Jaké máte zkušenosti s Vojtovou metodou?

kacenicka
30. lis 2009

Ahoj, mame malou holcicku, petimesicni, narozena v terminu, zdrava, jen kdyz ji byly tri mesice a zacala past konicky, naklanela se asi tyden k jedne strane. Momentalne je ale uplne v pohode, zadny naklon uz nevidet. Presto nas doktorka poslala na vysetreni a tam nam dali za ukol cvicit.
Mam trochu pocit, ze se uz Vojtovka dava skoro automaticky a velmi zvazuju, ze cvicit nebudeme - mala pochopitelne pri cviceni rve jak tur a ja hlavne nejak nejsem presvedcena o tom, ze to je pro ni nezbytne nutne... Ma nekdo zkusenost podobneho razu?

zuza.m
30. lis 2009

my naštastie nemame skusenost ale myslim si že by jej nemala uškodit.skor na opak davaju to robit preto aby pomohla.možno hlavku už nedrži n a bok ale može mat slabšie svaly alebo tak čo poznaju len odbornici.tak že aspon raz za den alebo za dva by som to cvičila.aby si si to neskor nemusela vyčitat.

beruska2x
30. lis 2009

podle me to taky prskaji vsem, zbytecne s tim dost deti trapi, znam holciny co to s detmi necvici a Dr to nepoznala a jeste je chvalila 😉

nikollette
30. lis 2009

Ja by som sa tiež bála, neposlúchnuť lekárku. A neskôr si to vyčítať.
podľa mňa v tomto treba byť precízny. Veď to nekážu podľa mňa len tak zo srandy.

kacenicka
autor
30. lis 2009

No, ze se tim nic nezkazi nevim, Anca je tak v afektu, ze nevim, jestli to delam spravne, nemluve o tom afektu a jeho vlivu na psychiku nas obou...

rimmel
30. lis 2009

kacenicka ja s tebou uplne suhlasim...byt tebou vykaslem sa nato a dam dcere cas a ono sa to spravi.

rimmel
30. lis 2009

az mi je zle ked somto cilata..v 3 mesiacoch nerobi hento , nerobi tamto a co? urobi to ked bude pripravena, moj syn nesedi, neleze a co? vidim ze robi pokroky, niektore babatka uz sedia v 5mesiaci niektore az v 9! co tam po tabulkach 😝

lovula
30. lis 2009

rimmel, máš pravdu, každé dieťatko je iné. Len napr. môj Adamko tiež cvičí Vojtovku, ale preto že je hypotonický. Má oslabený svalový tonus a pokiaľ by sme necvičili, tak riskujem u neho v neskoršom veku krivú chrbticu. Takže niektoré detičky to fakt potrebujú. Voľakedy sa tak bábätká nesledovali a deti potom museli v školskom veku nosiť nepohodlné korzety, za ktoré sa im v škole deti vysmievali alebo si ich vyslovene očumovali.
Proste si myslím, že keď to Dr. nakáže a podchytí sa to včas, tak to nebude mať také následky v neskoršom veku ako keby sa to zanedbalo.

rimmel
30. lis 2009

lovula ano samozrejme ked treba cvicit lebo dieta to naozaj potrebje to ano,ale preto lebo este nerobi toto a malo by toto tak s tym nesuhlasim 🙂

momin
30. lis 2009

Kacenicka ja sem odesla od doktorky ktera nas chtela poslat na Vojtovku..... Tobe bych to v tomhle pripade doporucovala taky! A nebo tam proste nechod..... Vim o lekarkach ktere posilaji deti na Vojtovku skoro automaticky...skoro uplne se vsim... 😠

margaretka11
30. lis 2009

ahojte 🙂

Kacenicka, ja by som sa asi bála neposlúchnuť doktorku. Mám dvojčatá, našťastie sa narodili krásne donosené a Vojtovku sme s nimi cvičiť nemuseli, napriek tomu som bola pripravená, že ak doktorka zahlási, že ju cvičiť musíme tak ju cvičiť budeme. Z počutia viem, že dieťatko si poplače pri cvičení a teda to nie je príjemné ani pre mamičku. Ale viem, že ja by som doktorku poslúchla a s dieťatkom cvičila. Na druhej strane si zas myslím, že my matky máme inštinkt a vieme vycítiť, čo je v poriadku a čo už nie. A preto ak máš pocit, že cvičiť s dcérkou nemusíš, tak necvič. Ty sama ju najlepšie poznáš 😉

ronie
30. lis 2009

no a právě proto je dobré řídit se radami odborníka a ne se na to vykašlat-jooo je dobré se poradit třeba ještě s dalším a pokusit se dohodnout na tom, že se bude matka snažit stimulovat dítě jinak bez vojtovky,ale dělat to za zády doktora je za prvé srabárna a za druhé nezodpovědnost.

