Na jakou potravinu měl váš kojenec alergickou reakci?

eppik.m
22. led 2009

Ahojky, pište prosím maminky které jste se setkali u svých kojenců nebo batolat s alergickou reakci na potravinu. Táto anketa by nám měla pomoci se vyvarovat u dětí do 24 měsíců alergických potravin z praxe. Napište i jaká byla alergická reakce a zda to odeznělo samo nebo jste museli podat medikamenty nebo jste byly hospitalizovány v nemocnici a zda dítě z toho vyrostlo nebo bylo i nadále alergické, popřípadě se přidali i jiné alergie, nebo zdravotní potíže... Pište prosím stručně a k tématu. Všem moc děkuji za příspěvky. 😉
Moje špatná zkušenost byla když Michal v 10,5 m. snědl JEDNU arašídovou křupku (arašidovú chrumku) a do pěti minut začal kýchat, kašlat, obličej se mu osypal kopřivkou, celý zrudnul, spustil se mu soplík a otekly mu obě očička a zarudli spojivky. Naštěstí mu nenatekla sliznice ani jazyk takže se nezačal dusit ale pro jistotu jsme zavolali záchranku. Dostal čípek Rectodelt 100 a doporučili nám studené obklady a jít na čerstvý, chladný vzduch aby otoky odezněli. Pak jsme ještě dostali kapky Zodac, kdyby se nám to v budoucnu opakovalo.
Na netu jsem se dočetla toto: POTRAVINOVÉ ALERGIE
Patnáct procent populace uvádí, že mají potíže po požití určitých potravin. Nicméně alergie na mléko, vejce, ryby a oříšky může způsobit závažné příznaky, zejména u dětí, u nichž např. alergie na arašídy přibývá doslova alarmujícím způsobem.
Po kontaktu i s velmi malým množstvím potraviny se vyvinou známé příznaky. U silně alergických osob se ihned po kontaktu potraviny se rty objeví svědění a do několika vteřin až minut se vyvine otok rtů. Následuje otok jazyka, který může způsobit obstrukci zadní části ústní dutiny, takže postiženému hrozí až udušení, není-li rychle podána patřičná léčba v podobě injekce adrenalinu. Pokud postižený jídlo spolkl, dochází k těžkému zvracení, a při vstřebání určitého množství alergenu do krve se rozvine rozsáhlý kopřivkovitý exantém, pískání na plicích a rychlý pokles krevního tlaku.
Tato generalizovaná reakce se nazývá anafylaxe a bez léčby může skončit smrtí. Někdy může být nástup příznaků skrytý a ztěžovat správnou diagnózu, takže je nutná pomoc dietologa. V takovém případě je třeba pečlivě zkoumat vztah mezi stravou pacienta a příznaky, což vyžaduje i několikatýdenní podrobné zaznamenávání všeho, co postižený snědl a vypil.

momin
29. led 2010

poletucha ja myslim ze tak do tydne.... 😉

lily1983
29. led 2010

ahojte, no my sme sa vcera vyvracali z podoby, všetko vracala, od rana, už ráno ked sa zobudila tak ju napinalo, podom papala a odvtedy vsetko vyvracala, az dokym sme neboli na photovosti, a tam jej dali 7 UP 😅
dnes sme na odvaroch z ryže a papa len na jemno rozmixovany zemiak...a vela vody, mineralov...
neviem, čo to bolo, či reakcia na jedlo, ale vcera ani predvcerom nič nove nepapala, tak možno vírus, ale dočítala som sa, že to by sme mali všetci..v pondelok mala prvy krat žltok, ale zacalo to az vo štvrtok rano..tak ja neviem.. ☹ ☹

katia7
30. led 2010

my sme mali na medovu kasu tu instantnu kojenecku, a raz sa mi stalo ze olizol citron ale to mal cez rok uz dobre a vyhadzal sa tiez. medik papa teraz uplne v pohode, citron neje tak neviem. mame dva a pol roka

