Kontakt kojence s oparem. Máte zkušenosti?

januskaababoo
15. srp 2007

Ahojte...nemam cas hledat, jestli uz to tu bylo...mrne mi uslo, mam pul hodky...

Takze , Elishka ma dnes 4 mesice, jsme po ockovani, byla u nas kamaradka s oparem na rtu...ja...nemozna matka...jsem ji u vchodu nezkontrolovala a ona mi vzala malou na ruce 😒 a pak probehla pusinka, pry na licko...vsimla jsem si toho az venku na ostrem svetle...toho oparu myslim. Kojenec by nemel prijit do styku s oparem, nebot je to pro nej nebezpecnejsi nez pro starsi deti, nebo dospele, muze hrozit az poskozeni mozku...slepota, atd.

Mate s tim nektera zkusenosti??? Prosim o cokoliv.

Myslim, ze inkubacni doba je cca2-3dny...

clair
14. zář 2009

Ahoj holky, malý 17 měsíců byl minulý týden naočkovaný Priorixem Tetra. Naší mamce se uděl opar a malý s ní byl celý den. Zatím neměl žádnou reakci na očkování, ale bojím se, že má oslabené tělíčko a opar chytne. Nemáte některá zkušenost?

wsmoulinkaa
14. zář 2009

taky jsem měla opar i manžel....jen nepusinkovat,tak mamka malýho snad nepusinkovala když má opar ne?? jinak bych se optala dr.!! 😉

baca
15. zář 2009

manžel měl opar při porodu a nikdo mu nic neřekl, pak, když chodil na návštěvy, tak si ho lepil tou náplastí na opary
mě se udělal mini opar minulý týden a tayk jsem si ho zalepila

zazit
17. zář 2009

holky, jen sem k vam nakukuju - mam doma 3tydenniho broucka a uplne se desim az mi zas vyrazi opar (hrozne na ne trpim a do ted jsem nezjistila z ceho mi vzdycky vyskoci, takze nevim, cemu se mam vyhnout), mam doma pripraveny ty naplasti a budu pouzivat rousku asi porad!!! mam z toho hrozny strach, aby to nechytl, je strasne malinky

ivamera
17. zář 2009

Ahoj zazit. Ked sa mi narodila mladšia dcérka, presne som sa desila predstavy, že mi vyskočí herpes, nakoľko ma tiež vedia potrápiť. Bála som sa toho až tak veľmi, že sa mi o tom snívalo. Výsledok? Nakoniec sa mi herpes i tak urobil, a to som ešte nemala ukončené šestonedelie. Našťastie, maličká nič nechytila. Takže radšej na to netreba veľmi myslieť (hm, ľahko sa to povie, že 😉), no je dobré mať doma v zásobe protiherpesový arzenál. Náplaste sú super, minimalizujú riziko prenosu, rúška som používala počas kojenia. Ruky som si umývala s antibakteriálnym mydlom aspoň sto krát za deň. Veľmi sa mi osvedčila aj bio lampa, herpes sa hojí neporovnateľne rýchlejšie. Držím palce, pa pa

jeudi
17. zář 2009

ahojky ja akorat vim ze se miminka nemaji libat na hlavicku ze by mohly dostat zanet mozkovych blan...u me to maj kamaradky zakazane i kdyz jim nic neni olizovat mi miminko nikdy nevis co v kom drima

markchina
21. zář 2009

Nazdar holky, nechci vas vubec nijak desit, ale myslim, ze tenhle clanek stoji za precteni. Nejsem zadny cajicek, ale u cteni jsem se neubranila a pekne si pobrecele 😢 , proto na to radeji upozornuji. Davam to sem, protoze to souvisi s oparem.
http://www.mimiangel.cz/story/milenka

petronelie
21. zář 2009

Markchino, no neděs holky....jsou mimča,které opar přežijou bez problémů,někomu se může stát toto. To je život...ale děsit tím hned maminky,no nevím. Ten příběh je moc smutný ☹

markchina
21. zář 2009

petronelie, vubec nechci desit, jen to stoji za precteni. Vim, je to hrozne smutne, ten odkaz jsem nasla na konikovi, pise to tu jedna maminka, tak jsem na to jen chtela upozornit.

jeudi
22. zář 2009

markchina to uz sem cetla ,je to delsi doba je to srasne smutne ..ale ja myslela ze mezi normalnim a pasovym je naky rozdil,neni?kazdopadne si mamci fakt davejte pozor..

ivamera
22. zář 2009

je to smutný príbeh.... ☹ Pásový opar však spôsobuje iný typ vírusu, konkrétne herpes zoster. Zatiaľ čo opar na perách býva vyvolaný vírusom herpes simplex. Netreba tieto ochorenia zamieňať 😒 , ich priebeh i možné následky bývajú odlišné.

nikollette
22. zář 2009

Je to smutné, tiež som o tom už čítala...

Ja malého nepúšťam do styku s nikým kto má opar, alebo herpes...
Ani na krok... ja viem že je to divné, ale už si každy tak zvykol...
ked ho chcú čo i len vidieť, pred ústami majú vreckovku, a nie to ešte aby ho vôbec bozkávali..