Nejde o náký tabulky to tady dost lidí pořád nechápe, jde o to, že dítě by mělo určitý věci zvládnout v určitou dobu, protože si tím posiluje svaly a připravuje se na další vývoj, takže když něco přeskočí, tak to má pak důsledky dále.´

Samozřejmě je blbost cvičit zbytečně,ale je dobré o tom s neurologem vést debatu a chtít znát přesné důvody a případné následky do budoucna, pokud žádné neshledává, je blbost cvičit. Bohužel dost často se začíná vynechávat neurolog a pediatři hodně posílají na rehabilitaci rovnou, případně nikdo nemá čas učit maminy jak stimulovat dítě jinak,ale jde to bez vojty jedině v případě, že tam není žádná asymetrie, hypotonie atd atd

womenne
30. lis 2009

baby baby vy mate neviem ake super oči že vidite to čo oni študuju niekolko rokov??? 😖 Ja som sdeckami cvičila vojtoku do roka podotykam dvojmo a som za to vdačna.Tiež som nevidela že by im niečo chybalo,mali menši svalovy tonus ktory vy ale nevidite.ONi to určite nedavaju nadarmo,dava sa to predčasne narodenym detom,alebo s nejakymi problemami.Kamoška tiež necvičila,myslela si to čo vy,dokonca odmietla vyšetrenia vraj nič im nieje a teraz?lieta po doktoroch a vyčita si že čo všetko zanedbala...Nehovorim že je to tvoj pripad ale nikdy nevieš.Nie nadarmo j to lekar.A len kvoli tomu menit lekara 😖

nikollette
30. lis 2009

Ronie, pekne si to napísala 😉
vidno že máš v rodine neurologáa, resp. lekára 🙂

rimmel
30. lis 2009

womenne moj bol narodeny dva mesiace predcasne a ziadnu vojtovku necvici a tu v uk ju ani nepraktizuju..ci podobne pokial ja viem 😔

rimmel
30. lis 2009

tym ju ale nepodcenujem to nie 😉

kacenicka
autor
30. lis 2009

No, beru si z teto diskuze to, ze zkusime jeste nejakou alternativu kte Vojtovce, pripadne se poptame jeste dalsiho doktora na jeho nazor nutnosti chodit cvicit. Menit doktorku nechci, jsem si ni jinak spokojena, a zas tak odlisne nazory a pristupy snad nemame...Ale mozna / jako vzdycky/ plati, ze kdo se nezepta na alternativu, ten se ji nedozvi.
Moc dekuju za nazory!

womenne
30. lis 2009

rimmel tak o je škoda lebo niektorym by to moc pomohlo.Sama som videla ako to jednemu babetku pomaha,aj vela člankov som čitala kde cvičenie pomaha.
So mnou mama vojtovku necvičela vtedy to nebolo a teraz mam hrozne bolesti chrbta,nosila som pasy ako mala.Mam 23 a zničeny chrbat. ☹

rimmel
30. lis 2009

womwnne aj ja mam skoliozu ako delo 😀 ale to nemusi byt len preto ze som necvicila vojtovku ale preto lebo ma mozno mama davala sediet priskoro alebo tak 😉

kacenicka
autor
30. lis 2009

Stejne na me asi nejvic zanechal pristup neurolozky, ktera tam ma tolik deti, ze se moc nepta, jde to sup sup, najednou jste venku v cekarne a pritom nevite nic. Aspon kdyby treba nakej letak clovek dostal do ruky, nebo nejake jasnejsi vysvetleni...Ale tak to chodi vsude, neni to vina doktoru, ale celeho systemu...

rimmel
30. lis 2009

mozem sa este spytat, ze u vas ako automaticky kazdemu predcasne narodenemu babu kazu robit vojtovku?? 😨

womenne
30. lis 2009

rimmel ja nehovorim že to bude v tom ale v mojom pripade ano 😉 som mala remene ked som sa narodila a necvičieli so mnou vtedy sa to fakt nerobilo.Mama so mnou bola aj v OV...

