Mám obavu chodit s mimčem mezi lidi, aby neonemocněl

syrael
7. led 2008

Uz delsi dobu mam docela strach chodit mezi lidi s bobanem.Mame sice uz 7 mesicu, ale ja mam porad dost panickej strach brat ho na mista, kde se kumulujou lidi - nakupni centra atd. Uplne trnu kdyz vidim mamy, ktery se prodiraj v nakupku s novorozenetem v autosedacce. Desne jim zavidim ten klid. My uz davno novorozenata nejsme a stejne me na podobny mista zaboha nikdo nedotahne. Podobny strachy mam i z pripadnejch navstev, nejlip s malejma ditkama...Samozrejme ze denne slycham rady typu: Vseho s mirou, prcek se musi imunizovat, neizolovat atd. To je vsecko hezky, ale ja mam strach porad. V lete jsme obcas zasli na nejakou tu zahradni akciccku, v otevrenym prostoru mi to prislo v poho. Ted ale nevytahnu s prckem paty z baraku - tedy pokud se jede nekam mezi lidi. Chripkova sezona a vubec zoma asi jeste chvili potrva a me asi zatim hrabnem. Mate nektera podobnej problem?

kupinka
7. led 2008

Ne,tohle neznám! Já jsem spíš právě pro to,aby si udělal imunitu na všecko,takže Ti neporadím 😖

petraluk
7. led 2008

Tak to tedy neznam, já spíš ta v klidu nakupuje s malym v autosedačce. Když je přítel pryč víc dní, tak bych taky mohla umřít hlady, kdybych do toho krámu nešla.
Neřikam, že sem tam pořád, ale aspoň jednou týdně někdo nakoupit musí. 🙂

johanda
7. led 2008

Syrael, do nákupních center chodit nemusíš, zajdo do nějakého mateřského 😉 .Tam chodí zdravé mamky se zdravými dětmi, navíc se tam zabavíš ty i prcek. Nevím, jestli tě to uklidní, ale do 10 let prodělají děti až 100 infekcí, takže se tomu stejně nevyhnete. Zkus se zkontaktovat (nevirtuálně) s nějakou maminkou podobně starého děcka, podělíte se o starosti i radosti 🙂 , to by ti od toho strachu možná pomohlo.

dlinduska
7. led 2008

syrael souhlasim s holkama ver ze v sobe mas jen nejakej blok. dite potrebuje lidi uz ï kvuli imunite. ja s luci chodim vsude (obchody urady plavani cviceni mestska hromadna doprava atd.) kde je plno lidi od samyho pocatku a jeste ji nic nebylo. jak rikam jednak to posiluje imunitu a taky si zvyka na lidi nebude vyjukane dite z kazdeho obliceje.mas to od samyho pocatku od porodu nebo se to objevilo pozdeji?ja bych bejt zavrena doma asi bych zcvokla🙂) uz se strasne tesim na jaro az clovek bude moci byt venku i dyl. ale rozumim ti potrebujes prekonat ten strach🙂) zkousej to postupene po malych kruccich.

aponchie
7. led 2008

chodili sme vsude a porad ,nikdy sme nic nechytili myslim ,ze je to nesmysl to omezovat o to horsi to bude mit az doopravdy neco chyti 😉

pipisek
7. led 2008

tak já jsem například byla v pátek s malou u našeho dr., pozval nás na 2.hexa očkování a vedlejší dr. měla plnou čekárnu nemocných dětí (čekárna je společná), všechny děti chrchlaly kolem sebe, některé vypadaly fakt schváceně...no a co naděláš??? přišla jsem sice na čas, ale nechali mě 20min. čekat - pak si vyber!
až ti půjde dítě do školky, tak se teprve rozmarodí (vlastní zkušenost). stejně se tomu nijak neubráníš. neříkám, že máš každý týden proběhnout obchoďák, ale součástí života je i to, že chodíš ven na procházky a samozřejmě na poštu, do banky, nakoupit.....

kombloudek
7. led 2008

Ahojky,já jsem taky zastáncem toho,že se děti nemaj izolavat,mám kamarádku která svoji malou od malička tahala po všech obchodákach,ale mezi ostatní děti jí nebrala,co kdyby náhodou jednou něco chytla a pak jí jednou mezi děti vzala a ejhle ona onemocněla,páč něla pořádnou imunitu,jak byla furt zalezlá doma..já jsem malou vzala do obchodu hned týden po narození,pravda,měla přes pusinku plenu,ale při druhé cestě už ne..Je jasný že jí nbudeš tahat mezi chrmlající lidi,ale do normálního života se zapojit musí..

