. Proč lidé "na smrt nemocní" najednou zjistí, že mají jíst živou stravu a občas se i zázračně uzdraví? Co zkusit takovýto restart v jídelníčku i předtím než začnu "umírat"?
5. Kdo z vás si kdy dal vepřo knedlo zelo a řekl si, hm, to se cítím skvěle, plný energie? 🙂 Cituji Jaroslava Duška

a dětská strava? O tom si myslám následující:
Doma by dítě mělo jíst, to co jí rodiče, to je pro něj vzorem, bez ohledu na to jakou dietu zastávají. Protože i kdyby rodiče maso nejedli a dítěti říkali, jez ho, pro tebe je dobré, tak proč by to to dítě dělalo, když vidí na rodičích, že to mají jinak? Možnost výbrat si, zda maso ano či ne má dítě na návštěvách, u prarodičů a jinde, kde to prostě mají nastaveno jinak.

A ještě si neodpustím: strašně se řeší, co dětem dát a co ne, co který měsíc, jak naložit s alergeny. Je to nesmysl této doby, doby hojnosti, ve které žijeme. Vždycky se dávalo to, co bylo. Dřív byla jiná doporučení, dneska jsou jiná, za několik let se bude popírat, co se říká dnes...každý by měl mít svůj rozum a jíst tak, aby to i s menší obměnou mohl dát dítěti a ne vařit 2x. A hlavně, co nechápu úplně nejvíc, je jak se strašně řeší jídlo pro miminka a hups, najednou dítě se naučí kousat a už může jíst sekaný, hranolky, řízečky, kečupy a pít Coca coly - a kdo mu to kupuje, kdo ho v tom podporuje a u koho to vidí???

palmolivka
25. čer 2014

nezlobte se ale myslím že maso by děti měly jíst, to že to nejí rodiče, je jejich věc ale v masu jsou taky živiny nezbytné pro vývoj dítěte...

kacenkaharris
24. kvě 2015

Ahojte, my sme cela rodina vegetariani, moja dcerka, ktora ma 2 roky a tri mesiace, nikdy neochutnala maso a nikdy nebola ochotna skusit ani vajce, v zivote nepila kravske mlieko, je len syr a jogurty, a cudujte sa svete - je zdrava ako buk, vyssia ako jej rovesnici a plna energie! Tehotenstvo som tiez uplne v pohode prezila bez masa, dokonca som mala vyborne vysledky zeleza len s OBCASNYM prenatalnym vitaminom a ani raz som ako tehotna nebola chora, nemala som zapal mocovych ciest, nepalila ma zaha a dcerka sa narodila 2 dni po termine bez vyvolavania, s babicou, v klude a mieri 🙂
A na jej 2.narodeniny mala prekvapenie - zive prasiatko na voditku, ktore byva nedaleko, chovaju ho ako domaceho milacika. Bola uplne unesena a neviem si predstavit, ze by som jej ine prasiatko nukala na veceru.
Stojte si za svojim, maminky vegetarianky, nie ste samy!!! 😉

mia_mia88
25. kvě 2015

Ja Vam nevim... klidne bych to tem vege i verila, ze to jejich detem nechutna, kdybych na vlastni oci nevidela ve skolce chlapecka, o kterem jeho rodice tvrdili, ze on maso neji, ze je vegetarian, ze k svacince si rad zakousne papriku... a ejhle... prvni, co z talire vymete pri obede, je maso. K svacine zeleninu nechce ani jako prilohu. Breci, kdyz to ma snist. Ale takova sunka z rohliku mu zmizi hned... Pokud nekdo neji maso z duvodu, ze mu to nechutna nebo ma nejake zdravotni omezeni, tak prosim... ale jak mi nekdo zacne predhazovat mrtvolky a zdechlinky, tak pak uz neni se o cem bavit. Podle vyzkumu bylo zjisteno, ze i rostliny mohou citit emoce a neni vylouceno, ze neciti bolest. Nemam je tedy taky jist? A jestli si myslim, ze jsem neco vic nez kure nebo krava? Jasne. Jsem na vrcholu potravniho retezce. Dokud teda nepotkam hladovyho lva. 😀

kacenkaharris
26. kvě 2015

@mia_mia88 Vies, niektori vegetariani nejedia maso z presvedcenia, ze ho NEPOTREBUJU, (a zaroven, ze NEPOTREBUJU ublizovat inym tvorom, aby sa najedli), nie ze im nechuti. Ja som si tiez pochutnavala na pecenom kuriatku velmi vela rokov, mnam mnam to bolo. Teraz si pochutnam uz vela rokov na vegetarianskej klobaske, ak mam chut na nieco slane, mastne a korenene, akurat perfektne dochutene, mnam mna to je! Aj moja dcera tu "klobasku" vymetie z taniera ako prvu, az potom zje to ostatne, to vsak neznamena, ze jej musim davat jest maso, aby som ju neoberala o labuznicky pozitok z jedla. V zasade si nemyslim, ze deti si pochutnavaju na mase, lebo je to maso, myslim si skor, ze si pochutnavaju na tej kombinacii mastneho, udeneho, slaneho a koreninami dochuteneho COHOKOLVEK. Ponukni dietatu kus neosoleneho, neochuteneho, vo vode riadne vyvareneho masa a vedla toho fakt dobruckej veganskej sunky a uvidis, comu da prednost.

