Kyčle a široké balení

terkasykorka
30. říj 2018

Ahoj maminy. Máme teď cca 2měsíční miminko a na vyšetření kyčlí v porodnici(FN Ostrava) byl bez nálezu a na druhém vyšetření v 6ti týdnech se jiný ortoped(Poliklinika Hrabůvka) zděsil, že nás nechali bez širokého balení, když má na jedné noze nález 1A.Takže máme balit.Ze zvědavosti jsem se mrkla na nálezy našeho prvního syna a na obou vyšetřeních měl nález 1B, což je horší(obě ve FN Ostrava) a nikdy jsme mu široké balení dávat nemuseli, teď má necelé 3 roky a je naprosto v pořádku, tak teď nevím a jsem z toho jelen?Asi bych to neřešila, jen je to naše miminko strašně prdlavé a v širokém balení je mu ještě hůř a nechci ho zbytečně ještě více trápit. Na kontrolu máme jít za 3 týdny a zvažuji, že bych šla opět do fakultky. Moc díky za vaše názory 🙂

astyna88
30. říj 2018

Oba synove meli IA a pote (pred?) IIA a vzdy bez doporuceni. Nosili ale latkove plenky,takze meli i tak kycle dost obaleny. Siroke baleni jako prevenci davaji max jeste stari ortopedi.

wxkatuska
30. říj 2018

@terkasykorka nebalila bych, pokud je nález Ia a není k tomu nějaký jiný důvod, někteří ortopedi to ještě stále dávají preventivně 😊

verrys
30. říj 2018

U nas v porodnici doporucuji siroke baleni preventivne kazdemu. Tak jsem koupila takove specialni kalhotky a davala mu ty. To siroke baleni mi prislo uz moc.

kafr
30. říj 2018

Je to nesmysl. Zkus googlit, před 3 měsíci jsem toto řešila u dcery, v porodnici ok a v 6 týdnech dostala peřinku. Našla jsem tehdy rozhovor s nějakým ortopedem a ten říkal, ze široké balení je alibismus doktora. Buď nález je a má dostat peřinku, nebo není a není důvod trápit děti širokým balením. Důležitý je vývoj stříšky- ta drží hlavici v kloubu. Jadýrko se vyvíjejí klidně i rok. Dcera má 6m a jedno jadýrko ještě není dovyvinuté. Peřinku měla jen na 6 týdnů

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
terkasykorka
autor
30. říj 2018

Holky díky,taky mi to připadá zbytečné,paní doktorka se asi fixla na to,že jsem měla displazii jako mimino,čili genetické zatížení,ale už si nenechala dopovědět,že jsem sla koncem pánevním a z mamky mě doslova vyrvali a než si někdo všim,že mám vykloubenou nohu,tak už jsem měla 3 měsíce..takže asi proto.Jinak taky látkujem a občas nosíme,takže asi se na to vyprdnu...Ještě jednou dík 😉

olga_
30. říj 2018

@terkasykorka A jaké máte teda přesně ty nálezy? Mrkni na stránky ortopeda pana Jansy, kde popisuje přístup k balení miminek - princip tzv. volného balení: http://www.jansa.cz/problematika-vyvoje-kycli-u...

Jinak i podle něho široké balení bohužel nedoporučují preventivně (jen) staří ortopedi, ale právě i mladá generace - alibismus, vykrytí se, nezkušenost. Mluvila jsem s ním osobně, když jsem řešila kyčle našich dvojčátek, a říkal, že ti ortopedi hlavně v nemocnicích to nemají moc navyšetřované a mají prostě přečtenou jen jednu příručku a jedou podle ní. Vím, paušalizace, ale naše zkušenost také.
A odkazuju také na tuto KZ, kde jsme to řešily s @oveckaluky docela obšírně:
https://www.modrykonik.cz/blog/oveckaluky/?post...

Závěr: Preventivně rozhodně nebalit, ale dodržovat zásady volného balení.

zulitvi
30. říj 2018

Tak my máme zkušenost bohužel opačnou, takže kdybych někdy měla druhého prcka, tak kdyby řekli preventivně balit, poslechnu a nepřemýšlím nad ničím. 🙂

