Jaké máte zkušenosti s Vojtovou metodou?

kacenicka
30. lis 2009

Ahoj, mame malou holcicku, petimesicni, narozena v terminu, zdrava, jen kdyz ji byly tri mesice a zacala past konicky, naklanela se asi tyden k jedne strane. Momentalne je ale uplne v pohode, zadny naklon uz nevidet. Presto nas doktorka poslala na vysetreni a tam nam dali za ukol cvicit.
Mam trochu pocit, ze se uz Vojtovka dava skoro automaticky a velmi zvazuju, ze cvicit nebudeme - mala pochopitelne pri cviceni rve jak tur a ja hlavne nejak nejsem presvedcena o tom, ze to je pro ni nezbytne nutne... Ma nekdo zkusenost podobneho razu?

rimmel
30. lis 2009

no aj to balenie na siroko....tu kde zijem toto tiez vobec nepraktizuju..neviete nahodou niekto preco dost by ma to zaujimalo 😔

jana.sun
30. lis 2009

ahojky,

Maty se narodil o měsíc dřív, Vojtovku jsme cvičili rok a ještě ted máme nějaké posilovací cviky. DR. nám vždy pěkně vysvětlila a ukázala, co je špatně, proč to tak je a hlavně vysvětlila, co by to mohlo mít za následek. I když jsme necvičili každý den poctivě 3-4x jak se má, ale tak v průměru 2x denně, tak necvičit vůbec bych si nedovolila. Prostě si to jednou nechci vyčítat.
Moje kamarádka má dvojčátka, narozená cca o 3-4 týdny dřív a jen s jedním musela cvičit - i přesto, že na prcky byla většinou sama (manžel hodně v práci), tak s ním denně poctivě 4x cvičila a za měsíc byl spravený a v pořádku. Něco ta metoda do sebe má a divím se, že ji někde nepoužívají - i když také souhlasím s názorem, že se dává až moc často a někdy možná zbytečně. Ale raději budu třeba měsíc cvičit "zbytečně" než něco zanedbat - tot můj názor.
Kači, moc dobře tě chápu, že se ti cvičit nechce - Maty u toho taky ze začátku řval jak tur, nevím, kdo víc byl zpocený, jestli já nebo on, postupně si na cviky zvykal, až už to bylo v pohodě (pak jsme dostali další, jiný cvik a zas řval 😅 😅 😅 ) jednou mi u cvičení dokonce usnul 😀 😀 😀 chci ti jen napsat, at to aspon vyzkoušíš - třeba jen jednou denně, nebo 2x a nebo si zajdi znovu k té dr. - nebo na příští kontrole a zeptej se, co je špatně - at ti to přesně na malé ukáže.

rimmel
30. lis 2009

aha tak nic uz som si precitala o tom baleni 😉 tu na konikovi a v podstate som sa docitala ze netreba, ale bali sa pre istotu a zo zvyku 😀

ronie
30. lis 2009

rimmel, nic o tvém synovi nevím, nemám jeho anamnézu takže nevím. Julinka kdyby necvičila, tak se z toho mohla rozvinout DMO...Teď to vypadalo, že budeme muset opět cvičit protože nelezla ale plazila -což o to,ale ona se plazila asymatricky, takže by mohla blbě cvhodit-napadala by na jednu nohu, bylo nutný jí naučit lézt než se bude chtít stavět a mě se vojtit už nechtělo,ale prostě 10 dní intenzivní stimulace a leze jak drak, bylo to na domluvě, že pokud se do těch 10 dní nerozleze, tak budeme opět cvičit 😉

obecně pokud jde o ty následky, tak velmi často-skoliozy, vadné držení těla, špatná chůze-šmajdání nebo naopak špičky od sebe, v souvislosti s páteří pak bolesti hlavy atd atd

Já neříkám cvičit za kždou cenu,ale postavit se k tomu zodpovědně a zvážit pro i proti, u nás se vojtovka cvičí hodně, jelikož jí také tady pan doktor vymyslel, cvičit preventivně to je otázka, nedonošenci jsou prostě riziková skupina u které je pravděpodobné, že tam nějaké problémy můžou být,ale já si myslím, že to by se nemuselo až tak obecně a mělo by to být individuálnější...

