Na jakou potravinu měl váš kojenec alergickou reakci?

eppik.m
22. led 2009

Ahojky, pište prosím maminky které jste se setkali u svých kojenců nebo batolat s alergickou reakci na potravinu. Táto anketa by nám měla pomoci se vyvarovat u dětí do 24 měsíců alergických potravin z praxe. Napište i jaká byla alergická reakce a zda to odeznělo samo nebo jste museli podat medikamenty nebo jste byly hospitalizovány v nemocnici a zda dítě z toho vyrostlo nebo bylo i nadále alergické, popřípadě se přidali i jiné alergie, nebo zdravotní potíže... Pište prosím stručně a k tématu. Všem moc děkuji za příspěvky. 😉
Moje špatná zkušenost byla když Michal v 10,5 m. snědl JEDNU arašídovou křupku (arašidovú chrumku) a do pěti minut začal kýchat, kašlat, obličej se mu osypal kopřivkou, celý zrudnul, spustil se mu soplík a otekly mu obě očička a zarudli spojivky. Naštěstí mu nenatekla sliznice ani jazyk takže se nezačal dusit ale pro jistotu jsme zavolali záchranku. Dostal čípek Rectodelt 100 a doporučili nám studené obklady a jít na čerstvý, chladný vzduch aby otoky odezněli. Pak jsme ještě dostali kapky Zodac, kdyby se nám to v budoucnu opakovalo.
Na netu jsem se dočetla toto: POTRAVINOVÉ ALERGIE
Patnáct procent populace uvádí, že mají potíže po požití určitých potravin. Nicméně alergie na mléko, vejce, ryby a oříšky může způsobit závažné příznaky, zejména u dětí, u nichž např. alergie na arašídy přibývá doslova alarmujícím způsobem.
Po kontaktu i s velmi malým množstvím potraviny se vyvinou známé příznaky. U silně alergických osob se ihned po kontaktu potraviny se rty objeví svědění a do několika vteřin až minut se vyvine otok rtů. Následuje otok jazyka, který může způsobit obstrukci zadní části ústní dutiny, takže postiženému hrozí až udušení, není-li rychle podána patřičná léčba v podobě injekce adrenalinu. Pokud postižený jídlo spolkl, dochází k těžkému zvracení, a při vstřebání určitého množství alergenu do krve se rozvine rozsáhlý kopřivkovitý exantém, pískání na plicích a rychlý pokles krevního tlaku.
Tato generalizovaná reakce se nazývá anafylaxe a bez léčby může skončit smrtí. Někdy může být nástup příznaků skrytý a ztěžovat správnou diagnózu, takže je nutná pomoc dietologa. V takovém případě je třeba pečlivě zkoumat vztah mezi stravou pacienta a příznaky, což vyžaduje i několikatýdenní podrobné zaznamenávání všeho, co postižený snědl a vypil.

eppik.m
autor
24. led 2009

denisocka: kuk IP, Míša měl alergickou prudkou reakci ihned po požití alergické potraviny, takže jsem věděla z určitostí co snědl 😉 nemáte to tedy lehké, užíváté nějaké medikamenty?

denisocka
24. led 2009

ahoj,vdaka- nie nič neuživame,Teda ked mal tie šípance tak sme brali Fenistil. Mám aj o tom extra temu a fakt neviem z čoho to mal,lebo ked sa mu urobili prve,tak sa mu robili po každom jednom jedla, tak bud z jahod,alebo aj po kojeni,ja som zjedla pár mandlí-tak možno aj zm toho

mmarky
24. led 2009

koukam, ze jsem si diskuzi moc neprecetla a odpovidala na nadpis - ten kokos jsem snedla ja 😀 , jinak mala zatim nemela reakci na zadne jidlo, ktere snedla

eppik.m
autor
24. led 2009

mmarky: ahojky, prosímtě nic se nestalo, pokuď dítko alergicky reagovalo na potravinu kterou si mu předala v mlíčku tak to jsem určitě patří, musí to být tedy silný alergén, teď si vem že by to snědla sama jakou reakci by na to měla ...

