Jak miminku pomoct při zástavě dechu?

mandragora
26. bře 2008

Ahojky,dneska jsem četla článek o Syndromu náhlého úmrtí.Docela mně to vyděsilo(vím,nemám to radši číst),ale přemýšlela jsem,co udělat,když vám monitor po deseti sekundách zapípá,jak malému pomoct.monitor dechu mám,klidnějš spím,ale co když?

ria80
26. bře 2008

Mě se to stalo dvakrát,když byla Michalka úplně maličká,trošku jsem s ní zatřepala,a ona zalapala po dechu a nadechla se.
Jinak u toho monitoru bývá i návod,co dělat.

denousek
26. bře 2008

ja jsem nad tim taky premyslela a nemam to radsi cist-no jak seto vezme z jedne stranky te to pak stresuje ale z druhe,kdyby se to stalo,aspon budes mit zjisteno co delat...nam to jednou zacalo pipat kdyz jsme byli tyden doma z porodky ale nic se nastalo plany poplach ale taky nad tim stale uvazuju..co kdyby...a asi bych si neporadila porad ctu o prvni pomoci ale v tom strachu ..no nevim...

mandragora
autor
26. bře 2008

já ho mám půjčený,tak tam návod nemám
ria,ale všude čtu,že se z miminkama nemá klepat,tak nevím,ale hlavně,že jí to pomohlo.
denoušek,to mně říkala sestřenka,že se jí to stalo taky,ale že jí malá sjel z podložky,tak to začalo pípat.
mně to začít pípat,tak asi umřu

schnek
26. bře 2008

u SIDS ti nepomůže bohužel nic 😔

ria80
26. bře 2008

To něco uděláš.ani nad tím nepřemýšlíš.Intuice ti řekne,co máš v tu chvíli udělat.
Já jsem s ní netřepala,jen jsem na ní sáhla oběma rukama a pohla s ní,jako když chceš někoho vgzbudit.Ona se lekla a nadechla se.Jinak kdyby to nepomohlo,tak s děckem k oknu na čerstý vzduch,poplácávat a tak.Když nic,tak uhodit mezio lopatky,jestkli tam nemá něco zapadlýho.Když nic,tak zkontrolovat,jestli bije srdce,a podle toho pak umělý dýchání samotný nebo s masáží srdce,a zavolat sanitku.
Ale myslím,že to se fakt moc nestává,proč by se zdravýmu dítěti zastavovalo srdce.To spíš že se zapomene nadechnout,a když už to trvá moc dlouho,tak už to pak nedokáže.Proto taky ten přístroj je,že začne pískat,a to díte se lekne třeba i jen toho a nadechne se samo.Kdyby se nechalo jen tak,tak už by se nenadechlo.

Důležitý je nepanikařit.

denousek
26. bře 2008

no ony se pry ty deti nekdy eknou i toho pipani jak to zacne pistet a nadechnou se...

ria80
26. bře 2008

No však právě

lucaa
26. bře 2008

cau holky, mame ho taky mimco budeme mit za 2 mesice a kdyz jsme ho kupovali, tak nas prodavaji i upozornil, ze to nekdy houka falesne...ale zase si rikam radsi 10x falesne nez jednou aby nezahoukal....Schnek...no prave ze udelas ...je to o tom, ze to mimi spi tak tvde, ze zapomene dychat a ty ho probudis a ono se nadechne,ne???

mandragora
autor
26. bře 2008

s mým synkem to ani nehne,když ho vytahuju nakojení a zapomenu to vypnout,než se k tomu vrátím,tak už to řve a on nic.

mandragora
autor
26. bře 2008

Taky jsem četla,že miminkům se ve snu zdá,že jsou u maminky v bříšku a vzpomenou si na to a zapomenou dýchat 😒

ria80
26. bře 2008

No já taky.když jsem s malou třepala,tak se neprobudila,jen začla zas dýchat.Jinak má fakt lehký spaní,tak to asi bylo něco takovýho.Kdyby to nezačlo houkat a já s ní nezatřepala,tak se už neprobudila.

lucaa
26. bře 2008

ria80 tak to je husty?tak hlavne , ze to funguje!!!je videt, ze to je fakt ucelna vec...jo a taky jsem cetla, ze by mimi nemeli byt v pretopene mistnosti, ze to ma taky na to vliv...

schnek
26. bře 2008

no když nedýchá a zase se po nějakým podnětu nadechne, tak je to zástava dýchání, ale když přestane dýchat a už se neprobere, tak je to SIDS. Alespoň tak jsem to pochopila...

ria80
26. bře 2008

No jasně,ale nejdříve je zástava dýchání,a když se stím hned něco nedělá,tak se stane SIDS,tak to chápu já.Ten přístroj je na to,aby se stím hned začlo něco dělat.