andyalukasek2008
30. lis 2009

Ahoj holky, bála bych se neuposlechnout odborníky... Nikde není psáno, že si člověk nemůže dojít ještě k jinému neurologovi pro jeho názor, jak na tom dítko je, ale jako laik se sama razhodnout, že je to nebo není pro mé dítě dobré a nutné je přinejmenším obrovské sobectví. My jsme Vojtovce unikli, ale přeji vela zdaru a trpělivosti... Jde přece o naše bobánky 🙂...

rimmel
30. lis 2009

ronie no ale sak to netreba nie?bol narodeny o dva mesiace skorej tak automaticky vojtovka ci sa mylim? INak k jeho zdravotnemu stavu, zdravy je 😀

ronie
30. lis 2009

rimmel musela bych vědět jak se vyvíjí, co umí co neumí, jakým způsobem se pohybuje-jak přesně to vypadá, jestli je má správný tonus, zda tam nejsou opomíjené nělteré málo viditelné asymetrie-které často začínájí u lehké predilekce hlavy a když se s nimi nic nedělá postupují dále s vývojem a jsou patrné dál..Nejde o nějakou nemoc, jde o malé odchylky ve vývoji, které mají do budoucna za následek to co sem psala výše, jako laik nemůžeš posoudit zda je to vše ok, ale jistě docházíš na tamní neurologii tak je to v pořádku. Každopádně moc nechápu proč ti to leží tak v žaludku když tu nežiješ, nikdo tě tím pádem vojtit nenutí 😕

ronie
30. lis 2009

a ano tady by ti mu jako nedonošenci vojtovku doporučili a jak sem psala výše, tohle by mělo být více individuální, moje máma například bezdůvodně na rehabilitaci neposílá, pokud opravdu nevidí žádný problém u nedonošence a vyvíjí se dobře tak není nutno,ale většinou tam něco je

dvojka
30. lis 2009

Tak my jsme narození v33t a vojtovku jsme necvičili,kdby jsem museli z důvodu že by malá byla později ohrožena nějakým problémem(skolioza atd)tak bych se do toho opřela a cvičila bych.
Je fakt,že jsme byly ve všem trochu pomalejší ,ale nic světobornýho to nebylo.To jen já byla furt uzlík nervů jestli malá splnuje to co má a tak 😔

rimmel
30. lis 2009

ronie mne to nelezi v zaludku ..vyssie som uz svoj nazor vyjadrila a tiez by ma zaujimal tvoj..na margo toho ze kazde predcasne narodene dieta musi cvicit..

ak teda mas cas, moj maly sam nesedi, ak ho posadim urdzi sa ale ked sa priliz nahne dozadu pada, do stran uz moc nepada..ale sadat ho aj tak moc nedavam...vie iba lezat na brusku, otocit sa na brusko ale nie naspat na chrbatik..vie sa otocit okolo vlastnej osi na brusku..vie sa podopret iba jednou rukou a nacahovat sa za hrackou druhou..ked si za nim a zavolas ked je na brusku dvihne sa na rukach a snazi sa obzriet..hlavicku krasne vedel drzat dost skoro uz ale nepamatam kedy.nohy ma silne, vie sa napr mne na nohach udrzat par sekund bez opory.(to robime zo srandy)ked lezi na chrbatiku a chytim mu rucicky sam sa vytiahne, v posl.dobe sa zacina tahat z polosedu do sedu ked napr sedi v lehatku pri papani., nohy si zacal dvihat k tvari, co predtym moc nerobil..a jedine co vie na brusku je ze dakedy dvihne zadocek a ako keby sa potom stipku posunul dozadu..to vse 😉 rada by som vedela ci na zaklade toho co som povedala by si ty povedala ze potrebuje cvicit dakujem 😎

