Jaké máte zkušenosti s Vojtovou metodou?

kacenicka
30. lis 2009

Ahoj, mame malou holcicku, petimesicni, narozena v terminu, zdrava, jen kdyz ji byly tri mesice a zacala past konicky, naklanela se asi tyden k jedne strane. Momentalne je ale uplne v pohode, zadny naklon uz nevidet. Presto nas doktorka poslala na vysetreni a tam nam dali za ukol cvicit.
Mam trochu pocit, ze se uz Vojtovka dava skoro automaticky a velmi zvazuju, ze cvicit nebudeme - mala pochopitelne pri cviceni rve jak tur a ja hlavne nejak nejsem presvedcena o tom, ze to je pro ni nezbytne nutne... Ma nekdo zkusenost podobneho razu?

andulka4
2. pro 2009

Rimmel ale já znám spoustu těch co necvičili
ale musím upozornit!!!!!!zatím co D jako těžký hypotonik začal chodit v 15m oni jako zcela zdraví třeba až v 18ti nebo 19m....až tak hodně Vojtovka urychluje

věřím že jsi úžasná maminka a tvůj instinkt je víc než 100doktorů

petrach
2. pro 2009

rimel třebas u nás delají v porodnici neurologické vyšetření a necvičí všechny nedonošené deti..ale zas je pravda,že je to i o tydnu,ve kterem se díte narodilo..nad 32 tt znám víc holek,co cvičit nemusí..pod 32 tt všichni,ale všude byl nejaky nalez..
ale zas naše neuroložka třebas po par mesících když je vše už v pořadku,s vojtou radí skončit..zaleží i nas doktorovi..

ja osobne bych si to nedovolila necvičit,nechci si to jednou vyčítat a je pravda,že jsme vše jak vypadá podle posledního vyšetření rozcvičili..takže nám cvíčo ubrala..

rimmel
2. pro 2009

petrach ano jasne ja by som si tiez nedovolila cvicit ak by mi dok povedal ze treba a ak by mi aj vysvetlil preco a ako 😉 len zdielam tiez nazor ze niekedy netreba cvicit za kazdu cenu , nakolko vela bab tu aj spomenulo ze vlastne ani netrebalo a ze vela dok.to predpisuje ako vitaminy 😀

rimmel
2. pro 2009

andulka dakujem 😵 vidis a napriklad mne sa to nepaci ani neviem preco ze treba daco urychlovat...ja mam taky nazor ze ak to neohrozuje zdravy vyvoj ze je dobre veci nechat na babatko ako rychlo co spravi 😔

ronie
2. pro 2009

sjuzan, ono je to tak, že vývoj mozku se promítá do pohybového vzorce a naopak tím, že motoriku ovlivníš ovlivňuješ vývoj mozku, už se stalo, podle mě tam bylo špatně že ste neměli od začátku dobrého lékaře a přebíhali jste od jednoho k druhému...Při té chůzi-ano, aby nenašlapovala na špičky( ze začátku to dělá většina děti,ale snažit se to tlumit), aby nedávala špičky k sobě nebo extrémně od sebe, hlavně si toho všímat, pokud se ti to nebude zdát tak cvičit-jsou na to takové masáže,nic drastického 😉 🙂 Nejdůležitější jsou ty botky 😉 Držím palce ať je vš ok

petrach
2. pro 2009

ja vím,hodne zaleží na tom duvodu a hlavne diagnoze..jsou já říkám prkotiny v uvozovkách,ktere se spraví sami,ale na to by mel byt prave neurolog,aby to zhodnotil a mel by to delat objektivne,ne preventivne..

my naštestí máme fakt kapacitu a tím že je hodne předčasne,tak jsem nad tím necvičit ani nepřemyšlela..

aleachim
2. pro 2009

rimel, já mám taky nedonošeňátko a cvičit jsme začaly až ve 3.měsíci, kdy se objevila predilekce, takže automaticky to rozhodně nebylo, ale až když se objevil problém.

