Na jakou potravinu měl váš kojenec alergickou reakci?

eppik.m
22. led 2009

Ahojky, pište prosím maminky které jste se setkali u svých kojenců nebo batolat s alergickou reakci na potravinu. Táto anketa by nám měla pomoci se vyvarovat u dětí do 24 měsíců alergických potravin z praxe. Napište i jaká byla alergická reakce a zda to odeznělo samo nebo jste museli podat medikamenty nebo jste byly hospitalizovány v nemocnici a zda dítě z toho vyrostlo nebo bylo i nadále alergické, popřípadě se přidali i jiné alergie, nebo zdravotní potíže... Pište prosím stručně a k tématu. Všem moc děkuji za příspěvky. 😉
Moje špatná zkušenost byla když Michal v 10,5 m. snědl JEDNU arašídovou křupku (arašidovú chrumku) a do pěti minut začal kýchat, kašlat, obličej se mu osypal kopřivkou, celý zrudnul, spustil se mu soplík a otekly mu obě očička a zarudli spojivky. Naštěstí mu nenatekla sliznice ani jazyk takže se nezačal dusit ale pro jistotu jsme zavolali záchranku. Dostal čípek Rectodelt 100 a doporučili nám studené obklady a jít na čerstvý, chladný vzduch aby otoky odezněli. Pak jsme ještě dostali kapky Zodac, kdyby se nám to v budoucnu opakovalo.
Na netu jsem se dočetla toto: POTRAVINOVÉ ALERGIE
Patnáct procent populace uvádí, že mají potíže po požití určitých potravin. Nicméně alergie na mléko, vejce, ryby a oříšky může způsobit závažné příznaky, zejména u dětí, u nichž např. alergie na arašídy přibývá doslova alarmujícím způsobem.
Po kontaktu i s velmi malým množstvím potraviny se vyvinou známé příznaky. U silně alergických osob se ihned po kontaktu potraviny se rty objeví svědění a do několika vteřin až minut se vyvine otok rtů. Následuje otok jazyka, který může způsobit obstrukci zadní části ústní dutiny, takže postiženému hrozí až udušení, není-li rychle podána patřičná léčba v podobě injekce adrenalinu. Pokud postižený jídlo spolkl, dochází k těžkému zvracení, a při vstřebání určitého množství alergenu do krve se rozvine rozsáhlý kopřivkovitý exantém, pískání na plicích a rychlý pokles krevního tlaku.
Tato generalizovaná reakce se nazývá anafylaxe a bez léčby může skončit smrtí. Někdy může být nástup příznaků skrytý a ztěžovat správnou diagnózu, takže je nutná pomoc dietologa. V takovém případě je třeba pečlivě zkoumat vztah mezi stravou pacienta a příznaky, což vyžaduje i několikatýdenní podrobné zaznamenávání všeho, co postižený snědl a vypil.

mallorry
23. bře 2009

eppik ty jo, no ze by mel zrovna na hrusku takovou reakci chudacek...no zkusim mu dat jablicko, snad to bude lepsi, ale hrusce se zatim asi vyhnu, diky

mizulienka
23. bře 2009

ahojte, nie som siista, ci to moze byt alergicka reakcia ale skusim sa opytat 🙂 moj maly stale ked sa hra s nejakou gumenou hrackou..ako su napr. gumene knizky tie piskacie...alebo minule vzal do pusy tubu od rybilky, bola to fakt chvilocka a uz mal okolo ust cervene flaky...vyzera to ako ked vas poprhli zihlava...v strede biely pupencek a okolo toho zacervenane....ma niekto s takym niecim skusenost?

eppik.m
autor
23. bře 2009

mizulienka: ano, ano bude to alergie na pryž, latex nebo nějakou složku která ta hračka ve svém složením obsahuje, konzultuj to určitě s dr.

eppik.m
autor
23. bře 2009

mizu: Vzácně se popisuje alergie na banán, která může být zkřížená s alergií na latex (obsahují jej např. gumové rukavice, prezervativy).

