Onkologický pacient po ozařování. Je nebezp. pro dítě?

elucinka
5. bře 2010

Ahoj, mám takový problém.... mamka byla na operaci novotvaru v prsu a bohužel, histologie dopadla špatně - karcinom. Čeká ji 25 cyklů ozařování a pak by měla být ok, vzali jí čtvrtinu prsu a podle mamografu by tam nemělo nic zůstat. Prognoza je velice slibná, ale....sestra se švagrem dnes přišli s upozorněním, že bychom našeho 2,5 letého syna měli od babičky minimálně po dobu, kdy bude ozařována izolovat, protože to záření může být škodlivé... neumím si představit, že Adam, pro kterého by moje mamka i dýchala, kterého má denně u sebe a miluje ho jako svého vlastního, bychom měli od ní izolovat...nehledě na to, co by to udělalo i s psychikou mamky, která díky vnukům má, proč bojovat a žít... Prosím někoho, kdo má podobnou zkušenost, nebo i jen vlastní pohled na věc....povězte mi, co byste dělali... díky.... 😔

frisbee
7. bře 2010

makak,sorry,vypadlo mi M

frisbee
7. bře 2010

jo a v tmom článku je to,co říkal můj muž,že záření projde tkání a odchází...vypne se zdroj,konec radiace a nebezpečí pro okolí není.

radka.m.
7. bře 2010

frisbee-jenomže to je zrovna ten druh záření,který nadělá méně škody,taky je tam i ten druhý druh záření,při kterém se opravdu vyzařuje,jinak já mám přečtených spousta knih ,co jsem dostala na oddělení,některé jsem si koupila,jsou od d.Kouteckého,tam je to všechno popsáno daleko srozumitelněji,ne tak odborně,poněvadž mnoho těch knih bylo psaných právě pro rodiče malých pacientů,tak,aby jsme tomu rozuměli,některým odborným článkům třeba v časopisech si myslím,že nemá laik kolikrát šanci vůbec porozumět,to jen tak okrajově 😉

mamina
7. bře 2010

Radko,nejsi doktorka.My se taky ptaly.I maminka.Že má 2 těhotné snachy.A chodila na ozařování i na chemo.Doktor říkal,že po cestě domů si má pospat a když přijdem na chvilku za ní (pak i s dětma),že to nevadí.I když raději až ráno,to je fakt.
V nemocnici je těch pacientů víc,všechno se tam koncentruje,je to určitě o něčem jiným.Ale doma,třeba za půl dne,když je tam jenom maminka,myslím,že těch škodlivin je už minimum.A maminka se léčila 16 let!Byla 2* na gamanoži a dohromady měla 24!zhoubných nádorů.Na kontroly jezdila k nějakému docentovi na specializované pracoviště do Prahy.Prý to je nejlepší doktor v republice na tyhle diagnózy.A mamince říkal,že se dostane do učebnic medicíny.Že na celém světě neví o nikom,kdo by prožil a přežil všechno to,co ona.
Věřím tomu,že naše malá jí prodloužila život.Doktoři mamince dávali už jen pár týdnů.Pak jsem přišla s tím,že budem zase chovat a že to bude ta její vytoužená holčička.(U nich v rodě nebyla holčička přez půl století.)
Maminka zase začala jíst,začala znovu chodit i na wc,dokonce i někdy zvládla umýt talíře po obědě a dokonce přijela i k nám na návštěvu.Bydleli jsme tehdy v druhém patře bez výtahu!A ona zvládla vyjít sama i ty schody!A žila ještě další 2 roky..(Ale prvních pár měsíců po svatbě jsme žili u rodičů my a to tam byl i nemocný dědeček s rakovinou kůže,takže taky chemo,ozařování...Ten ale umřel 2 týdny potom,co jsme se s manželem přestěhovali,toho už švagrová nestihla.)
Švagrová s ní žila ve společný domácnosti a taky nic nevadilo.My tam jezdili každý víkend.Já maminku krmila,přebalovala,když bylo třeba.Už jen to,že mohla malou vidět,jí dodávalo sílu a chuť se s tím poprat.
Myslím si,že kdyby to byl druh záření,který by nás mohlo ohrozit,že by si tam pan docent maminku nechal.Připomínala mu to při každé kontrole,při každé změně léčby.Takže to věděl a přesto povolil.
Pokud by se Elucinka zeptala,nebo pokud by její maminka řekla doktorovi,že žije ve společný domácnosti s malýma dětma a doktor si myslel,že by jim to mohlo nějak zdravotně uškodit,určitě by maminku nechal v nemocnici nebo by jim doporučil držet děti od maminky raději dál.Nebo si myslíš,že by je lékař naschvál ohrozil??? 😲
(Mimochodem,v naší straně rodiny mi na rakovinu umřeli taky 4 příbuzný.Taky byli do poslední chvíle doma.A strejda,když byl na silnější chemo a řek,že má doma ročního syna a dva větší,tak zůstal pár dnů ve špitále,než to trochu odezní-právě,aby neohrozil ty malý děti.Pak šel domů taky.)
Jinak Ti z celýho srdce přeju,aby se Tvý miminko uzdravilo.Je to strašlivá diagnóza i u dospělýho a dovedu si představit,oč horší je ta bezmoc,když se jedná o dítě.Tohle je snad jediná věc na celým světě,který se doopravdy bojím...Rakoviny. Jo,pak ještě války.. 😕