dadkaa
24. led 2009

eppik.m ahojky nemohla by si mi poradiť, ja už neviem ako mám zistiť z čoho má moja malá takú suchú a s malými vyrážkami posiatu bradu a dekolt, stále si to rozškriabe, hlavne keď spinká. V minulosti mala takúto reakciu na nožičkách, doktorka nám dala Locoid( kortokoidy) a pomohlo, teraz to udržujem takou prírodnou mastičkou a už dávno sme na nožičkách nič nemali iba cez vianoce keď som zjedla ryby, tie viem určite že tak reagujú a aj paradajky, ale po dvoch dňoch to prešlo. No na tej brade je to stále, mala som podozrenie na biely jogurt, ale prestala som ho dávať a stále to má. Keď jej na to natieram ten Locoid za dva dni je to preč, no nechcem ho stále používať vraj sa to nemá. Chcela by som na to prísť čo jej to spôsobuje, ináč papáme: zeleninku už skoro všetku okrem toho zeleru a strukovín, ovocie jablko, hruška, čučoriedky, slivky, spomínaný biely jogurt activia, a poslednú dobu sme začali s chlebíkom + maslo, kaša iba mliečna ryžová, ovocné nechce naťahovalo ju z nich a aj z banánu. Možeš mi poradiť čo mám ja jesť a čo malá aby sme na to prišli. ďakujem.

dadkaa
24. led 2009

eppik.m ešte musím podotknúť že malá strašne slinká, musím ju stále prezliekať alebo meniť podbradníky.Asi aj to mokré jej robí dosť zle.

denisocka
24. led 2009

dadka-zapisuj!!!!všetko čo papate!!!! mnme to vychadza aj na mrkvu,aj zemiak - ako kedy,ale banan a hlavne jablko mi to robi,teda malemu.Ja od vianoc všetko píšem a doteraz mám z toho chaoz

dadkaa
24. led 2009

denisocka : asi začnem, no jablko, mrkva a aj zemiak máme dosť často, banán nepapáme. Tiež máte také vyrážky ??? ktoré svrbia , ako to riešiš, niekto tu písal o kvapkách Fenistilových ???

eppik.m
autor
24. led 2009

dadkaa: já bych zkusila vysledovat z jaké potraviny to má, a udělala bych to asi tak jak kdy se začína s prvními příkrmy, tj. jeden den bych ji dala pouze jeden druh zeleninky a počkala bych na reakci, a to samé s ovocem a jak píše denisocka zapsala bych si to, jelikož už je dcerka velká a papá už příkrmy jak zeleninové tak ovocné... Nepíšeš zda kojíš, (ale asi ano) kojení právě má alergické dítě chránit a doporučuje se co nejdéle ale opět je tu kámen úrazu tvoje strava, která pak přejde do mléčka a dítě může alergicky reagovat právě na to co sníš sama... My mažeme pořád a do koupela používáme olejíček jelikož máme atopický ekzém. Kortikoidy máme taky ale nepoužívám je jelikož mají vedlejší účinky. Já teď jsem taky ve stádiu kdy zvažuju naši stravu a chci se dopátrat co nám nesedí... Proto jsem taky založila toto téma jak to mají jiné mamči 😉 Co ti můžu poradit je že zkus ze svého a jejího jídelníčku načas vyloučit všechny potraviny které jsou alergické (třeba na měsíc a uvidíš zda potíže zmizí, ale v tom případě bych nepoužívala žádné masti aby jsi zjistila zda je to právě z jídla ) a pak bych je začala znovu zařazovat do jídelníčku ale po jednom aby jsi vysledovala právě tu alergickou. Určitě jsi četla moje příspěvky tam je to rozepsané které to jsou. Jinak ty slinky by také mohly dráždit kůži, na to rada není pouze udržovat dcerku v suchu a často měnit bryndáčky. Možná ještě preventivne tyto místa mazat, ale né kortikoidy. Doporučuje se tyto alergické potraviny úplně vyloučit z dětského jídelníčku na půl roku, rok a pak opět zkusit. Kojenec nemá ještě vyvinutý imunitný systém proto tak reaguje. Píšeš že máte suchou kůži s pupínkama takže naštěstí to je lehká formá alergie a myslím že holka z toho vyroste. Jinak vyhledej odbornou pomoc. 😵

dadkaa
24. led 2009

eppik.m a môžeš mi poradiť akú kozmetiku používaš, a aký olejček do kúpela ? A čo sa týka tých vedlajších účinkov pri používaní kortokoidov, aké sú ?

