Na jakou potravinu měl váš kojenec alergickou reakci?

eppik.m
22. led 2009

Ahojky, pište prosím maminky které jste se setkali u svých kojenců nebo batolat s alergickou reakci na potravinu. Táto anketa by nám měla pomoci se vyvarovat u dětí do 24 měsíců alergických potravin z praxe. Napište i jaká byla alergická reakce a zda to odeznělo samo nebo jste museli podat medikamenty nebo jste byly hospitalizovány v nemocnici a zda dítě z toho vyrostlo nebo bylo i nadále alergické, popřípadě se přidali i jiné alergie, nebo zdravotní potíže... Pište prosím stručně a k tématu. Všem moc děkuji za příspěvky. 😉
Moje špatná zkušenost byla když Michal v 10,5 m. snědl JEDNU arašídovou křupku (arašidovú chrumku) a do pěti minut začal kýchat, kašlat, obličej se mu osypal kopřivkou, celý zrudnul, spustil se mu soplík a otekly mu obě očička a zarudli spojivky. Naštěstí mu nenatekla sliznice ani jazyk takže se nezačal dusit ale pro jistotu jsme zavolali záchranku. Dostal čípek Rectodelt 100 a doporučili nám studené obklady a jít na čerstvý, chladný vzduch aby otoky odezněli. Pak jsme ještě dostali kapky Zodac, kdyby se nám to v budoucnu opakovalo.
Na netu jsem se dočetla toto: POTRAVINOVÉ ALERGIE
Patnáct procent populace uvádí, že mají potíže po požití určitých potravin. Nicméně alergie na mléko, vejce, ryby a oříšky může způsobit závažné příznaky, zejména u dětí, u nichž např. alergie na arašídy přibývá doslova alarmujícím způsobem.
Po kontaktu i s velmi malým množstvím potraviny se vyvinou známé příznaky. U silně alergických osob se ihned po kontaktu potraviny se rty objeví svědění a do několika vteřin až minut se vyvine otok rtů. Následuje otok jazyka, který může způsobit obstrukci zadní části ústní dutiny, takže postiženému hrozí až udušení, není-li rychle podána patřičná léčba v podobě injekce adrenalinu. Pokud postižený jídlo spolkl, dochází k těžkému zvracení, a při vstřebání určitého množství alergenu do krve se rozvine rozsáhlý kopřivkovitý exantém, pískání na plicích a rychlý pokles krevního tlaku.
Tato generalizovaná reakce se nazývá anafylaxe a bez léčby může skončit smrtí. Někdy může být nástup příznaků skrytý a ztěžovat správnou diagnózu, takže je nutná pomoc dietologa. V takovém případě je třeba pečlivě zkoumat vztah mezi stravou pacienta a příznaky, což vyžaduje i několikatýdenní podrobné zaznamenávání všeho, co postižený snědl a vypil.

jindri
28. srp 2009

Ahoj, prosím poraďte. Dnes jsem dala poprvé jablko - přesnídávka - jablkové pyré z bio jablek. Malé se za pár hodin udělal na oušku červený flíček, za nějakou dobu ještě jeden menší flíček a na tvářičce se jakoby zvýraznil pupínek, který už tam byl - toť vše.
Může takto vypadat alergická reakce? Dnes byl hrozný hic a někdy jí jen tak vyleze někde nějaký pupínek a za půl dne zase zmizí, tak nevím.
Dále, již delší dobu dávám hruškovou přesnídávku Frutapuru, reakce kožní žádná, ale za pár hodin od podání se pokaždé pokadí a je to dost řídké. Že by špatná reakce nebo je to normální po hrušce, která je projímavá?
Díky, snad to nebude vypadat, že to zbytečně řeším, ale s manžou jsme oba alergici, on ekzematik, astmatik ....