anatanka
7. led 2008

Ale Syr, takhle by ses o ni mohla bat celej zivot kvuli vsemu, musis v sobe ten strach prekonat.
Ja malou taky necpu nemocnym pod nos, ale rozhodne ji nechci drzet v izolaci a ve sterilnim prostredi. Uz ani moc nehlidam, co doma kde ocuca a kam ji spadnul dudlik.

suki
7. led 2008

syrael nemůžu než jen souhlasit s holkama, my jsme taky malou brali a stále bereme všude a neděláme žádná omezení...navíc už od začátku hned jak jsme přišli z porodnice se tu netrhli dveře s návštěvami, takže se neboj a vezmi malého mezi lidi. Nemůžeš ho izolovat od světa to se prostě nedá a čím dřív vyrazíte, tím dřív si zvykneš a budeš pak v klidu. 🙂 😉 Jinak já i partněr jsme byli už nemocní každej 2X a malá vůbec, takže ty dětičky nejsou zase tak náchylné ke všemu, možná vydrží i víc než my 😀 😀 🙂

bramburka
8. led 2008

jo souhlasím, děti jsou odolné. A když něco chytne, tak co? Čeho přesně se bojíš? Jaké nemoci? že bude mít rýmu? Zkus chodit do menších obchodů, na plavání - to děti neuvěřitelně otužuje!

chechta
8. led 2008

Syrael je fakt, že každé dítě je jiné a jedno bude odolnější a druhé méně, ale rozhodně jehop odolnost nepodpoříš tím, že ho bude izolovat. Tím to spíš uděláš ještě horší. Pokud máš strach musíš ho aspon částěčně snažit překonat, protože jinak by jsi dítě mohla izolovat od všeho - nemysli si, že tady nemá strach nikdo - všechny máme strach a budeme ho mít až do konce svého života, protože jsou to prostě naše děti.
Já s Tedíkem chodím úplně všude a kromě asi 2 dnnní rýmy jsme vůbec nic neměli a to jsou ted kolem nás všichni nemocní - hold je období nachlazení apod... a to by sme se nemohli vidět vůbec s nikým. Ven chodíme každý den i tím se prckové otužují.

Bramburko jj s tím plaváním souhlasím,a le bohužel na některé děti to má opačný efekt

makyb78
8. led 2008

syrael-každá máma trne hrůzou.My jsme se vrátily s malou s porodky a starší syn měl den na to angínu.Mudra mi řekla,že děti takhle malinké jsou chráněné,nicméně Tom k ní neměl chodit moc zblízka.Bohužel to nešlo,devět měsíců se těšil na miminko a pak jsem ho měla odstrčit?A zvládli jsme to.Taky nejsem nadšená z velké kumulace lidí,ale co mám dělat, když kojím a někam potřebuj? Nakupovat jsem byla s malou asi dvakrát,přes vajíčko jsem přehodila plenu.Dokonce jsem s ní zvládla i kadeřnici.Já se tomu stejně neubráním,když ten starší chodí do školky.Nemusí být zrovna nemocný,ale kapénková nákaza je nevyzpytatelná.I ty můžeš své dítě nakazit.Já vím,že se to blbě kecá,ale takhle ztrpčuješ život sama sobě.Vědomě přece dítě nemoci nevystavuješ,ale říká se všeho s mírou.

orisek1
8. led 2008

Syrael, jsem na tom stejně jako ty. ( a koukám, že máme i stejně starý děti 😉 ) Do nákupních center malého vůbec netahám, hlavně taky proto, že bych ho teď v zimě musela převlékat na ven a dovnitř, což mi připadá trochu problematické.
Už byl malý nemocný? Náš Martínek měl šestou nemoc s dost dramatickým průběhem a silnou rýmu. Od té doby se bojím nemocí ještě víc. Ale uvědomuju si, že se tak žít nedá. Nicméně v chřipkovém období bych teď s malým mezi děti nebo na nějaké shromáždění lidí rozhodně nešla. Snažím se aspoň malého trochu otužovat a na jaře s ním začnu jezdit do bazénu.

