Jak správně vyndávat klíště?

lsx
2. čer 2012

Ahoj, jak se spávně vyndavá zakouslé klíště? Dneska jsem malýmu našla jedno zakouslé, nebylo tam určitě dlouho. Vytočila jsem ho takovýma kleštičkama a vydezinfikovala to místo. A dále záleží i na době, jakou je přisáté? Díky

kofinka
2. čer 2012

@lsx na to mám radu od veterináře 😀 , ale funguje. Často vytahuji klíšťata svému pejskovi. Stačí vzít vatovou tyčinku na čištění uší, namočit buď do nějaké dezinfekce (když jsem neměla tak jsem používala i olej, ale dezinfekce zvláště u lidí bude lepší) a kroužit lehce kolem klíštěte. Musíš opatrně, aby se neurvalo, opravdu jen zlehka. To klíště jakoby krouživým pohybem potírat. Klíštěti se ten pohyb nelíbí a samo se pustí. Některé klíště se pustí hned a jinému to trvalo dlouho, ale nakonec se vždy pustilo. Tak to zkus.

slundo
2. čer 2012

Pinzetku raději nepoužívat, aby se nepřetrhlo. Nejlepší je potřít dezinfekcí a na vatičku dát buď olejíček a nebo sprcháč a jemně kroužit, netlačit jak píše kofinka. Časem se pustí. Pak to místo znovu odezinfikovat a lavně hlídat, jestli tam neprobíhají nějaké změny ( zvětšující se flíček a tak) . Nevím jestli záleží na době, ale podle mě pokud je klíště infikované a přisaje se, tak nezáleží jestli je tam 2 min nebo hodinu .... ale nevím jak to funguje, asi záleží na velikosti infekční dávky, která způsobí komplikace.

lsx
autor
2. čer 2012

Tak nám držte palce, ať se tam žádný flíček neobjeví! Máme jít příští týden na očkování, tak dr. řeknu, že měl klíště. Třeba nám očkování odloží, nevím, jak to chodí. A taky i jí se zeptám na názor na vyndavání klíšťat a zároveń i na očkování proti klíšťatům. Co vy, jaký na to máte názor, očkovat? Neočkovat?
Jo ještě k tomu vyndavání - po směru ručiček nebo proti? Já to vytáhla proti. Pak jsem koukala, bylo živé, tak jsem ho nepřetrhla. Jinak s tím kroutivým pohybem nevím nevím, když to může trvat dlouho, jak bych malýho udržela v klidu... ☹

kofinka
2. čer 2012

Jinak u metody vyndávaní vatovou tyčinkou je fajn, že klíště se pustí samo, takže máš jistotu, že ti nic, co by způsobilo zánět v těle nezůstalo. Jinak se pak nemá na klíště sahat. Já ho vždycky chudáka nalepím na izolepu, přelepím ze všech stran a rozmáčknu. Pokud jsi v oblasti, kde je velký výskyt encefalitidy tak bych doporučila nechat klíště vyšetřit,ať máš jistotu, zda bylo infikované, jen nevím kde to dělají. Měla jsem kolegyni, která po klíštěti dostala zánět mozkových blan a z čerstvé vysoce inteligentní vysokoškolačky byla troska. Musela se vše učit znovu, zapomněla angličtinu a z práce ji pak vyhodili.

lsx
autor
2. čer 2012

@kofinka na to jsem bohužel nevzpomněla, že bych ho mohla nechat vyšetřit ☹ už jsem ho spláchla

olusenka
2. čer 2012

Nejlépe desinfekce (při oleji se dusí a vypouští do rány ty svoje "sajrajty" borélie a tak) a kývat s ním, netočit, aby se neukroutilo.

