Jak miminku pomoct při zástavě dechu?

mandragora
26. bře 2008

Ahojky,dneska jsem četla článek o Syndromu náhlého úmrtí.Docela mně to vyděsilo(vím,nemám to radši číst),ale přemýšlela jsem,co udělat,když vám monitor po deseti sekundách zapípá,jak malému pomoct.monitor dechu mám,klidnějš spím,ale co když?

mari2
27. bře 2008

Hm, tak jestli nekdo provokoval, tak to byla halvne luzza, alterna apod. Schnek rozhodne ne...

aponchie
28. bře 2008

lucenek :parada dik moc tohle presne sem hledala 😎 akorat me jeste zajima jak je to se silou dechu a tlaceni na hrudnik..nemuzu to dite treba prilis silnym dychanim hyperventilovat nakonec?a s tim stlacenim..cokdyz stlacim moc a rupne neco? 😖

lucenek
28. bře 2008

síla dech je pouze objem tvých nafouklých tváří, když si nafoukneš pusu tak a ni moc velkou silou nevydech ten vzduch do dítěte, takže ta síla vdechu je limitována tím objemem, který každý z nás umíme v puse utvořit a je samozřejmě jiný u každého člověka.....nevím jak jinak vysvětlit a dítě nemůže hyperventilovat když ty do něj dýchá š a ono nedýchá...hyperventilovat pak ,ůžeš ty z námahy..jako když běžíš do schodů a když se dítě rozdýchá samo tak začíná mělce...ale ještě osobně jsem nikdy nezažila stav že by se po úspěšně resuscitaci rozdýchalo do hyperventilace....tao myslím, že ne, ale přechodně může nepoměr mezi O2 a CO2 vyventilovat krátkodobou hyperventilací, což z frekvence 20-40 dechů/min ani nepoznáš jestli hyppervetiluje nebo ne.....to bys musela každý nádech počítat celou minutu.
a moc nestlačíš...logicky tě to moc nepustí hluboko ten 1,5 cm až 2 cm...je tak akorát, u dětí že by praskaly žebra nebo dokonce hrudní kost při resce kojence jsem se nesteklala takže nevím.Ale komplikace z toho můžou být

aponchie
28. bře 2008

tak to je vycerpavajici odpoved dik moc 😉

lucenek
28. bře 2008

mari2 a v čem jako luzza provokovala můžeš být konkrétní?

kristynaw
28. bře 2008

je lepsi,kjdyz se zlomi zebro a zahoji,nez kdyz dite zemre...to jsme se ucili my
a dycxhani-jak rika luceneke,vdechnes jen objem vzduchu co se ti vejde do pusy

lucenek
28. bře 2008

ták...přednášku o záchraně dětí mám, äle vypálenou na CD...na ofiko stránkách nebude...... ☹
malá změna:
poměry resuscitace
psala jsem:
novorozenci 1:3 (1 vdech: 3 stalčení)
kojenci a větší děti 2:15
dospělí 2:30

je to zdravotnická resuscitace, čili reska vedená odborným personálem.... (snad se nepovyšuju 😝 )

ale moje chyba zapoměla jsem dodat, že laicka reska vypadá takto:
novorozenci 1:3
kojenci a větší děti 2:30
dospělí 2:30

čili změna je ve druhé kategorii.....to jsem se tak zažrala jen na tu zdravotnickou část.....že mi vypadla ta laická, čili ideální pro vás. A proč ta změna poměrů? protože zdravotník dokáže (teda měl by) kvalitněji a lépe a cíleně dokázat posytnout PP tudíž ten poměr 2:15 stačí, u laika se předpokládá, že reaguje ve stresu, často sám pořádně nedokáže adekvátně zhpdnotit situaci a lépe je dělat něco než nic a když si vemete že na 30 stalčení stlačíte dobrou polovinu správně, čili adekvátně tak jste na poměru 2:15 😉