aponchie
30. led 2010

kasicky vseho druhu skoro... 😝 lepek zrejme ne,spise teda kukuricny skrob

berynka
30. led 2010

u Hedu asi v malé míře na kečup, kterej má tedy hrozně ráda 😅 . Jakoby jí po něm zčervenají tvářičky (jedna o poznání víc) a udělá se suchá kůže. Po mazání krémem a bez kečupu to zmizí. Jinak alergie žádné (ťuk ťuk!!!) 😉

beruska24.9.
3. únor 2010

Tak u nás to nejspíš bude rýže. Pravidelně, když jsem jí snědla a pak dítko kojila, tak blilo jak šakal ☹ třeba půl dne. Prostě něco hrozného. Na blinkání po kojení jsme trpěli už od porodnice, ale tohle bylo mnohokrát horší!!! Měla jsem strach z dehydratace, tak jsem rýži úplně vypustila z jídelníčku a už se to hrozné blinkání neobjevilo. Teď pro nedostatek MM dokrmujeme UM a na doporučení Dr. máme HA UM. Až začneme s příkrmy, tak rýži také prý nedávat. Tak uvidíme, kdy a zda vůbec se k níí dopracujeme 😀

eva9
28. únor 2010

Zeny poradte...asi mame alergickou reakci!!....opuch kolem ocicek, porad si je sudli jako by chtel spinkat a taky mirna krupicka na brisku. Co s tim? Odezni to samo, nebo je treba vyhledat doktora? Tedko spinka, ale chodim se na neho porad koukat jestli je v poradku. Maly ma 7 mesicu a k obedu jsem mu varila bramboru, mrkev a do toho rozmixovany zloutek...muze to byt z toho?? Uz ho nekojim, tak z MM to nema.

usounek25
1. bře 2010

My měli reakci na banánové mléko - UM - přitom banánové přesnídávky anebo banán jí normálně. Na těle se mu objevila takový červená vyrážka, jakmile jsme dali normální UM bez příchutě, tak vyrážka během pár hodin zmizela. Tak jsme mu chtěli přilepšit s ochuceným mlíčekem a ono nic 🙂 .

Eva9 - pokud nedostal nic jiného než píšeš, zřejmě jedna z těch surovi mu nedělá dobře. Zkusila bych dát jen samostatnou mrkev, počkat pár dní, pak brambory - zase počkat a pak žloutek - možná se osypal po něm, pokud už výše uvedené potraviny máš ozkoušené a reakce na ně nebyla žádná. Co se týče té krupičky - měla by vymizet, pokud by se to nějak zhoršovalo, tak bych šla určo k dr.

babulina
1. bře 2010

baby a mate potravinove alergie aj potvrdene lekarom alebo iba vami odsledovane? lebo som chcela dat nasu bambulu otesovat a bolo mi pvoedane ze u takych malych deti sa to nerobi (v aprili bude mat dva roky), tak zistujem ako to vlastne je

eppik.m
autor
1. bře 2010

Eva9:

Zavádění vajec

Žloutek podávejte od 12.měsíce vařený nebo jinak tepelně upravený, bílek až od 18.měsíců, také tepelně upravený.

poletucha
1. bře 2010

eppik-tak to mi prijde dost pozde...ja teda vsude cetla zloutek zavadet tak mesic po zacatku prikrmu...i doktorka nam tak kazala 😉

eppik.m
autor
1. bře 2010

babulina: moj syn má 2 roky a AE (potvrdený kožnou lekárkou) a potravinovú alergiu (potvrdenú pediatrom) a tiež mi ešte dr. neodporučil íst na testy. Ja osobne by som nešla tiež, takže ešte rok počkáme a uvidíme či sa to zlepší a verím že do 3 rokov z toho vyrastie. 😉

eppik.m
autor
1. bře 2010

poletucha: bylo to myšleno takto:

Základní zásady zařazování nových potravin do jídelníčku dětí s rizikem alergií:

podáváme vždy jen jednu novou potravinu, vyčkáme několik dnů, během jednoho týdne zařazujeme nejvíce dvě nové potraviny,
nové potraviny podáváme nejprve v tepelně upravené formě (vařené, dušené),
nové potraviny zařazujeme do jídelníčku pokud možno doma nebo tam, kde je dostupná lékařská pomoc, ne na cestách.

