Je kontaktní rodičovství zdravé?

lrg
2. čer 2013

Najela jsem na systém kontaktního rodičovství dřív, než jsem vůbec věděla, že nějaký takový termín existuje a má dokonce svou teorii 🙂 Když jsem se o tom dozvěděla, tak jsem si koupila knížku, abych si nahonila ego, jaká jsem výborná matka 🙂 Určitě souhlasím, že je to pro psychiku dítěte přínosné, ale je to zdravé i pro jeho fyzický vývoj? Mám na mysli hlavně nošení v šátku, které doporučují praktikovat celý den co nejdéle. Nejsem žádná zkušená matka ani fyzioterapeut, ale nemělo by dítě jak roste trávit co nejvíc času na rovné podložce, kvůli páteři a aby sebou mohlo mrskat a posilovat tělíčko? Není to zrovna můj případ, my nešátkujeme, používáme jen manducu ale dcera z ní extra nadšená není. Ale tak mě to zajímá, nakolik jsou názory toho pediatra domyšlené. A co spaní v posteli? Manžel mi vyčítá, že máme v prázdné postýlce nainstalovaný monitor dechu a malá si hoví s námi v posteli, že je to nebezpečné, protože nezjistíme jestli dýcha.

Váš názor?

jancip
2. čer 2013

@katyxq To si nemyslím, že vertikální úvaz připodobňuje houpací síť. Tedy asi záleží, co si sezením miminka v houpací síti představíme. Ať má zpevněná záda jakkoliv, tak prostě ta hlavička na tu páteř nasedá, i když ji má opřenou třeba o hruď....Nicméně si myslím, že pokud z nějakého důvodu nemůže být dítě nošeno v kolíbce, je to lepší, než ho nechat plakat.

kocicinka
2. čer 2013

@jancip tak to je prima, že vám to tak fungovalo. Já jsem taky paličák, ale když jsem před těmi 5 lety otěhotněla, začala jsem chodit na kurzy do jednoho centra, které hodně propagovalo domácí porody, nošení, neočkování, atd. a lektorky byly velmi přesvědčivé a někdy až manipulativní, takže já, hormonama, neznalostí péčí o dítě a touhou dělat vše, co je pro mé dítě nejlepší zmítaná, přičemž jsem jaksi zazdila samu sebe, své instinkty, atd., jsem podlehla " té jediné správné péči o dítě" a mermomocí se snažila rvát řvoucí a vzpínající se dítě do kolíbky, přičemž jemu se tam vůbec nelíbilo, ani mě se to nelíbilo, ale prostě "bylo to pro něj to nejlepší". Teď se druhým dítětem si dělám vše podle sebe, do žádných center nechodím a nikomu se nezpovídám a jsme všichni spokojení.

lrg
autor
2. čer 2013

To vám závidím, že jsou vaše děti v šátku spokojené. Naší Emě nejsou ani tři měsíce a chce se pořád nosit, ale ne čelem ke mně a v těsném kontaktu. Nejradši je v klubíčku zády ke mně a čučí všude kolem. Mám pocit, že nepotřebuje ani tak kontakt se mnou jako mít vyhlídkovou věž 😀

jancip
2. čer 2013

@kocicinka Tak to chápu a to byl i důvod, proč jsem do těchto kurzů nechodila a jsem za to nyní ráda...Byla jsem akorát na pár hodinovém kurzu, jak vázat miminko do šátku, abych měla jistotu, že mu tím neubližuji.

granda
2. čer 2013

@lrg ahojky, praktikuji kontaktni rodičovství a jsem spokojena,, mám jen vybrané něco, co nám vyhovuje. Plně kojím již 6.měsíců máme 10 kilo. spíme spolu v jedné posteli, kvůli kojení v noci super. spí s náma čast noce manžel. nešátkuji, jelikož bsych ji neunesla a bolelo by mě záda. a hlavně to neumím, i když jsem to zkoušela, tak byla pro mě těžká a nevyhovovalo nam to. válime se po zemi na dekách a hrajeme si. lezeme pozadu, sedíme v sedu rovně a nepadá. v postýlce se přitahuje. je spokojená, nebřečí, nemáme dudáka..