Takže vám musí stačit to video na předchozí straně ☹

aponchie
28. bře 2008

dekujeme moc jses hodna 🙂
muzu mit dotaz ?

lucenek
28. bře 2008

jaký?

aponchie
28. bře 2008

no jestli by jste mohli i dal radit a treba se delit o zkusenosti s miminkama v nemocnici a tak..jak to chodi co se s nema dela postupy a tak no jestli to neni teda moc troufale ode me 😖

lucenek
28. bře 2008

No apnchie, já ani jiné sestřičky tady na webu s tím problém nemáme, co víme a známe klidně poradíme, jen mě děsí jedna věc, že když se bude radit a vysvětlovat a možná to někdo pochopí jiný je, už to bude zavánět povyšováním a děláním magorrů z laiků jak tady pár lidí podotklo a tak....
myslím, že už jen to, že tady byl nějaký problém, který se vyřešil a opět se najdou rýpalky které tu písnou že luzza atd rýpou. Holky se jen postavily na mou stranu což svědčí o tom, že jako lidi co něčemu rozumí, se v odborných názorech shodujem a o to přece jde, ostatně jak psala luzz je to o tom, že když víme, známe a umíme rády poradíme, ale když ti někdo oponuje a ne a nemáš pravdu tak to je pak těžko víš ☹

aponchie
28. bře 2008

no me treba osobne hrozne moc zajima lekarstvi a tak,chtela sem to i studovat jaksi seslo..me odvezli malickou po porodu v 22hodin ze salu pryc a me nechali hodku lezet na sale jeste no a pak sem sla na pokoj a celou noc nemela malou u sebe a na zdi maji napsane baby fiendly hosp.tak sem nechapala proc nebyla semnou(nic ji nebylo Apgar mela 10/10/10 a kdyz sem se ptala sestry tak me odbyla,ze kdyz se neumim postarat o sebe jak chci o dite(mela sem po siti a necitila se sice fajn,ale aspon neco rict mohla)a rano nic az ve 12hod v poledne na natlaky mi ji dovezli takze nejedla celou dobu ode me ale cetla sem ,ze ji jednou dokrmovali proc to delaji kdyz je prece tak dulezite hned zacit kojit?nevis? 🙂

lucenek
28. bře 2008

No......porodní asistentka nejsem ani v tomhle směru nemám ty zkušenosti, ale co vím, tak se v prvé řadě ptaj mamin, jestli na noc po porodu chtěj mít dítě u sebe některé ocení že se vyspí...asi naposledy v životě, a jiné chtějí mít dítě u sebe. S tou soběstačností to vidím tak, že pokud je matka moc vyčerpaná a nezvládne si dojít na wc a do sprchy tak zpravidla se s matkou domluví na noci na novorozeneckém.....a ve tvém případě jsi kápla na blbec sestru, je to jen v lidech......vždycky se dá domluvit, ovšem jsou případy kdy to nejde...

aponchie
28. bře 2008

no to asi jo,ale me nakonec spis slo o to krmeni vis jak,nejdriv se dusuji jak s emusi hned prisat hned krmit MM a pak ji daji v noci dokrm nebo nad ranem a ani ti to nereknou ,ale jinak porod a pristup PA paradni jen ta jedna sestra asi..a ty jsi jaka sestra prosim te?

lucenek
28. bře 2008

no měly by tím podporují tvorbu mlíka....já bych se o to bila jako lev......ale kdyby musela být malá v inkoši tak bych musela ustoupit...co naděláš.
dipomovaný specilista v oboru intenzivní péče a resuscitace

aponchie
28. bře 2008

no to ja nevedela ani jestli byla v inkubatoru a hlavne nevim proc se tam vubec dala kdyz byla zdrava jak ryba 😀 zeby kvuli teplote?mozne to je kazdopadne ja se nebila mela sem celkem slusne bolesti po siti a hlavne neskutecnej hlad pac mi nedali od rana do noci nic najist a motala s emi hlava a jak na tebe hnusne rve ta sestra tak mas strach malem neco rict v takove bezbrane situaci kdyz tam tak lezis je pravda ze sem se aspon vyspala to je chvalihodne ale mohla aspon neco rict to byl takovej fofr..takze na Jipce delas?nebo Aro?a jake to je ta prace?