erikasadek
23. bře 2009

mallory, asi ho skor velmi nafuklo hruska je tazka.. nafukuje snej 😉
skor ako ta alergia;. 😉

vidis my sme opakaj jedine co teraz moze s ovocia je ta hruska, na nu nema alergiu, jablko , hroza a banan ani nehovorim.. 😉

pastuska
23. bře 2009

My na bkm. Dala som mu krupicovú kašu s medom od sunarky, a bol nervózny, nervlý a plačlivý, som myslela, že nemá svoj deň alebo zúbky. Ale o týždeň na to dostal vyrážky - ale nie klasické, ale najprv to boli malé bodky, ktoré sa zväčšovali do hrozných rozmerov, potom začali zo stredu blednúť a zmizli a objavili sa inde. Hrozne mal červené líčka - až nepríjemne, a stále zelenú stolicu. Kožná mu nakoniec dala urobiť testy a alergia na bkm. Na iné potraviny zatiaľ - chvalabohu - nereaguje. A ešte dostal aj hrozné hnačky vtedy a teploty 39,5.

basice
23. bře 2009

My jsme měli alergickou reakci na jogurt a kozí sýr.Během chvíle, co jsem jí jogurt dávala, tak se jí začaly okolo úst dělat červené fleky, které do hodiny zmizely.Tu samou reakci měla i po kozím sýru.Od té doby nesmí nic, kde je kravské mléko - nejspíš se jedná o alergii na BKM, ale alergo testy nám ještě nedělali.Od 6 týdne má atopický ekzém, takže i ten se poté zhoršil.

mallorry
23. bře 2009

erikasadek...no zitra zkusim jablko...jako prvni a nebo muzu dat jako prvni banan? rozmixovany s trochou UM treba? 😕

erikasadek
23. bře 2009

mozes , ono je zriedkave alergi ana jablko, a na banan, ale lekarka mi povedala, ze je viac a viac pripadov..

ak ti mozem poradit , len bio.. nie su pesticidy.. tie su tiez , spustace alergii a astmy... 😒

kazde , samostatne..

ono je najlespie ak prechadzas na stravu ze davas do flase, treba zvatcsit dierku. a davs postupne kazdy den viac a viac , ovocia a menej mliecka, tak si dieta lepsie zvykne chutovo teda u nas to tak dobre fungovalo.. nikdy nevymyslali potom ze nechcu jest..
a neskor zeleninu.. teda nemiesaj , prvy mesiac zeleninu a ovocie v jeden den.. 😉

urcite budete bez reakcii aspon prajem.. 😉

eppik.m
autor
26. bře 2009

Většina lidí se cítí nejlépe uvnitř vlastních čtyř stěn. Ale právě doma, kde hledáme klid a odpočinek, se často vyskytují alergeny, které ohrožují naše zdraví a zdraví našich dětí – roztoči, plísně či zvířecí chlupy.

Lidí alergických na prach neustále přibývá. Kde všude se nebezpečné alergeny v našich domácnostech ukrývají a jak se před nimi nejlépe bránit?

Nejvíce potenciálních alergenů, jako jsou roztoči, žijící v domácím prachu, zvířecí chlupy a plísně, se nachází na polstrovaném nábytku, číhají v postelích a ulpívají na našich vlasech, oblečení a obuvi. Když se prach zvíří, alergeny v něm obsažené se dostávají se vdechovaným vzduchem do dýchacích cest a u lidí se sklonem k alergii vyvolávají záněty. Důsledkem jsou potíže od rýmy a pálení v očích až po astmatické reakce.

Alergické reakce se dostavují jedině tehdy, dostane-li se alergik do kontaktu se „svými“ alergeny. Pro člověka alergického na domácí prach a zvířecí chlupy, to znamená vyhýbat se takovému kontaktu a udržovat svůj byt bez prachu. Je téměř nemožné zcela se vyhnout všem potenciálním alergenům, přesto ale existuje řada způsobů, jak zatížení alergeny v bytě minimalizovat a tím snížit riziko vzniku těžkých chronických onemocnění, jako je astma.