lendy1
8. led 2008

já teda též malého netahám do supermarketu a do nějakých obchodních center, ať kvůli možné nákaze, tak tomu suchému klimatizovanému vzduchu, který nedělá dobře ani mě natož malým dětem a navíc, raději budu s malým doma a hrát si než 2hod. házet do košíku nákup s dítětem-na nákupy jezdí manžel a je to. A navíc jsem ráda, že stejný názor, že mimča nepatří do supermarketu má i spousta lékařů. Stejně tak jako syrael a orisek mám obavy z toho, že když se tam pohybuje fůra lidí, aby malý něco nechytl, navíc nejsme ještě ani naočkovaný. Na druhou stranu malého zase úplně neizoluji, jen chodíme do menších krámků, na poštu, kam také moc lidí nechodí, navštěvu se s kamarádkami, co mají malé i větší děti, jezdím občas s malým do bývalé práce, ale zbytečně to nehrotím a netahám malého jako kotě všude s sebou navíc když je zima, všude samá chřipka, každý druhý je nachlazen...
nemocný byl 2x - vždy jen rýma s kašlem
a též jako orisek, hned jak budeme naočkování budu chodit s malým plavat.
A naše mudr. v tomto období mi vždy říká, že pokud je ordinace plná nemocných starších dětí, ať raději rovnou zaklepu a vezmou nás hned...

grisgot
8. led 2008

Ahoj Syrael..úplně tě chápu..ano, já taky jako všichni..vytvořit dítěti imunitu, neizolovat! Tak jsem neizolovala, byli jsme pořád někde..a hups, před vánoci jsme skončili v nemocnici s virovým zánětem průdušek, silným kalšem a zánětem spojivek v očíčkách. A můžu ti říct, že teď už si výlet mezi lidi rozmyslim dvakrát ☹ Ono se to dobře radí, když má každý doma dítě zdravý..

aponchie
8. led 2008

malou "tahame"od3tydnu ven vsude za kazdeho pocasi,nikdy jsme neonemocneli tak vazne ,ze bych uvazovala nad tim omezit vychazky kamkoliv.Do marketu jezdime3xtydne do mesta denne,trolejbusem jezdime,autem,ke znamejm,na vylety do restauraci proste vsude a mala je vyborna je adaptibilni sikovna a prizpusobiva prostredi,od pul roku plavala,po plavani v zime sup do kocaru a pres cele mesto domu samozrejme zabalena,pote v roce az2plavani ve velkem bazenu plneho lidi,slintani,osahavani asi probehlo 😀 od2let sauna spolecne s dospelakama(na severu bezna zalezitost)prochazky za deste ven skakani do kaluzi hrani si s bachnem,pomahani na zahradce pri pleti atd.jo a jednou sme spali pres noc na zahradce ve stanu byl asi cerven jeste celkem kosa.nemohli jsme ji vzbudit 😀 nenachladila se.no a v lete me mrazi v zadech ,ale ona si tankuje ze studny vodu(ledovou)do kyblu a stoupa do ni 😀 ja to nechapu ale asi je otuzila.Myslim,ze je dobre otuzovat.Moje svagrova malou bali do vseho co ma vozi jen v kocarku aby neco neochytala ci se neuspinila a jak ju ofoukne je tuze nemocna 😒

syrael
autor
8. led 2008

Aponchie, otuzovani je vyborna vec, sama bobana taky poradne tuzim - kdyz nemrzne, nechce mi spat🙂
grisgot, to je prave ten problem - zensky se zdravejma detma jsou uzasne razny a nekompromisni....Problem ale nastane, kdyz clovek zakusi problemy s nemocnym ditetem. Dalsi vec je, ze mam uzasnou profesionalni deformaci 😒 Prace s tezce postizenyma deckama cloveku dava hodne a mimojine taky daleko vetsi povedomi o rizikach a vubec pocit, ze k podobnym desum byva mnohdy jenom krucek. A neni to rozhodne jenom pocit...V pristim zivote zrejme budu mit jiny povolani a buda hrde stradovat s mimcem po nakupku, ted s tim mam bohuzel problem. Fakt je, ze mi neprijde zas tak uhozeny nechodit s malym ditetem v dobe chripkovych navalu na mista kde se kumulujou lidi. Mam za to, ze je to spis rozumny a a zrejme v tom dam na svoji doktorku.
Johanda, v nasemmaterskym centru, kde vedu kurzy rozhodne nebyvaji jenom zdravy mamy se zdravyma ratolestma, spis to tam docela chrchla 🙂

orisek1
8. led 2008

Taky je rozdíl, jestli nějakou chřipajznu chytne tříleté dítě ve školce ( i když to určitě taky není nic moc) nebo když ji chytne půlroční dítě. Já teda rozhodně malého imunizovat návštěvami kolektivů, kde to chrmlá, nebudu.