camelinka
2. čer 2012

ja koupila (a ted uz nevim jestli u veterinare 😅 nebo v lekarne) takovou malickatou "vidlicku" se dvema zuby a malinkatou mezirkou mezi nimi,kterou se kliste podebere a staci otocit jednou dokola a je venku i s celym sosakem, takze se ani nezmackne a nevypusti tolik tech humusu co ma. Mam to roky pro psy a ted chci poridit novou pro malou,protoze sem moc spokojena 😉

delf14
3. čer 2012

@lsx taky jsem teď tahala klíště 16 měsíčnímu synovi.měl ho na ruce mám z lékárny takovou pinzetu co z vrchu zmáčkněš a ona se dole rozevře a tím uchopím to klíště zatočím s ním a vytáhnu a musím zaťukat po dobu 4 let co jsem vytahovala klíště psovi jsem ho ještě nepřetrhla.pak dezinfikuji ránu.já je topím ve skleničce ještě ho tam mám nechávám je tam dlouho.taky přemýšlím o očkování starší dcera je ovočkovaná,ale ta byla až ve všech letech přemýšlím že tohodle raubíře dám dřív už asi tuhle zimu.teď se děsím aby nebylo infikované on se říká,že ten flek se může udělat kdekoliv na těle tak pozor a hlídat radsi.no budu doufat že to bude dobré a tobě taky přeji aby to bylo v pořádku.

etinka
3. čer 2012

Já klíště vytáčím opatrně krouživými pohyby proti směru hodinových ručiček pinzetou. Vyndavala jsem i svojí mamce, která pracuje v lese, spoustu klíšťat, která měla v místech, kam si nedosáhne 😉 a nikdy jsem žádné nepřetrhla. Chce to trpělivost a opravdu opatrnou manipulaci 😉 . Nakonec vždy desinfikuji.

A k tomu očkování: Očkování je pouze proti klíšťové encefalitidě, nikoliv proti berelioze, která je bohužel mnohonásobně častější 😖 . Mojí ségry sedmiletá dcerka měla boreliozu před 14dny, klíště vytáhli předepsaným způsobem, za pár dní se jí udělal veliký ošklivý flek a bylo to na antibiotika 😢 . Takže boreliozou nakaženým klíšťatům se bohužel člověk neubrání 😢

delf14
3. čer 2012

@etinka to jo ta borelioza je hrozná,škoda,že na to není lék bylo by to fajn,tak ať je malá v pořádku teda,klíšťata jsou hrozná z toho mám panickou hrůzu,když jdeme ven no ještě i hadi to taky,dřív za mě jsme venku lítali a nekoukali pod nohy teď aby člověk když jde na procházku koukal aby tam nebyla někde zmije,lezli jsme hodně po stromech do křoví,klíště žádné ani by mě to nenapadlo se prohlížet a teď člověk jen vleze do vyšší trávy a je to.prostě děs.čím dál horší.

lucenek
3. čer 2012

nejhorší varianta je potírat olejem nebo krémem, dusící se klíště do rány navíc vrhne infeční obsah takže co radím lidem na 155 já je:
1. pinzetou uchopit klíště a vykývat klíště ze strany na strany či nahoru nebo dolů
2.100% se pustí celé
3. desinfekce betadinkou či jakoukoli jinou desinfekcí

zásadně ničím nepatlat, nemazat, a netočit dokola po či proti směru, nekroutit

lsx
autor
6. čer 2012

@etinka Vím, že očkovat lze jen proti té jedné nemoci, ale i tak, nestojí to za to, alespoň zmenšit riziko?

Jinak aby toho nebylo málo, tak jsem mu dneska našla další. A to jsme na 400km dlouhé cestě domů zastavili všehovšudy 2x vyvenčit psa, takže o nějakém dlouhém pobytu v lese nemůže být řeč. Ach jo, dneska už jsou klíšťata i u benzínek.
Tentokrát mám klíště "schované" pro případné vyšetření, jestli není infikované. Poraďte, kde udělají ten rozbor?

lsx
autor
6. čer 2012

@delf14 jojo, tuhle pinzetku taky používám. A vytáhnu je živé, takže věřim, že i celé.

