Kdy je bezpečné jít s miminkem mezi lidi?

gedren
13. lis 2006

Ahoj holky,

chci se zeptat, kdy je bezpecne/vhodne jit s miminkem poprve mezi lidi? Male je 14 dnu, na prochazky jezdime od navratu z porodnice, ale jen ven, nebereme ji treba dovnitr do obchodu nebo tak, do MHD vlezem, jen kdyz musime k doktorce... No a ja jsem takovej workoholik, ze uz bych se docela rada sla podivat do prace ;) (a to urcite s ni, protoze v jednom kuse kojim) a prijde mi jako vecnost cekat s tim do konce sestinedeli, ale zase nevim, aby nekde neco nechytla nebo tak...

dorotka
13. lis 2006

nechces pockat aspon kym bude mat styri tyzdne?

princezna
13. lis 2006

já nějak pořád nechápu jaký je rozdíl mezi tím, když jsi s malou venku a když jdeš do místnosti
bacilové a virové a lidé jsou všude, i venku i dnuka,
stejně tak si domu pouštíš babičky a dědečky a tety a strejdy a ti také mohou něco "přinést" třeba ze svojí práce ani o tom neví

ještě mi to pořádně nikdo nějak neosvětlil

mobina
13. lis 2006

princez no já to v podstatě taky moc nechápu, ale je pravda, že když takhle malý dítě něco chytne, tak je to průser.
Gedren pokud ti jí každý nebude ošahávat a olíbávat, tak bych s ní ven klidně chodila, ale samozřejmě na přiměřenou dobu. Zase se nemá nic přehánět, že? No a nejlíp bych se asi poptala dětský.

princezna
13. lis 2006

Mobi to chápu, to je špatný ale stejně to pořád nechápu
snad se najde nějaká mamina co tomu rozumí víc než já

ena
13. lis 2006

No je asi rozdiel byt vonku na vzduchu, ako v miestnosti alebo MHD, kde zacne niekto kaslat a kychat na babo...

My sme boli prvykrat s malym von ak neratam pediatricku hned na druhy den po navrate z porodnica, tak niekedy medzi 9-13 dnom a chodili sme skoro kazdy den na prechadzky... ale ked s nim chces behat po obchodoch, za kolegami do prace a tak.. tak to by som pockala , mozno fakt aj tie cca 2 mesiace minimalne, lebo musis rata s tym, ze vsetci ti budu drobca okukavat, osahavat a podobne..

vilca
13. lis 2006

ahoj, je pravda, že v uzavřené místnosti je větší koncentrace takových bacilů. Ale my jsme s malou chodili třeba k našim tak po 14 dnech a bylo to v pohodě. Těžko říct...

marijana
13. lis 2006

ja by som tiez pockala aspon kym neprejde teraz toto obdobie chripkove

wladka
13. lis 2006

no my sme mali zase opak, jak som sa vratila z nemocnice, zacali prechadzky hned..a navstevy hadam po 3 tyzdnoch..predsa dieta nemozeme chranit od vsetkych bacilov, atd..inak si nevyvtvori imunitu..nech sa imunita babatka nauci branit..ale zase vsetko s mierou..

bibinka
13. lis 2006

ahoj, ja som tiež takého názoru, že s takým malým bejby netreba chodiť hneď medzi ľudí-do práce,na návštevy atď.Predsa len to malé nemá rado zmeny prostredia a príliš veľa nových tvárí.Urobí mu to šok. Kedysi sa vravelo( a to je pravda), že v šestonedelí sa dieťa neukazuje cudzím ľuďom. Z hľadiska prenosu infekcií,nemá ešte tak dobre vyvinutú imunitu aj keď ju dojčíš. A navyše je chrípkové obdobie a ak ti maličká chytí chrípku, môžeš skončiť s ňou v nemocnici.Ešte nemá proti všetkému protilátky. Určite ju bude chcieť každý pochovať, pohladiť a nebude mať trebárs čisté ruky 😖 . musíš si to zvážiť, záleží ako sa cíti, ako reaguje na členov rodiny ,na počasí, vykúrené miestnosti, no je toho veľa.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
ervotoc
14. lis 2006

no nam povedal doktor navstevy po šiestich tyzdnoch,šesť tyzdnov sa babenko"prečisťuje"atd...a tak aj bolo,nič nechytil,bol zdravy,zato kamoska mala malu furt choru,to je tak..ked na babenko robi niekto ťuťuli muťuli,kychne,zakašle ... 🙄

rova
14. lis 2006

Ano, souhlasím s názorem 6-ti týdnů..je to doba, kdy se dítko "dá dohromady" a pak už není tolik náchylné.. 😉 Nespěchej tolik, určitě se chceš pochlubit tím malým zázrakem, což chápu, ale chvilku to vydrží! 😉

titkovamiriam
23. lis 2006

Ahoj!Mne sa syn narodil v juny,a von sme s nim zacali chodit ako s troj tyzdnovym.

