Jaké máte zkušenosti s Vojtovou metodou?

kacenicka
30. lis 2009

Ahoj, mame malou holcicku, petimesicni, narozena v terminu, zdrava, jen kdyz ji byly tri mesice a zacala past konicky, naklanela se asi tyden k jedne strane. Momentalne je ale uplne v pohode, zadny naklon uz nevidet. Presto nas doktorka poslala na vysetreni a tam nam dali za ukol cvicit.
Mam trochu pocit, ze se uz Vojtovka dava skoro automaticky a velmi zvazuju, ze cvicit nebudeme - mala pochopitelne pri cviceni rve jak tur a ja hlavne nejak nejsem presvedcena o tom, ze to je pro ni nezbytne nutne... Ma nekdo zkusenost podobneho razu?

bera28
1. pro 2009

Nechápu, proč se některé z vás diví, že lékaři ordinují Vojtovku jako vitamíny, když jim všechny tvrdíte, že poctivě cvičíte, i když to není pravda. Tak proč ty z vás, které cvičit odmítají, rovnou neřeknete dr., že cvičit nebudete??? Pokud je rozumný a uvidí, že se dítě vyvíjí dále dobře i bez cvičení, tak pak nebude Vojtovku doporučovat skoro každému. Ale pokud slyší, že cvičíte, tak pak si musí jasně udělat názor že vývoji pomohla Vojtovka. To mi fakt hlava nebere.

rimmel
1. pro 2009

bera no to je fakt 😎

kocicinka
1. pro 2009

No všechny jim to určitě netvrdí 😉 My jsme to potom té rehabce řekli. Jinak my jsme polevili ve cvičení proto, že jsme byli na dovolené. Pak jsme se vrálili a slyšíme ejhle, to jste udělali pokrok!
A to, že se Vojtovka ordinuje jak vitamíny jsou slova našeho maséra.
Já tuto metoodu nezavrhuji, je výborná třeba pro lidi po mozkové mrtvici.
Podle mě je kontroverzní tvrdit ve dvou týdnech života dítěte, že dítě bude mít skoliozu, bolesti hlavy atd. Vzdyt na tělesném vývoji se podílí spousta dalších věcí.Většina skolioz a vadného držení těla vzniká ve školním věku při nadměrné a nerovnomerné zátěži( to, co tahá na zádech náš soused druháček je teda děs a běs a nikomu to nevadí 😠 )
Já sama chodím z vytočenýma špičkama a nijak mě to neomezuje( je to pozůstatek z baletu) manžel má zase odrovnaný záda a jednu nohu kratší z krasobruslení...
Naše rehabka, ke které jsme chodili nám sama řekla, že jí tam doktorka posílá spoustu dětí zbytečně, protože rodiče chtějí, aby byli jak podle pravítka. Ale že říct jim to nesmí.

ronie
1. pro 2009

kocicinka, není to kontroverzní, je to logický, stačí se nad tím zamyslet-když bude mít dítě oslabený svaly a asymetrie od mala, budou se ty problémy prohlubovat a při větší zátěži na páteř(při chůzi a při nadměrné zátěži ve škole) budou ty záda prostě bolet, když má dítě dobrý základ od mala tak se to riziko snižuje, samozřejmě se musí ty svaly posilovat celý život,ale ten základ je nejdůležitější

a nevím proč by to rehabka nemohla říct, ona není podřízená neurologovi, stačí zvednout telefona domluvit se normálně kolegiálně, že si myslí, že cvičit u toho a toho není potřeba, jenže musí být schopná rehabka-ta naše normálka mámě řekla, že teĎ už toho necháme, že už by JUlča šla moc dopředu ačkoliv tam některé drobnosti zůstali...