Přehled bezpečných a potenciálně alergizujících potravin pro děti se zvýšeným rizikem vzniku alergií (PARA)

nealergizující:

obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly
obiloviny s lepkem: (nejdříve od ukončeného 6. měsíce) pšenice, ječmen, žito, oves (vyloučit v případě alergie na lepek)
zelenina: brambory, mrkev, cuketa, špenát, pastyňák, fenykl, dýně, baklažán, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka
ovoce: banány, vařené ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky), meloun, vodní meloun, vařené ovoce (víno, třešně, švestky), borůvky, hrozny
maso: kuřecí, krůtí, telecí, hovězí, jehněčí
sladidla: hroznový cukr, jablečná, hrušková, hroznová šťáva

potenciálně alergizující:

mléko: kravské, kozí, ovčí a výrobky z mléka vejce či výrobky z vajec
zelenina: chřest, celer, kapusta, žampióny, cibule, hrášek, paprika, křen, ředkvička, rajčata, kyselé zelí
ovoce: citrusové plody, exotické ovoce jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny
ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské ryby: vč. sladkovodních
sója: vč. „mléka“
maso: uzeniny, vepřové maso
sladidla: hnědý cukr, med, javorový sirup, sladkosti
koření: vanilkový lusk, skořice, muškátový oříšek, kari, atd.

babulina
1. bře 2010

u nas mame zatial reakciu na uhorku, sojove extrakty v potravinach, a maso, bud sa prejavuju koznymi prejavmi alebo hnackou, a este mame intoleranciu laktozy 😔

eva9
2. bře 2010

eppik souhlasim, ten zlutek mu zatim nebudu davat....nejlepsi je, ze mi zavadeni zloutku doporucila doktorka (protoze jsem kojila uz jen castecne) uz po 4 mesici!!! Me se to moc nejevilo, tak jsem mu ho poprve dala az ted v 7 no a je to tu.... ale nastesti mu to hned druhy den zmizelo....

mirulienka
2. bře 2010

moj syn mal alergicku reakciu na baklazan a to sa uvadza medzi takmer prvou zeleninou... vyhadzal sa okolo pusiny. potom som ho skusila este raz neskor a to iste... odvtedy som mu ho uz nedala. ani mne nechuti 😀 😀

adrika3800
2. bře 2010

Tak ja si musím zaklopať,my sme sa ešte so žiadnou alergiou nestretli 🙂

janinah
2. bře 2010

alergia na kyslú kapustu resp. na polievku z tej kyslej šťavy,mal asi 1 rok a ochutnal vianočnú kapustnicu,vyrážky po tele

hubinka
4. srp 2010

Ahojky všichni, dnes jsem dala malé na sváču merunky a ted se mi osipala, vyražka po celem tělícku, asi budeme alergičtí ☹ ,chci se zeptat, jak dlouho vyražka muže trvat a dávali jste něco dětem, nebo něčím mazali??díky