lisanda
30. lis 2009

kacenicka- ahoj buď ráda že máš tak všímavou mudru, Vojtovka se automaticky nedává a spousta mudru je proti ní (netuším proč)a považuje tyto problémy za normální (že z toho vyroste), cvičit nemusíš nikdo tě k tomu nedonutí - ale je to škoda že dítku nedáš šanci na normální vývoj, tahle ,,drobnost " se projeví dál -v otáčení, lezení, sedu. My měli stejný problém ( ve 3.5m nepásla koníčky- padala na záda) Přesto že jsme začali cvičit v 3,5m tak malá měla problém v otáčení- šla na jednu stranu, používala jen 1 ručku, na bříšku neotočila hlavičku doleva. Nejlepší na těchto ,,drobnostech je, že výsledek je vidět okamžitě max během týdne a to je velká motivace. Teď už pomalu s vojtovkou končíme (6m)- zvládli jsme to 😉 i když jsem to taky obrečela. Hlavu vzhůru a bojuj jde o Tvé dítko.

rimmel
30. lis 2009

a este ak toto je relevantne, ked spi, vyuziva obe strany rovnako(Myslim tym hlavicku)

lisanda
30. lis 2009

Nechápu maminy v této diskuzi které neví o čem mluví. Rada: najdi jiného mudra ...je v tomto ohledu poněkud mimo. Zajdi si na RHB a určo Ti řeknou kde je problém, co je a není v pořádku. a pak se rozhodni, bojkotovat to z principu - miminko pláče? nechápu ☹ I když to praktit napíše tzv. zbytečně - rehabky nezacvičí dítko, které nemá problém!!! Event. dávají alternativu- Bobath koncept. 😉

lisanda
30. lis 2009

ještě jedna věc - Vojtovka má nejrychlejší účinek do 1 roku (pasení koní, otáčení, lezení, sed chůze), nikdy nikomu neuškodila

momin
30. lis 2009

lisanda me slo o to ze podle me proste neni to ze se dite par dnu naklani na jednu stranu duvod k tomu cvicit vojtovku..... maly zacal past koniky az po 4 mesici.. a co?! Ano podle tabulek by to mel zvladnout uz ve 3... Nevim proc bych ho mela nutit kdyz na tom brichu proste byt nechtel a rval u toho jak tur....

ronie
30. lis 2009

rimmel nedokáazla, nejsem neurolog 😎 , ale podle toho co píšeš je můj osobní názor takový že vývoj je vzhledem k věku-korigovanému v pořádku. Nedovol mu moc se tahat do polosedu-samozřejmě pokud krmíš v lehátku tak s tím nic neuděláš,ale jinak se to nesnaž podporovat, určitě ho neposazuj, na sezení má moře času, nejdůležitější je fáze lezení o kterou vám půjde a řekla bych, že začne tím, že se začne plazit pozadu-máte hladké podlahy? Je dobrý zabrnit co nejvíc tomu,aby mui to klouzalo-koberec(alespoň dočasně) nebo něco protiskluz.na kolínka. JInak jak už sem psala, nejdůležitější je hlídat symetrii-pokud ti na bříšku stále dává jednu ručičku víc dozadu,nebo pokud upřednostňuje jednu ručičku při natahování za hračkou(měl by si vzít hračku tou rukou která je blíž, ne přehmatávat) pokud se začne plazit a bude se odrážet jen jednou rukou nebo tahat víc jednu nohu než druhou vždycky v těchto případech je problém 😉

ronie
30. lis 2009

sorry za překlepy 😎 😝

zzuzzik
30. lis 2009

baby ved samozrejme ze ked treba cvici Vojtovku tak by som ju cvicila, len chcem povedat, ze niekedy su tie vyvojove postupy u niektorych deticiek pomalsie a v nasom zdravotnictve ta hned poslu na vojtovku a pritom mozu byt aj setrnejsie rehabilitacne postupy. Urcite vsak keby mojej malej naordinovali vojtovku, tak by to neostalo len pri jednom doktorovi a konzultovala by som to s viacerymi, treba sa pozriet na metody ake pouzivaju v zahranici, a tak podobne. Ten clanok co som tam dala link tak on iba hovori ze niekedy vojtovka nemusi byt pre babatko to prave orechove a staci iny druh rehabilitacie a niekedy sa to pri lahkych formach napravi samo a netreba stresovat mamicku a babatko.