eviska83
5. zář 2009

Ahojte,
Asi sem velmi nepatrim- kedze moj syn uz nieje kojenec ani batola.Ma 3roky a 2 mes.Ale aj napriek tomu by som potrebovala poradit.Prvu al. reakciu mal asi ako 1.5rocny. Vobec sme neprisli na to z coho to mal- predtym jedol uhorku(cerstvu) ,ale tu jedaval aj predtym.Jeho reakcia vyzerala asi takto- Oci mal velmi opuchnute- az to vyzeralo akoby mal v ockach neaky priesvitny gel a bielko mu tak zdurelo ze prekrivalo duhovku- cervene flaky po tvari a pupence ako po zihlave- na pohotovosti nam dali piriton a po 2 hod. to vsetko preslo.Dalsia reakcia bola ma lososa- po piritone hned preslo.potom na ananas(len mierna- vyrazky ) vajicka.A najhorsiu mal pred mesiacom ked zjedol 1ks.kesu orieska- vyhadzal sa - dala som piriton po 15 min zacal zvracat ,kychol asi 40X -zdureli mu nosne mandle- pery ,jazyk bol v poriadku.asi po 1 hod mu to preslo.V roku mal zapal ocnych spojiviek -ale teraz spatne viem ze to uz boli prejavy sennej nadchy.Ma sennu nadchu.Moj problem je v tom ze ja vobec neviem na ktore potraviny je vobec alergicky- kedze lososa,vajicka ,uhorku (horalku- arasidovu) jedol aj predtym a nic.Lososa,uhorku a aj vajicko sme mu skusili dat asi po 9-10mes.a nic.Vychadza mi to tak ze al.reakciu mal len v tom case ked ho trapila aj senna nadcha- moze to takto byt??????
Vsade so sebou nosime adrenalinove pero-a sme ovela kludnejsi.
Este mava na stehnach nieco ako exem- neprisli sme na to z coho to moze mat- nema to po cely rok ale dost casto.

eva.85
6. zář 2009

eviska83: ahojky, měli by jste si zajít na alergologii, vypadá to, že malej má alergii na arašídy (ta bývá nebezpečná), mohl by se i dusit, všeobecně na ořechy bývají silné alergie. Ryby a mořské plody bývají také silné arergeny, ananas a vejce také. Na alergologii vám udělají krevní testy. Určitě bych si tam zašla. Já mám to samé na mák, to bych otekla a udusila se. Také mám sennou rýmu.
Určitě to chce vysadit všechno s arašídama (sušenky, keksy, máslo). Alergie může vzniknout i později, i když to tvůj syn předtím jedl normálně. Držím palce, ať nemáte žádné velké problémy.

misulik2
6. zář 2009

Ahojte, aj ja pridavam - alergiu na kravske mliecko.
Malinka mala asi 1 mesiac, ked som ju prestavala kojit a dokrmovala Nutrilonom. Asi v dvoch mesiacoch bola uz len na Nutrilone. Vtedy sa jej na tvaricke zacali objavovat nieco ako potnicky, bola to taka drobna cervenkasta krupica. Mala to len na pravej polovicke tvare. Mysleli sme, ze su to potnicky (bolo este dost teplo) a tak sme to neriesili. Behom par dni sa jej to vyhodilo aj vo vystrihu. Isla som s nou k doktorke a ta mi povedala, ze to moze byt len z avivaze, alebo pracieho prasku (pouzivala som len pre deticky) a ze mam zmenit aj mydlo s kt., ju kupem a telove mliecko. Predpisala nam Excipial a daku emulziu na kupanie a poslala nas domov 😖 . Ubehlo par dni a stale sa nic nedialo a to som dodrziavala vsetky rady od pani doktorky. Musim este napisat, ze mala okrem tych vyrazok nemala vobec nic, papala, kakala, vsetko v najlepsom poriadku. Zacinala som byt z toho nervozna a tak som sa na vlastnu pest vybrala ku koznej. Ta mi poradila, aby som je skusila dat HA Nutrilon a ze uvidime. Ze to moze byt alergia na kravske mlieko. Za dva dni bolo po vyrazkach 🙂 . HA nutrilon brala az do 12 mesiacov. Asi od 6 mesiacov som jej skusala davat probio jogurty a postupne aj ine mliecne vyrobky. Od 12 mesiacov sme presli na klasicku BEBU a od 1,5 roka na kravske mliecko. Mala mala 2 roky a papa vsetko co jej neutecie 😀 😀 😀 Doktorka to komentovala, ze to mohlo byt len docasne, ze kym si brusko babetka zvykne.
Musim si zaklopat, od vtedy sa mi z nicoho nevyhadzala a dufam, ze to tak aj zostane.