a pokud jde o to skákání na míči, tak podle té fotky co má ygreen to dětem,které ještě sami aktivně nesedí rozhodně nedoporučuju, je to nevhodné zatěžování páteře,na míči se dá cvičit všelijak ale tohle by žádná rehabka nedoporučila-jednou na chvilku v rámci hry s dědečkem ok,ale každej den fakt ne. Zádové a šíjové svaly, se na míči posilují na bříšku 😉

betelgeuzz
1. pro 2009

Jak tu některé píšete, že jste necvičili a stejně jste se zlepšili. My máme diagnostikovanou centrální koordinační poruchu 2. stupně, to znamená, že na 3 - 5 cviků, kterými se zkouší reakce nereaguje správně. Cviků je 7. A m hledal informace a při tomto stupni prý 70 % dětí zůstane bez následků BEZ cvičení, při cvičení 98 %. Takže pokud bychom necvičili, je velká šance, že dcerka bude bez následků, ale radši budu cvičit a dám jí tu 98-procentní šanci.

soanpe
1. pro 2009

rimmel, tvoje názory mě fakt baví 😀 😝

rimmel
1. pro 2009

soapne no vidis, su aj ludia kt.nesuhlasia s vacsinou 😝

jituskak
1. pro 2009

tak já se přidávám. jdeme poprvý zítra na cvíčo. odvázaná z toho nejsem, ale pro svoje dítě udělá cokoliv. narodil se o měsíc dřív s váhou 3,6 kg, takže už měl ve vínku, že bude větší. nicméně, krom váhy měl o omphalokelu, takže musel na operaci a kvůli tomu má stále povolení svaly v bříšku. já sama jsem si vyžádala doporučení k rehabilitační lékařce.

jituskak
1. pro 2009

no Rimmel, že se v uk necvičí vojtovka neznamená, že je to dobře. taky se děti nechávají v lednu naboso například. a správné mi to teda nepřijde.

rimmel
1. pro 2009

jutuskak..taky argument vies co 😀 ja tiez mozem povedat, ze len preto ze civcia v cechach, neznamena to zeje to dobre..aka blbost 😀 a na boso ich nechavaju ich sproste matky, nie na rady doktorov 😕

jituskak
1. pro 2009

měl to být vtipný příklad. nevadí. u nás to zdravotnictví není bůh ví jaký, ale z vlastní zkušenosti vím, že je lepším než v uk.

soanpe
1. pro 2009

rimmel
nemyslela jsem jen příspěvky v tomto tématu 😎
možná by sis o Vojtově meteodě měla něco přečíst. my osobně ji nemusíme cvičit (musím zatukat) ale asi to k něčemu je,když vidím kamarádku a pokroky jejího prcka

rimmel
1. pro 2009

soapne citaj ma poriadne, nikde nepisem ze vojtovka je blbost ci take daco 😉

jituskak mozno system je horsi ale to neznamena ze doktori su horsi, prave opak a tiez vybavenie je lepsie, a na slovensku zdravotnictvo, to slava teda neni, to snad vieme vsetci 😝

rioko
1. pro 2009

já si taky myslím, že kdo o vojtovce neví víc a od někoho, kdo tomu opravdu rozumí, nemůže posoudit jestli je správné cvičit nebo ne - to myslím na rimmel
my jsme cvičili 3 měsíce, nestabilita na bříšku, taky byl jakoby do oblouku, pak se rozplazil a zlepšilo se to, cvičení byl boj,Vojta u toho hodně řval, ale brala jsem to poctivě, když to doporučil neurolog i primář na rehabce, ale ví víc než já jestli je to potřeba
teď tam jdeme na kontrolu, protože se pořád jen plazí a nestaví ani na kolínka, pokud nám opět nařídí cvičit, budeme, i když vím, že když je starší, bude to těžší, ale dělám to pro něho

rimmel
1. pro 2009

baby vy o com..kde pisem ze nema vyznam cvicit..len som povedala ze nesuhlasim s tym ze sa ma cvicit za kazdu cenu a ze vsetky predcasne babatka ju musia cvicit...