kacenkaharris
26. kvě 2015

Este som zabudla podotknut, ze ked som na konci mojho tehotenstva ja robila pohovor s mojim buducim pediatrom (ano, v zahranici to i takto funguje - doktori su tu pre pacientov, nie pacienti pre doktorov) a oznamila mu, ze nase buduce dieta bude bude vedene k vegetarianstvu, tak nas POCHVALIL, ze vegetarianske deti su casto zdravsie ako nevegetarianske a ze mu takych preslo rukami uz velmi vela. Pan ma, mojim skromnym odhadom, vyse 60 rokov, sam vegetarian nie je.

idiska
26. kvě 2015

proč ne, mi taky maso nechutná a nikdo mi ho ani jako dítěti necpal...u nás se jedlo ve stylu "jez, co ti chutná"...já prostě byla na zeleninu, ovoce a hlavně mlíko 😀 ...myslím, že v mase zas nic tak převratného, co by mi chybělo, není 😎

radapokec
24. čer 2015

6x týdne to tedy ne, to zas je extrém,druhy extrém je nedavat maso dítěti vůbec. Ach jo, zboznuju tyhle matky

cl8ireh
25. čer 2015

Dělám projekt Vegmaminky - rozhovory s maminkami, které se samy i své dětistravují vegansky/vegetariánsky 🙂 Můžete mkrnout na první díl o mamince s 14 měsíční dcerou, které jsou na vegan stravě a naprosto v pořádku prospívají. Jídelníček mají lepší než lecjaké konvenčně stravové dítě. Jde o to jaký základ dáte svému dítěti. Vybrat si může i když bude začínat na veg stravě. V tom nevidím problém. A v mase není nic, co by nebylo v rostlinné stravě, tedy kromě B12.

http://touchoflovershands.blogspot.cz/2015/06/v...

luciebx
25. čer 2015

Taky bych to detem nezakazovala.. az budou vetsi at se sami rozhodnou zda chteji byt veganem... tohle rozhodovani za deti mi prijde stejne jako bys uz ted nasla svemu ditku manzelku/manzela a mela doma podepsanou smlouvu ze ktere nemuzou ven. 😒

kacenkaharris
26. čer 2015

@radapokec
@luciebx
Nevidim nic extremne na tom, ked sa rodicia rozhodnu vychovavat svoje deti k laske ku zvieratam, zdravej vyzive a ekologickemu sposobu zivota (ach, tie velkochovy!).
Ak moze rodic za dieta rozhodnut nabozenstvo (resp. nevedenie k nabozenstvu), manipulaciu s telom dietata (obriezka, prepichovanie usiek u miminiek), styl obliekania, skolku a skolu, do ktorej pojde, a vela vela dalsich veci, preco je take hrozne, ked sa rodicia rozhodnu nedavat im maso?
Ved maju volbu - zacat jest maso neskor!! 🙂
O co prichadzaju? O nezdrave prepecene tuky, presolenu klobasku, ci nebodaj upchate crievka? 😎

luciebx
26. čer 2015

@kacenkaharris tim ze si dam k obedu steak a k veceri gulas to znamena ze nemam rada zvirata? tak to je docela drsny nazor.. k nabozenstvi sve dite taky nezenu.... oblikam ho proste normalne.... usi nastreleny taky nemame... at si rozhodne samo.. presne tak..

kacenkaharris
26. čer 2015

@luciebx Ja si myslim, ze laska k zvieratam ma VELA spolocneho s tym, ci ich tyrame a zabijame pre potravu alebo platime niekoho ineho, aby to robil. Ja odsudzujem, ako sa so zvieratami jedna ako so zarobkovou cinnostou, preto tento biznis nepodporujem, maso nejem a ked chcem kompletnu bielkovinu, uvarim si quinou. Zvierata si nevybrali zit v hrozostrasnych podmienkach, zomriet dobrovolne a naskakat ludom na tanier.

