Od kdy může miminko rozmačkaný banán?

listicka85
24. únor 2010

Chtěla bych se zeptat, od kolika týdnů, měsíců může miminko ochutnat rozmačkaný babnán?? Nebo rozmixovaný v mlíčku?? Kamarádka dávala od 6 týdnů a to se mi zdá brzo.......

evik26
24. únor 2010

holky jak tu někdo psal rači jablko malej ho nemá rad ja mu ho naškrabu dam do pusenky a mu se navaluje ale banan ten sní celej a ještě se oblizuje ale davam mu ho jen 2krat tydně Ja si myslím že jednou za tyden od 4 nebo 5měsíce pokud dítě není kojeno neublíží

len.z
24. únor 2010

Mě ho dr. doporučila dávat od 5tého měsíce, jsme na UM od 3 týdne 😒

evik26
24. únor 2010

len mi to same ☹

erikasadek
24. únor 2010

takze este raz tu nakuknem..
my sme mali alergiu na bananm aporiadnu, bol zohyzdeny po minute.. ked si myslite ze kiahne su skarede tak to trebalo zazit.. a taktiez jablko.. 😉

vsetko je , v terajsej dobe ,; alergen.. 😀 takze uz neplati to to je a toto nie je;.
su deti co ani zemiak nemozu... 😉

inak ta alergia na banan zmizl ,s jablkom , asi po 4 mesiacoch tak ako prisla. 😉

schwarzovka
24. únor 2010

je rozdíl, když má dítě alergii na nějakou potravinu (např. brambora) a je rozdíl, když je potravina uváděna jako ALERGEN (např. banán), tzn. že může způsobit alergii, ale ne nutně přímo na ten banán, ale třeba na bramboru 😉

erikasadek
24. únor 2010

schwarzovka, a ostatne mozno by bolo dobre si pozriet , nove tabulky novych potravin, ako alergennych je to vzrastajuci stav tychto novych potravin.. ; ako quinoa a ine.. doteraz neexistovali vtabulkach ale uz su.; 🙂

ale otazka bola kedy banan, moze sa od 4 mesiaca uvareny, v pohode u deti ktore si to mozu dovolit.... ale prax je ina;. 😉

lily1983
24. únor 2010

ahojte..uvareny banan??? 😕 to by ma nenapadlo 😅
ja som davala az od siesteho mesiaca cerstvy, a nechcela, akurat teraz jej konečne začal chutit a papame aj cerstve jablčko..doteraz som varila, nechcela mi to..a dostala aj par kupovanych a asi si troska zvykla na tu chut..a rozmačkany banan som jej este nedavala, ale davala som jej ked som ja jedla, no to bolo minimum..priznam sa, bojim sa, ze sa mi s tym bude drhúť..ale už budeme musiet aj take vyskusať..len popučené..aj zemiačik sa chystam dať uz len taky nemixovany..popučeny..ale bojim, bojim 😅

ja myslim ze od tych piatich mesiacov by mohlo mimčo banan, ked je na UM..ale len trošičku na prvy krat,kôli alergii. jedna KL stači na prvy krat podla mna. 😉

erikasadek
24. únor 2010

lily ja som davala do baby cooku vsetko ovocie az do 10 mesiaca cerstve teda surove som nedavala, az po roku a to len dobre dozrete;; 😉

j eto uvaree na dparou a chutnucke sladke, samo od seba;a hlavne lepsie stravitelnejsie;; 😉
ale to je uz vsetko kazdeho osobna vec. ☹

shaula
24. únor 2010

Banán se nevaří 😀 Osobně neznám nikoho, kdo by měl alergii na banán, nicméně není to nemožné, alergicky může člověk reagovat na cokoliv, i třeba na mrkev. Ale myslím si, že je to vzácné.
Banán nestaví stolici tak, že by způsobil zácpu. On ji upravuje, takže např. při průjmech trochu zahušťuje.
My jsme s ním žádné problémy neměli.
Nicméně dávat banán od 6 týdnů je nesmysl !!! Když budu mluvit obecně, tak se banán dá dávat od začátku příkrmů. Osobně bych dala taky měsíc po zelenině, tj. v 7 měsících (u kojených i nekojených).

erikasadek
24. únor 2010

shaula no vodis amy to tak tu robime nad parou banan a jablko a je to super vec sladucke samo od seba alepsie stravitelne;.
A druha vec nikdy nehovor ze banan sa nevari, ano vari sa ni ev nasich koncinach.. 😉

toby sa v tropach zase s teba smiali.. 😉

ja neviem ze nepoznate to neznamena ze nie je;.. 😉
ako hovorim u nas bola asi som si nevymyslela jeho rychlu reakciu ani ja , ani test... 😉

erikasadek
24. únor 2010

decke vyzivy su predsa varene; nie;. a su vseliake nie, aj bananove, od 4 mesiaca.; 😉

no idem ja k detom.; tu to zacina byt , vsetko viem.. 😀

kocicinka
24. únor 2010

Já jsem zastánkyně spíš místního ovoce, t.j. jablka, hrušky,švestky... na banán se zatím nechystáme, možná tak v roce...
V 6. týdnech je to vážně kontraproduktivní.