rioko
1. pro 2009

no to jistě, ne každé předčasně narozené musí cvičit, s tím i souhlasím, ale jinak bych to nechala na neurologovi a lékaři z rehabky, moje kámoška má dvojčata taky předčasně, cvičili od narození asi 4 měsíce a děti jsou tak strašně šikovné, už necvičí, ale rozhodně jim to neublížilo a pro kamarádku t bylo náročné cvičit s oběma, ale nikdy by si nelajzla necvičit, problémy být nemusely, ale mohly...

ada11
2. pro 2009

ja som s prvou dcérou cvičila Vojtovku rok a nedám na ňu dopustiť, určite však na ňu musia byť indikácie 😉 Maťka mala hypotonický syndróm ľahkého stupňa, narodila sa v 33.t.t /110g a 38 cm/ a všetko sa upravilo 😉 možno by sa upravilo aj bez cvičenia, ale len možno...ja som to neriskla a nebanujem i keď ten rok bol dlhý a ťažký 😉

pimpa
2. pro 2009

ja si mysli ze by sa to nemalo predpisovat celoplosne, zial ine metody u nas necvicia. monohym detom by pritom stacila len dojcenska gymnastika a aj ked by nejake veci zvladli neskor, tak by to nemusel byt problem. Podla mna je to pripad od pripadu 😉

sjuzan
2. pro 2009

Ahojte holky,nedá mně to nenapsat.S Vojtovou metodou mám taky zkušenost.Ve 3. měsících,když jsme byli na preventivní prohlídce,jsem s lékařkou řešila,že malá zaklání na jedné staně hlavičku dozadu.Lékařka nás poslala na rehabilitaci.Tam,když ií fazioterapeutka viděla,tak nám nejdřív řekla,že je málá napřed,že vůbec nevypadá na 3. měsíční dítě,že otáčí hlavu na obě strany,přetáčí se na boky...pak ji ale začlal zkoušet různé reflexy v různých polohách(takový to,že z toho máte husí kůži-hlavou dolů,držení za jednu nohu....,byl to teda dost děsnej pohled.),při tomto vyšetření zjistila,že tam opravdu to zaklánění je a začali jsme cvičit.Dostali jsme teda jen jeden cvik,byl to ze začátku dost problém,malá řvala jak tur,ale já jsem se tomu snažila nepoddávat a cvičili jsme poctivě.Chodili jsme po týdnu na kontroly,fyziot. vždycyky zkoušela reflexy a už po týdnu bylo vidět zlepšení,tak jsme ani jiný cvik nedostali..po měsíci byla malá v pořádku...JENŹE..v 8.měsících jsme byli z jiného důvodu na neurologii(ne z důvodu psychomot. vývoje).Tam se lékařka na dceru podívala a řekla,že už by se měla plazit,že má ochablé zádové svalstvo,přitom jí vůbec nevyšetřovala,jak na RHB, a že máme jít znovu na rehabku,abychom nacvičili nácvik plazení a lezení.Na rehabce ji fyzioter.opět vyzkoušela všechny reflexy a řekla,že žádné ochablé zádové svaly nemá,že nemá smysl cvičit...že časem na všechno přijde sama,a že na neurologii vždycky něco najdou.Tak jsme necvičili.Dcera se nikdy neplazila.V 9. měsících si sama sedla,pár dní nato se začla pohybovat,ale bohužel ne normálním lezením,ale skákáním....což byl další problém.Od té doby,co jsme byli poprvé na neurologii,nás zve paní doktorka po 2 měsícch na kontroly,i když původní problém,kvůli kterému jsme tam byli,už není.Paní doktorka se nás vždycky zeptá,co umí a neumí,ale sama dceru nijak nevyšetřuje,akorát jí změří obvod hlavičky.při kontorle v 10.měsících viděla způsob lezení u malé,což se jí samozřejmě nelíbilo a poslala nás na rehabku k nim,aby se malá naučila lézt normálně.Ještě nám řekla,že to Vojtovka určitě nebude,že už je na to malá "velká",že jen nějaké posilovací cviky....došli jsme na rehabku,fyzioterapeutka jen zhlídla styl lezení a hned nám ukázala cvik a samozřejmě Vojtovka.žádné zkoušení reflexů apod..navíc nám řekla,že jí máme bránit v tom její skákání,což samozřejmě nešlo,protože malá už byla zvyklá se tak všude dostat,nahrazovalao jí to lezení a držet ji celý den na klíně nebo přivázanou v postýlce jsem teda odmítala.Cvičení taky vůbec nešlo,museli jsme na to být s manželem dva,abychom ji vůbec udrželi v dané poloze a malá řvala jak tur a absolutně nespolupracovala.Po týdne "boje" jsme ještě zašli za námi vyzkoušenou fyzioterapeutkou v místě bydliště...a její názor byl absolutně odlišný.Ta, narozdíl od všech ostatních,dceru opět vyšetřila a řekla,že je všechno ok,že dělá,všechno,co má,že je to luxusní dítě,a že cvičit nemáme,že v tomto věku už je chytrá a na cvičení velká,a že je to pro ni zbytečně stresující.Takže necvičíme,do Brna už jsme na rehabku víckrát nešli a v místě bydliště chodíme 1x za 14 dní, se ukázat.Rehabka vždycky malou poctivě vyzkouší a řekne co dál.Malé bude za pár dní rok,pořád převážně skáče,i když teda umí i lézt,ale je jí asi přirozenější toto skákání.Od 10,5 měsíce se staví a teď začíná i obcházet.V roce asi chodit nebude,narozdíl od syna,který sám chodil v 11. měsících,ale každé dítě je jiné,tak co.Jediné,co mě děsí,je to,že máme jít za 14 dní opět na kontrolu na neurologii,tak se děsím,co paní doktorce řeknu,proč jsme necvičili a taky mám dost obavu,aby nás zas někam nehnala,že dcera ještě nechodí. 😲 😖 Tak jsem se teda pěkně rozepsala,ale nedalo mně to nenapsat.Je vidět,že co odborník,to jiný názor a stejně je rozhodnutí potom na nás,rodičích.