lucenek
28. bře 2008

mám dvě práce dělám na neurochirurgické JIP a pak jezdím se záchrankou....a práce je to těžká a nevděčná....za málo peněz po tobě chtějí znalosti odbornou způsobilost aby ses furt usívala a dělala vše precizně, pokud možno nikdy neměla hlad nebo potřebu odskočit si na wc, byla sektreářkou, pravou rukou doktora, uklízela po nich papíry a nebála se je v noci budit telefonem kvůli probléému a nakonec byla sestra, kadeřnice, manikérka a pedikérka a ještě se nechala seřvat od aroga¨ntní návštěvy a ješte se usmívala když ti dávaj balíček Roccy 😝 (teda nechci aby to blbě vyznělo)

cumacek
28. bře 2008

Jé Lucenek, ty děláš na záchrance?tak to jsem tvoje budoucí kolegyně...A ještě děláš nebo jsi už doma?

lucenek
28. bře 2008

ne sem doma....a vzdělávám se po kongesech a tak a co studuješ?

cumacek
28. bře 2008

Dodělávám si záchranáře, už snad skončím v červnu...všichni mě odrazujou, že prý baby stejně neberou...Tak uvidím

aponchie
28. bře 2008

ja bych chtela ac to zni blbe si zkusite jeden takovej den v zachrance me fascinujou ty pristroje a tak ..jela sem kolem nehody a zrovna osetrovali pacienta na zemi ale sli na to pomalu mozna to nebylo tak dramaticke kdo vi..min.tyden s emi pred barakem srazila ta sanitka s tim magorem

lucenek
28. bře 2008

po gymplu a kde to studuješ na zdrav soc g¨fakultě?

cumacek
28. bře 2008

Mám zdravku, pak jsem pracovala a přitom si začla dodělávat školu. Studuju v brně - VOŠ.
Aponchie, je to blbbý, ale já původně chtěla být zdr.sestrou kvůli obblečení - to byly takový ty slušivý úborky a na záchranáře jsem šla zase kvůli oblečení. Takový namachrovaný mi to přišlo, celý pěkně barevný... 😀

lucenek
28. bře 2008

nooo....jeden den......někdy je to sílá, bud nesmyslné výjezdy...nalomený nehet!!!NEKECÁM!!!!! jindy rozjetý člověk s larvama v hlavě.....si nevybereš

aponchie
28. bře 2008

toz me nestvi,ze si nekdo zavola zachranku na nehet!!!!!!ja bych jim to dala platit to je hnus velehnus

lucenek
28. bře 2008

volali jako že ruka bolí asi zlomená..pak bolel jen prst a byl to stržený nehet a auto před barákem 😀

aponchie
28. bře 2008

prosim te a jak je to kdyz jede sanita a za ni jeste to rychle auto nebo pred ni ted nevim to je jako co

lucenek
28. bře 2008

to je randez vouz (čti randevú), je to lékař a sestra v posádce, kteří zasahují a pomáhají v případě, že všechny posádky jsou v terénu, je RZP (rychlá zdravotnická pomoc), šéfem osádky je sestra....rozhoduje a určuje.....ale když se resuscituje volá si lékaře.....nebo při stavu který vyžaduje medikamentózní zajištění), tak jede toto auto, nebo se vysílá tam kde je třeba lékařem zkontrolovat stav pacienta a nepředpokládá se že se poveze do nemocnice, proto teréňák,

aponchie
28. bře 2008

aha takze kdyz sem videla jet dve sanitky a za ni hned auto RV tak toho asi meli moc ,ze?

lucenek
28. bře 2008

jo asi třeba bourajda......