rimmel
30. lis 2009

ronie niekedy som si vsimla ze zobere hracku rukou kt.je dalej ale potom sa uvedomi ked mu to tak nejde a pouzije druhu...

mame koberce 🙂

a dakujem 🙂

zzuzzik
30. lis 2009

inak momin aj moja mala konci treti mesiac a koniky past nechce ani za svet, hlavicku ked ju nosim drzi krasne a tiez si myslim ze nie kazde dietatko musi splnat vsetko presne v stanovenom case, takze past koniky este nevieme 😅 ale hlavu z toho nerobim, ked na tom brusku reve ako keby ju rezali tak co ju budem nutit, poznam babatka co tiez nepasli hned koniky a su z nich spokojne a sikovne deticky a zacali chodit okolo roka. 😀

celine
30. lis 2009

Aj my máme podobný "problém". Synčekovi v 3 mesiacoch začala kolísať hlavička, po týždni to prestalo(bolo to po očkovaní). Neurologička nás poslala na rehabilitácie a cvičíme Vojtovku. Malý je úplne zdravý, na svoj vek šikovný. Pred dvoma dňami sme začali s cvikmi na pretáčanie a on sa začal pretáčať včera a určite to nebolo vďaka jednodňovému cvičeniu. Paradoxom je, že cvičíme cviky na kadečo, ale ani jeden cvik na posilnenie krčného svalstva, kvôli čomu sme tam vlastne museli ísť 😨 Cvičíme pravidelne, reve pri tom strašne, ale dúfam, že čoskoro už nebudeme musieť. Niekedy sa tiež bojím, či to cvičíme správne a či mu nemôžem nejako ublížiť.ˇ
Nechcem to však bojkotovať, veď čo keby... nie som neurológ a o našej neurologičke sa vraví, že je ozaj kapacita a veľká odborníčka.

momin
30. lis 2009

zuzzik bud v klidu.... 😉 maly zacal az se dokazal sam otocit z briska a na brisko..pak se plazil..lezl po 4 a ted zacina sedet. takze vsechno uplne v pohode. 😉 nezpechala bych na ne.... 😎

zzuzzik
30. lis 2009

celine mas super fotky, inak ja by som pochybovala tiez na tvojom mieste ci cvicit maly vyzera uuuuplne zdravy. momin dik za povzbudenie, ja zatial nepanikarim, niekedy tie babatka maju vyvin dost skokom, jeden den nic a druhy to uz vie, takze zatial som v pohode uvidime

zelmirka1
30. lis 2009

ja pridam svoju skusenost lebo sme tiez povodne mali cvicit vojtovku, nebola som o tom uplne presvedcena pretoze pediatricka hodnotila vyvoj v poriadku ale sama som sa splasila a isla priamo na rehabilitaciu lebo spinkal rad len na jednej strane....ale behom par dni zacal aj na druhej tak to bolo OK, ale ked uz som tam bola tak zrazu bolo zle lebo v 8 tyzdnoch pasol slabo konicky, mal slabe svaly na chrbatiku, neskor na brusku a celkove ze je hypotonicky...ked ho niaky lekar videl tak povedal ze je OK ale ked som povedala ze cvicime lebo je hypotonik tak zrazu bol...neviem fakt ako to posudzuju, ja som laik ale aj tak som mala pocit ze maly je uplne v poriadku, co sa tyka otacania, lezenia, sedenia a chodenia bol velmi sikovny a zacala som tiez mat pocit ze proste automaticky odporucia vojtovku. Neurologicka mi povedala cvicte pre istotu a to ma zarazilo lebo vojtovka je fakt narocna metoda a dost stresujuca pre babetko. Samozrejme ak je tam niake poskodenie alebo problem velmi pomaha a treba cvicit ale je velmi dolezite zvazit potrebu prave tejto metody.Ja som nakoniec cvicila u sukromnej rehabilitacnej rozne cviky a bez placu. Nikoho nechcem odradit od cvicenia, to urcite nie ale nie je na skodu sa poradit s viacerymi a pocuvat trochu aj svoj materinsky instinkt.