eppik.m
autor
24. led 2009

dadkaa: kuk IP a prosim dotazy piš tam, děkuji 😉

eppik.m
autor
25. led 2009

Recepty pro nejmenší děti ohrožené alergiemi

Vařená mrkev
50g očištěné mrkve, 50ml vody, 2 kávové lžičky bezmléčného margarínu (příp. slunečnicového, nebo kukuřičného oleje)
Dusíme do měkka a pasírujeme, nebo rozmixujeme.

Vařená mrkev s bramborem
130g brambor, 20g mrkve, 50ml vody, 2 kávové lžičky bezmléčného margarínu (příp. slunečnicového, nebo kukuřičného oleje)
Dusíme do měkka a pasírujeme, nebo rozmixujeme.

Kuře-mrkev-brambory
100g brambor, 50g mrkve, 20g vařených kuřecích prsíček, 4-5 polévkových lžic vody, 2 kávové lžičky bezmléčného margarínu (příp. slunečnicového, nebo kukuřičného oleje)
Brambory spolu s mrkví a vodou dusíme do měkka, přidáme teplé kuřecí maso a vše rozmixujeme, potom vmícháme tuk.

Hovězí-špenát-brambory
100g brambor, 50g mixovaného špenátu, 20g vařeného hovězího masa (drůbež, králík, játra), 3 polévkové lžíce vody, 2 kávové lžičky bezmléčného margarínu (příp. slunečnicového, nebo kukuřičného oleje)
Brambory s vodou dusíme do měkka, přidáme maso a rozmixujeme, potom vmícháme špenát a tuk.

Maso-zelenina-brambory od 9. měsíce (jiný poměr složek)
80g brambor, 120g zeleniny, 30g vařeného masa (hovězí, drůbež, králík, játra), 5 polévkových lžic vody, 1 kávová lžička bezmléčného margarínu (příp. slunečnicového, nebo kukuřičného oleje)
Brambory se zeleninou a vodou dusíme do měkka, rozmačkáme vidličkou a potom vmícháme jemně nakrájené maso a tuk.

Rýžová kaše (H.A.)– základní recept
70g rýže, 70ml vody, 200ml H.A. přípravku (připraveného dle návodu), , 1 kávová lžička slunečnicového, nebo kukuřičného oleje, pro doslazení je možné přidat 1/2 kávové lžičky hroznového cukru.
Rýži nasypat do vařící vody, povařit asi 5 minut, přilít horký H.A. přípravek a dovařit na kaši. Dobře promíchat, po ochlazení vmíchat olej.

Rýžová kaše (H.A.)– s ovocem
100g rýžové kaše s H.A. přípravkem, 20g jablečného, hruškového, nebo banánového pyré.
Smícháme rýžovou kaši s ovocným pyré (je možné použít i dva druhy ovoce).

Krupičná kaše(H.A.) – základní recept
20-25g dětské krupičky, 200-250ml H.A. přípravku (připraveného dle návodu), , 1 kávová lžička slunečnicového, nebo kukuřičného oleje, pro doslazení je možné přidat 1/2 kávové lžičky hroznového cukru.
H.A. přivedeme do varu a zvolna přisypáváme krupici, stále mícháme, opět přivedeme do varu a povaříme. Po ochlazení vmícháme olej.

Krupičná kaše(H.A.) – s ovocem
100g krupičné kaše s H.A. přípravkem, 40g ovocné šťávy (jablečné, hruškové, hroznové), nebo ovocného pyré (jablečné, hruškové, nebo banánové…).
Smícháme kaši s ovocnou šťávou nebo s pyré (je možné použít i dva druhy ovoce).

Obilná kaše bezmléčná – základní recept
20g prosových vloček, nebo ovesných vloček (od 9. měsíce), 150 ml vody 1 kávová lžička slunečnicového, nebo kukuřičného oleje, pro doslazení je možné přidat 1/2 kávové lžičky hroznového cukru.
Vodu ohřejeme, vmícháme vločky a za stálého míchání na mírném ohni přivedeme do varu. Vaříme za občasného míchání na kaši (asi 5 min.). Po ochlazení vmícháme tuk.