mracik
23. lis 2006

Ja som s Maťkom behala hneď po prepustení z nemocnice - vybavovala som si zápočty a iné veci, ale mala som ho v babyvaku a nikto ho nemohol okukávať, lebo som ho stále kojila 🙂
Pri Kubkovi som hneď z pôrodnice utekala do školy, to je 40km od nás - mali sme kopec písomiek, takže to je malý cestovateľ od narodenia

Ani jeden neochorel, myslím, že im to nijak neublížilo

jaska
23. lis 2006

Já sem taky hned po propuštění z nemocnice lítala s prckem všude a nic se mu nestalo... To u nás ani jinka nešlo sme veliká rodina a Stáník byl po dlouhé době nové miminko v rodině takže ho chtěl každej vidět a já jako pyšná mamka se chtěla pochlubyt... Nic se nemá přehánět ale myslím že když sním nebudeš chodit do restaurací a močc hlučných míst tak to bude v pohodě. Jinak jestli se chceš uchránit bacilů tak at si každej kdo k vám příde vezme roušku.... Stojí v lékárně pár korun. 🙂

zonja
24. lis 2006

ahoj: já mám manžela blázna, takže k nám mohli babičky a dědové, a to jsem si musela vydupat, až v měsíci. ostatní až po šestinedělí a ne moc často 😖 . když jsem někam jela, tak jedině autem a to docela dlouho.
ale je pravda, že si také ťukám na hlavu, když vidím maličké mimi v supermarketu, to bych si rozhodně netroufla alespoň tři měsíce. na druhou stranu můžeš chytit něco i venku na procházce, tak bych volila zlatý střed a navíc, pokud nemáš jinou možnost nákupu....
rozhodně bych to ale nepřeháněla

katyd
24. lis 2006

V supermarketoch je klimatizácia a to nerobí dobre aj niektorým dospelým, nie to ešte maličkým deťom.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
siduska
10. pro 2006

Ja ako ma pustili s nemocnice tak hned ten den sme sa vybrali na prochazky a samozrejme sme sa chceli pochvalit tak sme hned aj behali po navstevach a je vsetko chvala bohu o.k..Podla man nezalizi na tom od kedy sa moze, pretoze na tym nezalez.Nase babky aaj maky vravia, ze najlepsier je po sestinedeli alebo az po krste ale tie zvyky sa uz davno nevyuzivaju.Chod s nim medzi ludi az uznas ty sama za vhodne.

hanka274
10. pro 2006

siduska-dost zvlastny nazor... 😲 😲
to nie je davny zvyk, ale to je o starostlivosti matky, nechcem ta urazit. A je super, ze sa malemu babu nic nestalo, ale bolo to dost neuvazene. Je velky rozdiel ist na prechadzky a ist na navstevy. Babo vonku chyta cerstvy vzduch, to znamena, ze sa pripravuje na odolnost voci bacilom alebo ako by som ti to vysvetlila. A na navstevach???To je des predsa, tam sa kazdy nanho nahyba, kuka.....vies co to je pre take babo, sak len teraz vyliezlo z bruska, paneboze. Pre nho je sok byt vobec na svete! Musi si zvyknut najprv na "domace bacile", teda na teba, pripadne na otca, ak zije s babom a s mamou, potom s dedkovcami, a postupne sa to rozsiruje. No a do vselijakych supermarketoch sa vobec s malymi babatkami nechodi! Az po absolvovani tohto vsetkeho! Teda asi tak 3-4 mesiace, to je individualne. Ziram, ak vidim pohodlne maminy, novodobe "prechadzat" sa po Poluse, Auparku....s takymi malymi babetkami ako mesacnym, 2-3 mesacnym, najradsej by som ich....
Ale ako si napisala chodit s nimi medzi ludi je vtedy, ked to maminy same uznaju za vhodne. Kazda podla svojho usudku. Niektore rozumne, niektore bez rozmyslania.
ahoj! 🙂