jancip
2. čer 2013

@lrg Tohle období jsme taky měli. Syn byl jeden čas nejspokojenější v poloze tygříka a muselo se u toho chodit nebo nějak hýbat. I návštěvám jsem musela tuto polohu ukazovat, pokud si ho chtěli pochovat, protože jinak se chovat vůbec nechtěl.

karotky
2. čer 2013

Nikdy jsem nešátkovala a nikdy se mnou děti nespaly v posteli(z bezpečnostních důvodů a oboustranné pohodlnosti).Najeli jsme na tento režim v porodnici a sama si myslím,že pokud je dítě hodně dlouho nošeno(ať už v šátku,či v náručí),nemá ani motivaci k samostatnému pohybu.Nevím,jak by se v šátku naučilo pást hříbátka,překulovat se nebo lézt po čtyřech?
Měla jsem oba kluky do těch 2.-3.měsíců plačící kvůli bříšku.Když bylo potřeba,pochovala jsem je,ale jinak jsem jim dávala prostor k samostatnému rozvoji.Ono všeho s mírou-znala jsem i maminku,která nechávala dítě na pospas osudu celé dny a byla s ním v kontaktu jen při krmení,což mi také nepřijde být v pořádku. 😖
Jelikož sama mám problémy se zády,nikdy jsem o šátkování neuvažovala a využívala hodně kočárek.Možná,kdybychom si pořídili 3.dítko(což je momentálně spíš SCI-FI 😀 ),tak bych šátkovala jen při vyprovázení starších dětí do školky a do školy,kam není povolený vjezd s kočárky,ale jinak na tom nic zvláštního a prospěšného nevidím. 😀

madlisek
2. čer 2013

@karotky pást koníky a vše ostatní se naučí úplně stejně jako ostatní miminka, není přece v šátku 24/7 🙂 Ad šátek vs. kočárek, kdyby ti miminko v kočárku zoufale plakalo, tak bys prospěšnost viděla. Já mám třeba obě děti bezdudlíkové, takže pokud v kočárku takové dítko začne plakat, je k neutišení. U nás teda ještě zabere sundat plínu, s holou prdelkou to v kočárku snáší líp, ale v tomhle počasi to nejde. Za šátek a nošeni jsem neskonale vděčná 🙂

katyxq
2. čer 2013

@karotky však tady nikdo nepíše, že je miminko v šátku nonstop 😉 - a kočárek, no, my ho používali (v podstatě jen proto, že je to v těchto konćinách zvykem) asi 2,5měsíce, ale malá v něm vydržela jen tehdy, když tam byla spící vložena a pak spící vyndána, jinak zoufalý pláč, křik a řev, klodně napíšu, že nechat ji v kočárku bylo reguleŕní rýraní jí, nás a snad i širokého okolí, po šestinedělí, dvou měsíćch už tak často a dlouhou nespala, šátek byl pro nás vysvobozením 🙂 ... kočárek je prodaný a na daší dítko/a ani kupovat žádný nechci, neb nošení vyhovuje i mě, nemusím řešit, kudy s kočárkem projedu, cesty mhd nebo do přírody v pohodě, moje záda zvládají líp šátek než vozit kočárek (mám skoliózu, nesnesu ani ergonomické nosítko, ale šátek váhu roznáší výrazně lépe, nosit v ném mi nedělá problémy), vím, jestli je dítku teplo nebo zima, můžu snáz reagovat na to, co ho zajímá, komunikovat 🙂. A o motivaci k vývoji mít strach není potřeba, jak jsem už psala, dítě v šátku není nonstop, samo si i "řekne", když se potřebuje protáhnout, nebo aspoň vyčůrat, a navíc pohybovat se samostatně a nechat se pasivně nosit jsou dvě různé věci, od zhruba roku malá chtěla nosit už podstatně méně a od roku a čtvrt nosíme jen výjimečně a po chvilkách (když ji bolí nožičky z chození, nebo je unavená a chce spát, i když nejsme doma).
a dodatek k vertikálním úvazům - dokud miminko samo nedrží jistě hlavičku, tak je smaozřejmě nutné mu ji zajistit, rovnež podepřít stejné jako páteř, tedy přetáhnou přes hlavičku šátek, případně ještě vypodložit, zajistit ji do pruhu složenou plínkou.