Obilná kaše bezmléčná - s ovocem
100g obilné kaše, 40g ovocné šťávy (jablečné, hruškové, hroznové), nebo ovocného pyré (jablečné, hruškové, nebo banánové…).
Smícháme uvařenou kaši s ovocnou šťávou nebo s pyré (je možné použít i dva druhy ovoce).

eppik.m
autor
25. led 2009

Kojenci nikdy nepodávejte:
• lepek minimálně do 7.měsíce
• ryby
• rajčata, papriky
• rybíz, angrešt
• bílek, ryby - velké riziko alergie
• celer
• neupravené kravské mléko
• slané a kořeněné pokrmy
• uzeniny, masové konzervy a paštiky
• tučné a plísňové sýry
• smažená jídla
• ovoce a zeleninu s vysokým obsahem dusičnanů
• majonézu, zmrzlinu, šlehačku, tepelně upravené cukrářské výrobky
• černý a zelený čaj, komerčně vyráběné limonády
• oříšky, semínka
• luštěniny kromě červené čočky
• vnitřnosti a tučná masa
• koncentrované ovocné džusy
• chemicky konzervované potraviny
• houby
• kakao a čokoládu
• klasické české omáčky s knedlíkem
• výrazně kyselé ovoce a nadýmanou zeleninu
• nápoje a potraviny obsahující kofein

nevesta
25. led 2009

Moja mala ma alergiu na skoricu... Dostala kasu so skoricou na veceru a rano bola cela vyhadzana... Ked to odoznelo, skusili sme jej dat medovnik (obsahuje skoricu) a detto... Mala par dni po roku... Cize pre nas skorica. Ine nic...

andy80
25. led 2009

koukám, co se kojencům nesmí dávat. Proč se nesmí rajčata? Jsou v každé skleničce, Celer je taky ve skleničkách od 5. měsíce, černý a zelený čaj mi doporučovala doktorka (slabý, jen krátce vylouhovaný)

denisocka
25. led 2009

dadka,skus a uvidíš,ja som mu už asi 3dni nedala jablko,ani vyživu,ale banan aj mrkvu jedol a nema nič,tak možno to bude nakoniec len jablko 😅

ygreen
25. led 2009

syn ve 4 měsící měl červené fleky na kůži po přesnídávce HiPP Hrušky William-Christ - teĎ už ale o.k.

moje sestra má obě děti alergické na lepek a hodně potravin - ale třeba mě šokovalo, že synoves (6 let) měl těžké průjmy jako alerg. projev - a i po salátové okurce - takže musel dostat nějaký prášek a do 15 minut mohl okurku sníst. Naši mu ale jednou dali obyč polní okurku a nic. Sice popráškovaná, ale nic mu neudělala. nakonec se zjistilo, že hrozný svinstva jaou v těch leštících přípravcích a zeleninu a ovoce. Takže vyleštěné krásné hadovky ho alergizovaly a obyč polní okurka ne.

JInak chci se zepat - HAMI má skleničky s tuňákem od uk. 8 měsíce - mám ji zkusit nebo ne? A zajímavé je, že HAMI dává celer skoro do všech skleniček od 6 měsíce, stejně tak Sunárek. A je tam i kopa rajčat.

alon111
25. led 2009

moj maly je alergicky na med nesie ani sirup proti kaslu s obsahom medu

zdenka821
25. led 2009

Mojmu malemu sa spravili tie take vyrazky akoby stipance po vypiti sipkoveho cajiku...nic ine nove v ten den nepapal ani nepil

denisocka
25. led 2009

zdenka,hjm-my pijeme občas od BOPP ROZPRAVKOVY CAJ A SKUSILA SOM AJ DETSKY,TAM JE AJ HARMANCEK

andy80
25. led 2009

ygreen: skleničku s tuňákem už jsem objevila taky, už jsme jí baštili a pohoda.