tatiana305
4. srp 2010

karinka netoleruje vobec karfiol :/

adamala
11. říj 2010

ahojte,

Chcem sa podelit s vami so skusensotou co sa mi stala vcera vnoci...moj maly ma 4mes , plne kojeny,nikdy som mu nedala UM a zacala som mat podozrenie ze mu je malo ,lebo sa mi vnoci cajstejsie budil tak som mu dala UM vcera vecer...behom 10min maly zacal kaslat, bol velmi nervozny a ked som sa na neho lepsie pozrela pod svertlom,lebo som mala len nocnu lampicku v izbe,tak som sa zlakla,jedno ocko opuchnute a uska uplne cervene opuchnute tiez....hrozne soms a zlakla,nastala pnika a utekali sme na pohotovost, lekarka mi povedala,ze ked maly pribera ako ma tak ze vobec nech nedavam UM ,ze to mam dat len ked nie je vobec mlieko,tak ma dost sprdla ze som mu to dala a to som si myslela ze to je ok dokrmovat,ved nie som ani prva ani posledna, malemu to odpuchlo do hodiny a spinkal v pohode vnoci,to UM mu uz teda nedam , budem len kojit ale bojim sa prejst na UM ked naozaj jendeho dna budem musiet, ako mi zistia ze naco mal alergiu maly??
ako sa prejavuje alergia na kravske mlieko?? to ma hned napadlo totiz ako prva moznost, ale ja pritom papam kravske vyrobky a v pohode ,nikdy nic nemal. :( strasne som sa zlakla vcera vnoci ze sa mu opuchne hrdlo a udusi sa mi,ale nastastie ok,celu noc som od strachu nespala a pozorovala ho.

romana29
11. říj 2010

taky jsme u syna žádnou reakci nikdy neměli, snad se teda už nic neobjeví. Z okolí znám např. alergii na čokoládu u jedné holčičky, jinak taky nic - i když možná o tom asi matky moc nemluví.
Uvidíme, co bude u dcerky, jak se říká, každé dítě je jiné 😉

kaja73
11. říj 2010

@adamala neviem to presne vysvetlit,ale nie všetky alergeny z kravskeho mlieka prechadzaju do mm.My nan mame tiež alergiu.Prajavuje sa silnym ekzemom.Maly najskor pil hypoalergenne mlieko,tym sme začali, ked sme ešte o alergii nevedeli,potom sme prešli na alergy care-ekzem sa o 80 percent zlepšil,ale až po prechode na noecate sme sa ho zbavili uplne.Samozrejme stane sa ,že zareaguje aj na ine potraviny napr. mrkvu,ale to su len mierne reakcie.Inak alergia sa može prejavit aj traviacimi problemami,to sme my nemali.Maleho si možeš dat otestovat na alergologii,ale v tomto veku to ašte nemusi byt smerodatne.Nam sa napr. v krvi alergia nepreukazala,zistila som to pozorovanim.Zial niekedy ina cesta nevedie a ver tomu, že to može by velmi zdlhave zisťovanie.

lenocka84
11. říj 2010

ahojte, my sme zatial zistili alergiu na spenat, po zjedeni na druhy den bol totalne vysypany

adamala
11. říj 2010

@kaja73 Ahoj, no ja som v soku,naozaj som netusila ze moj maly bude mat taketo problemy a na pohotovosti mi nepovedali nic o tom ze to moze byt alergia na BKM...to je sila , len povedala ze mam kojit ja stale a nedavat UM...je mi z toho az doplacu.
Mozte mi povedat co mam vynechat zo stravy,lebo ja som v tomto uplny laik,este chce povedat,ze moj maly nema vyrazky vobec ani ekzemy,on mal len novorodenecke akne ked mal mesiac a to sa vycistilo po 2tyz a naozaj ma plet krasnu. Cize nikdy som nezpozorovala ze ma alergiu na nieco,az do vcera,tak teraz neviem naozaj ze co mam jest ked kojim.

januarova
11. říj 2010

@adamala, ja len pomimo, to ze sa ti zacal budit v noci castejsie nemusi byt hladom. Mlieka mas dost, takze skoda ho je dokrmovat UM. Vacsina deti sa po 4 mesiaci zacina budit castejsie v noci a UM to nevyriesi. Mozu ti pomoct tieto clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/
A moze byt ze mu to UM nezapasovalo, alebo mu vadi BKM.