jancip
2. čer 2013

@karotky Kdyby bylo miminko nošeno non-stop, tak se to pravděpodobně bude učit těžko. Ale myslím, že nikdo non-stop nenosí.

rebelie
2. čer 2013

@jancip Názory na vertikální nošení se různí, v kolíbce je zas problematické postavení kyčlí a taky je mnohem těžší tam, miminko správně napolohovat, aby nemělo páteř zkroucenou do C a podobně... Třeba drážďanská Trageschule vyučuje takřka výhradně vertikální úvazy a má řadu zastánců i mezi doktory a fyzioterapeuty.
@lrg A kolíbky dcera netoleruje? Když se kolíbka dobře naváže, může z ní mít miminko i docela pěkný výhled... ale věřím, že mít miminko, co chce pořád koukat, je hodně náročné... můj syn byl naštěstí spokojený připlácnutý ke mně a koukající maximálně do strany... omezený výhled mu nevadil.
@karotky Miminko jsem samozřejmě nechávala ležet na zemi, nenosila jsem pořád. Ale nikdy jsem nedávala dítě do autosedačky, lehátek a podobně... šátek jsem střídala s válením miminka na zemi, které je prý pro rozvoj motoriky nejlepší. A v šátku se prý motorika taky rozvíjí, samozřejmě, že se nenaučí v šátku převalovat, ale tím, jak dostává podněty od toho, jak se pohybuje maminka, rozvíjí se tím i jeho mozek.

jancip
2. čer 2013

@rebelie Já vím, že jsou na to dva různé pohledy. Proto jsem taky psala, že člověk se potká s různorodými názory a to i u odborníků z jedné oblasti, takže pak musí dát sám na svoji intuici.

santron
2. čer 2013

@lrg tak to zacni posilovat,protoze moje dite ma taky ze me vyhlidkovou vez ,ale uz ma7mesicu a 9,5kg...v satku byl tak do dvou mesicu,dele ne...

lrg
autor
2. čer 2013

Zajímavé názory. Ještě mi řeknětě, máte někdo děti, které nechtějí ležet na zádech na rovném? To moje škvrně se chce buď nosit, nebo být v lehátku, odkud taky dobře vidí co dělám, ale jak jí položím na zem, na postel, na sedačku, hned ječí i když jsem u ní. A posledních pár dní se mi zdá, že má tendenci zatínat břišní svaly a zvedat hlavu (nejsou jí ještě ani 3M) na bříško vydrží jen pokud ji dostatečně stimulujeme. Vím, že lehátko není ideální, ale nemůžu ji nosit celý den a jakmile vidí, že ji pokládám na zem spusí řev 😀

eficenka
2. čer 2013

@lrg
1. monitor nemáme a malá spává někdy v postýlce, někdy s náma a nebojím se ( monitor není potřebný)
2. sem fyzio a nošení v šátku - pokud máš úvaz správně je to ok, ale moje dcerka cca od 3,5 měsíce stejně chtěla být jen na zemi a hýbat se 🙂
a KR je o tom spíše se řídit tím, aby dítě bylo šťastné...

jancip
2. čer 2013

@lrg Já myslím, že to hodně dětí. Syn na zádech taky vůbec nechtěl být, vyloženě tu polohu nesnášel. On se pak vlastně ani z břicha na záda skoro nepřetáčel. Naštěstí se mu od 4 měsíců líbilo na břiše a vydržel se tak zabavit docela dlouho sám.

radka8888
2. čer 2013

@lrg nase dite (5.5m) stale zveda hlavu jeste nepochopila, ze takhle si nesedne...posazovat se mi ji moc nechce, ale kdyz jeci jako na noze tak ji teda chvilku mam v sedu...i dr to povolila..rikala ze ma pekne rovna pevna zada a ze na chvilli to nevadi...a jelikoz nema moc rada kontakt od miminkovska a chce porad videt..je to trochu boj...uz aby sedela sama..