eppik.m: jj to jsem četla, co si psala ve skleničkách, ale zase jahodová přesnídávka se opravdu může od ukončeného 4. měsíce, akorát s čerstvými jahodami je třeba počkat co možná nejdéle. Já se teda řídím tím, co je ve skleničkách, to kupuju a z toho vařím. A k tomu čaji. Pediatrička mi doporučila slabý černý čaj. Prý je na pití pro mimča nejlepší. To je právě to, že na jednu věc je 10 názorů a pak si má máma vybrat. Já zkouším všechno a když se náhodou děti po něčem osypou už to nedám. Zatím se nám to nestalo.

alishia
25. led 2009

Takk mi zrovna meli vcera rano jahodovou presnidavku a vecer mel malej vyrazku, takze ja uz mu jahodovou presnidavku nedam. ale kazde dite je jine.

andy80
25. led 2009

alishia: to je právě to, každé dítko je jiné a proto se má každý nový druh ovoce nebo zeleniny zkoušet po pár lžičkách 3 dny, aby se vyloučila alergická reakce. To platí u čerstvých potravin stejně tak jako u skleniček.

eppik.m
autor
26. led 2009

HYPOALERGENNÍ DIETA aneb jak zjistit alergeny v potravě

Jak přijít na to, co ve stravě vadí - ať už v případě:

1) kojících matek (kdy alergeny z jejich stravy přecházejí do mateřského mléka a důsledkem je atopická dermatitida neboli atopický ekzém - dále jen AE - miminka, popř.jiné projevy alergie- zvracení, průjmy, krev ve stolici miminka) nebo obecně

2) lidí, kteří trpí urputným atopickým ekzémem, astmatem, průjmy, atd. a chtějí zjistit, které složky potravy přispívají k zhoršení stavu. Proto pociťuji povinnost podělit se o zkušenosti.

Kojící matky
Některé z vás, kojících maminek, znáte ten případ- ošklivé, nadto svědivé pupínky nebo suché zdrsnělé plochy u vašeho dosud plně kojeného miminka; noční drbání, bolest bříška dítěte po nakojení, někdy průjmy, krev ve stolici - to vše může být důvod podezřívat vaší potravu coby zdroj alergizujících látek. JENŽE JAK NA NĚ PŘIJÍT???

Možnosti jsou následující:

Alergo testy
a) nechat svému dítěti udělat ALERGO TESTY. Je jich více druhů (nejznámější: kožní- Prick testy, krevní - sIgE testy, testy aktivace basofilů), ale jednak jejich průkaznost u takto malých dětí je nižší a navíc- dělají se až od cca 6 měsíců dítěte (či spíše později), řada maminek však řeší zejména AE již v ranějším věku, nejčastěji okolo 2 - 3 měsíců věku dítěte. Pak další možností je

Hypoalergenní režim
b) Hypoalergenní režim zahrnuje HA dietu a řadu doprovodných opatření, k nimž se dostaneme v průběhu článku.

Potraviny, jež jsou nejčastější příčinnou potravonivých alergií, jsou : mléko, vejce, pšeničná bílkovina, ořechy, citrusové ovoce, ryby (hl. treska), rajčata. My na to ale nepůjdeme tak, že vyloučíme tyto potraviny a zbytek jídelníčku necháme, ale půjdeme na to od lesa- zahájíme dietu sestávající se z HA potravin:

Králičí, krůtí nebo jehněčí maso, brokolice (nikoli ovšem syrová!), rýže, olivový olej, sůl, vápník (v příp.koj.matek 1000mg denně, v případě dospívajících a dospělých osob 800mg denně, děti 400 mg denně) (zdroj - např. Dologran).

