Může chodítko něčemu pomoci?

tyf
2. dub 2014

Předně chci říct, že nehodlám rozvířit diskuzi mezi odpůrkyněmi a obhájkyněmi chodítek - takových témat je tu už miliarda. Jen mě zajímá, co si myslíte o našem případu:

Dcera téměř ve 13M nesedí, neleze, nejde na kolínka, nepřitahuje se, ani se v sedu neudrží. V hrubé motorice je neustále zabržděná, řešíme to už nějaký čas na neurologii a podle doktory má výtečný intelekt a jemnou motoriku (nevytahuju se, tak to stojí ve zprávě 🙂 ). Co se týče ručiček a hlavičky je prý na svůj věk napřed, ale nemůže přijít na to, proč tak vázne v pohybu. Prý pár dětí s takhle nerovnoměrných vývojem viděla, ale opravdu ne moc. Silná je prý dost, neurologický nález nemá, ale prostě nemá zájem to ani zkoušet. Plazí se jak drak po celém bytě a to jí stačí. Říkala, že buď jí můžeme nechat být a uvidíme, nebo nás může poslat na hospitalizaci na komplexní neurologické vyšetření - to jsme odmítli, už tak jsme pořád samý doktoři. Cvičení nedoporučuje, prý to v jejím případě nic neřeší a akorát by jí to traumatizovalo. Ale řekla (neříkám, že doporučila), že můžeme zkusit chodítko, na chvíli každý den, jestli by jí ten jiný pohyb nemotivoval k nějaké další činnosti, např. aby se zvedla ze země. Sama nejsem moc příznivec chodítek, ani mě nenapadlo, že bych ho někdy pořídila. Nerada bych ještě něčemu uškodila, ale zas si říkám, že by jí to třeba fakt mohlo nabudit, že nahoře je to zajímavější 🙂

Co si o tom myslíte?

blahova_andrea
2. dub 2014

tak pokud to budu brát čistě jen na váš případ a na to, že v chodítku bude jen pár chvilek denně, aby si rozšířila obzory a dostala chuť se z té výšky dívat i bez podpory chodítka, tak to za zkoušku rozhodně stojí. asi bych si ho spíš jen půjčila než ho kupovat.

rioko
2. dub 2014

@tyf to mě teda dost překvapuje a stejně tak, že vám rovnou nedali cvičení, už by nemuselo jít o vojtovu metodu ale i jiné cviky, které by ji pomohly odrazit se dál, syn to tak třeba měl, rozplazil se a nic dál, tak jsem cvičili a začal lozit a pak zase nic, tak jsem dostali další cviky, začal sedět, pak i chodit, ale vždycky ho ty cviky nakoply a ukázaly mu jak na to, bez nich by to asi tak nešlo. Tak nevím, mě se to chodítko moc nezdá, pokud nesedí, nemá dost silné zádové svaly a bude tam spíš viset, což jí podle mě neprospěje

betelgeuzz
2. dub 2014

@tyf a na rehabilitaci jste nebyli? Mladší dcera se taky zasekla, ale před lezením. Zkoušela jsem s ní cviky podle knížky Rozvíjej se, děťátko a pak jsme dostaly pár cviků. Nebyla to vojtovka, jen cviky, aby se dovedla dostat do určité pozice. Žádné traumatizování to nebylo.

tyf
autor
2. dub 2014

@rioko Ona právě zádové svaly silné má, ale neudrží balanc. Například když jí jakože postavím na nožičky, tak se o ně nezapře, ale mrská s nima, nenapadne jí použít je k něčemu 🙂

hadruska
2. dub 2014

Ja nejsem odbornik, ale myslim, ze by spis pomohla ta vójtovka, nez choditko. Zkouseli jste se ptat i jineho odbornika, nez te vasi doktorky?

rioko
2. dub 2014

@tyf no nevím ale zádové svaly se posílí jen lezením a pokud neleze tak je asi dost silné na to nemá, právě z lezení si dítě většinou pak sedne, chodili jsme na rehabku 10 měsíců a opravdu to tak fungovalo jak mi říkali

betelgeuzz
2. dub 2014

@tyf je tady i skupina Poradna pro motorický vývoj (nebo tak nějak se jmenuje) a odpovídá tam fyzioterapeutka, tak se zkus zeptat tam.