radka.m.
7. bře 2010

mamino-určitě i ty jsi si prošla svým peklem,ale fakt nemám zapotřebí tady někoho strašit,pokud měla tvá maminka gamanůž,je to trochu o něčem jiném,myslím,že to fakt bude o druhu záření,vždyt tady někdo i dal článek,tam je jasně psané,že ten jeden druh záření je opravdu nebezpečný,myslím,že by se zakladatelka na to měla zeptat,než začnou s ozářkami

radka.m.
7. bře 2010

jinak jestli jsem dobře četla,tak její maminka má teprve začít ozařování,takže pokud by byl ten druh nebezpečný,tak je doktor určitě na začátku upozorní

radka.m.
7. bře 2010

jinak jsem ještě chtěla napsat k tomu gamanoži-to je fakt slaší záření,než nor.radioterapie,ten gamanůž ani nepoškozuje okolní tkáně,kdežto u normálního záření ano,dokonce vím,že pokud jsou třeba děvčátka ozařovány norm.zářením v okolí pohlavních orgánů,tak se jim operativně před cykly radioterapie vyndá děloha a zandá se jim dozadu jakoby za vaječnáky,kvůli vedlejším účinkům záření,ale to je taky na dlouhé povídání

filipal
7. bře 2010

Elucinka, ja skor vidim iny problem. a to, ze tvoja mama v dobe ozarovania sa nebude moct starat o tvojho syna.
moju mamu ozarovali toto leto a mala predpisany doma uplny klud, odpocinok. dokonca sme si rozdelili v rodine sluzby, aby sme jej pomohli. ozarovanie je pre pacienta velka zataz. po prvych davkach este ako-tak vladala, ale asi v polovici uz bola velmi vycerpana a ku koncu mala dokonca bolesti.
preto by si mamicku nemala zatazovat starostlivostou o vnucika, ale dopriat jej klud a energiu na boj s chorobou.
tiez som si nemyslela, ze ozarovanie takto vycerpava, az ked sa ma to osobne dotklo.

este poznamka: aj samotne dochadzanie na onkologicke oddelenie, cakanie v cakarni plnej pacientov je depresivne.
budes ju musiet psychicky podrzat. drzim palce.

elucinka
autor
8. bře 2010

Ahoj holky, jasně, že se musíme ještě zeptat, než začne léčba, já jsem se ptala hlavně na vaši zkušenost a rozhodně jsem nechtěla, abyste se tu kvůli mně hádaly...pochopte, když jsem se to dozvěděla, chytala jsem se každé zkušenosti, každé informace...
jinak - samosebou nepočítám, že se mamka bude naplno starat o malého, mám naštěstí kamarádku, která bydlí naproti mamce v domě a tak bude Adam většinou tam. Spíš teď přemýšlíme, jak to vše zorganizovat, jak tam mamku budeme vozit atd....budeme jí samozřejmě oporou všichni. Počítám i s tím, že si budu muset brát sem tam dovolenou atd... díky za vaše příspěvky a těm, kterých se to týká, přeji úplné a brzké uzdravení..