Tohoto jídla budete jíst neomezené množství - dle hladu. Podotýkám- žádné koření kromě soli nepoužívejte, pouze uvedené suroviny. Nezapomínejte také na pitný režim, povolen je čaj Rooibos -ale bez jakéhokoli přidaného aroma a neoslazený ! (mimochodem- rooibos = jedno z nejsilnějších přírodních antihistaminik ), z minerálek nejl.kojenecké vody (např. Dobrá voda) - minerálky pouze neperlivé a neslazené! Neopomínejte suplementaci vápníku, to je prvek nedostatkový, ať už dietu držíte coby kojící matka nebo dietu připravujete přímo pro sebe či své již odstavené batole . Zní to drasticky, ale pokuste se vytrvat - u miminek se stav kůže rychle lepší a přestože je v literatuře uváděno, že dietu je nutno dodržovat 4 týdny, u mé dcery (velmi silný polyvalentní alergik) se kůže vyčistila za týden. Po vyčistění kůže dítěte najedete na testování nových potravin - vždy 3 dny budete jíst (spolu se zmíněnými HA potravinami) novou potravinu a budete sledovat projevy pokožky vašeho miminka. Začnete potravinami s nižším alergenním potenciálem- květák, dýně, cuketa, brambory, borůvky, hrušky (veškeré ovoce zavádíme nejprve dušené - stačí pár minut), vepřové maso. Agresivnější potraviny, jako jsou celer, petržel, paprika, rajče, luštěniny, sója, atd., a zejména potraviny, které jsem již uvedla coby nejčastější příčinu potravinových alergií, hl.mléko, se musí zařazovat opatrně a pokud se na ně ukáže alergická reakce, pak je nutno se vystříhat všech jejich alternativ- např.v případě alergie na bílkoviny kravského mléka (dále jen BKM) vynechat též potraviny, které mají ve složení psáno např.syrovátka, samozřejmostí je vynechat jogurty, tvaroh, gravimilk, atd.atd. S mlékem je to ale složitější, je to vícesložková sloučenina a tak někdy vadí tvaroh více než samotné mléko (pravděpodobně alergie na kasein), u jiného vadí všechny mléčné výrobky jogurtem a hovězím počínaje a Nutilonem pepti (!!) konče (dceřin případ, má alergii na kasein, betalaktoglobulin i alfalaktalbumin, vše BKM), jiní zas budou mít např. průjem po mléce jako takovém a jogurty vadit nebudou- takto to mají např.lidé s intolerancí laktózy - nutno otestovat.

Udělala jsem zkušenost, že alergen z mé stravy se na pokožce mého dítěte projeví cca po 20ti hodinách - ale každá maminka toto může mít trochu jinak- pokud si snědené jídlo budete zapisovat, což doporučuji, uděláte si záhy tuto zkušenost vlastní.

V případě, že dítě trpí zejm. atopickým ekzémem dodržujeme k dietě doprovodná opatření:

a) vhodná kosmetika- pokožku je třeba promazávat vhodným emolenciem - osvědčuje se mast Exomega (A-derma). V akutní fázi ekzému se zřejmě nevyhnete užití kortikosteroidních mastí. Považuji za nutné zde zmínit jednu z nejdůležitějších zásad užívání kortikosteroidních mastí - pokud používáme kortikoid např.2 dny po sobě, 4 dny jej pak nepoužíváme (jedná se o zásadu 1:2 neboli pauza dvakrát delší než období užití léku) Ještě se musím podělit o zkušenost- svědivé červené pupínky je lepší promazávat pouze Exomegou, zatímco na suché zdrsnělé plochy se osvědčuje mastnější, hutnější krém - např.smícháte žlutou vazelínu s Exomegou a dostanete výtečný krém právě na zdrsnělé plochy pokožky.

b) praní - používejte hypoalergenní přípravky. Snad nejlepší refenrece jsou určeny mýdovým ořechům (např.fa BioSantos), výborný je ale také např. Titan sensitive, a spousta dalších pracích prostředků. Lovelu nám kožní lékařka nedoporučila. V případě praní je ještě důležitá jedna věc- i v případě drahých a kvalitních praček se doporučuje zapnout i po doprání prádla ještě min.2x máchací režim, i stopy tenzidů, nosičů, atd. je nutno odstranit.

c) koupání- dodržujte staré dobré pravidlo ekzematika - pravidlo tří. Koupejte nejčastěji jednou za 3 dny, délka koupele max.3 minuty a po koupeli promazat emolenciem do 3 minut. Ke koupání stačí voda (zde raději moc neexperimentujte).

d) oblečení používejte striktně bavlněné. Zejména vlna velmi dráždí.

e) bavlněné návlečky na ruce se vám osvědčí v noci- dítě nebude tak poškrabané. Z vlastní zkušenosti vím, že ekzém svědí nejvíc právě v noci, a tím víc, čím vyšší je teplota v ložnici.