andulka4
2. pro 2009

neuvěřitelné že toto téma vůbec vzniklo
matky které i přes doporučení lékaře necvičí jsou naprosto šílené a upřímně vás obdivuji, že na to máte povahu

můj syn má snížené svalové napětí, cvičila jsem s ním od narození celkem 13měsíců, pak jsme přestali

budou mu 2roky a stále jde vidět že má svaly slabší....začal vtáčet špičky dovnitř
už dobře vím že nás opět pošlou cvičit (v budoucnu by ho bolela záda atd)

a že bych řekla....né mě se zdá ok, já s ním cvičit nebudu!!!no tak na toto nemám povahu a raději 100x zbytečně než jednou a to pozdě

všem dětem takových maminek jen přeju hodně štěstí aby to jejich tělíčko víceméně v pozdějším věku zvládlo

marty2008
2. pro 2009

Mam dvojcatka narozena o mesic driv taky cvicime vojtu.zacali sme uz v porodnici ted je jim 11mesicu a Kacenka cvici porad Lucinka uz od 5mesice nemusi.je to narocny ale pomuze jim to vidim to sama na mych beruskach.a nechapu kdyz nechcete cvicit vojtu proc to nereknete a nenajdete si nekoho kdo treba cvici bobath metodu doktorovi by to urco nevadilo.nase neurolozka vzdy holky poradne vysetri a resi snami co je spatne.a to skakani misto lezeni neni dobre to nam delala Kaculka dvakrat sme zacvicili cvik na spravny lezeni a krasne leze.pri skakani si neposili ty spravny svaly na zadech ktery ji maj pak pomoct pri dalsim vyvoji a neberu tabulky klidne at lezou jak dlouho chtej to je jen dobre.