Ja sa toho strašne bojím fakt 😔

markchina
22. zář 2009

Uf, tak to jsem rada, ze klasicky opar a pasovy se lisi, protoze jsem z toho pribehu mela vazne husinu. Navic na opary taky dost trpim, takze jsem trosku klidnejsi.

majamisutka
1. led 2010

hemagel se může při kojení: http://www.porodnice.cz/hemagelem-proti-oparum-0

jabluncanka
1. led 2010

Ahoj vespolek,

pěkně jste mě vyděsily...mám momentálně pásový opar(herpes zoster) a 11,5 měsíčního chlapečka...od MUDra mám herpesin tablety a stále kojím,což jsem konzultovala s laktační poradkyní...nějaké zbytky Herpesinu se dostanou do MM,tak doufám,že ho to ochrání...očkování se budud snažit odložit na nejzasší termín,i když je s naší MUdrou těžké pořízení... ☹ ☹

Jinak pásový opar je virus Varicella zoster a Varicella je virus planých neštovic,takže by doufám herpetická encephalitida neměla hrozit.Klasické plané neštovice by mi u synka,přiznám se,přišly celkem vhod.Ostatně ten co už je dospělý je měl ve 13ti měsících a bylot o ideální...

kvetinka7
1. led 2010

Ahoj holky,
opar detem,pokud nemaji oslabenou imunitu,nejsou nejak vazne nemocne apod, neublizi.. drive nebo pozdeji se s nim tak jako tak potkaji .. nebezpecne je to u novorozence,ktery nema temer zadnou imunitu..
i ten,kdo opary nemiva,muze byt prenasecem..
1.setkani s oparem se vetsinou projevi jako chripka, dite ma teploty a ma pusinku plnou "afticek" a desne to boli..pak to odezni a bud se to bude pozdeji objevovat jako opar anebo vubec nikdy.

Pasovy opar se objevi pri snizene imnuite u lidi,ktere prodelali plane nestovice .. infekcni nebyva.

jabluncanka
2. led 2010

Pásový opar je infekční do doby,než zaschnou puchýřky,stejně jako opar na rtu...
Vše co je virového původu je infekční...záleží je na konkrétním člověku,jak se pos-
taví k tomu,aby pokud možno co nejmíň ohrožoval okolí... 😉

sluninka
2. led 2010

ahojte...

naší Natálce (skoro 1rok) se dělají často koutky, nedá se to něčím mazat, aby ji to netrápilo,nevíte???

Díky za radu

jabluncanka
3. led 2010

Sluninko,

koutky můžou mít příčinu v kvasinkové infekci a samozřejmě snížené imunitě...mazat třeba lehce Imazolem,nebo třeba my máme doma Pimafucort,ev.pokud by to bylo hodně bolavé tak jednorázově fialkou...a dáváme ještě Imunoglukan sirup na imunitu...

janakar__2
4. led 2010

Já měla opar, když měla malá asi dva měsce, tay jsem se strašně bála. Nakoupila jsem náplasti na opary, ty jsou fakt super, jednak minimalizují riziko přenosu a jednak mě tak nějak připomínaly, že si mám dávat bacha a moc se s malou nemazlit, což bylo děsně těžký. pak samozřeijmě milionkrát umývat ruce... 😉

f.miracle
5. led 2010

Já měla pásový opar (poprvé v životě) na krku zrovna když bylo malému půl roku, taky jsem se bála, při kojení jsem si místo převazovala, aby mi na postiženou kůži nesahal, jinak samozřejmě důkladně mýt ruce teplou vodou a mýdlem, moc se nemazlit (malý z toho byl úplně vykolejený, pořád mně chytal za ruku a tu si přitahoval k hlavičce, bylo to hrozné)... léky jsem nedostala, jenom lokálně framykoin mast a Endiaron pastu, B-komplex. Pokud jde o koutky, ty mně chytly (taky poprvé v životě - nějak mně to kojení likviduje 😅 ) teď před Vánocema, nebylo možné se toho zbavit, až mi napadlo zkusit Bepanten mast, říkala jsem si, že když zabírá na popraskané bradavky,mohla by zabrat i na popraskané koutky a opravdu, během dvou dnů bylo po problému...

jabluncanka
5. led 2010

Já to zjišťovala přes laktační poradkyni,která to konzultovala přímo s MUDr.Mydlilovou = Herpesin se může,v MM je jen malé reziduum(zbytek).Navíc v příbalovém letáku je napsáno,že to můžou děti od 2ou let...
Jinak ještě můžu doporučit užívat Mumyo tablety(hnusný,nevzhledený,leč účinný) a Lysin z Vitalandu(aminokyseliny na imunitu)...

furaha
21. čer 2010

ahoj - prosím - může se opar přenést slinami, když nositel viru zrovna opar nemá? (ale má v sobě vir!)?