f) vytvořte pro dítě doma bezalergenní prostředí (roztoči, zvířata) - to neznamená, že okamžitě vyhodíte všechny koberce a nahradíte je plovoucími podlahami, ale např. to, že si pořídíte kvalitní vysavač, přikrývky z dutých vláken namísto péřových, mnohdy pomůže nemít doma žádného "chlupáče" (přes všechna tvrzení, jak je pes neškodný, nám s dcerou dokonce vadí v bytě pes více než kočka - ale to je individuální, zkuste dát kočičku či pejska na týden přátelům a když se po návratu chlupáče stav kůže nezhorší, buďte se zvířátkem doma i nadále. Někdy je možné dokonce zhoršení ekzému - psychika dítěte negativně zareaguje na absenci jeho oblíbeného zvířátka. Takže rozumně- vyzkoušejte a uvidíte.) Nekouření doma je samozřejmostí.

g) psychická pohoda - jeden z nejdůležitějších bodů!!! Pokuste se při tom všem zůstat v klidu, optimistické náladě, vytvářejte klidné harmonické prostředí rodiny bez stresů a konfliktů. Alergici, ekzematici, astmatici = velmi citliví jedinci, mnohdy přecitlivělí.

eppik.m
autor
26. led 2009

Atopický ekzém, kožní onemocnění

Atopický ekzém je kožní projev přehnané reakce organizmu na dráždivý podmět. Podmětem může být cokoli, ale v podstatě alergeny můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny:

Potraviny
Ostatní podněty způsobující atopický ekzém - v této skupině alergen může být téměř cokoli, vyjma potravin. Může to být prach, roztoči, chlorovaná voda, peří apod. Vzhledem k tomu, že jsme na stránkách potravinových alergií, budeme se věnovat hlavně jim.

Mezi hlavní projevy při potravinových alergiích po zvracení a průjmech patří vznik atopického ekzému. Kůže atopiků je velmi suchá, díky nedostatku lipidů ( ceramidů,), které jsou schopny vázat vodu.
Příčinou onemocnění je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna (alergizující potravina nebo její složka) alergenem, který je dále šířen do organizmu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organizmus zbavit těchto nežádoucích látek.

Atopický ekzém začíná nejčastěji v kojeneckém věku, zpravidla ve 3 měsících, a to nejprve na obličeji, rukou, nohou s následným s postupným šířením na celé tělo.

V předškolním věku se typicky lokalizuje do krční rýhy a záhybů končetin - loketních jamek, zápěstí, podkoleních jamek a pod hýždě.

Atopický ekzém má také množství stupňů postižení kůže od hrubé "struhadlovité" kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Dítě si svědící pokožku škrábe, čímž dochází k dalšímu zhoršování stavu pokožky.

Pediatr a atopický ekzém
Pokud se u dítěte objeví atopický ekzém, je třeba navštívit pediatra, který Vám v počáteční fázi předepíše různé mastičky s přídavkem zinku, dehtu nebo urey. Pokud je ekzém v akutním fázi, pravděpodobně Vám lékař nabídne kortikosteroidní mast. Po její aplikaci dochází k výraznému zlepšení. Mast se může používat pouze týden, vzhledem k možným vedlejším účinkům

Alternativou těchto preparátů jsou nové lokální imunomodulátory - nová generace mastí, jejichž nežádoucí účinky jsou ve srovnání s kortioko-steroidy minimální. Aplikací mastí léčíme pouze následky podráždění organizmu, je třeba odstranit příčinu potíží.

Pediatr Vám nesdělí příčinu potíží s atopickým ekzémem, na tu musíte přijít sama. Je i možné, že se u lékaře dozvíte, že dítě moc myjete a přeháníte hygienu, čímž ničíte ochranou vrstvu pokožky a pokožka reaguje přehnaně. Téměř bych řekla, že se jedná o detektivní pátrání s nejistým výsledkem.

Kojenci a batolata
Při velmi silné přecitlivělosti na potraviny dítě reaguje i na alergen, který přešel do mateřského mléka. Tedy i při výlučném kojení se může u kojence objevit ekzém, související s potravinovou intolerancí.