makyb78
9. led 2008

holky je pravda,že záleží na tom jak staré dítě nemoc chytne.Bydlím na vesnici,kousek od města.Nemáme tu obchod,jíst musíme a nemůžu čekat,že manžel pokaždé půjde z práce,když potřebuju nakoupit.Samozřejmě,když může,tak nakoupí.Zbytečně ty obchody nevyhledávám.Na druhou stranu,syn v sedmi týdnech skončil v t v nemocnici,silně zahleněný a měl stafilokoka.A to jsme s ním nikam moc nejezdili,byl kojený a v nemocnici se divili,kde k tomu přišel.V necelých třech letech bez příčiny upadl do bezvědomí.Zase nemocnice.Nepřeju nikomu ten strach co jsem zažila,když jsem byla sama doma a křísila jsem ho.Stalo se to jen jednou,nikdo neví proč.Rýmu jsme taky měli jako malý,je to pro miminko,když nemůže smrkat hrozné.Syn marodí málo a když už marodí,říkám si,ať už radši zase zlobí.Jí vyváženou stravu,miluje studenou vodu,je často venku a když nějaká nemoc přijde,tak přijde.Jsem člověk,ktarý vše řeší,hledá informace atd.Taky s tím strachem bojjuju,manžel je optimističtější a díky němu vím,že si musím život užívat.Bylo by divné kdyby byly život jen samé radosti.Možná,že teď jsem při druhém dítěti tak nějak klidnější,já nevím.Nikomu obavy o své děti nevyvracím.Já prožívala s větším starchem těhotenství,měla jsem problémy a záviděla každé těhotné,která si to užívala.Takže Vám přeji zdravá dítka a méně toho strachu.

susik77
9. led 2008

ahojte, ako hovorite o tom ockovani: ved to sa neockuje proti virozam, ani proti angine...takze to ockovanie nema nic spolocne s moznymi infekciami, co mozu deti chytit niekde vonku, v supermarketoch a tak...

aponchie
9. led 2008

ockovani nema smysl podle me nezachyti vsecko,ono o ty nemoci az tak moc nejde ale spis o ty komplikace pac kdyz dite chytne rymu je dulezite to radne lecit a zabranit sireni dal viz z.s.ucha,nosohltanu atd to uz je velmi kratka cesta k tomu a pak to samozrejme je komplikovanejsi proto je duleite pri ryme odsavat a odsavat a zahajit okamzite lecbu a snazit se nechodit ven.Nase Terezka mela ve3 tydnech akutni prujem a to jen z toho ze mi zapomeli dat ATB pri porodu kvuli streptokokum 😒 takze si pokakala tyden a byl klid samozejme ze jsem mela strach ale brala sem to logicky a rozumne tzn.prujem=ubytek tekutin=kojit nonstop+ORS roztok a tak porad dokola,nic se nedalo moc delat samozrejme ji byl nasazen lek pac byla malicka a hrozila dehydratace jinak po teto zkusenosti jsem na nic nezanevrela na zadne nemoci a ted je ve skolce a je pravda ze je to porad neco ryma kuckani atd ale tomu proste nezabranis a cim vic to ditko budes stranit tohoto tim hur a pomaleji se s tim v budoucnu bude vyrovnavat.nerikam nosit pod noc chrchlajicim ale trosku strizlivej odhad 🙂 treba kdyz ma mala kasel a rymu nejdu ani k DR tam by nachytala vic nemoci a tak dostavam radu po telefonu pripadne medikamenty a pokud se neco zhorsi samo jdu ale pri bezne viroze ne

kristi
9. led 2008

my chodime vsude od malicka s malou, podle me si taky z neceho musi utvorit protilatky, a kdyz budou zavreny doma ,tak pak tuplem neco nekde chytnou

morusa
9. led 2008

Já s malým nechodila nikam do konce šestinedělí, tím myslím, do žádných nákupních center ani do restaurací, ale měli jsme výhodu v tom ,že bylo krásný počasí, tudíž jsem s ním byla pořád venku. Dnes už jdu bez obav kamkoli, i do zmíněných nákupních center, spíš se ale děsím toho, když občas musím jet MHD, tam mi to přijde momentáně nejhorší. Každopádně nic nepřeháním, imunitu si musí nějak vybudovat, navíc doma máme psa a to bych se zbláznila pořád hlídat, kdy se po něm plazí a sahá na něj, takže já říkám opatrnost ano, ale s mírou. 😉

grisgot
9. led 2008

Lidičky, to všechno je jasný..s prckem se musí ven..ale neříkejte mi, že když je chřipková epidemie úplně všude, jako třeba teď, že klidně popadnete dítko a jedete s ním brouzdat nákupním centrem s cílem tvořit dítěti protilátky? To se na mě nezlobte, budovat imunitu, to jo, ale tohle je spíš nezodpovědnost..