musko
11. pro 2006

Ahoj!
Súhlasím s Hankou.Nie som za preshnané hygien. opatrenia - dieťatko si musí trošku imunitu epovať, ale predstav si, ža ten malý tvor sa narodí úplne čistý, prvé protilátky si začína tv oriť po očkov. proti TBC v porodnici....Naozaj je rozumné počkať po šestonedelí - a nielen koli mimimnku - ale milá gedren - buď trochu sebecká - aj koli Tebe. Odohráva sa v Tebe hormonálna búrka a nepotrebuješ ochorieť. Kto by sa mimi staral? Myslím, že šestonedelie je rozumná hranica pre oboch. Spomínam si, že ešte na VŠ nám asistent na jednom cviku hovoril, že nedovolil prevých 6 týž. ani starým rodičom, aby prešli na návštevu .... A bol internista 😉

andrea73
11. pro 2006

A co čerstvé matky, ty jsou také náchylné na různé onemocnění a nejsou dobře imunní vůči bacilům....četla jsem, že jak maminky tak děti by se během šestinedělí měly vyvarovat velké koncentraci lidí a už vůbec nechodit do hypermarketů. Ven můžete kdy chcete....samozřejmě pokud jsou nějaké šílené mrazy tak na dobu nezbytně nutnou. Já osobně si nebudu zvát skoro žádné návštěvy, kromě rodinných příslušníků a ti ještě nafasujou roušky a koupila jsem si i antibakteriální mýdlo. Nejsem nějak přehnaně citlivá, ale pár kamarádkám se to nevyplatilo....tak tomu raději předejdu 😵

liska
11. pro 2006

Moj manzel je z juzneho Talianska,po "normalnom" porode sa tam ide domov na 3.den(ked napr.rodi v pondelok vecer,v stredu rano je uz doma),uz v porodnici sa prijimaju nespocetne zastupy rodinnych aj nerodinnych prislusnikov (dokonca sa tam kona nieco ako "aperitiv"-male pohostenie na pocest narodeneho drobca),o tom,kolko sa tych ludi u nich premelie po navrate z porodnice ani nehovoriac...pre nas je to des co i len pomysliet,nieto este zazit,ja by som tam teda rodit urcite nesla 😀 ale je fakt,ze neviem o pripade (pozna sa tam kazdy s kazdym,takze by sa to roznieslo),kedy by to novorodencovi alebo cerstvej mamicke zdravotne ublizilo (psychika je ina vec,ale zase to je ich natura,takze su zvyknuti)....
Ja zijem vo Svajciarsku,doma som bola na 4.den po porode,aj to len preto,ze som tak chcela zostat (tu si zena po porode bez komplikacii moze vybrat,kolko dni chce zostat v porodnici),inak z lekarovho hladiska som mohla ist na 3....ja tu nemam rodinu,ale domorode mamicky mali tiez v kuse plno navstev (ak to niekomu prekazalo,tak len z hladiska oddychu,nie kvoli bakteriam)...nepouzivaju sa tu ziadne perinky,zavinovacky,rukavicky...na prvej prechadzke sme boli,ked mal maly tyzden a aj v tom spominanom hypermarkete sme boli,ked mal mesiac (nie stravit tam den,ale hodinovy nakup so mnou zvladnut musel,kedze tu nemam nikoho,kto by to spravil za mna) a nemyslim si,ze som preto horsia matka ako tie,co sa mesiac z domu nepohnu...
mne napriklad pridu dost hrozne fotky malych krpcekov zababusene este 20cm nad hlavou a 20 pod patami s hrozitanskymi rukavicami proti poskrabaniu na ruckach a este stiahnute v perinke😔 ..........chcela som tym ale povedat,ze podla mna netreba nic prehanat,kazdy extrem je trochu odveci-ten z Talianska ( 😉 ),ale aj ten,kedy sa babatko chova v bavlnke a v sterilite..

prochi
11. pro 2006

Musím souhlasit s Liskou - nic se nemá přehánět. Nakoupit si domů roušky, Andreo, nezlob se na mě, ale zdá se mi to trochu přehnané. My jsme návštěvy přijímali ještě v šestinedělí, ale malej rozhodně nešel z ruky do ruky! V obýváku má ještě jednu postýlku (v té je, když jsme doma, je to proto, aby se např. "nekrčil" celé odpoledne v lehátku, měl hezky narovnaný zádíčka a zároveň mohl být s námi) a když přišla návštěva, tak na něj jen jukli (žádný šahání, hlazení, chování...). Teda samozřejmě babičky si pochovaly, ale vždycky, když někdo přijde, nemusím jim to ani říkat, hned letí do koupelny umýt si ruce a teprve pak k malýmu.