eviska83
6. zář 2009

eva85- no na alergiologii sme boli niekolko krat- krvne testy potvrdili alergiu na travu, ananas,trochu na vajcia- na ryby nie.nezijeme na svk a tu take komplet testy nerobia 😠 😠vraj mam ist k cinanom- ☹ ☹ ☹
ja som to velmi neriesila(len som vysadila alergeny) pretoze tie reakcie neboli az take strasne ,ale po tom kesu oriesku to uz nieje sranda.Takze za par tyzdnou ideme na svk a konecne navstivime aj normalneho alergiologa 😉

wiwienne
6. zář 2009

Kocky, poradte, prosim!Maleho kojim a dokrmujem a doteraz sa nikdy z nicoho nevyhadzal, jedla som vsetko, nerobili mu zle ani jahody, ani morske prisery, ani cokolada. Dnes rano sa zobudil cely cerveny, vyhadzany, hlavne na brusku a chrbatiku. Vcera som si dala cokoladovu zmrzlinu a uz nejaky cas periem tak, ze do pol odmerky dam detsky prasok a do pol normalny, no ani na to nemal ziadnu reakciu. Moze sa alergia prejavit takto zrazu, ked mu z toho doteraz nic nebolo?Vdaka 😉

wiwienne
6. zář 2009

Ozaj a uz asi treti den davame novu znacku mliecka..

wiwienne
8. zář 2009

No boli sme u mudr a jedna sa, vdakabohu, len o suchu pokozku...maleho som raz nenatrela a hned toto...uz sa nam to lepsi🙂

eppik.m
autor
5. pro 2009

po kečupu, tatarce, skořici, jakékoliv potravine v konzervě, vitamínových sirupech pro posílení imunity (pouze jednom soustu) se na tváři udělají synovi červené fleky kolem pusy, nosu a tvářích 😒 zajímavé je že po vit. sirupu se mu udělá přesně flek tam kde se dostane sirup do styku s kůži ... a momentálně má kůži podráždenou i po koupeli v čisté vodě nebo po spánku když se spotí ... osype se po mandarince, pomeranči, medu, hroznu (jako kojencovi mu to nevadilo) = znovu se nám objevil AE 😠

eppik.m
autor
5. pro 2009

po pomazánkovém másle od Želetavy je osypaný

etnicka
6. pro 2009

zatial ziadna alergia, musim zaklopat 🙂

euro
6. pro 2009

Ahojte, moja Sofinka bola vysypaná po hrozne a kečupe a čokoláde. Kojím a snažím sa vždy myslieť na to či nebude mať opäť reakciu ak zjem to či ono. Proste som neustále v strehu že nemôžem hocičo zjesť to je tá nepríjemnejšia stránka kojenia ☹ viete ešte poradiť čo na podporu tvorby mlieka?

kutcher
6. pro 2009

Rajcata a papriky

rimmel
6. pro 2009

ani u nas ziadna alergia..

dsnadja
8. pro 2009

sestrin syn mal od malička suchu pokožku,črvene flaky atď,papal nutrilon,davali mu všeliake kremiky a všetko možne a až teraz ked ma 2 roky ma potvrdene že je alergicky na mlieko,vaječny bielok,a ešte 2 veci ale nepamätam si že ake,minule si dal pomarančovy džusik na treti den sa mu objavili pluzgiere po celom tele,no hrozny pohlad,chudačik sa škrabal všade,mal ich aj na päte,dlani proste vodove pluzgiere všade po tele,trvalo to 2-3 tyždne kym sa dal dokopy,postupne praskali a šupal sa.

mima3
6. led 2010

dobra tema... vdaka nej som zistila, ze maly pravdepodobe dostal alergicku reakciu, lebo som uz ozaj nevedela, co mu moze byt a tak som zacala hladat tu na konikovi.
moj maly je plne kojeny, nedavala som si extra pozor, co zjem.. a pred niekolkymi dnami sa mu zacal objavovat fliacik na krku - taky ekzemovity (mimochodom uz dlho sa trapime s vyrazkami a chodili sme aj ku koznej), tak som tomu neprikladala velky doraz, ale postupne to mal viac a zrazu sa mu to po celom krciku zlialo a bolo velmi cervene, potom som si vsimla, ze si sucha aj nos a ocka, tak som zacala mat podozrenie na alergiu. myslite, ze je to ono? kedze take najhorsie to bolo vcera a uz doktorka neordinovala a dnes je sviatok, tak sme k dokyne nesli. viete mi poradit, ci to prejde samo - nasadila som excipial lipolotio a modru indulonu a ja som zacala jest len ryzu, alebo je potrebna navsteva lekara? dnes sa inak zda uz lepsie, uz to nema take cervene a akoby mu to prechadzalo..

