Jak miminku pomoct při zástavě dechu?

mandragora
26. bře 2008

Ahojky,dneska jsem četla článek o Syndromu náhlého úmrtí.Docela mně to vyděsilo(vím,nemám to radši číst),ale přemýšlela jsem,co udělat,když vám monitor po deseti sekundách zapípá,jak malému pomoct.monitor dechu mám,klidnějš spím,ale co když?

kristynaw
26. bře 2008

17:06

lucenek
26. bře 2008

hmmm tady jdeme k půlnoci.......a řešíme jak na zástavu dechu 😉

kristynaw
26. bře 2008

😀dobrou noc😀

lucenek
26. bře 2008

jdu do hajan kristi, tobě dobrou později 😉 😵

mandragora
autor
27. bře 2008

Lucenek určitě sem pak hod ten odkaz,zajímalo by mně to.měla jsem jít studovat zdravotní sestru,jsem ze všeho hrozně vyplašená ☹

lucenek
27. bře 2008

dám neboj🙂

schnek
27. bře 2008

a jak se teda pozná, jestli to byla jenom zástava nebo to byl SIDS?

lucenek
27. bře 2008

schnek prvním projevem sids je dlouhá apnoická paua co přechátí plynule do zástavy dechu...což je stav, který um. dýcháním leze zvrátit, přesná definice sids...je obtížná pro laiky, ve finále pokud se nenajde rozumná příčina, která by vysvětlila co vedlo k zástavě dechu, vše se "svede" na sids...dále pak po zástavě dechu přijdeš o vědomí a zastaví se ti srdce....stav se rovná klinické smrti...tak pokud není účinně léčena resuscitací- KPCR přechází do stavu biologické smrti...a když teda dítě nedejbože umře tak jako hlavní příčina smrti je vždy zástava dechu ne samotné sids... 😉

lucenek
27. bře 2008

a upřímně...samotnou zástavu dechu od sids nepozná ani lékař...pozná se příčinačili zástava dechu, pokud se při pitvě nenajde rozumné vysvětlení je kolonka v papírek, satv, který bezprostředně vedl ke smrti vyplněna čtyřmi písmeny SIDS, jako hlavní příčina smrti je pak zástava dechu....

schnek
27. bře 2008

to je ale v podstatě to, co jsem psala, že když nedýchá, je to zástava a když už se to nepodaří zvarátit je to SIDS a tudíž mi z toho logicky vyplyne, že zástava se dá zvrátit, ale SIDS ne

alterna
27. bře 2008

Jsem take zdravotnik z Ara a souhlasim s Lucenek a kristyna.
Lucenek budes moc hodna kdyz sem das tu prednasku 😉

lucenek
27. bře 2008

schnek ty to nechápeš....pleteš si dva různé pojmy. tři názory zdravotníků tě stále nepřesvědčily, že to je jinak než myslíš????

schnek
27. bře 2008

tak to to fakt nechápu

lucenek
27. bře 2008

schnek, já už nevím jak jinak ti to vysvětlit ☹

johanda
27. bře 2008

lucenek - jsi zdravotník a nejspíš odborně zdatná - o tom nepochybuju, ale z toho, cos napsala, bych řekla, že SIDS je diagnostikovatelný jenom po smrti, ne? Pokud se při pitvě nenalezne jiná příčina, která vedla k zástavě dechu - třeba vývojová vada nebo tak něco. Nebo se na sids "svede" ,jak píšeš, i nějaký případ, kdy se děcko rozdýchá a po různých vyšetřeních se taky neobjeví důvod, proč došlo k zástavě dýchání? (což teda podle mě neznamená, že ten důvod neexistuje)

lucenek
27. bře 2008

jo přesně tak SIDS se dá diagnostikovat i posmrtně i po tom co se dítě rozdýchá...jak sama píšeš, z tpoho jasně plyne, že jde dítě i se SIDS zresuscitovat, pokud lékař u dítěte které mělo zástavu dechu neshledá zjevnou příčinu zástavy a ani další klinická vyšetření nic neobjasní a taková zástava dechu je vlastně bez příčiny, je to SIDS......ale ne doslova, protože sids je syndrom náhlého úmrtí kojence, k úmrtí díky úspěšné resuscitaci nedošlo, a dítě prodělalo jen pár minut trvající klinickou snrt, kterou se podařilo zvrátit

luzza
27. bře 2008

holky
jsem dětská sestra a pracuju 13 let na JIP...
promiň schnek,ale mluvíš o něčem,čemu příliš nerozumíš.... 😒
musím říct,že i pro zdravotníky je tohle téma poměrně složité,natož pro laiky... 😒
vyslechla jsem na toto téma několik přednášek a přečetla spoustu odborných studií...
a proto nevydržím mlčet,když vidím,o čem zde tady píšeš...
jednoznačně se stavím k názoru lucenka,alterny a kristyny...
není dobrý,když tu prezentuješ něco,s čím nemáš žádnou zkušenost...
nezapomeň,že to tu čte spousta maminek a předkládáš jim nepravdivý informace...
nezlob se,ale myslím to v dobrém...
Lucka

luzza
27. bře 2008

schneku
na co si teda maminky pořizují monitory dechu???
je to právě proto,že jim alarm dává šanci tuhle tragédii zvrátit!!