sangita
26. čer 2015

@kacenkaharris To je hezky napsané..
@luciebx Může se vaše dítě rozhodnout na základě faktů? Vidělo, jak to vypadá tam, kde zvíře žilo? Ví, že telecí znamená mrtvola mláděte krávy? Že mládě nemůže být s matkou, protože mléko si nárokuje člověk? Že zvířata žijí v chovu jen dokud produkují podle tabulek - pak jdou na jatka? Pokud zná bez příkras původ živočišných produktů, které jí, může se rozhodnout (ale osobně si myslím, že malé dítě ještě nedokáže brát za svá rozhodnutí zodpovědnost a ať chceme nebo ne, rozhodujeme jako rodiče za něj). Pokud mu říkáme nějaké pohádky o původu masa a předkládáme obraz šťastných zvířátek na farmě a veselého farmáře, pak nemá pravdivé informace. I to, že své dítě oblíkáte normálně a nemá náušnice je vaše rozhodnutí, které dítě někam směřuje.
Je mi líto, že za mě rodiče na 15 let rozhodli, že jsem mrtvý zvířata jedla :(

kacenkaharris
26. čer 2015

@sangita Ja som prisla na to, ze masko v skolskej jedalni je zo zvieratka az v dakej 1., 2. triede. Nikto mi to nechcel vysvetlit, lebo som mala "makke" srdce. Este stale mam makke srdce (nastastie), ale nastastie teraz ako dospely clovek mam volbu, co si na tanier dam. Moja dcerka mala na svojich 2.narodeninach hosta-prekvapenie, zive prasiatko, ktore byva nedaleko nas chovane ako domaci milacik a bola taka unesena, ze sa to neda opisat! Keby som nebola taka blba na pocitace, tak sem dam foto, ale neviem ako 😀

verdos
26. čer 2015

Jsem vegetariánka a jsem prakticky od narození: maso jsem jíst nechtěla a moje pediatra byla nějaká "těžce na pohodu" a řekla mojí mamce, ať mi to prostě nenutí. Po pár letech se začal otec zajímat o zdravý životní styl a vegetariány se k mé veliké radosti stali všichni členové rodiny :D. Teď mám manžela "masožrouta" a děti asi zdědily apetýt po něm. Ale pokud by maso nechtěly, neřešila bych. Měla bych i tu výhodu, že bych věděla, jak mu zajistit plnohodnou a zdravou stravu, aniž by mu něco chybělo (vcelku bez námahy, protože to mám prostě zažité).

luciebx
26. čer 2015

vsak ja nejsem proti vegerarianstvi kdyz malej bude chtit az bude mit rozum prosim.. treba vim ze hovezi a veprovi mu nejede tak mu ho nedavam.. kureci a rybu ma rad..

magdalenax
26. čer 2015

Ahoj, já se možná rozepíši více, ale mám toho ohledně této stravy na srdci dost, ale hlavně i ohledně názorů, které jsem si měla možnost v dosavadním životě vyslechnout, ovšem omlouvám se, diskuzi jsem celou nečetla, příspěvků je tu opravdu dost.
Mám kupř. zkušenost, když mi jedna paní u příležitosti ochutnávky, kterou prováděla na nějaké bio potraviny, či co to bylo a na základě našeho následného rozhovoru podávala vizitku, že prý o tom dělá přednášky..., tu vizitku jsem si nevzala se slovy, že ji nepotřebuji a že na její přednášku nepůjdu. Byla to vegetariánka. Poté, co mi řekla, že kupř. kráva by měla být chována pro mléko a další zrození telat, ale poté, co již mléko dávat nebude, měla by se nechat dožít a následně normálně pohřbít, tak jsem fakt myslela, že vyletím z kůže. Už jen to odporování v jejích vlastních názorech. Může mi někdo tu její myšlenku vysvětlit? Těžko. Takže pohřbíme krávu, ano, dobrá,- a bude jedna..., a my na to místě asi budeme pěstovat bio pšenici? Na tom místě, kde je pár metrů pod povrchem rozkládající se tělo krávy? To asi ne..., ale její slova zněla doslova tak, že užitek, - to mléko nám již kráva dala a bylo by na místě ji uctivě pohřbít! Tohle děvčata, opravdu, - řekla paní s titulem! A to, že není již ani místo na pohřbívání lidí, proto je z většiny nutná kremace (klasický pohřeb, - víme své...), tak na to asi zapomněla.
Znám paní, je to ing. biochemie a je to maminka mojí kamarádky. Ta si kdysi dávno dávno dávno..., přitáhla z nějakého semináře, že mléko a maso jsou největším omylem ve výživě lidstva. K tomu se za chvíli vrátím, jen bych podotkla, že tahle paní vlastnila, než šla do penze, vlastní laboratoř.Člověk je savec a čím se živí, nebo čím jsou krmeni savci po narození? Mlékem - sice většinou mateřským, ale mlékem, protože to tak je. Proč se stane, že i býložravý savec (nemyslím všežravec) zardousí... . Je to určitá logika věci, ale rozepisovat ji nebudu.
V rodině jsem měla zářný příklad. Nenuť jí to maso, když ho nechce..., to je jedno, má ho vyvařené v té polívce, omáčce..., takže to maso jíst fakt nemusí, ale nebylo to o tom, že by maso vlastně nejedla! Poté, co jsem viděla před lety v televizi, jak holčičku rodiče drželi na vegetariánsk stravě, ani nevím, zda přežila, ale pokud ano, tak zázrakem, tohle by po mně nikdo chtít nemohl. Člověk je všežravec a jsem názoru i toho, že se nic nemá přehánět. Ale pak mít doma dítko, jako jedni známí, co jejich malý nesmí vajíčka, lepek, nic mléčného, alergie na sóju a kukuřici..., tak ať se vám těm, co dítěti NEMŮŽETE dát maso, - daří!