celestina
30. lis 2009

Moja skúsenosť s vojtovkov je strašne stresujúca. Moja dcéra bola predčasne narodená a samozrejme sme boli sledovaný aj v rizikovej poradni. Dcéra mala problémy aj s kĺbikmi a tak nosila pav. ramienky. Mamičky, ktoré ich poznajú vedia, že sa s tým ťažko pohybuje. Tým pádom sa nepretáčala tabuľkovo a bola nám odporúčaná rehabilitácia. Je pravda, že viac uprednostňovala pravú stranu a tak som s tým súhlasila. Na rehabilitácii mi povedali, že keď s ňou nebudem cvičiť, tak môže ostať ochrnutá a celá krivá. Ja ako milujúca matka som bola ochotná urobiť všetko pre zdravie svojho dieťaťa a tak som začala cvičiť. Po týždni som to psychicky nezvládla. Malá začala plakať už pri pohľade na mňa. Bola plne kojená a odmietla aj moje mlieko. Vtedy som si povedala dosť! Veď som s ňou 24 hodín denne. Vidím aká je, čo všetko dokáže. Či je slabá. Lekár za 5 minút podľa mňa nemôže určiť, či sa všetky svaly zapájajú alebo nie. Surovo som šla za neurologičkou a povedala, že cvičiť to s ňou jednoducho nemôžem. Zapísala do správy, že som odmietla cvičiť vojtovku a zavolala nás na kontrolu o pol roka. Pri ďalšej návšteve už bolo všetko v poriadku a cvičenie už ani nespomenula. Poznám viac mamičiek, ktoré mali tiež cvičiť vojtovku a necvičili. Rozdiel bol len v tom, že neboli také úprimné ako ja a surovo povedali, že cvičili. Je však pravda, že poznám aj také detičky, ktoré by bez vojtovky neboli také šikovné, ako sú. Je len na zvážení mamičky, či bude cvičiť alebo nie. Myslím si, že každá mamička tak nejako cíti, či je jej dieťatko v poriadku alebo nie.

lisanda
30. lis 2009

momin - dobře to napsala ronie a má pravdu - symetrie je důležitá,
U nás to bylo tak, že malá měla predilekci doprava- bojkot levé strany (nechala jsem to být) pak to přešlo v jen tzv.nepasení koníčků a padání na jednu stranu, jednu ručku používala víc, otáčela hlavu víc na jednu stranu ...už to je ok ale ,,samo by se to nezlepšilo" tak asi tak. Jinak co člověk to názor. Jsem fyzioterapeutka( ne dětská) a do vojtovky se mi fakt nechtělo tak jsem to nechala být skoro 4m, kdybychom to začali řešit po6nedělí už to mohlo být ok.
Mateřský instinkt velí vždy spokojené miminko je usměvavé, neplačící, alespoň u mě to tak je.
Spousta mudrů hodnotí vývoj dítka tak že se zeptají co dítko umí, zkusí jestli vidí,slyší, max ho otočí na bříško.
Jsem z Brna - co znám dítka z okolí, tak většina mudrů to nechává být a neposílájí na rhb. Můžete být rádi, že máte mudra, který dítko vyšetří a pořádně se na něj mrkne.

bera28
30. lis 2009

Já mám extrémně nedonošená dvojčata, cvičila jsem s nimi od příchodu z porodnice, přestože mi říkali, že stačí začít až po 6nedělí, sehnala jsem si RHB a začala 2 dny po propuštění. S oběma se cvičilo 4xdenně, několik cviků. Řvali u toho, nelíbilo se jim to, ale naštěstí jsem to brala tak, že jim to pomůže, tak se nedá nic dělat. Vždyť i my dospěláci musíme dělat věci, které se nám nelíbí, jen tu nechuť vyjadřujeme jinak, než brekem 😉 Každopádne Vojtovka měla a má efekt výborný. S holkou jsem cvičila 7 měsíců, pak už začala sama sedět i lézt a skončili jsme. Ještě před prvními narozeninami (korig.) chodila. Kluk měl krvácení do mozku v oblasti pohybovéo centra DK, takže s ním stále cvičím, nyní už jen 1 cvik 3x denně. Zatím ještě nechodí sám bez držení, ale jen za ruku, jinak vše zvládá. Takže tam budu určitě ještě pokračovat. Vzhledem k tomu, že prognózy jeho vývoje byly mnohem horší, tedy co se týká motoriky, tak jsem plně spokojená s tím, jak mu cvičení pomáhá. A jen tak btw, Vojtovka stimuluje mozek nejen ke správných pohybovým vzorcům, ale v mnohem širším měřítku.