Základem je minimalizovat nebezpečí ukládání a víření prachu a působení alergenů už při zařizování bytu – platí to zejména pro matrace a lůžkoviny, čalouněný nábytek, koberce a veškerý bytový textil. V případě alergie na zvířecí srst by s námi domov neměli sdílet čtyřnozí chlupatí domácí mazlíčkové. Pro pylové alergiky znamenají pomoc v obdobích kvetení bylin a stromů ochranné sítě do oken a dveří, které nepropouštějí pylové částice. Prací ochranné potahy nepropouštějící roztoče udrží alergeny uvnitř matrací, polštářů a pokrývek a zabrání tak přímému kontaktu. Když se ale roztoči, spóry hub a plísní, zvířecí chlupy nebo pyl z květů rostlin již jednou do bytu dostanou, je to pro alergiky značný problém, protože právě při uklízení, utírání prachu, zametání nebo vysávání se prach a alergeny nejvíce víří. Aby se co nejméně alergizujících částic dostalo do vzduchu, který vdechujeme, je vhodné používat k čištění hladkých ploch (nábytku) speciální antistatické prachovky, které na sebe prach nachytají, aniž by ho vířily, a které dají po použití jednoduše vyprat v pračce. Pro čistění podlahových krytin a koberců, ale i čalounů a dalších bytových textilií jsou vhodné vysavače s co nejjemnějším filtrem, které nasátý vzduch opět na druhé straně nevypouštějí ven i s alergeny.

wensdy
26. bře 2009

Ahoj přidávam naši zkušenost s alergickou reakcí.Sice nám tehdy byl 1rok a 3měs. ale dost mě to tenkrát vyděsilo. Byli velikonoce a já se chystala péct,Na stole jsem měla hrnek s bílkam a ta moje drnda je na sebe zvrhla.Do 5min se osypala a zrudla.Zpanikařila jsem a běžela za sousedkou co mám dělat,naštěstí je lékárnice.tak jí dala kapky zodaku a zvládly jsme to. 😨

garfie
26. bře 2009

Tak já hlásím po měsíci příkrmů-mám téměř jistotu že je malá alergická na banán! To jsem teda nečekala...osypala se po banánu i po banánové kaši. ☹

certica
26. bře 2009

garfie, u nas tiez banan

erika, dik za odpoved. to je fakt blbe, ale zeby naozaj takato reakcia na tbc ockovanie? 😖

jaja0110
26. bře 2009

u nas na cerstvu paradajku, mala ju jedla ako takmer 13 mesacna a do 2 hodin sa cela vyhadzala na tvaricke...a to iste aj kiwi 😕

erikasadek
26. bře 2009

certia, nemozem ti to, potvrdit na 100% ale tvrdi sa to uz dost , tu medzi lekarmi.... 😉 teda , aspon u mojich lekarov.. ako vies ja zijem v parizi..a tbc ni eje povinne, ale zistilo sa ze je spustac , alergii.. na 100% nemozem potvrdit, ale u nas sa potvrdilo... bohuzial;

vitam , vas , v klube alergikou na banan , jablko, blbe ze, ked si zoberieme ze su to nejmenej alergenizujuce , ovocie.... ☹ a ako prve sa s toho dovodu davaju..

garfie
26. bře 2009

erikasadek: přesně! Proto mě to tak zaskočilo...navíc je banán tak pohodlné jídlo, můžeš ho kdekoli koupit, nemusí se umývat a nijak upravovat....no třeba se to ještě spraví.
S tím tbc je to zajímavé, ani by mě to moc nepřekvapilo.... 😒

erikasadek
26. bře 2009

v poslednej dobe, je toho neako vela, stale je viac a viac deti , alergikov....
asi ked budem mat tretie dieta , tak ho dam zaockovat poriadne neskoro...

najhorsie je to , ze starsi moze pekne vsetko papat a ten mladsi chudacik, by zjedol vsetko, naozaj je to srotovnik stale otvorena pusa;; ako take hladne vtaca a nemoze, cloveku zoviera srdce... ☹

garfie
27. bře 2009

ach jo, to je ale smutna debata....kde jsou ty casy kdy jsme jako deti spraskali vsechno co nam prislo pod ruku 🙂

roana
27. bře 2009

to erikasadek - je čím dál víc alergiků, protože to přeháněj s očkováním, kromě jiného (ozduší atd....). Více na www.rozalio.cz.
A mám od kožní tabulku se zkříženými alergiemi, takže banánu a jablku odpovídá pyl břízy, lísky a ambrozie, takže si to hlídejte....