furaha
24. čer 2010

ahoj - prosím, fakt nikdo nevíte? kamarádka, co trpí na opary - na puse v tu dobu žádný neměla - naposledy tak před měsícem - oblízla mému miminu dudlík a dala mu ho do pusy. 4tý den nato se mu udělal boláček na kraji rtu. 6tý den se udělal další. teplotu nemá. doktork řekla, že to opar být nemusí ať nestresuju. ale já šílím, má to tam furt, mám pocit, že se to zvětšilo. je ten opar nakažlivý i v mezidobí?

katcok
24. čer 2010

v medziobdobí nákazlivý nie je lebo vírus je skrytý v nervoch. A keby také malé dieťa dostalo opar bol by to des bes. Herpesový vírus môže napadnúť aj vnútorné orgány, napr. mozog. Jena teta čo robila v labákoch vyprávala story, že robili laboratórny rozbor jednej vzorky či je to herpes, lebo babka dala bábätku pusu a mala na ústach herpes a tomu malému to napadlo mozog...

furaha
24. čer 2010

Já vím, proto šílím. má 2 měsíce. čeká ho očkování. tak mám strach. ale pokud virus není v mezidobí ve slinách tak by to mohla být shoda náhod. ach ach. moc dík za reakci!

janinka22
10. črc 2010

Ahoj,

udělal se mi na boku pásový opar. Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s tímto při kojení miminka. A taky jestli můžou viry zůstat nějak na oblečení,nebo se tam neuchytí,či se vypraním ztratí??
Byla jsem u dr., ta mi řekla,že zkusíme počkat jestli se s tím tělo vyrovná bez antivirotik,protože při nich bych musela přestat kojit (přerušit kojení),tak uvidíme přes víkend,při zhoršení mám v pondělí přijít.. dala mi jen vodičku na potírání,aby se mi tam nedostala nějaká bakterie a taky vitamín B.. tak doufám,že se to nezhorší a spíš se to rychle ztratí..navíc to vypadá,že se kvůli tomu nebudu ani přes léto koupat! ☹

Díky za rady a zkušenosti..

vikazv
13. led 2012

Zdravim, vie mi niekto poradit....mam 4mesacnu dcerku a kojim ju aj prikrmujem a vyhodil sa mi herpes na brade....bojim sa aby som ju nenakazila...ako sa prenasa a mozem ju kojit????...dakujem

lucieeeee
14. led 2012

ahoj, nejsem žádný odborník, ale snad ti pomůžu svou zkušeností: svojí (teď tříměsiční) holčičku taky kojím a hned po porodu mi do druhýho dne vyrašil pořádný opar na rtu. taky jsem se bála, ale v porodnici mě ujistili, že se nic neděje, jen mám dbát zvýšené hygieny - nepusinkovat, mít si víc ruce a že je to ok. navíc, holčička by přece měla mít z tvého mlíčka proti tomu imunitu.. takže jsem se tím řídila (dostala jsem i povolení matlat si pusu vectavirem, prý to v tak malém množství nevadí) a všechno bylo v pohodě. oparem jsem teda trpěla asi přes týden či i dýl (párkrát se mi totiž vrátil), ale myla jsem si ruce, nepusinkovala (což teda bylo ukrutný to vydržet..) a bylo to ok. a asi bych si třeba dávala pozor, jestli kojíš vleže, tak třeba jí pokládala pro jistotu na plínku na postel nebo tak.. tak ať tě to brzy přejde 🙂, L.

basalka
17. kvě 2013

Mám opar na rtu a 2,5 měs. holčičku, snažím se najít rady a zkušenosti maminek, k tomu je internet skvělý. škoda, že se často najde někdo , kdo děsí a dává různé odkazy na hrůzné příběhy. Minulý týden se malé vyrazila malá vyrážka a já si zažila den totálního děsu, když jsem se bála, že už je to opar. Neskutečného děsu a hysterie - právě po přečtení několika článků a příběhů, na které jsem jako první narazila, když jsem ve stresu hledala informace. Místečko na rtu jsem ji na radu dlouholeté dětské zdravotní sestry důchodkyně, potřela genciánkou, vytřela i preventivně pusinku a potřela si bradavky před kojením, také jsem ji natřela vyrážku herpesinem a kontrolovala teplotu a za dva dny zmizela. Možná to ani opar nebyl. Nicméně, ten teď mám já a pořádný, k tomu afty. Už jsem klidnější, děsivým článkům se vyhýbám. Vzala jsem si paralen, ret natřela genciánkou a herpesinem, aby se opar nešířil dál po rtu a nasadila vit. c a b-komplex. K tomu časté umývání rukou a k malé jen s rouškou nebo šátkem, nedlachmat, nepusinkouvat a snad bude vše v pořádku. Malé jsem preventivně nasadila Oscilloccoccinum a hlídám teplotu. Pokud se ji v pusince něco vyrazí a třeba se i zvedne teplota, nebudu otálet a navštívím lékaře. To je asi vše, co se dá teď dělat a i kdyby nic nebylo, zůstat ve střehu ještě asi cca 3, kdy nakažení malé hrozí. On je totiž opar prý nejvíc nebezpečný, dřív než se udělá, což je naprosto nepodchytitelné, takže nemá význam se tím stresovat. Od malinka ji jako rodičové pusinkujeme a ani v budoucnu se mi s tím nechce přestávat.