kaja73
11. říj 2010

@adamala ak si doteraz nemala s malym žiadne problemy a všetko sposobilo UM, tak nemaš dovod niečo menit so svojou stravou.Ked raz budeš prechadzat na UM zvol hypoalergenne mlieko - samozrejme najskor male množstvo a -ak nan bude nevhodne reagovat, holt musiš davat alergy care alebo neocate.To su mlieka, ktore ti predpiše na recept bud alergolog ,alebo gastroenterolog.Hlavne ten neocate je strašne drahy-78 euro 1 plechovka,ktora ti vydrži cca 5 dni.Na recept to stoji len 4 eura.Takže nestresuj a pozor daj aj na mliečne kaše-tym sa uplne vyhni.Moj maly papa kašu Sinlac,ta je plna vitaminov a mineralov, neobsahuje žiadne mlieko,zaraba sa len do vody a ma celkom dobru chut. Neboj da sa žit aj s alergiou na kravsku bielkovinu,len musiš vediet, kde sa všade nachadza.Deti z nej do 2-3 rokov aj tak vačšinou vyrastu.

adamala
11. říj 2010

@januarova dakujem pekne za reakciu, no urobila som chybu s tym umelym,kazdopadne mu nesadlo ale teraz len rozmyslam ze co to sposobila a naozaj sa o neho bojim a rozmyslam nadtym co jest ale jem vsetko ako predtym,ked mi pribera a nevracia to co mu vybehne z pusinky je pri odrgnuti aj ked si odgrgne tak 3x po papani a nemame ani bolenie bruska ani koliku...tak fakt neviem,pojdem k lekarke aj ked uz ani tym neverim,bojim sa ze ked mas nejaky problem tak to budem chodit od jedneho lekara k druhemu a nic z toho,niekedy oni sami nevedia a hlavne ak ide o alergiu. Tak ale nic nezmozem,poviem to lekarke a ta snad povie co to bolo a ako postupovat :( dakujem krasne, toto forum je super,lebo ta tu podrzia druhe mamicky a niekedy lepsie ako lekari.

@kaja73 asi som mala dat hypoalergenne kupit,no nevedela som,kupila som najprv nutrilon immunofortis to uplne vypluval ani len glg si nedal,nechutilo mu,potom som rozmyslal nad tym bio hipp ale ani som sama nevedela ze HA znamena Hypoalergenic ,ano?? lebo AC je anitcolic ...naozaj som neriesila umele mlieka len preto ze sa mi zacal budit ale ako vravis,to neznamena ze je hladny asi som zistila , ach jaj som si zavarila,dakujem krasne za odpoved aj tebe

adamala
11. říj 2010

este som zabudla povedat, ze ked som rodila tak na kym mi doslo mliecko tak malemu dali umele flasku jednu a nemal reakciu,som si teraz nato spomenula ,tak nerozumiem preco reagoval takto na toto..ale mozno to bolo hypoalergenne mlieko ...neviem ani jake to bolo lebo to mi dali sestricky a pediater sa rozculoval ze naco ze predsa mlieko dojde tak na 3den ze mledzivo malemu staci,mala som totiz cisarsky tak doslo az na 3den poriadne mlieko.

petrakm
5. srp 2011

Ahoj ,prosím o vás názor,zda se u mého syna jedna o alergii,do 6mes plne kojen,14dni zkouším prikrmy,mrkev a brambor ok,zkusila jsem brokolici-opruzení kolem pusinky(hodne zarudle),ale az 2.den do hodiny po prikrmu,pak po 5 dnech jen opět kojo a postupne zpět brambor-mrkev ,postupne se pleť vylepsila,dnes nova potravina-cuketa brambor a opět opruzeni,do toho ale rostou zuby,tak nevím,zda to nemůže byt taky tím,jak VŠE strka do pusy(ale to delal i před tím,pak se vyklubal zub-uklidnění opruzeni a ted znovu..dudlik ma..jinde osypan neni,podk jamky ma často od narozeni zarudle(ale jinde čistý),1.syn měl atop ekzem,AL na vaj bilek,Děkuji za vás nazor