Jaké máte zkušenosti s Vojtovou metodou?

kacenicka
30. lis 2009

Ahoj, mame malou holcicku, petimesicni, narozena v terminu, zdrava, jen kdyz ji byly tri mesice a zacala past konicky, naklanela se asi tyden k jedne strane. Momentalne je ale uplne v pohode, zadny naklon uz nevidet. Presto nas doktorka poslala na vysetreni a tam nam dali za ukol cvicit.
Mam trochu pocit, ze se uz Vojtovka dava skoro automaticky a velmi zvazuju, ze cvicit nebudeme - mala pochopitelne pri cviceni rve jak tur a ja hlavne nejak nejsem presvedcena o tom, ze to je pro ni nezbytne nutne... Ma nekdo zkusenost podobneho razu?

amira55
10. pro 2009

ronie vidím sama že ta kyfóza tam pořád je-v oblasti beder je ta páteř jakoby zbořená-občas se mu podaří ty záda vypnout ale né moc často.křížový je ze sezení že?to jo, pak ještě sedává s nohama vzadu a to ty záda má rovný.už jsem z toho zblblá páč každej říká něco jinýho, ale pro mě je podstatné že leze a obchází nábytek u ž od 10 měsíců

aleachim
10. pro 2009

Ono je to dost těžký, naše neuroložka pořád říkala a říká do teď - žádné cvičení. Na rehabku nás poslala pediatrička, že malá špatně pase. Upozorňuji, že to bylo v jejích 3měsících, když je o 1,5 měsíce narozena dřív. To snad pořádně nepase žádné dítě. Doktor na ní našel kde co, ale že má predilekci si nevšiml a ani následně rehabilitační. Ta byla hrozně milá, ale neměla skoro čas a pořád strašila. Objednala jsem se tedy na soukromou rehabilitaci, nejprve na kontrolu, pak jsem tam i zůstala. Lucku vyšetřila (jeto rehabilitační doktorka, která i cvičí), upozornila na tu predilekce (na zádech byla jak C), vysvětlila mi, co má dělat a co nemá a začaly jsme cvičit. Do té doby jsem z toho byla nešťastná a fakt nevěděla, co dělat. Přišlo mi, že každý říká něco jiného a nikdo mi neřekne, co a jak.

Jako perličku ještě uvedu, že jsem byla u toho rehabilitačního doktora na kontrole (pediatrička chtěla zprávu) v době, kdy rehabilitační pomalu ukončovala cvičení a on mi řekl, že to ještě dobré není, a že to chce minimálně ještě 3měsíce cvičit 4xdenně. Byla jsem z toho zase úplně zblblá a tak jsem vyhledala s pomocí ronie ještě jiného neurologa. Lůcu doktorka vyšetřila, hrála si s ní, vše mi vysvětlila a vlastně mi potvrdila vše, co říkala ta rahabilitační, co k ní chodíme.

Chápu potom maminky, že z toho mají guláš a cvičení sabotují. Ale chtěla bych apelovat na všechny, co pochybujete, raději zkuste obejít víc doktorů a rehabilitačních, ať pak nelitujete.

Závěr je takový, kdyby všichni dělali svoji práci zodpovědně, měli bychom my rodiče o mnoho bezesných nocí míň.

ronie
10. pro 2009

amira, křižmý sed je z polohy na 4 😉 Julča taky sedává s nohama vzadu, to je ok, špičky by měli směřovat k sobě. Obcházení bych ještě nepodporovala, ačkoliv mu moc zabránit nelze,ale lepší aby co nejdéle lezl, furt ho hoň po 4 😀 😉 tím se ta páteř strašně zlepší, na vojtu už bych se asi fakt vyprdla a zkusila třeba bobatha, různé cviky co ti ukážou na neurologii nebo rehabce ne balonu, plavání-ale určitě byste měli být stále pod kontrolou, ta kyfoza je blbá-takže ty cviky i hry doma by měli být s někým zkonzutované, aby se to spíš nehoršilo 😉

jonatanka
11. pro 2009

podla mna je bojkot vojtovky maximalna hlupost, moj maly ju cvicil a aj napriek jeho protestom sme krasne rozhybali svalstvo, nie je to nic strasne tu chvilku placu snad prezije kazda, ved cele cvicenie zaberie cca 15-20 minut , to nie je tak vela ak chcete pomoct svojmu dietatu, mam pocit, ze podakto tu strasne veri tomu co sa tu napise, ak ste nestudovali medicinu, ako viete zhodnotit ci je Vojtovka pre vas vhodna alebo nie?, Mozno bude stacit jeden dva cviky ktore budete cvicit dva tri mesiace a babo bude mat dostatocne posilene svaly ja som z mojim malym cvicila rok a nelutujem ani jeden den, kontroly sme mali zo zaciatku u rehabilitacnej 2 krat v tyzdni a vzdy mi povedali ako vidno ktore svaly sa zacali zapajat ktore treba este pocvicit a pod, staci sa spytat, na rehabilitaciach ja som ich tam bombardovala otazkami a vela som sa dozvedela ako pomoct malemu.

Teoria moje dieta Vojtovku nepotrebuje, tak ju cvicit nebude len podla vasho usudku mi pride chora...., no je to vase svedomie.

sjuzan
12. pro 2009

Ahojte,tak naše malá se asi před 14dny konečně rozhodla,že bude lézt po 4.Doteď převážně skákala a to od 9. měsíce....teď už je to tak půl na půl lezení a skákání a některé dny i více leze po 4,než skáče..nakonec na to přišla sama,bez cvičení....
Byl jí před pár dny rok..obchází všechno,co se dá,našlapuje na celá chodidla,nebaletí po špičkách....,ale sama se ještě nepouští.

ronie...chtěla jsem se Tě(Tvojí mamky 🙂 )ještě zeptat..je nějaká věková hranice,do kdy už by mělo dítko samo chodit,než ho lékař-neurolog pošle zase na rehabilitaci?Nemám s tím zkušenost,syn chodil sám už v 11.měsících,malá má rok a sama nechodí...máme jít za pár dní opět na kontrolu na neurologii,tak si říkám,aby bylo vše ok.

A ještě k tomu sezezní..malá sedá nejvíc z polohy na 4,ale často i z boční polohy.Dost často ale sedává mezi nohama,což prý taky není zrovna ideální???Někdy si sedne i s nohama před sebou,ale to je méně často,spíš sedí mezi těma nohama,protože sedí minutu a zase leze,tak ji asi přijde zbytečné dávat nohy před sebe,když za pár vteřin zase vyráží dál 😀

ronie
12. pro 2009

sjuzan, na chůzi je moře času, není potřeba rehabilitovat, pokud není nějaký jiný problém, dítě leze, může lézt klidně do 15,16měs..Pak už by chodit měli začít 😉 máte hafo času, vůbec na to nespěchej 🙂 zvlášť když nelezla zezačátku ideálně. S tím sezením mezi nohama by t o nevadilo, ale je špatné pokud má nožičky vytočené ven, špičky musí směřovat dovnitř k sobě, tím se vyvíjí kotník. POkud hodně sedává s vytočenýma nožičkama, poprosila bych o ukázku masáže nožiček a hlavně pokud jí tak vidíš sedět, tak jí ty špičky hned srovnej a přidržuj. 😉