erikasadek
24. únor 2010

Kravské mlieko
- výskyt: mlieko, mliečne produkty, pečivo, údeniny, hotové jedlá...
- skrížená alergia : s mliekom kozím, ovčím až v 50%
- najrozšírenejšia alergia u detí do 3 rokov, 2/3 detí majú postihnutie tráviaceho systému, zvyšok kožné prejavy a dýchacie prejavy
- 85% tejto alergie vyhasne do tretieho roku života, je však rizikom pre budúci vznik iného alergického ochorenia a to aj v prípade vyhasnutia

Vaječný bielok
-výskyt: vajcia, majonéza, pečivo, zmrzlina, údeniny, omáčky, polievky.....
- jedna z najčastejších alergii u detí hlavne s kožnými prejavmi alergie – ekzém , urtika
- vo veku 5-7 rokov väčšinou postupne mizne
- pozor na niektoré očkovacie látky ( chrípkové vakcíny, vakcína proti žltej zimnici, kliešťovej encefalitíde)Jablko
- pomerne častá alergia, 50% pacientov alergických na jablko je alergických na peľ brezy
- skrížená reakcia na orechy, mrkvu, zemiak

Banán
- častá je u pacientov s alergiou na latex a u peľových alergikov, skrížená reakcia je s uhorkou a melónom

Zeler
- spolu s arašidami patrí medzi najčastejšie príčiny smrti u pacientov s alergiou na potraviny
- častejší výskyt alergickej reakcie majú pacienti alergickí na peľ paliny, skrížená reaktivita je u mrkvy a korenín

Med
- alergia na med sa často vyskytuje u peľových alergikov a osôb alergických na uštipnutie včelou.

Ryby
- morské ryby sú častejšie príčinami alergii ako sladkovodné, často je skrížená reaktivita medzi jednotlivými druhmi , alergia sa neničí ani tepelnou úpravou

Arašidy
- patria medzi najčastejšie potravinové alergény, zákernosť je v tom, že tuk sa pridáva do mnohých potravín na zahustenie, stačí aj zvyšková stopa alergénu na vyvolanie reakcie
- skrížená reakcia s ostatnými strukovinami
- väčšinou ide o celoživotnú alergiu

Syndróm čínskej kuchyne
- možné zhoršenie ekzému a astmatickej dýchavice
- príčiny môžu byť glutamát sodný, sójová omáčka alebo oriešky v jedle



NAJCASTEJSIE ALERGENY baby prosim skuste sa najskor oboznamit s problematikou skor ako pista , take neexistuje nepucula soma podobne;. 😉

inak , vari sa ovocie a do toho roku hlavne kvoli alergiam, a aby sa lepsie stravilo pravidlo cislo 1
preto sa velmi na zapade pouziva babycook. 😉

shaula
24. únor 2010

Erikasadek, já to myslela jinak - ne že se NESMÍ vařit, ale že ho NENÍ NUTNÉ vařit. Ano, vaří se všechno ovoce, ale konkrétně u banánu to není nutné. Ten se jako jeden z mála ovoce může podávat v syrovém stavu hned od začátku. Že je ve skleničkách vařený, je z důvodu konzervace, ne stravitelnosti nebo nutnosti.
A o alergii na banán jsem nenapsala, že neexistuje. A co je špatného napsat na tom, že jsem o něčem neslyšela? To ještě neznamená, že to popírám. 😉

shaula
24. únor 2010

Jo a do roka taky není nutné ovoce vařit, ale to je zase věc názoru 😉

erikasadek
24. únor 2010

shaula no , trocha m ato od teba zaujalo kedze s apozname;. 😉

banan , je tak stravitelnejsi ked sa , uvari nad parou a je este ja chutnejsi ako cerstvy. 😉
ale necahjme to. 😉

shaula
24. únor 2010

Jéžiš, teď po době čtu, že píšu totální nesmysly 😀 Správně ta věta měla znít: "A co je špatného na tom, napsat, že jsem o něčem neslyšela..."

Erika - OK, věřím, že tepelně upravený banán může být dobrý 🙂 Někdo dává banán opečený na másle, už nějakou dobu se chystám, že to vyzkouším, ale ještě jsem se k tomu nedostala... 😅

shaula
24. únor 2010

Další oprava: "po sobě čtu"... Končím, s dětmi na klíně se psát nedá 😀

erikasadek
24. únor 2010

shaula;. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ginepra
24. únor 2010

tak toto sú pre mňa nové veci, škoda, že som o tom varení nevedela skôr - malá má už 10 mesiačiikov a pojedli sme už dosť surového ovocia. mňa sa lekárka vždy pýta, či dávam malej surové ovocie, v tom zmysle, že je to dobré - kvôli vitamínom... tak som si myslela, že je to ok...