elu
8. čer 2012

jak píšou holky...nedávat žádný oleje, ale dezinfekci!!!! Pinzeta je perfektni, u psů, kdy už najdeš nalité klíště jak boruvku...ale u dítěte, když to najdeš hned a ještě není vůbec nalité a nejde ho dobře uchopit do kleští, jsem taky vytáčela...ono se díky te dezinfekci pustí rychle samo

delf14
8. čer 2012

elu právě že i dost malé klíště tou pinzetou uchopíš skvěle neměla jsem zatím problém s tím a to jsem tahala opravdu prckové 😉

marinka
8. čer 2012

Nejlepší je opravdu pinzeta, žádné točení s olejíčkem apod. 😉

lucenek
8. čer 2012

@lsx rozbor klíštěte tě vyjde asi na 560-900Kč, musíš ho poslat v sáčku na hygienickou stanici a obálku označit

diviska
8. čer 2012

@lsx no já zase četla, že v žádném případě nezabíjet když je ještě přikouslé, protože jak chcípe pustí všechny ty srágorky do těla..a prý se nemá točit ale jakoby kinklat .. takže já myslím, že si to udělala na jedničku 🙂

eficenka
8. čer 2012

@lsx
rozhodně nekroužit.. na VŠ lékařské fakultě jsme viděli video, jak když se s klíštětem krouží, tak blije hezky jedy do těla...
Mělo by se sprvně vytahovat:
namoč vatu, kapesník do dezinfekce (nejlépe jod) dej na klíště na 2 minutky a pak pinzetou ho lehce vytrhni, většinou vyjde celé a kdyby tak kousíček zůstal ,dá se to podebrat jehdlou....

@kofinka

lsx
autor
8. čer 2012

@eficenka to nevim, jak bych do malýho píchala jehlu, abych vyndala zbytek klíštěte 😀

Jinak jak to tak sleduju, tak většinou se, holky, shodujete na kývání, ale to musí trvat strašně dlouho, ne? To vám děti vydrží v klidu? Já jsem právě byla šťastná za tu pinzetu, páč to klíště je během pár vteřin venku.

Jo nedávno jsem slyšela o jistém přípravku (nechci tu dělat reklamu), který má prý klíště zneschopnit(anesteze) a že se pak dá v pohodě vyndat bez toho, že by plivalo do rány ty svoje jedy. Slyšely jste někdo o tom?

kofinka
9. čer 2012

@eficenka No ono s ním nekroužíš jak na kolotoči, ale tou tyčinkou namočenou třeba v jodu ho potíráš kolem celého těla. Rozhodně lepší než aby se přetrhl.

eficenka
9. čer 2012

@kofinka
jekékoliv kroutění, i pomalé po směru či proti směru způsobuje "zvracení" klíštěte do těla...
Dělám zdravotnici na táboře a tak z 50ti klíšťat se mi zatrhlo tak jedno,... stačí jehlou podebrat pod zoubky a je to venku, do těla nepícháš....
zkušenosti z vytahováním klíšťat fakt mám, a lék.názory taky 😉
sem zvědavá jak byste třeba vytáhla klíště, které má dítě zapité na víčku mezi řasama, nebo kluk na varlatech....

crca
9. čer 2012

Kluk když měl klíště,tak jsme byli u dr. a ta vzala framykoinovou mast dala na šťourátko do ucha,párkrát do něj drcla ze strany na stranu a bylo venku,ne že bych ho nevytáhla sama i když k těmto havětem mám příšerný odpor,ale měl ho v záhybu ucha a tam se mě to blbě šmrdlalo 😀 Pak nám řekla,že kdyžtak příště dát hlavně ten Framykoin,nebo desinfekci a hlídat.

koukolinka1
9. čer 2012

Podle nejnovějších informací je prý úplně jedno, jak se klíště vytáhne, ale důležité je co nejrychlej. Infekci má totiž v břiše, tak je i jedno jestli zatrhnete, ale musí být hend venku, každá hodina je k dobru🙂 Tak jsme četla, tak předávám. A něco n tom asi bude🙂

zopata
16. čer 2013

koukolinko1 teď mě neber a a také se napovažuji jako mistr a také nejsem mist a buh víco.
Ale klíště při zakousnutí vypustí látku aby se krev nesrazila (v té látce může být infekce).
Takže když je klíšě zakouslé 2 minuty nebo 4 dny tak je to úplně jedno ale stejně vyndej ho co nejrychleš, nechci mít takovýho hnusnýho parazity na sobě FUUJ 😖