aponchie
9. led 2008

u nas zadna epidemie neni a Terezka je odolna proti nemocem myslim dobre,chodime normalne ven 🙂

zuzda
9. led 2008

tak já se taky přidávám k těm, které strach mají, ale
dítě si tvoří imunitní látky samo od šestého měsíce, tak už se ted tolik nebojím
nakazit se např. pneumokokem může pravděpodobněji od jiného dítěte, které chodí do školky, takže návštěvy s takovýmito dětmi nevyhledávám, dospěláci k nám chodí, ale stejně trnu a pozoruju ho, taky si návštěvy myjí ruce
jsou i jiné nemoci, které nejsou odvislé od lidí, např. listerióza

na nemoci dítěte reagují do jednoho roku střeva, pak začíná fungovat více jako dospělý
malé dítě neumí smrkat
malé dítě je více ohroženo než dospělý člověk
imunita se tvoří až do tří let, takže proč s tím otužováním tak spěchat a vystavovat ho, pokud nemusím, zbytečně nemoci, když je ještě malý

podotýkám, že jsme zatím zdraví (až na rýmy)

samsa
9. led 2008

Tak já se bojím taky chodit mezi lidi. Jenže jíst musíme a nemá mi kdo nakoupit, takže tak 3x týdně do toho obchodu zajít musím. Chodím brzo ráno, dokud tam nikdo není. Myslím si, že mnohem horší než obchody je cestování MHD, tam chrchle snad každý, takže teď v zimě chdím všude pěšky, v nouzi nejvyšší jedu autem. S čím mám teda nejhorší zkušenosti jsou příbuzní a známí, kteří klidně přijdou na návštěvu a jsou nemocní, to já bych si nikdy nedovolila, jít nemocná k malýmu dítěti. Závidím všem co se nebojí, určitě je to lepší přístup,ale já se bojím hodně, měla jsem dost hrozné těhotenství a nebylo jisté, jestli to s malou dobře dopadne....tak je to určitě i tím. Je mi jasné, že ve školce bude asi pořád nemocná, ale to už aspoň bude starší.

aponchie
9. led 2008

zuzda:a proc ne s tim otuzovanim spechat? 😉 nam to prijde uplne v pohode a pokud male nic neni a naopak to vyhledava nemam s tim problem a neminim ji omezovat pokud ji to neskodi jen kvuli tomu co"kdyby nahodou" 😉 co se tyka tech pneumokoku muzes je dostat v te cekarne stejne tak od predskolaku.Listerioza a jine infekcni nemoci muze dostat i od tebe ja mam napriklad zjistenou boreliozu jiz nekolik mesicu a na malou se to nedostalo a ani nemelo jak to spis z neprevareneho koziho mleka dostanes borelie nebo lymeske nemoci nez ze styku s nakazenym zviretem nebo diteteme.(ale tohle vsechno si muzes dohledat na strankach o infekcnich nemocech)To ze dite neumi smrkat je pravda a proto se odsava 😉 ,ne jen male dite je ohrozeno ,ale kazdy oslabeny organizmus proti zdravemu takze je to stejne.otuzovani je prirozena vec pokud neotuzujes v rozumne mire tak se treba pozdeji nemuzes divit ze bude rychleji chytat nemoci nebo dele je mit to je stara zarucena vec.a stejne tak jak ty nejsme nemocni 😀 a to uz mame tri roko skoro tebe jeste ty nemoci cekaji pac mas mimi v kocarku ale pockej az ho pustis ven a bude ti sahat na vsecko nestihnes utrit ruce a pod 😉 takze vseho s mirou

zuzda
9. led 2008

aponchie: nevím, proč musíš vyvracet vše, co jsem tady napsala 😖
nevím, proč se tak čertzíš, když ty máš už starší dítě než my...
ohroženy jsou malé děti více než dospělí, a malé oslabené děti ještě více, tak to nepřekrucuj

zuzda
9. led 2008

ti, co mají děti zdravé, myslí, že je to jen jejich zásluha...a ono to může být také jen štěstí...
suverenita tady není na místě