helcenka
8. bře 2010

Elucinka, můj táta měl zhoubný nádor žaludku, já byla zrovna těhotná, jezdil na ozařování, pak byl v nemocnici, já už byla v 9. měsíci a normálně mě za ním pouštěli. Byla jsem s ním ve styku vlastně celé těhotenství (sice jsme spolu nebydleli, ale navštěvovali se) a doktoři říkali, že není důvod, abych za ním nemohla, jenom pokud bych byla nachlazená, tak aby nic nechytil, protože měl po ozařování sníženou imunitu. Nijak mi to neublížilo a synovi také ne. Byla jsem s ním do poslední chvíle, než zemřel a druhý den jsem porodila zdravého chlapečka, oba jsme zcela v pořádku a žádné následky po ozařování nemáme.

mufinka1
8. bře 2010

Ja osobne se priklanim k nazoru Radky.m, rozhodne by mi nestalo za to riskovat zdravi svych deti... ale kazdy at se zaridi dle sveho vedomi a svedomi 😉

lucenek
10. bře 2010

není to nebezpečené ani omylem 😉

mamina
10. bře 2010

Radko,prosím Tě,pořádně čti,co píšu! Na gamanoži byla maminka 2*-měla nádor na mozku a pomocí gamanože jí to odoperovali.To nebylo klasický ozařování.Na to chodila až potom.A nádorů měla celkem 24!Ty ostatní byly všude možně.Na ledvině,na děloze,na plicích,na srdci,v oku,ve slabinách,atd.A přesto NIC z toho nevadilo.
Moje babička umřela ve 46 na rakovinu jater,strejda ve 46 na rakovinu plic,děda na stejnou diagnózu ve 62.A za všema jsem mohla.Nikdy nikdo neřek,že by to vadilo.A všech 5 dětí mám,Bohu díky,naprosto zdravých.Nikdo mi nikdy nebránil navštívit je,ať už jako těhule,nebo když byli doma,ani s miminem...Myslím si,že těch druhů záření.který by mohly vadit,není zase tolik...

lucenek
10. bře 2010

holky kdyby to záření bylo tak škodlivý, tak pacienti z onkologie jsou izolováni, bez návštěv a za sklem.....
opravdu

schwarzovka
10. bře 2010

holky já nevím, ale moje sestřenice, co dělá na onkologii říkala, že se opravdu nedoporučují návštěvy u pacientů s některým druhem ozařování...hlavně těhotným a dětem...

mamina
11. bře 2010

Schwarzovka,právě jen s NĚKTERÝM druhem záření! A o to tady jde. 😉 Většina jich nevadí,některá ano.Prostě se musej zeptat doktora a když to nezakáže,není důvod,aby babička nemohla vidět vnoučátka. 🙂 Zvlášť,když tahle nemoc není ani tak o tom,jestli se z toho ten pacient dostane za týden nebo za dva.V týhle diagnóze je nejdůležitější psychika.Čím víc pacient doufá a věří v uzdravení,tím dřív a spíš tu nemoc zvládne.A myslím si,že kdyby babička zbytečně přišla o možnost stýkat se s vnoučátky,hodně by jí to přitížilo... ☹ Následky radši nedomýšlet...

eirin
15. bře 2010

Holky, vy tady pletete dohromady dvě věci: Nukleární medicínu (někdy se používá pro terapeutické účely, ale zpravidla kvůli zobrazování) a radioterapii. Radioterapie může být externí (září se zvenku) nebo brachyterapie (zářič se umisťuje do těla pacienta). Brachyterapie může být permanentní (v ČR se moc nedělá a když už ano, léčí se tím zpravidla karcinomy prostaty) nebo dočasná, kdy je zářič umístěn do pacienta pouze v ozařovně.
Člověk v žádném případě "nezáří" po externí radioterapii ani brachyterapii (pokud není permanentní).
Takže pokud někdo ambulatně dochází na ozařování, rozhodně není potom pro své okolí nebezpečný.
A druh záření, jak o tom tady mluvíte, na to nemá žádný vliv - rozhodující je, zda v sobě má nebo nemá pacient radionuklid.