Taky se mi stalo,že to houkalo a když jsem se podívala,tak Michalka dýchala.Mohla se třeba leknout toho zvuku a začít dýchat sama.
Ale pískalo to i jen tak,to tam upozornujou,proto člověk nemá hned panikařit,ale zjistit,co se děje.Většinou to je porucha nebo mimčo je mimo desku.

mobina
26. bře 2008

Tak mi zakoupili monitor na plínku. Prý má nižší procento falešných poplachů. Nám spustil v neděli v 6 ráno. Myslím,že byl falešný, protože plínka byla odchlípnutá. Na Ondru jsem promluvila a opatrně ho zvedala. Byl OK. Myslím, že když tahle situace nastane, všechny jednáme instinktivně 🙂
Jinak tady někde byl odkaz jak jednat při resuscitaci miminka, ale nemůžu to najít. Myslím, že to bylo v televizi ve 112 😉

lucenek
26. bře 2008

schnek nesouhlasím, já jako sestra v rychlé jsem se s tím setkala a vše jde zvrátit....v ppátek jdu přednášet na urgentní dny novinky v resuscitaci...pak sem hodím odkaz na přednášku kde bude vše vysvětleno co vy jako laici můžete udělat 😉

lendy1
26. bře 2008

souhlasím, co psala schnek, přečetla jsem si o SIDS vše, co se dá 😉
Je rozdíl mezi SIDS, zástavou dechu, apnoickými pauzami...atd. Monitor je pomoc při potížích s dýcháním, ale rozhodně nezáchrání před SIDS.

lucenek
26. bře 2008

nezachrání, ale uporozní na zástavu dechu a člověk pak dokáže pomoct... 😉 monitor jako takový tomu nezabrání, jen to pozná a začne alarmovat

lendy1
26. bře 2008

lucenek, nechci se tu dohadovat, už jsem to tu i psala do nějaké diskuze o monitorech, kterých tu je snad 20 😲 a je prostě rozdíl mezi SIDS a zástavou dechu 😉 SIDS nijak neovlivníš a dítě se SIDS nezachráníš, jde nejspíš o poruchu v mozku (vědecky to ještě není úplně prokázáno, ale spousta názorů se k tomuto přiklání - na netu je to dost podrobně popsáno o co přesně jde), ne že se dítě zapomene nadechnout a dá se zase rozdýchat. Dítěti se SIDS bohužel už nepomůžeš 😔

johanda
26. bře 2008

Kloním se k názoru Schneka a Lendy (taky jsem o SIDS ledacos pročetla a prokonzultovala) - pokud jde o SIDS, monitor spustí alarm, ale dítě se už nerozdýchá i přes resuscitaci.

lucenek
26. bře 2008

SIDS sudden infant death syndrome, česky syndrom náhlého úmrtí kojenců do 1 roku: predsispozice: spánek na břiše, cigaret. kouř, kouření matky v těhu, jiné nevysvětl. příčiny, skyryté VVV srdce atd.....laicky řečeno: ve spánku dojde k prohloubení aponické pauzy...je to ta část mezi nádechem a výdechem, mění se ph krve, horší vazba kyslíku na hemoglobin atd atd...tím vás nebudu zatěžovat...v podstatě dojde k zástavě dechu...do 30-60 sec dojde ke ztrátě vědomí...ve spánku nepoznáte....a do 1-2 min zástava srdce...ve fázi zastavy dechu se DÁ dítě zresuscitovati ve fázi zástavy srdce....taky to jde..takže monitor dechu slouží jen k tomu, že upozorní na to že došlo k delší pauze mezi nádechem a výdechem ...nebo k zástavě dechu......a tudíž musíte jednat. víte co, zítra vám sem hodím výcuc....

lucenek
26. bře 2008

před SIDS nezachráníš ale ve fázi ano...sama jsem byla u dvou výjezdů a vím to 😉

lucenek
26. bře 2008

jedno dítě má pošk. mozek reska trvala 7 minut...ale to druhé je ok....

kristynaw
26. bře 2008

lucenek,neres to, my zdravotni sestry vime ,jak to je🙂 a kazda mamina,ktera si neco precetla si taky bude stat za svym 😉

lucenek
26. bře 2008

kristi máš pravdu, ale jde to jako odborník , který tento obor 6 let studoval si troufám říct, že praxe je jiná 😉

kristynaw
26. bře 2008

no ja vim 🙂

lucenek
26. bře 2008

Co aby roste jako z vody že? koukala jsem na fotečky a je kjásňučká 😀

lucenek
26. bře 2008

Abby 😉

kristynaw
26. bře 2008

dekuji🙂 no roste strasne rychle😀 12.4. bude mit pul roku 😲

lucenek
26. bře 2008

týjooo to letí nedávno si rodila 😀 kolik hodin je u vás?