senja
2. pro 2009

Take jsem mela sto chuti to udelat a zalozit tu takove tema 😉 Ale cvicime uz 2 mesice a malemu uz se to libi, bere to jako hru, i kdyz ze zacatku take hodne brecel a ja s nim 😢

janinah
2. pro 2009

kacenicka,nečítala som názory,ale myslím,že ju vyšetrovali odborníci,takže by som na tvojom mieste cvičila,aby si niečo nezanedbala,cvičila som ju so synovcom,slzy mi tiekli ako reval pri tom,mal 4. mes.,ale oplatilo sa,teraz je to dospelý 2-metrový zdravý chalan

ludva
2. pro 2009

Ahoj, tak já osobně jsem si o cvičení sama doktorce řekla.
Velice brzy jsem na malém poznala, že je celý zkroucený doprava. Začali jsme v 8mi týdnech.
Dneska vypadá naprosto v pohodě, příští týden jdeme na kontrolu a tam se dozvíme, jestli máme cvičit dál.
Matýsek má cvičení moc rád, bere ho jako hru a já mám dobrý pocit, že se mu maximálně věnuju.
A věřte mi, že se s třema dětičkama nenudím 😉
Prostě chci naznačit, že se cvičení zvládnout dá. Všechno co je pro dítě užitečný se dá zvládnout.
Jo a cvičení na míči mi rehábka do půl roku nedoporučuje.

hanah2
4. pro 2009

neviem, ci argument "bat sa neposluchnut dr" je na celkom na mieste ☹ sice mam iba prve dieta,ale stihla som si vsimnut, ze kolko dr tolko nazorov... my nemame cvicit vojtovku, iba rehabilitovat inymi cvikmi, ale podstata je ta ista. ked mal maly dva mesiace, vsimla som si, ze spi s hlavou vlavo, v inych polohach nemal problem davat ju aj doprava. nasa dr. nas z poradne poslal k rehabilitacnej, lebo ze to moze byt fyziologicky problem, ale podla rehabilitacnej ziadny fyziologicky problem nie je, ze to ma maly iba taky "tik", ale cvicit by sme mali (+ ze je pomalsi, deti v jeho veku su uz dalej atd.... som sa citila, ako keby som mala postihnute dieta). rehabilitacna sestra (starsia pani) mi ukazala cviky, pri ktorych maly reval jak tur, s tym, ze to musim cvicit 4-5x denne (neviem kedy, ked maly ma reflux, takze cvicit s nim mozem zasadne len pred jedlom, ak dlhsie spi, zobudi sa a reve od hladu, takze aj pri najlepsej voli mi to nevychdza viac ako 2x denne, nehovoriac o tom, ze ked ho dam na podlozku, zacne revat uz skor, ako s nim cokolvek robim, taky je z toho vystresovany...). Muz robil v ustave s postihnutymi a hned vravel, ze sa mu pristup sestry nezda, ze oni nesmeli robit nic, co sa dietatu nepaci a hlavne nic nasilu. zobral ma k svojej byvalej kolegyni, ktora robi rehabky so zdravymi aj postihnutymi detickami a ked kukla na maleho a zacvicila si s nim, povedala ze je abslutne OK a "tabulkove" dr si nemam vsimat a ze urcime nemam robit nic, pri com place, nic nasilu a nic, co sa mu nepaci. ze ona vojtovku bojkotuje, lebo je to prezitok a dobra rehabilitacna sestra dokaze dieta napolohovat a robit s nim, co je potrebne, aj bez tychto cvikov. asi to bude fakt o tom, ze stara skola a mlada skola. ale materinsky instinkt mi hovori, ze je blbost stresovat ho v divnych polohach (ked nema problem) len preto, ze mozno bude mat problem neskor... MOZNO

katarinagk
5. pro 2009

No, my sme vojtovku taktiez absolvovali, mali sme troska slabsie svaly na jednej strane, ukoncili sme to na rok, ale musim povedat ze sme nemali ziadny problem, mali sme vybornu setricku s nadludskym pristupom,maly mi ani nejako neplakal, bola to uplna pohodicka.Jeho obcasny plac pri cviceni vojtovky a plac ked mal koliky bol teda naozaj neporovnatelny...Nebal sa sestricky, nemal z toho absolutne ziadny stres.........Asi vela zavisi aj od lekarky/sestricky, ktora to s detickami cvici..........Ale pre nas vojtovka nebola naozaj ziadny problem.....

tita201
5. pro 2009

ahoj žienky to si naozaj myslite že to lekari davaju cvičiť zo srandy ved to je važna vec aj ja som bola taka mudra že ked mi prva neurologička povedala že treba cvičiť vojtovku tak som tvrdila že je to sprostosť tak som šla za najlepšou neurologičkou v okrese a ta mi povedala to iste začala som chodiť s drobcom na rehabilitacie nechcel mi držať hlavičku začal ju držať až na pol roka aj to len vdaka vojtovke dnes nedam na tuto metodu dopustiť ja viem že je to ťažke ale aspon nebudem mať vyčitky že som nespravili všetko čo mi bolo odporučane.