luciksima
2. dub 2014

naší malý bude za 7dní 11m. a taky nesedí,neleze,na kolínka neumí ani se nesnaží a druhé vzpřímení taky neumí chodíme ne rhb už od 4.měsíce a až v 10m.nám dali 2cviky které cvičíme a zatím změna žádná...podle dr.je silná svali má v pořádku,ale podle nich je líná....čekám co se bude dít dál podle rehabilitační by mohla prý kolem 13m.začít lézt,ale zatim to tak vůbec nevypadá,protože na kolínka se nesnaží vůbec.

petrajurinova
2. dub 2014

@tyf mi to připadá dost divné, když místo aktivního přístupu a řešení doktorka doporučí chodítko - asi bych hledala názor jiného lékaře a klidně i více doktorů (ortopeda, neurologa...)
Osobně bych k zapojování nohou a zadových svalů volila spíše cvičení na balonu nebo jinou podobnou pomůcku.

llluckaaa
2. dub 2014

Přijde mi to zvláštní... Spíš bych čekala, že vás pošlou na konzultaci k fyzioterapeutce 😒
Nevím, jestli někam chodíte, ale třeba tady u nás funguje cvičení pro děti, které vede dětská psycholožka a kde se dělají různé činnosti podporující psychomotorický vývoj dětí. My tam chodíme a je to super, děti se naučí hodně nových věcí, maminky se naučí s dětmi "pracovat" a motivovat je do různých her, pohybových činností atd. To by vám asi prospělo víc než chodítko 😉

zana09
2. dub 2014

Rozhodne bych zasla na konzultaci k fyzioterapeutce,tady uz prace neurolozky skoncila.Myslim,ze potrebuje motivacni cviky (zadne trapeni),aby ho to "nakoplo",ne choditko,ktere tu praci udela za nej.Zkus napsat tady na Konikovi do Poradny psychomotorickeho vyvoje, eficenka ti da svuj pohled.

livie84
2. dub 2014

@tyf Já mám dceru bude mít 12 měsíců, nikdy se netočila, nelezla, od 10 měsícú chodíme na RHB cvičíme Bobath, je to formou hry, není to vúbec násilné jako Vojta a už týden nám leze pěkně na kolínkách a točí se. Trauma je to pro dítě pouze u fyzioterapeuta 20 minut, doma to dělá s radostí.

tyf
autor
2. dub 2014

Holky díky za odpovědi. Vím, že budu vypadat jako líná matka, ale ona mi cvičit nebude. Koukala jsem na nějaká videa rehabilitace a ona se sebou nenechá nic dělat. Chodili jsme cvičit od 6M na takové to cvičení s maminkami a ani jsme to nedochodili, protože odmítala dělat cokoli, co jsme po ní chtěli 🙂 Všechno si jede po svém. V té poradně tady jsem to nedávno řešila (ne chodítko) a řekli mi, že je důležité jestli se vyvíjí postupně a že to není tragédie, když je to pomalu.

avantgarda
3. čer 2014

Já bych jí v rámci hry zkusila dávat různé překážky, aby se snažila zvedat se na kolínka. Nám toto doporučovala rehabilitační sestřička, když jsme se synem chodili na cvičení a rehabilitaci do Motola. Např. si sednout na zem a nechat dítě plazit se nám přes nohy pro nějakou hračku, nebo přes polštář - aby ho to donutilo se přizvednout. A pak postupně, podle toho, jak bude sílit, tak zvyšovat překážky. Posazovat do chodítka - to bych nedělala.
Bobath, jak píše livie84, je super - prvky tohoto cvičení jsme měli přidány ke cvikům z Vojtovky.

helulicek
4. čer 2014

Ahoj, jsem fyzio, ikdyž se přímo nezabývám dětmi, ale toto je naprostá hovadina - to chodítko. Určitě bych nechala dítko vyšetřit u rehab. doktora, fyzioterapeuta, zkusila i jiného neurologa... Že by nepomohla Vojtovka si zrovna nemyslím, nejde zde jen o posilování svalstva, ale i k motivaci pohybu...
Pro vás by byl spíše lepší dle mého Bobath, který je obecně dětmi lépe vnímán,lehčí na provedení cviků a více "hravý"
Píšu to jen zjednodušeně, nechci se tady nějak rozepisovat - ale rozhodně bych nedávala chodítko, to je největší kravina, kterou jsem slyšela...