gigi2
27. čer 2015

Tisíc lidí,tisíc názorů,tisíc podle nich správných směrů,tisíc chutí...
Sama nepatřím mezi vegetariány,čas od času si maso dám(1-2x měsíčně),ale dnes už zdaleka ne takřka denně,jako předtím,kdy jsem si myslela,že je to správné..to samé mléčné výrobky,mouka,atd...stačí,když člověk vidí,jakej paskvil jsme si z pšenice vyprodukovali...člověk všežravec-nevím,já na sobě a svém dítěti znaky všežravce až tolik nevidím...savec?...fajn,saje mateřské mléko,bez debat ano,ale to není mléko kravské...jakej jinej živočišnej druh se celoživotně živí mlékem jiného?proč když mé generaci celej život všichni tvrděj,jak je mléko a mléč.výrobky zdravé,kolik je v něm vápníku,jak je možné,že naše mámy,babičky,a vlastně i mé vrstevnice už dnes,máme jeden z největších výskytů osteoporózy?proč jí země,kde se mléčné výrobky konzumují minimálně nemají?
Sama mám biochemické vzdělání,proč se denně při práci v laboratoři setkáváme s takovým nárůstem potravinových alergií,lepku,alergií na mléko,atd?Jestli jsme teda všežravci a máme jíst i maso,proč nemáme čelist,zažívání jako oni,proč si máme teda maso vařit a spoustu dalších otázek,co některé z nich asi dneska nenapadnou jen mě...a každý si musí najít tu svoji odpověď..
Já si jí našla v tom,že se nic nemá přehánět,rozhodně mi neublíží,kdy si jednou za čas maso dám,to samé svému dítěti,ale,že bych si všeobecně dnes myslela,že to,co mě říkali 35let mého života o nutnosti a správnosti masa ve výživě jedince bylo vše správné,tak to taky ne...vliv mají i tradice,zvyky a svým způsobem i závislosti,strachy...
Upřímně jsem ráda,že mám dítě již dospělé a nemusím tak řešit,zda a jak často bych mu dnes jako malému děcku maso dávala,či ne,dneska sama nevím,jak bych se rozhodla...
Stejně tak,jako budou tisíce dobře prospívajících vegetariánů,tak to může být naopak...to samé u "masožroutů"...budou vždy ti,co dobře prospívajíi ti,co ne...Je to tak ve všem a se vším,je to na každém a jeho zvážení..🙂

santna
28. čer 2015

Zastávám názor, že dítě má jíst to co jí rodiče, ať už jde o veganství, vegetariánství či jiné... Časem se rozhodne samo co jíst chce a co ne.

gryfis
17. srp 2015

Mě vždycky baví.. že nenutit volbu, nenutit vegetariánství.. stejně by se dalo říci.. proč nutíme někomu maso? 😀 Já osobně v tom nevidím problém, aby prcek nejedl maso... ve finále se tím rodič pak kolikrát snaží o opravdu pestrou stravu..než masožrouti.., vidím, co jí můj chlap masožrout, co jím já, co jí můj malej... neodsuzuji ani jednu skupinu..

mangal
26. lis 2015

Již jsem psala v roce 2008. Už máme děti dvě osm a dva roky, oba vegetariáni a zdraví jak řípa.

hendrychovadeni
Autor odpověď smazal
Zobraz
kittyy17
14. čer 2019

@jankao2 člověk je od přírody všežravec. Pokud se nějaký jedinec v dospělém věku rozhodne stát se býložravcem, je to jeho volba. Ale pro správný růst dítěte je důležité, aby byla respektována příroda, tedy aby dítě bylo všežravec...

hendrychovadeni
Autor odpověď smazal
Zobraz
viki999
14. čer 2019

@kittyy17
@hendrychovadeni
Diskuze je stará víc jak 10 let, myslím že už tu nikomu nepomuzete...