rimmel
6. led 2010

ocka a nos si sucha z unavy 😉

mima3
6. led 2010

ale predtym to nerobil.. tak mi napadlo, ci to nie je z tej alergie... ak ju teda ma.

mamicky, co mali vase dietka alergicku reakciu na kozi, za aky cas im to preslo?

labradorik
6. led 2010

ahojte,no koj maly dostal alergiu na cjik hipp,pocas brani a ntibiotik..prejvilo sa to tak,ze sa mu najprv spravili cervene drobne vyrazky vo vlaskoch,na zahlavy,na chrbatiku a nakoniec na brusku koncatinach...sli sme na pohotovost lebo sme nevedeli co to je,a tam nam povedali potravinova alegia...ze je bezna pocas brania ntibiotik,,,ale ze ked antibiotika vysadime ,mozeme dalej pouzivat ten cjik...inak bol to feniklovy 😒 ...dal nam n to fenistil kvapky a dietu,cize ziadne cukry,tuky,bieloviny...a v priebehu jedneho dna po vyrazkach ani stopy 😉

dzio2
6. led 2010

moja lili mala alergicku reakciu na nutrilon kasu jablkovu a rybku

miluska.h
6. led 2010

nas tomasko mal reakciu na broskynu, vyhadzal sa...

dzio: tvoja lili papa rybku?

rimmel
6. led 2010

mima co ja viem, moj ked bol tak malinky tiez to nezvykol robit, ale cim bol starsi tym viac 🙂

hantik
19. led 2010

mima3
Ahoj, tak se začla u naší Adélky objevovat alergie na kravské mléko.Měla 2 měsíce,lékaři a kožní říkali, že je to atopický ekzém a žádný mi neřekl, že to může být nejběžnější alergie na kravské mléko, že ho mám vysadit uplně i se vším co mléko obsahuje.... No a v půl roce jsem jí dala kašičku s nutrilonem a v momentě jí vyskákaly červené pupínky na pusince a po celém tělíčku, jako od kopřiv, nato jí napuchly hrozně uši a hned jsem volala rychlou.. No od té doby nám udělali vyšetření, co dělají až kolem roku... A teda nejím nic od mléka,malá má 13. měsíců a stále kojím, jen na ručičkách a na kolínku jí pořád suchý ekzém zůstává.. to nevím z čeho teda je..tak snad z toho vyroste...Dokonce jí někdy nesedne jablíčko nebo přesnidávka,jak je moc kyselé...dávám na to pozor. ... Několikrát jsem chtěla přestat kojit ale už se mi nechce ,malá bez toho nemůže být ...snad na to taky příjdete a přeju vám at' to co nejdřív vyřešíte.:o)

eppik.m
autor
28. led 2010

včera opět silnější alergie po podání sirupu Imuno glukan na posílení imunity :( levé očičko sčervenalo a tváře měl červené jak Marfuša z pohádky ... ihned jsem podala Zyrtec a zčervenání očka pomalu ustoupilo, tváře do rána odezněli ale zhoršil se AE po těle a zůstali malé skvrnky na obličeji ...

eppik.m
autor
28. led 2010

+ průjem a studený pot na čele 😢

tanaja
28. led 2010

Ahojte, my sme sa vyhadzali po slivkovej stave.

zuzankast.
28. led 2010

ahojky - do ankety - mala mela reakci [cervene pupinky okolo pusinky] na rajce a kys. okurku [snedla jsem to tedy ja, kojim]

ajka82
28. led 2010

anketa...u nas ziadna taka reakcia, uz aj kravske mlieko smeskusilia to tiez v pohode 😉

janetty
28. led 2010

môj má teraz nad pusou červoné a suché a neviem, či je to z mandarinky, alebo z cumlíka a slín, keď sme von.
zuzanka, ty si už davala paradajku a kys.uhorku? Není to skoro? Ja som ešte neskúšala davať.

poletucha
29. led 2010

za jak dlouho ma zmizet koprivka? Malej se mi v nedeli osypal na telicku a jeste porad je to znat 😒