kac..niektore cviky niesu tak strašne ono ich to neboli len sa im nepači že ich držite na určitom mieste 😉

zzuzzik
30. lis 2009

lovula: teraz som citala clanok o hypotomii, pozri si ho http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...
a tam je napisane: V neurologickej ambulancii sa opakovane stretávame s malými deťmi, ktoré k nám prichádzajú s diagnózou poruchy svalového tonusu, a to buď s hypotóniou (svalový tonus je oproti norme znížený), alebo, naopak, s hypertóniou (svalový tonus je oproti norme zvýšený). Pomerne často prichádzajú s odporúčaním na rehabilitáciu a niekedy sú aj dlhodobo rehabilitované. Samotný svalový tonus, resp. jeho porucha nie je ale dôvodom na rehabilitáciu napríklad Vojtovou metódou a niekedy zbytočne zaťažuje denný režim rodiny a zbytočne evokuje úzkosť matky.
Ja si tiez myslim ze niekedy tu Vojtovu metodu predpisuju uplne zbytocne, deticky su rozrusene, zle spinkavaju. Vzdy treba naozaj zvazit a odvovodnit nutnost pouzit Vojtovku, keby mojej dcere odporuculi cvicit Vojtovku, urcite si najprv o tej diagnoze precitam v odbornych zahranicnych a domacich clankoch a este sa poradim minimalne navyse s jednym odbornikom, to je moj nazor.

ronie
30. lis 2009

zzzuzik to je teda totální kravina, právě u těch tonusů-ať už zvýšených nebo snížených má vojtovka velmi dobrý účinek, nepíšou autora...Nejdůležitější je prostě rovnocenný rozhovor s neurologem, ne že mi řekne jděte na vojtovku a přijďte za měsíc,ale prostě tam trochu budu prudit a ptát se na všechno, čtení článků je prd, když nejsi doktor. Nejdůležitější je se ptát na to, jaké to bude mít případné důsledky, když se cvičit nebude.

JInak pokud jde o ty alternativy, tak nejdůležitější je správná manipulace s dítětem a správná stimulace-to nejlépe když vám právě ukáže neurolog, je miliony fíglů jak procvičovat některé svaly a napravit některé maličkosti...

aleachim
30. lis 2009

kacen, já s malou vojtovku cviím a nejsem z toho bůh ví jak odvázaná a taky mi příjde, že to nepotřebuje. Pak mi ale na rehabilitaci řeknou, podívejte, tady a tady a tady,.... no, potřebuje to jako sůl. Bohužel! Zkus ještě nějakého dalšího neurologa a ptej se proč, že tobě se to nezdá. Když další názor bude znít, že ne a odůvodní to, tak necvič, ale nebojkotuj to jen tak, mohla bys litovat.

rimmel
30. lis 2009

ja si nemyslim ze to co zuzziknapisala ze je totaaaalna kravina 😀

rimmel
30. lis 2009

ronie a ake dosledky to bude mat na mojeho syna narodeneho v 33tt ktory necvici?? 😎

rimmel
30. lis 2009

pardon mojho nie mojeho 😀

aktekram
30. lis 2009

aleachim: ty mi mluvíš z duše, mám úplně stejný problém, cvičíme, dnes jsme byli na kontrole dobrý, ale zase něco našli, v pátek jdeme znovu dostaneme další nový cvik 😖 už třetí měsíc a stále dokola.

marusch.mat
30. lis 2009

zzzuzik ano ono může být dítě hypotonické a nemusí to činit žádné potíže, ale jakmile se k tomu přidá opoždění vývoje už je cvičení na míst. Moje dcerka hypotonická je a Vojtovku cvičíme, nebýt jí tak mi dnes dcerka nechodí. Cvičíme už víc jak 4 roky.
Jinak už tu téma Cvičení Vojtovou metodou je 😉

mirka
30. lis 2009

kacenicka, ja by som radšej skúsila ešte iného dr., my sme mali iný problém, v pol roku nám dr. povedal, že dcérka nemá vyvinuté jadierka v kĺbikoch, tak nám kázal balit naširoko do 9 mes. čo sa mi zdalo úplne zbytočné, tak sme šli do iného mesta a tam mi dr. povedal, že netreba, že sa to vyvinie samo a aj tak bolo, na ďalšej kontrole bolo všetko ok