blandik
14. čer 2013

@lrg - naše dítě odmítá kočár, první tři měsíce spala přes den jen v šátku, ale celý den bych dítě v šátku nenechala..vnímám taky, že se potřebuje dítě hýbat a jí se tam ani nelíbí déle, když je bdělá..venku bývá chvíli v kočárku, na spaní v šátku nebo manduce nebo na položce na trávě..spí s námi v postetli - to vnímám vyloženě pozitivně pro psychiku všech.

ebsian
14. čer 2013

Někdy si říkám, že je škoda, že malá od narození spává v postýlce a teď, když bych s ní spát chtěla, tak ona sebou hází ( vyzkoušela jsem to dopoledne při uspávání) a hned se vzbudí, cokoliv já udělám, i když jen se zhluboka nadechnu..Takže jde do postýlky, kde spí dobře..Třeba si se mnou někdy ráda zdřímne a nejen kvůli prsu. Zase teda využíváme monitor dechu dík tomuto naplno. Cumel nechtěla od začátku, takže ta nálada v kočárku, když je špatná, tak na mimčo nezabere ani svěcená voda..

kacenkaharris
9. únor 2014

Prosim vas, napisete mi, ktore knizky poznate na temu kontaktne rodicovstvo v slovencine alebo cestine? Vopred dakujem!!!

granda
9. únor 2014

ja mela jednu z knihovny, ale nazev uz nevim....

terezzz_zl
5. bře 2014

Já jsem pro, nosila jsem a střídali jsme to s kočárkem. Když je dítě v dobrém úvazu či ve správném nosítku (což manduca je), tak jeho páteř je v poloze, v jaké byl v bříšku a nemůže mu ublížit. Má nohy v poloze M - kolena výš než zadeček, tak je to ok. A jinak spaní v posteli - nejsem vůbec proti, naopak. Pokud mě potřebuje a chce jít za mnou spát, tak proč ne. Jiné by to bylo v případě třeba školáka, ale já mám dvouleté a čtyřleté a teď jsme se stěhovali a než si zvykli, tak spali s náma nebo já u nich v pokojíčku s nima. Asi na 15 cm na kraji, vedle mě oba chlapečci, no vyspala jsem se parádně 😀 Ale já nemám ráda odmítání fyzického kontaktu s dítětem, přece jenom ho nosím tak dlouho ve svém těle, pak ho vlastním tělem krmím a pak najednou dost? Naopak si myslím, že dítě, které má jistotu, oporu ve svém rodiči a dostane se mu objetí nebo pomazlení, když potřebuje, tak je pak jistější a klidnější, protože ví, že to zázemí má. Už ho nebude tak moc využívat, ale bude vědět, že ho prostě má, když by bylo třeba.

comadreja
17. dub 2016

Moji prvni dceru jsem nosila od narozeni v baby vaku, v satku, to asi nejvic, vetsi pak v nositku s konstrukci na zadech. Stridala jsem i s kocarkem, hrala si na zemi, spaly jsme spolu. Delala jsem vzdy jen to co se ji libilo, aby neplakala. Protoze jsem s ni byla tehdy sama, jezdila jsem z vesnice do mesta na nakupy stylem- vepredu dite v satku, na zadech batoh s nakupem. Tim se vyrovnaly zada kdyz byla tezsi.😊 Mela jsem namakane zada, maserky me obdivovaly myslely ze delam fitness 😊
Ale proc to pisu..Dnes je dceri temer 14, ma krasne drzeni tela, cvicila karate nekolik let, ve skole jednicky, zacala chtit spat sama uz nevim v kolika presne, ale prislo to prirozene. Mame krasny vztah, jeste ted se rady pritulime..Takze zkratka vidim, ze vsichni co me strasili co vse se muze stat, a co vse bude problem, nemeli pravdu. Tak jsem rada ze jsem se vzdy ridila citem. 😊💓