rimmel
2. pro 2009

andulka tak potom cele uk a usa su silene..i ostatne krajiny kde sa vojtovka nepraktizuje! 😀 😀 😀 ze vobec zijeme a sme zdravi, normaalne sa cudujem..a tiez sa cudujem ako je to mozne ze moj syn co sa narodil o dva mesiace skorej nijako necivicil a zdravucky je ..no nechaaaaapeeem 😀 😝

ronie
2. pro 2009

sjuzan tak sem to teĎ probrala s maminou, už je pozdě bycha honit, měli jste cvičit předtím, když začla skákat, není to ale nic vážného, zde je vyjádření mojí maminy(dětské neuroložky):

ten střídavý pohyb a jeho řízení v mozku vyvíjejícího dítěte má své místo, občas se spekuluje se souvislostí s utvářením laterality a poruchami koordinací, poruchami učení a pod, ale nic určitého to nebude 😉

takže teď ohlídej hlavně tu správnou chůzi-pokud ještě i leze, snaž se ještě ten střídavej pohyb zachránít-musíš si kleknout za ní a nožičky jí střídavě posouvat, ale spíš už to nepůjde, takže kvalitní koženou a hlavně kotníčkovou obuv na doma i na ven, pokud by se stavěla na špičky, tak jí nožičky srovnej a přitáhni na zem, dokud jen obchází tak to jde ohlídat 😉

To co vám řekla rehabka, že nemáte to skákání dovolit nemyslela, že jí máte držet v náručí,ale právě tím způsobem jak sem psala výše stimulovat, měla vám to ukázat a vysvětlit. POkud jde o to že váš neuroložka nevyšetřila, tak to určitě je velká chyba, vyšetřovat by měla neuroložka a rehabka cvičit..

jo a prosímtě s čím ste byli na té neurologii tehdá?

ronie
2. pro 2009

že jí nemáte držet v náručí tam mělo být 😉

andulka4
2. pro 2009

Rimmel tak v USA a UK chodí domů RHB pracovnice.....tam jsou trochu jinde
jejich RHB program je daleko propracovanější a matky dochází cvičit do speciálních center

u nás je jen ta Vojtovka a díky bohu za ní

Rimmel neznám životní příběh tvého syna ovšem jako nedonošenci bych mu rozhodně Vojtovku doporučovala

nebudu se tady s níkým hádat o tom zda vojtovka ano či né!!!!je to každého věc a ty rozhodně nemůžeš říct že je tvůj syn ok když ještě ani nechodí

já cvičila právě proto že jsem měla strach ať nemá špatný pohybový vzorec a ať se nemusí trápit v dospělosti
ty nemůžeš vůbec vědět jak se bude 8mi měsíční dítě chovat při nakračování a při chůzi.A nebo je už takový borec že běhá???Tak to potom ano to určitě cvičit nemusíte a gratuluji ti

rimmel
2. pro 2009

andulka a ako vysvetlis prosim ze mne tu nikto nijaku rehabilitaciu nedoporucoval a to sme videli 4 roznych doktorov, ku kt.musime chodit speci koli tomu ze je nedonosenatko..?

andulka4
2. pro 2009

tak asi Vojtovku nepotřebujete, no!!! Proto ti jiný druh cvičení nedoporučili.

věř mi ale že já dala na rady starších maminek a cvičení nepodcenila.....dneska když už dávno chodíme vidím co je na něm špatně a proč jsme cvičili

stačí se podívat na Youtube na zahraniční šoty kde maminky ukazují jak se cvičí ve státech a věř mi že jsem na to čuměla jak puk....je to v podstatě totéž co vojtova metoda ale spíše je to založené na hře a na tom že jsou k dispozici perfektní rehabilitační pomůcky

v anglii je to už horší ovšem oni tam mají všechno trochu zvláštní a nic neřeší.....jejich ambulantní porody svědčí o tom že to mají trochu na háku