luzza
27. bře 2008

né proto,aby ti monitor ohlásil : tohle je SIDS,nemusíte už nic dělat,protože tohle je konec.Jen jsem vám to alarmem oznámil...
(vždyť je to kravina...nemyslíš?)

lucenek
27. bře 2008

já to umím i polopaticky vysvětlit, ale nechci aby si to někdo vzal osobně a urazil se

lucenek
27. bře 2008

luzz souhlas, kdyby teoreticky rychlá stála nad postýlkou a nešlo sids zresuscitovat jak tady někdo napsal...tak by taky nad postýlkou mohli stát do zfilovění dítěte a smrti...cca umírání zadušením do asystolie cca 5 minut u asfyxie...čili dušení

lucenek
27. bře 2008

a koukat na umírání při dušení....fakt brutál, tak holky, neplašte zbytečně maminky...které tuto diskuzi čtou, pokud tomu nerozumíte a píšete, že se nedá nic dělat je to blbost.....

lendy1
27. bře 2008

sorry, ale vy tady děláte ze všeho, co je dýchací problém SIDS a tak to prostě není.
Na přednáškách vám tedy říkají něco jiného, než se dá přečíst z odborných článků na netu? Tomu teda nerozumím 😲
luzza, nevím, jestli jsi někdy monitor dechu doma měla, monitor pípá kolikrát jen tak, někdy upozorní (např. u nás) na apnoické pauzy, takže nepípá jen v případě SIDS a nikdo to tu ani netvrdí. Stejně tak, jako tu nikdo nepředkládá nepravidvé informace.
Pro ty maminy, co chtějí o SIDS zjistit víc, doporučuji si projet net a strávit několik hodin čtením...pak si jistě udělá každý obrázek sám, jak to vlastně je a není.
Říkejte si co chcete, mě jste těmi argumenty nepřesvědčili, jelikož pořád házíte SIDS dohromady se vším možným.
A my, co nejsme zdravotníky nejspíš ty informace máme špatné a jiné než vy...což moc dobře nechápu, ale budiš.
Asi špatně čtu... a blbě chápu...

luzza
27. bře 2008

ti říkám,je to nesmysl...
ale někdo hold chce mít pravdu...
ať ji má...ale pro sebe!
né pro ostatní maminky!

lucenek
27. bře 2008

lendy...fakt tomu nerozumíš...to jen tvůj příspěvěk potvrzuje, víš pro laika, který si přečte odbornou literaturu o problému a pak se tím ohání a nejspíš do hloubky nepochopil problém,je to silné sousto. A propos...sids se dohromady s ničím nehází, ty to jen nechápeš, a to, že tě zdravotníci co na to studují x let pracují a praxi maj v malíku nepřesvědčí , je fakt jen tvůj problém, tak neplaš ostatní

schnek
27. bře 2008

já netvrdila, že jsem odborník a že tomu rozumím, napsala jsem to, jak jsem to pochopila

lucenek
27. bře 2008

tak jo at si lidi sami udělaj nároz..jestli věřit odborníkovi nebo laikovi... 😀

lucenek
27. bře 2008

nepravdivá informace která tady BYLA předložena je že SIDS nejde zresuscitovat...to je blbost, že větší sem neslyšela

luzza
27. bře 2008

víš lendy,myslím,že o monitorech dechu toho víš ještě hodně málo,ale dobře...
moje zkušenosti se zástavami dechu tu neprobírej,nic o mě nevíš...
to že alarmuje i v jiných případech a často falešně ví zprominutím každý blb...
pohybuju se mezi alarmy častěji než doma...
jediné,co nechápu,je tvůj neústupný postoj...tvoje zaseknutí na vlastním názoru bez, možnosti jakékoliv diskuze..
s takovými lidmi se těžko diskutuje i v životě...chceš mít prostě pravdu a ne a ne a ne,jak malý děcko ☹
přitom tak pěkný téma a možnosti si předávat informace...jiný maminky o to třeba stojej,tak jim tu možnost neber,prosím...

elennka
27. bře 2008

Holky,nedá mě to se nepřipojit, jsem na straně Lucenek, Luzzy.. Pracuji stejně jako holky, jako zdravotní sestra.. 😉
O SIDS je mnoho informací, zdravotnický presonál se musí neustále učit a zdokonalovat, tak na to má určitě reálnější náhled než laik.. / který sice informace má, ale chybí mu např. praxe.../