mamina
15. bře 2010

Eirin,díky... 🙂

binki
15. bře 2010

moje mamka byla na terapii radiojodem, takže pak "zářila" a jelikož jsme měli tehdy čerstvě narozené dítě a byli s babičkou v jedné domácnosti, bylo nám doporučeno odejet a taky jsme odjeli...

elucinka
autor
15. bře 2010

Holky,m tak už máme informace přímo od lékařů, kteří to budou mamce léčit. Jde jak píše eirin o externí radioterapii, navíc jí budou externě ozařovat jen velmi malou plochu těla...nebezpečné to prý není.

eirin
16. bře 2010

Binki, ano, ale nezářila tvoje mamka, ale ten radionuklid v ní.
Eluci, takže s malým se bude moct klidně vídat, to je dobře. Držím palce, ať je maminka brzo fit. Mohla bys mi prosím napsat do IP, kam bude jezdit na ozařování? Děkuju.

abecede
7. říj 2011

radioterapeuti obvykle řeknou, že to samo neva, ovšem je milion názorů pro a proti, tak proč to pokoušet? genetici už tak optimističtí jako radioterapeuti nejsou.....myslím, že je lepší v těhotenství s těmito lidmi nepřicházet do kontaktu, alespoň ne v pvních třech měsících těhotenství. kamarádka musela podstoupit interrupci, protože se starala v těhotenství o svého tatínka, ktery byl ozařovaný. I kdyby to byla jen jedna zkušenost z tisíce, myslim, že
stačí....

jozef11
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
youknow
25. zář 2012

@frisbee To nie je pravda, pri oziaroch sa ziarenie kumuluje v tele a vylucuje, presne ako pisala radka.m.

jarunkaxyz1
25. říj 2012

Já se zeptám jinak - když docházím na půlroční kontroly do ambulance, kam mimo jiné chodí i onkologičtí pacienti (sem tam potkám člověka, co jde z ozařování) nebo prostě možná i sedí v čekárně.....je to pro mě nebezpečné? Prostě jen tam sedět s ním, potkat ho?

akinan
29. kvě 2013

Má příbuzná měla rakovinu a když chodila na ozařování, tak mohla být s dětmi jen chvíli, takže k nim chodila babička a ona musela většinu dne trávit v jiném pokoji.

marib
27. črc 2013

Ahoj, odporúčajú izolovať deti od človeka, ktorý je ožarovaný je dovod že RTG žiarenia ničí antioxidanty v tele a klesá ich množstvo v tele čo z dlhodobého hľadiska je nebezpečné...ak nechcete izolovať deti je potrebné im dávať antioxidanty a jod a nielen deťom všetkým. Ak chcete riešiť problém vašej maminky i alternatívne dajte vedieť na dary-zeme.eu.
Pekný deň prajem.

monfat9
20. únor 2016

ach jaj.. 😝

shine2015
20. únor 2016

Pribuzna mela karcinom a doma miminko a lekari ji dovolili s nim i se starsim normalne byt. Nevadi to. Dostala se z toho a v pohode.

To by nemohli ani zdravotnici vcetne lekaru po operaci kde pouzivaji na sale rentgeny, nebo i laboranti na rtg,ct....a i tam kde se ozaruje k detem. A to je blbost. Oni maji omezeni pouze v tom ze tam pro jistotu berou zeny ktere uz mely deti a je jim nad 35let. Kvuli vajickum protoze ty mame a uz je pouze ztracime....a kdyby zena delala 15let na ct kazdy den tak by to adi dobre nebylo. Zdravotnici nosi predmety napr prstynek a ten jim scita kolik zareni maji...ale to iz je jine tema...

Ohledne nemocneho cloveka leziciho v nemocnici to je tak - pokud se zari na pokoji nepretrzite - napr u nadoru delohy apod tak se to delavalo drive (nevim zda jeste dnes) tak na pokoj samozrejme deti nrsmi....ale pokud clovek dojde na ozareni a zase odejde domu tak to nevadi....a s vnukem,synem atd se muze vidat....

A me prijde drsne zakazat navstevu onkologicky nemocne babicce...jen kvuli tomu ze ma lecbu ozarovanim....

svobodpetika
20. únor 2016

co to je za kraviny ☹ musel bych být už mrtvá 🙂 prostě záření rozhodně nezůstává v těle pacienta a hotovo a neblbněte tady hlavy lidem