terkasykorka
autor
30. říj 2018

@olga_ Děkuju,dnes jsem zrovna tento clanek cetla a určitě to dava smysl... 😉

oveckaluky
31. říj 2018

@terkasykorka 1A a 1B jsou nálezy naprosto v pořádku, kdy široké balení být nemusí. Přesně jak píše @olga_ - moc mi v tomhle pomohla - doma mi nadávali, že něco pokazím, když mi přece doktorka jasně řekla, že mám balit...no, postavila jsem si hlavu a nebalila jsem, hádala jsem se kvůli tomu i s chlapem. Pak jsem je teda jednou na zkoušku zabalila, aby je viděl - oba byli malincí, necelá dvě a půl kila, navíc spí od narození na bříšku, takže měli nohy nahoře - až pak pochopil, že bysme jim akorát zničili záda a dohodli jsme se, že počkáme, co nám řekne nás ortoped na šesti týdnech. Šli jsme tedy až na osmi, dvojky jsou narozené dřív, tak proto, ale výsledek? Nález 1A, žádné opatření, žádná další kontrola není nutná, jádra i stříšky naprosto ukázkové. Ptal se mě, jestli jsem balila, odpověděla jsem, že mi to bylo doporučeno, ale přiznám se, že ne (s odkazem na Dr. Jansu) - usmál se a řekl jen "dobře jste udělala, prevence je v tomhle případě jenom na škodu." 🙂

astyna88
31. říj 2018

Ja teda musim vychvalit nase ortopedy na 8 a 4 v Praze. Chytla jsem teda vzdy mlade doktory hned po atestaci, jak videli latkove plenky,tak me pochvalili a nalezy byly vzdy v pohode. Abychom to zase nebagatelizovali, promluvit s lekarem,proc to doporucuje,prece jen medina neni ucnak.

terkasykorka
autor
31. říj 2018

@astyna88 taky latkujeme,takze by to melo byt v pohode.Spiš me zarazi to,ze na jednom pracovisti je nalez B uplne v pohode a na druhem A spatny,nebo spis ne uplne dobry..co doktor,to nazor 🙂

terkasykorka
autor
31. říj 2018

@zulitvi to me mrzi ☹

astyna88
31. říj 2018

@zulitvi

Zkoušela jste přímo široké balení? to je masakr... Na mě ho máma balila taky, mám ještě z té doby fotku a to se doporučovaly 4 (!) látkové plenky. A pak se divili, že se nepřetáčím, nepasu koníčky. Je zajímé, že, co mě máma přestala motat do plen, tak jsem se najednou rozchodila. Ale tím, že jsem nelezla a hned stála, doplácím dodnes problémy s páteří.

evee24
31. říj 2018

@terkasykorka my měli horší nalez. Nebalila sem ale nosila v šátku a chválili jak krásně balim 😀 to pomáhalo a žádný trápení.

zulitvi
31. říj 2018

@astyna88 Nezkoušela, protože než na to došlo, dostal mladej termín na operaci a následně sádru od kotníků až do pasu. Taky mu úplně nešlo přetáčení a pasení, kupodivu. :D Jen jsem tu napsala, že kdyby mi po té zkušenosti ortoped řekl balit, tak balím. 🙂

eva118
31. říj 2018

@terkasykorka paní doktorka Pavlisková??

barchen
31. říj 2018

@terkasykorka Spolurodící na pokoji doporučili dvě pleny pro její dceru a nález z ortopedie v pořádku, potkala jsem jí pak, tak jsem se vyptávala. Nám v porodnici neřekli nic a už tam jsem si všimla, že jedna nožička není v té široké poloze a pořád jí ma vystřenou. Ve 3 týdnech na ortopedii nález a frejkova peřinka, starší ortoped se divil, že mi v porodnici ani nic nenaznačili, že prý ten levý kyčel není v pořádku, že to museli vidět. Ještě mne utěšoval, že to nic není a při správném nošení to do Vánoc nebude potřebovat. Tak jsem jí poctivě do toho balila a za 3 měsíce už byla bez ní. Tak ono je to různé.

terkasykorka
autor
1. lis 2018

@eva118 ano

terkasykorka
autor
1. lis 2018

@barchen ja si to moc nedovedu predstavit, nas malej se furt krouti z prdu,to by si teprv uzil a my s nim,ale co naplat ☹ nakonec jsem si teda objednala abdukcni kalhotky T-tomi na noc na jednorazovku,ty jsou docela v pohode,lehke,zadnej odskok na zadickach,takze se mu lip spi,dobre se ,,instaluji,, a pres den latkujeme a k vkladaci plince pridavam jednu klasickou plinku.Pri kazdem prebaleni,coz je skoro porad 😀 necham prokopat a vyvetrat...takze zlata stredni cesta.Tak snad to bude ok..

terkasykorka
autor
1. lis 2018

@astyna88 ja jsem po to slavnem porodu koncem panevnim a s vyrvanyma nohama z pantu travila nejaky cas sesnerovana v nemocnici v Bohunicich,(mimino bez rodicu...nasi si se mnou v te dobe asi uzili)a pri propusteni mi nohy proste zasadrovali a bylo...jeste,ze si na to nepamatuju.Ale byla jsem pry pohodove mimino a nikdy jsem nebrecela, ale se zadama mam taky velke problemy.Si nevyberes,bud mas v prdeli kycle,nebo zada 😀 😀

kafr
1. lis 2018

@terkasykorka to bude tím, že obojí (kyčle i záda) v té prdeli končí nebo začíná 😂🤭