mimuska773
6. pro 2009

Aj nas poslal neurolog na rehabku ked mala Terinka 2 mes.Nepačilo sa mu že nepasie koníky.Poslal nas asi takým štýlom:neviem či vas mam poslať alebo nie...Tak nas objednali o 10 dní.Asi o dva dni krasne pasla koníky.Aj tak nas hned dali cvičiť vojtovku.Na moj argument že prečo ked už jej to ide maliiné argumenty z ktorých som bola prekvapena lebo cviky na pretačanie v 2 mesiacoch mi pripadali ako sci-fi.ale cvičili sme 4 mesiace 2 krat denne.Mala bola hrozne nervozna len sme zacvičili a potom asi 40 minut len nosenie na rukach lebo pri uloženi rev ako keby som ju týrala.Vždy ked sme išli na rehabku vždy videli nejaký iný problem a nikdy sa nevratili k predošlemu.Na moje otazky len hapkali.Vydržala som cvičiť.Manžel so mnou nesuhlasil a ani nikdy s malou necvičil.Na kontrole u rehab.dr sa vyjadrila že mea slabšiu lavu stranu.Hned na to sme šli cvičiť a sestrička dava cviky na pravu stranu lebo ju ma slabšiu.Tak to už bolo na mna dosť.Po očkovaní sme mali prestavku.A ja som zistila že mam doma kludne babo ktore mi prespí celu noc a vobec neplače len sa usmieva.A prestala som s cvičením.

lolah
6. pro 2009

Aj my cvicime vojtovku, ale nie som vôbec presvedcena, ze je to pre nas dobre. Mozno je to cele o pristupe lekarov - s nasou neurologickou nie som spokojna. No ale kedze nechcem nic zanedbat a neskôr si vycitat, tak sa trapime. Tiez sa mi nepaci, ze vlastne nam ani nevedia povedat, na co konkretne cvicime a co je zle, vlastne zle je uplne vsetko.. 😖

kocicinka
6. pro 2009

mimuska presne tak tomu bylo i u nas, jak pres kopirak!

mimuska773
7. pro 2009

A dnes ma mala 8 mesiacov a vobec sa nepretača a to sme trenovali cviky od 2 mesiacov.Krasne sedí a hopsa a vždy sa taha do stoja.Nechcem sa na nič vyhovarať ale minule som čítala že dieta ma prisť na všetko samo.My sme trenovali otačanie a moju malu to vobec nezaujima.

rimmel
7. pro 2009

tiez si myslim ze na vsetko maju deti prist same a aj pridu ...a nie ich nutit aby vedeli hento ci tamto lebo tabulka tak hovori alebo co 😀 😝

adrika3800
7. pro 2009

Ahojte,podľa mňa niektoré deti to naozaj potrebujú a niektoré nie.Teraz len správne rozhodnutie lekára,ktoré dieťa to potrebuje a ktoré nie.

aleachim
7. pro 2009

mimuska a na sedění přišla sama, myslím jestli si umí sama sednout???

zzuzca
7. pro 2009

adrika3800, uplny suhlas 🙂 no a spravne rozhodnutie je dolezite hlavne pre tie deti ktore to potrebuju 😎 a pre tie ktore to nepotrebuju ak odbornik povie cvicit, radsej cvicit, dietatu to neublizi. tazko sa pozna dopredu ci by v buducnosti vznikol problem. nikto nevieme citat buducnost. ak by som mala zdrave dieta a odbornik by kazal cvicit, pytala by som sa na dovod. a dovody ze uz ma tolko a tolko mesiacov a este nesedi, nelezie (cize tabulky), tie nie su velmi obstojne. pokial svalstvo dietata, reflexy,atd su v poriadku, samozrejme netreba to tak uzkostlivo riesit. pokial vsak nie, netreba predtym zatvarat oci, a aj tie tabulky maju 'hrube' normy, +- par mesiacov. mne napriklad nebolo vsetko jedno ked nam neurolog v 7 mes. povedal ze maly drzi hlavicku ako novorodenec 😝 takze asi tolko k tym tabulkam. priklanam sa k zlatej strednej ceste 😉 prilisne zaostavanie totizto moze predznamenavat ze nejaky problem moze byt 😝 .

kacenicka
autor
9. pro 2009

No, moc dekuju za diskuzi, pro mne je vysledkem to, ze jsme to jeste nevzdali, cvicime, mala uz dneska neplace, (po peti dnech) a verime, ze tim nic nezkazime...