Pomoc u kojenců s atopickým ekzémem
V tomto případě je nejlepším řešením udržení kojení co nejdelší dobu, ovšem je nutné, aby matka dodržovala dietu. Ze stravy matky je nutné vyloučit všechny případné alergeny - tedy mléko, mléčné výrobky, sóju, vejce, dráždivá jídla, dráždivou zeleninu a ovoce. Dieta začíná pouze u rýže, vařené zeleniny.

Po zlepšení atopického ekzému,což může trvat i měsíc můžete začít přidávat do své stravy pomalu s odstupem několika dní, spíše i týdne další potraviny. Vždy po zavedení další potraviny do svého jídelníčku čekejte, zda se u dítěte projeví zhoršení atopického ekzému. Pokud je atopický ekzém způsoben pouze potravinovou intolerancí, pravděpodobně časem najdete možný alergen. V opačném případě je možné, že atopický ekzém u Vašeho dítěte je zapříčiněn ostatními faktory, případně jejich kombinací.

Atopický ekzém a pomoc u batolat
Pokud se atopický ekzém objeví v batolecím věku, příčinu opět hledejte ve stravě. První možnou příčinou vypuknutí atopického ekzému je podání náhradní kojenecké výživy - mléka. Reakce může nastat i po podání HA mléka. Pokud se ekzém projeví později, po podání příkrmů, je třeba opět pátrat po možné příčině. V každém okamžiku by jste měla vědět, co jte dítěti podala a mohlo by být možnou příčinou. Ekzém se může projevit třeba až po dvou, třech dnech po podání, je tedy nutné nové potraviny zařazovat časovým odstupem. Pokud se vám nedaří možný alergen nalézt, je třeba i u větších dětí zařadit dietu popsanou výše s tím rozdílem, že dietu podáváme dětem. Nezapomeňte, pokud nadále kojíte dodržovat dietu vy i vaše dítě.

Další léčba atopického exému
Pokud jste odhalili příčinu atopického ekzému, máte vyhráno. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze. Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně 1-2x denně promazávat mastným krémem.

Pokud se u vašeho dítěte jedná o potravinovou intoleranci, funguje kůže jako indikátor. Po podráždění organizmu alergenem dojde opět k výsevu ekzému.

Je tedy třeba přísně eliminovat alergeny ze stravy, zejména je nutné dbát zvýšenou pozornost tzv. skrytým alergenům - např. v emulgátorech přidávaných do stravy (např. E322 může obsahovat přídavek mléka)

V případě potíží je třeba zpřísnit dietu a odhalit alergen ve stravě, a zároveň potíráme postižená místa

Vhodné k promašťování pokožky jsou olejové koupele. Vybíráme přípravky , které neobsahují parfémy a dráždivé konzervační látky. Po koupeli pokožku osušíme a ihned promažeme zvláčňujícím a zvlhčujícím krémem. "Obyčejné" mýdlo o takto postižené pokožky nepoužíváme, protože vysušuje pokožku, což je nežádoucí.

eppik.m
autor
26. led 2009

Atopický exém - léky, masti

Atopický exém je problémem nejen alergie na mléko nebo alergie na mléčný cukr. Protože nemůže být u moře a slunce, tak musíme projevy, které atopický exém způsobuje.
Co se nám na atopický exém osvědčilo:

Rakytníková indulona
Modrá indulona
Excipal - neměl by se používat dlouhodobě, dá se koupit v lékárně
Attopic krém, koupel - jedná se o čistě přírodní kosmetiku, lze použít i jiné produkty určené na suchou pokožku.
Menalind - různé varianty - koupele, mýdla, šampony apod. Kupuje se v lékárně.
Elidel - je pouze na lékařský předpis

alishia
26. led 2009

My sme meli prvni polovinu sklenicky uplne v poho a druhou uz teda s virazkou, ale jista si nejsem jestli to bylo prave z te sklenicky, ale bylo to jedine nove. Mohlo to byt iu treba z tooho ze se vice spotil. kdo vi? Zas si myslim ze kdyby to bylo z jahod, tak by byl osypany cely ne?

eppik.m
autor
26. led 2009

alishia: to je sporné, pokuď kojíš tak by to mohl být alergén který jsi snědla v ten den ty (určitě by se osypal už při té první skleničce), nemusí se celý osypat ... vložila jsem pár info 😉