NAVÍC VOJTOVA METODA URYCHLUJE VÝVOJ....takže pokud je zbytečná dítě se začne nápadně rychleji vyvýjet a potom se s RHB přestává

nechci tu nikoho napadat, urážet nebo tak něco je to každého věc
jen by každý měl mít na paměti že pokud něco Dr doporučí není radno to podceňovat, ovšem taky souhlasím s tím že někdy se to až moc řeší a jsou tam posílány děti zbytečně

jkenže to je v životě ze vším.....do vězení jsou taky odsouzení neviní

sjuzan
2. pro 2009

ronie...díky za vyjádření 🙂
bohužel to asi nešlo cvičit nějak předtím.Chodili jsme do 8. měsíce na kontroly na tu rehabku u nás,to ještě malá nelozila,ale tam nám bylo řečeno,že je malá absolutně v pořádku,a že nás vyřazují z evidence..ale to malá ještě ani neplazila,ani nelezla.V 9. měsících jsme byli znovu na kontrole na Neurologii a to už se malá houpala na kolenách a sedala.Doktorka to zhodnotila,že je vše v pořádku a dobrý.Jenže pár dní nato se začala malá pohybovat tím skákáním a na Neurologii jsme šli zase až v 10. měsících,což už takhle skákala asi měsíc.Takže ani nebylo proč to trénovat před skákáním,když podle naší rehabky bylo všechno v pořádku.
Já jsem se na všechno vyptávala fyzioterapeutky....jestli nemůže mít problémy s chůzí(právě kvůli tomu střídání rukou a nohou při lezení),jestli nebude chodit špatně,jestli nebude padat....pak taky,jestli nebude mít špatný záda,že jí při tom skákání zabírají jiné svalové skupiny,než při lezení(někdo to tady taky psal)..na všechno mně bylo řečeno,že je to blbost..že malá podle toho vyše tření těch různých reflexů atd dělá všechno,jak má..správný nášlap,rovný záda,dobrá stabilita....tak jsem se uklidnila,ale teď jsem teda zase nervozní,jestli jsme něco nezanedbali...jenže,když mně to řekla fyzioterpeutka s 25 letou praxí,která je u nás dost uznávaná a a Vojtově metodě se věnuje a cvčií jo,tak jsem ji věřila.Proč mně teda tohle všechno říkala a "nenutila" do cvičení,když to teda není pravda.Jsem z toho fakt na rozpacích.Jak mám teď někomu něco věřit.Teď už s malou asi nic nespravím,ona převážně takhle skáče,i když lézt umí taky a sem tam leze,ale málo.Co bych měla hlídat u toho chození?Jen to,aby nestála na špičkách?Na neurologii jsme byli poprvé kvůli stavům "sebeuspokojování",které dcera provozovala od 7. měsíců..když to začala dělat,tak nás to vylekalo,protože to vypadalo dost zvláštně.Vůbec jsem tenkrát netušila,že už to může být u takhle mylých dětí.Na Neurologii ji vyšetřili(utz+eeg),všechno naštěstí negativní,tak se to po několikáté návštěvě uzavřelo jako sebeuspokojování.Po té,co se dcera začala víc pohybovat,tak toto skoro ustalo.

rimmel
2. pro 2009

andulka ale ved sa to tu dava predcasne nar.babatkam automaticky, bez toho aby vobec vysetrovali ci potrebuju, ci sa mylim?

kocicinka
2. pro 2009

No, nám třeba jedna doktorka řekla, že cvičit máme( mimoto se k nám chovala naprosto šíleně) a druhá doktorka(dětská rehabilitační) nám řekla, že nikoliv, že by mu to naopak uškodilo. Co doktor, to názor...
Já myslím, že je dobře, že tu toto téma je. Nikdo tady vojtovku nenapadá, jen se snaží najít i jiné( a třeba i pro své dítě vhodnější) alternativy.Je dobře, že nad tím maminky přemýšlí. Doktoři taky nejsou neomylní bozi.