amira55
9. pro 2009

taky cvičíme vojtovku a popravdě moje počáteční nadšení mě opouští-občas cvičení vynecháme ale i tak cvičíme vlastně od 3 měsíců a krom prvního pokroku v začátku si myslím že cvičíme bez nějakého efektu. malý má bederní kyfózu a slabé zádové svaly-původní diagnóza nespecifikovatelná porucha koordinace či jak...záda se stále nespravují.je tomu pár měsíců a rehabka začala mluvit o hypotonii, i když jsme nebyli nikdy u neurologa!. od té doby to beru s rezervou.vidím že malej dělá pokroky-v roce se rozlezl jak ďas-ano je to podle tabulek pozdě ale důležitý je že leze, chdí kolem nábytku takže je jasné že jednou bude i chodit a můj názor je že se zády budeme mít potíže ať už menší či větší stále.a tak se ptám-cvičení jako předepsání acilpirinu nebo to opravdu zvažují?vzhledem k tomu že nás nevyšetřoval neurolog, ale pouze rehabilitační doktor který nás prohlížel snad vteřinu, byla nám připsána diagnóza hypotonie bez neuro vyšetření...moc nevěřím že každý případ sledují podrobně-prostě běžící pás....bohužel

katarinagk
9. pro 2009

No, co sa neurologa tyka,nas tam odporucila neurologicka s tym, nech to rozhodne rehabilitacna a davala jej uplne volnu ruku........POdla mna, samotny neurolog sa v tom az tak dokladne nevyzna, ci cvicit, ci nie, ten postekli nozicky, pozrie do oci, opyta sa, co maly vie a odporuci dalsie vysetrenia, aspon u nas tomu tam bolo.........

amira55
9. pro 2009

katarinagk to ano, to máš pravdu ale hypotonie je podle pého neurologické onemocnění-malé svalové napětí a to ti pohledem dle mého nikdo nevyšetří

ronie
10. pro 2009

tak s tím nesouhlasim, naopak neurolog musí poznat jestli cvičit či ne, jak cvičit to už je na rehabce

sayast
10. pro 2009

predem se omlouvam ze jsem necetla vse,ale neda mi to.

nemuzu pochopit, jak nekdo muze bojkotovat cviceni, kdyz to doporuci odbornik. radsi budu chvili cvicit treba zbytecne,ale aspon si v budoucnu nebudu muset nic vycitat! vzdyt nejde o nas a o tom jaky k tomu mame postoj. jde o nase deti, ktere se vyjadrit jeste nemuzou. o jejich budoucnost,jejich zdravi.

prijde mi sobecky neposlechnout rady odbornika.

ludva
10. pro 2009

naprosto souhlasím se Sayast 😀 😀 😀 😀

Máme v rodině taky případ, kdy maminka bojkotovala cvičení. Malý se stáčel k jedné straně, mamina se rozhodla, že ho nebude "trápit" vojtovkou a na cvíčo se vyprdla. Klukovi je 7 let, má hlavičku k jedné straně, začíná se mu deformovat obličej, kouká stranou, jednu nohu má kratší.... Děti se mu ve škole smějí. Čeká ho operace, nesmí dělat žádný jednostranný sport. Z mého pohledu je to nezodpovědnost, sobeckost, lenost.

Náš malý měl podobný problém. Dneska už je naprosto v pohodě a na vojtovku nedám dopustit.

amira55
10. pro 2009

ronie u nás je to tak že rehabilitační doktor se na tebe podívá co už umíte a tak a řekne cvičit nebo ne a rehabka pak cvičí a doktor to jednou za dva měsíce kontroluje.myslíš že se mám dožadovat neurologického vyšetření nebo alespoň vysvětlení od doktora proč nám rehabka říká že máme hypotonii bez vyšetření????naposledy jsme byli u primáře a ten říkal že se už u malýho nejedná o žádné opoždění vývoje ale pouze zlepšení pohybu a prevenci.tak kdo se v tom mám vyznat????

ronie
10. pro 2009

amira, já bych určitě na neurologii zašla, podle toho co píše, tak nikdo pořádně nic neví, neurolog by to měl nějak uzavřít, o hypotonii jí t může a v tom případě je víceméně nějak cvičit nutné stále-nejen vojtu samozřejmě, Damiánkovi už je rok, takže s ním vojtovka prakticky moc smysml nemá, pokud necvičíte pravidelně, pokud ho neudržíš, nemá cenu se s tím trápit, zajdi na neurologii, ať vás konečně někdo zkontroluje a dá vám diagnozu nebo nedá-to by bylo lepší 😉 🙂 Podle toho jak popisuješ motorický vývoj, tak je všechno super, pro hypotoniky je nesmírně důležité lezení, zvlášť když někdo u vás poukázal na ochablé zádové svaly, v tuto chvíli je pro vás nejdůležitějším cvičením právě to lezení. Jak víš že se záda nespravují-řekli ti to na rehabilitaci nebo to vidíš nějakým způsobem sama? POsadí se sám křižmým sedem? Pokud ano sedí s rovnými zády?