ygreen
30. lis 2009

nás poslala mudra k neuroložce když byly synovi 4 m. Ta nás pak poslala na rehábku kvůli predilekci hlavy - dával ji jak Zeman na levé rameno. bylo to proto,,že byl hodně velikej a v břiše se močkal. Nejdřív jsme měli cvičit 3x denně, no cvičila jsem tak jednou, občas vůbec. Pak nám zase dala jiné cvičení - a taky že má povolé břišní svaly?? No každopádně mě to vadilo, četla jsem i nějkaé články a tom, že vojtovka občas věci spíš pohnojila. Nejvíc malýmu pomohl můj táta, který naučil tobíka skákat na gym míči. Mám i fotku v albu. Malej tak musel sám držet rovnováhu a děsně ho to bavilo a baví dodnes 😵 záda má krásně rovné, spravilo se to věkem 😉

a neuroložka nás taky děsně chválila, jak cvičíme,jak jsou vidět pokroky 🙂 když to řekla poprvé, tak mi bylo jasné že to nemá cenu, že Tobík z toho vyroste. Ale jsou i vážné věci, které určitě nesmíte zanedbat 😉

kocicinka
30. lis 2009

Ahoj Kacenicka, my jsme taky vyhlásili bojkot a dobře jsme udělali. Vojtovka se opravdu dneska dává jak vitamíny.
Na Vojtovku nás poslala neuroložka( která si taky nebyla jistá tím, jestli ji potřebujeme) ke které nás poslala jedna doktorka z Bulovky, kde jsme byli na pozorování kvůli stridoru. Sami jsme si o žádanku na neurol. v podstatě řekli, protože se nám nezdálo, že se Jonášek zaklání, jinak by nás tam asi nikdo neposlal. Protože mi ( a nejen mě)Jonášek připadal jinak v pohodě a cvičení jsme velmi těžko snášeli, poprosila jsem o konzultaci ještě i jinou doktorku, dětskou rehabilitační. Ta s Jonáškem provedla 3 polohy, které předvedl bezchybně a řekla nám, že vojtit nemáme( naopak by ho to zatěžovalo) a doporučila nám masáže nožiček a zad. Dr. Vojta prý cvičil jen s opravdu vážně postiženými dětmi po DMO.Za sebe doporučuji nespokojit se jen s názorem jednoho lékaře, ale naopak vyhledat alespoň dvě nebo tři na sobě nezávislá posouzení. A pak se rozhodnout dle Tvojí intuice.
Držíme palečky🙂))
P.S. náš pediatr se hrozně divil, proč s Jonáškem chodíme na rehabilitaci, že v jeho očích jsme úplně zdravě se vyvíjející chlapeček 🙂

kocicinka
30. lis 2009

ygreen nás rehabka taky strašně chválila nejvíc když jsme na to pekli...V tu chvíli mi začlo být něco divné 😉
Měla jsem pocit, že když jsme začli cvičit, zakláněl se o to víc... Jako by byl více ve stresu.
Jonášek byl taky velký a zmáčklý v bříšku, měl 4,500 kg při narození... A navíc hlavičku velkou jak pátrací balón( po tátovi). Míč je super , taky ho využíváme.
Ono těma masážema se dá dojít skoro tam, kam vojtovkou, jen to trvá dýl.
Když jsme vlezli do toho rehabilitačního centra, tak tam to bylo jak v domě hrůzy, strašného řevu z každé místnosti, že se to popsat nedá. I mému manželovi z toho bylo špatně a to vydrží opravdu hodně... 😔