erikasadek
27. bře 2009

garfie ze??? zlate casy...............;

roana dakujem, budem, to strazit... zatial nam homeo sedia jedna radost...... nech to tak pokracuje dalej.....;

babe zdrave ratolesti vam zelam.............. 🙂

nikollette
27. bře 2009

Ahojte baby, neviete mi poradit, alebo dat nejake svvoje nazory..
maly ma uz asi tyzden vyrazky na tvari.. dnes som spozorovala uz dve tri aj na hrudi.. obcas je ich menej, inokedy viac..aj na hlavicke to má.. vyzera to ako take male akne.. cervene, a v strede biela bodka, kotra by sa dala vytlacit, co samozrejem nerobím.. co to moze byt??? Moze to byt nieco vazne, ci u novorodencov normalne?? Maly ma 5 tyždnov..

erikasadek
27. bře 2009

nikoletka, urcite tonie je alergia, podla mna, ale skor, babatkovske akne, ak sa to da takto prelozit.. neboj zmizne to same, a existuje nato aj kozmetika; len neviem aka na slovensk..u..

nikollette
27. bře 2009

erika dakujem.. uff.. no trocha mi odlahlo.. 🙂

standu
27. bře 2009

my sme sa vyhadzali z baby yogo bananovy od nestle..... 😒

nikollette
27. bře 2009

Ale moj maly este papa len MM.. obcas raz za dvakrat za tyzden nutrilon.. ale z toho to neni.. neviem z coho je taky vyhadzany.. ale uplne cela tvaricka aj hlavicka.. uplne cervene vyrazky s bielim stredom.. par aj na hrudi.. fakt ze vyrazka na vyrazke, tolko ich ma chudacik moj ☹
baby dajte este tiyp z coho by to mohlo byt.. alebo je to fakt to novorodencke akne??Ktore zmizne aj samo?? alebo nejake rady kozmetiku co na to pomoze.. budem vdacna za kazdy nazor..

roana
27. bře 2009

nikollette - určitě bych šla na kožní, nám taky tvrdili, že to jsou potničky a novorozenecký kde co a je to ekzém jak brno. Nechci strašit, ale pozná to jen odborník...

erikasadek
27. bře 2009

no presne, pozna len odbornik.. alergia, nema , biele vnutro ako vyrazka, a alergia pride a odide.. teda vlaky s apremiestnuju... 😉

garfie
30. bře 2009

Představte si, co se mi dnes stalo. Přišly na návštěvu kamarádky, sedíme u stolu, kecáme, dítě v lehátku na stole-a najednou jedna z nich-úplně beze slova-vzala na lžičku med (já se ještě v duchu divila, že si sladí kafe medem) a nabídla ho malé!!! Byla jsem úplně v šoku-tak jsem se vzmohla jen na mírné "víš že se dětem med nesmí dávat, je to těžkej alergen?" A ona úplně nevinně-fakt? tak promiň....
No málem mě odváželi...já se vrátila ke kojení, malá nejí ani mrkev a ona jí dá med!!!

fiallinka
31. bře 2009

nikolette: u nás to taky bylo kolem šesti týdnů a mělo to i hodně mimin od známých - prostě se osypou, pomůže většinou promazávat, pak to pomalu, tak do týdne mizí....ale vypadalo to děsivě, určitě nezaškodí poradit se s doktorem, ale určitě je to jen ta novorozenecká vyrážka 🙂

roana
1. dub 2009

to garfie - tak med? Tak je jen tím, že kamarádka nemá ani šajnu o ekzémech a alrgiích, já to zažívám často, když se babičky snažej naší malý s AE cpát různý jídla a pochoutky.
Nejhoší není boj s AE, ale s babičkama!!!!