Na cvičení pro těhulky nám předcvičovala vrchní sestra porodnice a říkala nám, že procházky, návštěvy apod. máme provozovat tak, jak to samy cítíme. Jedna maminka se tam totiž ptala, že když bude v šestinedělí, tak se jí žení bratr a jestli tam aspoň na chvilku s miminkem můžou. Tak jí ta sestřička říkala, že určitě, jen tam nesmí být nakouřeno, k malýmu nesmí nikdo nastydlý, nemocný..., a rozhodně by neměl jít z ruky do ruky.

Ale je to na každým z nás. Nechci tady nikoho napomínat nebo tak, jestli někdo cítí, že by měl dávat návštěvám roušky, tak OK, jestli někdo chce s čerstvým miminkem lítat po návštěvách, tak taky jeho věc. Podle mě je nejlepší zlatá střední cesta.

hanka274
11. pro 2006

ano zlata stredna cesta. prechadzky aj hned prvy tyzden, ale nie navstevy prvy den po pobyte v nemocnici. Ziadne babusenie nie je zdrave, radsej trosku premrznut ako prehriatie. Kazdy si myslim, ze pochopil a vie co som pisala.
caute!

miriam79
14. pro 2006

tak my sme boli vonku asi desiaty den po narodeni ( ked neratam cestu z porodnice).. od vtedy sme na prechadzke kazdy den... v tretom tyzdni sme sa vybrali MHD do supermarketu.. vo stvrtom sme vosli do dvoch obchodov v meste... v praci som zatial nebola..toho sa obavam pretoze ide o zakladnu skolu a maju tam chripku... inac sme frajerky prijmame zdrave navstevy.( to je vzdy moja podmienka )... a skratka robime potroske vsetko ... myslim si ze "vakuove balenie" malej skor uskodi ako prospeje... tak hor sa do sveta.. 😀 😎

hanka274
14. pro 2006

miriam79, pomalicky pomalicky je to fajn. Ale nie predsa v den, ked dojdes z nemocnice, no nie? alebo navstevy kadekoho do 3 tyzdnoch. papa

milhaus
16. pro 2006

Ešte som s malou vonu nebola okrem cesty z pôrodnice autom. Bolo tak teplučko a teraz sa ochladilo. Obe si musíme najprv zviknúť na teplotu doma, pretože v pôrodnici bolo teplejšie ako na byte.

atevi
16. pro 2006

My sme prisli z porodnice az po 3 tyzdnoch, kedze sme sa nardili o 5 tyzdnov skor a mali sme zltacku. Lekarka na novorodeneckom nam odporucala chodit na polhodinove prechadzky, ktore mame postupne predlzovat. Cielom prechadzok mal byt cerstvy vtduch a adaptacia dietata na vonkajsie prostredie. Co sa tyka chodenia na navstevy, odporucali nam ich cca po 8 tyzdnoch. Snazili sme sa to dodrziavat, ale niektore okolnosti nas nutili porusit to, napr. kazdy tyzden sme absolvovali 2 navstevy u lekara a pod. Co sa tyka domacich navstev, prisli akurat stari rodicia a to hned, ked sme dorazili domov z nemocnice. Nedodrziavali sme striktny odstup od ludi, ale ani sme nechodili po obchodoch, cukranach, kaviarnach... Taka zlata stredna cesta.

bellasandra
16. pro 2006

Ahojte-my sme sli von prvý krat po týzdni-k lekárke na ockovanie.A potom sme isli von na prechádzku.V obchode sme boli prvý krát po 3 týzdnoch-v drogerii.Po asi 6 týzdnoch sme boli v Tescu-aj na kávicke-nefajcilo sa tam.
Návstevy sme mali este v pôrodnici-prabavky a moju krstnu...a mojich rodicov s bratom-s nimi bývame.
My sme boli na návsteve po mesiaci.Nemyslim, že som spravila niekde chybu.Malu nedávam ani teraz moc druhým na ruky..a vsetko je ok 😉