Může batole žvýkačku, když ji pak spolkne?

jakoubka
24. črc 2009

Malý ,když vidí ,že mám žvýkačku ,tak chce taky 😒 Pidi kousinek mu vždy dám a on žvýká,ale cca po půl hodince ji samozřejmě spolkne 😒
Říká se ,že žvýkačka lepí střeva,podle mě je to blbost 😕

Dáváte taky ?

sirinka
25. črc 2009

dvojka no to zlozenie je pre mna v podstate spanielska dedina...z coho teda su? tam je cukor a sirup a potom ochucovadla a farbiva...ktora zlozka je v tom ta pevna?

dvojka
25. črc 2009

myslim že kukuřičný škrob tepelně upravený...Jestli chceš,zeptám se přímo tam kde se to vyrábí a budeme mít jasno 😉

dvojka
25. črc 2009

tak jsem tam napsala a uvidíme co odepíší

titkovamiriam
25. črc 2009

shaula hej,preto za starych dobrych cias 😀 sa jogurty zahustovali susenym mliekom a dnes blee zelatinou.jasne ze tie zdrave su vyrabane inak myslala som klasika jojo,haribo a tie bezne v obchodoch

sirinka
25. črc 2009

dvojka super, daj potom info 😉

shaula
25. črc 2009

sirinka, dvojka - kukuřičný škrob v tom složení nevidím. Myslím, že to bude ten pektin - z Wikipedie jsem vyčetla, že želé se vyrábí přidáním kapaliny buď do želatiny, kdy se poté jedná o živočišný produkt, nebo do pektinu, což je látka přírodního charakteru.
Ty jo, ale ta cena... 40 Kč za takový malý pytlíček... Ach jo. Jakoubka - ty želatinové bonbony, co kupuješ ve zdravé výživě, jsou z čeho? A kolik stojí?

shaula
25. črc 2009

Ale pořád nad tím přemýšlím - ta želatina je přece jenom "přírodního" původu - tím myslím, že to je "jen" z těch kostí apod., není to žádná chemie. (Nebo se pletu?) Takže bych to neviděla zase tak dramaticky a závadně.

dvojka
25. črc 2009

shaula-ano,máš pravdu,je to ,,přírodního původu"Asi o tom člověk nesmí oc přemýšlet.Vždyt do salámů se taky mele prasečí kůže a nejen do salámů,do všech uzenin,konzerv a pod....
S tím škrobem jsem se sekla,pardon 😅

andy80
25. črc 2009

Žvýkačka není žádným objevem moderní doby, jak by se mohlo zdát. Žvýkací guma je lidstvu známa už od doby kamenné. Již staří Mayové používali k přežvykování hmotu zvanou chicle, tedy pryskyřici či mízu ze stromu rodu Sapodilla. Žvýkačka, jak ji známe dnes, se vyrábí z jejího syntetického ekvivalentu, kaučukovitého materiálu zvaného polyisobutylen (PIB), který se rovněž používá k výrobě různých fólií, lepicích a těsnicích prostředků, leukoplastí a podobně. Polyisobutylen, z něhož se vyrábí žvýkací guma, se následně smíchá z různými zvláčňovadly. Tajemství takového PIB spočívá v tom, že měkne v poměrně úzkém teplotním rozmezí. Je to materiál, který je pevný a snadno se tvaruje, ale v našich ústech je měkký tak akorát a snadno se zpracovává, tedy žvýká.

DOBROU CHUŤ!!! 😝

shaula
25. črc 2009

Dvojka - no právě, já to pořád vidím jako s tou polívkou, apod. - taky se tam vyvařují kosti a to mi taky nevadí... Ale fakt je, že když jsem si přečetla pořádně složení salámů, tak jsem je dost omezila (taky vidím trochu rozdíl v tom, jestli jím přímo kůže jako složku uzenin, nebo "jen" jejich vývar jako v té želatině). A často se o tom bavíme s manželem, že ty dnešní klobásky apod. stojí za prd - pořád vzpomínám, jak jsem jedla u rodiny na Slovensku domácí klobásky - ty byly sice suché, rozpadávaly se, ale bylo to čisté maso, nic míň a nic víc, a chutnaly úžasně... 😵
Hihi, ale trochu jsme odbočily, že? Od žvýkačky k želatině 😀

shaula
25. črc 2009

Andy - takže vlastně žvýkáme izolepu? Fuj, to fakt radši ty medvídky 😀 😝 Člověk o tom asi opravdu nesmí zas tak moc přemýšlet... 😨

sirinka
25. črc 2009

to z coho sa zelatina vyraba podla mna nie problem...akurat sa do nej pridava - ja neviem preco - zlut, ktora nie je zdraviu velmi prospesna.
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E107

andy80
25. črc 2009

v čechách se nesmí používat, takže pohoda

lienka79
26. črc 2009

nas petko zuvacku prehltil len raz....odvtedy zuje normalne,ked uz nechce,tak mi u da...A zuva nie tie detkse sladke "nezuvacky" ale normalne airwawes,alebo orbitky 😉
A sorbitol ma byt akoze zakazane sladidlo?To by som ozaj neriesila..v potravinach je dalekjo vacsie svinstvo..ako aspartam a dpo..a deti sa fakt nedaju chranit donekonecna..
napr..medvediky...farbiva,farbiva,farbiva...to by sme im zaoj nemohli dat uz vobec nic 😕

andy80
26. črc 2009

lienka, tady nešlo o to, jestli žvýkačky obsahují barviva, tady šlo o to, jestli vadí nebo nevadí zda se může žvýkačka polykat. Máte někdo doma program Discovery? Znáte pořad Jak se co dělá? A viděli jste výrobu žvýkaček. Fakt jako na polykání v nich nic dobrého není.

kubaka
26. črc 2009

Haribo medvídci jsou neškodní a obsahují jen přírodní barviva a jedlou želatinu. Je to stejná želatina jako v sulcu, na dortech, tlačence. Když uděláte silný vývar z masa a vychladíte, taky zesulcovatí. Je to výtažek z kůže, zveprových nožiček, chrupavek - takže normální jedlé a zdravé věci.
. MIluju je od dětství, známí nám je vozili po kilech z Německa a ted je jíme i se starším synem. I alergoložka a zubařka mi řekly, že je to mezi cukrovinkama ta nejméně škodlivá alternativa. Kromě Hariba kupuju už jen 70% čokoládu, kterou má rád i náš malý.
Když dáteobčas ždibec polštářku Orbitky mrňousovi, který ji nakonec spolkne, nic hrozného se nestane. Samozřejmě plánovaně polykat všechny žvýkačky postrádá důvod, ale když se stane, svět se nezboří.

dvojka
28. črc 2009

ahoj
Tak jak jsem tam psala ohledně těch medvídků bez želatiny,tak se mi ještě neozvali...Jen abych nebyla za tlučhubu