shaula
24. únor 2010

Ginepra - syrové ovoce je z tohoto hlediska rozhodně lepší. Ale při zavádění příkrmů je právě z důvodu lepší stravitelnosti a také omezení alergií dobré ovoce ZPOČÁTKU podusit. Ovšem nikde se nedočteš, co je to "zpočátku"... 🙄 Někdo říká týden, někdo měsíc, někdo do roka... Mně třeba kluci ovoce nechtěli ani dušené, ani syrové, maskovala jsem to do kaší, ale jinak byli jen na kupovaných přesnídávkách až asi do 11 měsíců 🙄

artuse
24. únor 2010

já teda začala s ovocem - banánem až v 8. měsíci, není kam spěchat, do půl roku stačí mléko...a ovoce se vařit nemusí, jen se to doporučuje u dětí alergických nebo potenciálně alergických (alergie v rodinně, atd.), ale povařením zase ztratíte vitamíny...

aponchie
24. únor 2010

horke mlecko a bananek na noc to je namina 😀 😀 este ,ze nas natahuje po bananu,ale jinak super pri nevolnostech ..jak ja byla rada,ze snim aspon neco ..bananek upravoval zaludek lehce stravitelnej pomerne 😎

lizatko1009
24. únor 2010

ja malemu som banan zacala davat od 6 m, bud so surovym nasuchanym jablckom, spravi sa z toho taka vyziva, ale vacsinou chce ho sam jest, ja mu ho drzim a on si vzdy odhryzne ma uz 4 zuby, tak mu to ide a problem este nebol a tak mu striedam do jablcka hrusku, alebo banan a nevarim to.

lizatko1009
24. únor 2010

a este som zabudla este mu do toho nadrvim sunarku tie keksiky.

lenka1982
24. únor 2010

ahoj
Tak já dávala holkám banán od 6.měsíce.Jen čerstvý a nikdy jsem ho nevařila a ani jinak neupravovala. 🙂

Ale všechno je jen věc názoru 😉

winielka
24. únor 2010

ahojky..muj nazor z vlastni zkusenosti...nase malicka ted 6,5 mesice...obcas dostane jen par lzicek cerstveho bananu...tj.cca 3.kavove lzicky jako desertik po mlicku vic ne...a rozhodne jak jsem zde cetla ,nedala bych mimi jablicko...
vzdyd JABKO JE hrozne KYSELY...a vubec v ovoci jsou kyseliny at se vam zda sladke...banan si myslim tak kysely neni...ale prec jsem nekojila pockala bych s ovocem okolem 6-7.mesice.
v obchodech se najde spoustu ovocnych sklenicek jiz od4.mesice ale...musime si davat pozor jde prece jen o kseft firem ... ja jsem dvakrat zkusila dat presnidavku(jabko-hruska) a zdalo se mi ze po ni vic ublinkavala...

wsmoulinkaa
24. únor 2010

hned po narození 😀

berenika39
24. únor 2010

grrrrrr.....moje nervy. winielka, sorry.
ovoce i když má kyselou chuť, je zásada. prostě: v těle máš různý kyseliny..třeba močovou,mléčnou....a ty je potřeba neutralizovat - právě ovocem a zeleninou, který působí zásaditě. nejvíc jídla jíme bohužel kyselinotvornýho - to jsou všechny ty masa,mlíka,vejce,sýry,polotovary,fastfooody....takže aby ph bylo vyrovnaný, musíme to dohánět zásaditými potravinami - právě ovocem a zeleninou.

takže jo, malý děti potřebujou čerstvý ovoce. jablka,hrušky,švestky,merunky, cokoliv - a kdy? nevím, záleží na tom, kdy přejde z mlíka na jinou stravu, asi měsíc po tom. ale určitě čerstvé, max na páře, jablíček co se do nich vejde🙂)))
(jasně že potenc.alergici tohle asi musí zvážit🙂).
citrusy a to, o čem se dneska ví, že je aergen - jahody? - tam jsem počkala po roce. banán jí petr od 7. měsíce dřív není důvod.

ovocná přesnídávka o zásaditosti čerstvého ovoce v životě ani neslyšela🙂)), ale je jasný, že je to jedna z možností, jak ovoce nahradit, taky někdy páchám takový věci. navíc u ovoce dneska těch pochybností o stříkání atd 😝 😝 😝

simicak
24. únor 2010

Tak co ja vim,pokud dite nabira,tak dite na UM mliku se zacina prikmovat od 6mesice,kvuli zateze strev, a teda my zijem v UK a tady se prikmuje cim cches. Zadny mesic zelenenina,druhy ovoce. Nase mala ji banan od 6mesice a krasne si ho pridrzuje rukou a sama se s tim vporada a nikdy teda po nem zacpu nemela.

Ale muj nazor-nase mamky nas prikmovali od 3-4mesicich,davali do caju med,na obed maso s bramborem a teda ja osobne a i me sestry jsme naprosto zdrave 😉 😀
Takze zacit s prikrmem,kdyz je dite nato pripravene,prvni dcera byla hlados a zacli jsme v 5mesicich
Ale v 6ti tydnech je fakt hloupe zacinat 😖