Onkologický pacient po ozařování. Je nebezp. pro dítě?

elucinka
5. bře 2010

Ahoj, mám takový problém.... mamka byla na operaci novotvaru v prsu a bohužel, histologie dopadla špatně - karcinom. Čeká ji 25 cyklů ozařování a pak by měla být ok, vzali jí čtvrtinu prsu a podle mamografu by tam nemělo nic zůstat. Prognoza je velice slibná, ale....sestra se švagrem dnes přišli s upozorněním, že bychom našeho 2,5 letého syna měli od babičky minimálně po dobu, kdy bude ozařována izolovat, protože to záření může být škodlivé... neumím si představit, že Adam, pro kterého by moje mamka i dýchala, kterého má denně u sebe a miluje ho jako svého vlastního, bychom měli od ní izolovat...nehledě na to, co by to udělalo i s psychikou mamky, která díky vnukům má, proč bojovat a žít... Prosím někoho, kdo má podobnou zkušenost, nebo i jen vlastní pohled na věc....povězte mi, co byste dělali... díky.... 😔

sayast
5. bře 2010

nevim,zkusenost nemam, ale byt v tve situaci, neizolovala bych. mamka julinku moc miluje a kdyby ji nemohla videt, tak ji to polozi 😔

elucinka
autor
5. bře 2010

Adam byl před rokem na vyšetření ledvin, kdy mu přímo do tepny na hlavičce puštěli radioizotopy, aby viděli, jak to prochází ledvinami....pak jsme nesměli 3 týdny dávat plenky do běžného odpadu atd...když se v přípravné ordinaci počůral, protože se bál, tak tam hned všichni lítali s dozimetrem a měřili záření a všichni se dekontaminovali....to mi přišlo jako mnohem nebezpečnější, taky si myslím, že snad malému nemůže nijak vážně ublížit, když bude u babičky, kterou budou ozařovat...nevím...nikdo nám zatím žádné upozornění nedal, tak doufám, že to není tak vážné...

jakoubka
5. bře 2010

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

podobné téma tu je,akorát s tím rozdílem,že zakladatelka témy ,měla ozařovaného partnera a byla těhotná.

myslím,že rozdíl moc nebude

mamince přeji úspěšnou léčbu a brzké uzdravení 🙂

lucisa
5. bře 2010

elucinko, chtěla jsem ti napsat stejnou zkušenost s izotopy, starší dcera taky počurala čekárnu a taky uklízeli a měřili a plenky jsme měli balit ještě do igelitu, pak vyhodit (ale asi jen 3 dny).....

ale s ozařováním, nevím, nevím, asi záleží na tom, jak dlouho po ozářce by se s malým viděla, po několika dnech mi to nepřijde až tak nebezpečné, ale zkus to prodiskutovat s lékaři onkology, určo ti dají fundovanější odpověď, než my laici....

elucinka
autor
5. bře 2010

Holky, díky....asi fakt radši někam zavolám...jinak - mamka má malého u sebe denně, protože mi ho hlídá, chodím do práce a Adama vezmou do školky až od září.... Nejde absolutně o to, že bych ho neměla kam jinam dát, mám kamarádku, která bydlí asi tak 25 metrů od našich - naproti v domě, má stejně starou holčičku jako je Adam a klidně mi bude hlídat jak dlouho budu potřebovat...ale vím, jak je pro mamku styk s vnoučky důležitý, tak bych nerada ji o to připravila zejména v době, kdy potřebuje být psychicky v pohodě.... Nikdy jsem zatím neslyšela nic o tom, že by ozařovaný člověk mohl být nebezpečný pro své okolí, tak jsem se chtěla poradit...

radka.m.
6. bře 2010

elucinka-je to přesně tak,jak jsi napsala,mám zkušenost-má nejstarší dcera je onkologický pacient,absolovali jsme několikrát léčbu,jak chemo,tak ozářky,tím,že jsou pacienti ozářeny,tak dlouho ze svého těla to záření dostávají,prostě jakoby září,takže to záření je pro ostatní okolí samozřejmě nebezpečné,vem si,když jdeš jenom na rtg,tak nemůžeš jako těhotná a každému je intenzita rtg nastavena,a ozářky jsou daleko silnější,než obyčejný rtg,tohle bych fakt neriskovala,má mamka byla kvůli štítné žláze na ozařování radiojodem a tři týdny jsme k ní opravdu nechodili,a to by pro vnoučata taky dýchala,bohužel,ale nebudu riskovat nadruhou stranu zase zdraví svých dětí,my když jsme jezdili po ozářkách na víkend domů,tak ostatní sourozenci jsme taky museli nechávat u babiček,aby byli v izolaci ☹

mamina
6. bře 2010

Holky,měli jsme doma maminku.Chodila na ozařování i na chemo,byly jsme se švagrovou obě těhule,pak tam byly malý mimina.A nikdo nám nic neříkal.Podle mýho je to nesmysl.Copak je mamka žárovka,aby svítila? Byla doma 16 let,než umřela.
A dědu s nádorem mi domů nedali jen proto,že jsem byla 3 týdny po porodu čtvrtého mimča,abych zesílila,ale po šestinedělí mi dědu chtěli dát domů,neviděli problém,snad jen stím,jak ho dostanu na wc,když je to do schodů.(Ale už jsme to nestihli-děda do týdne umřel... ☹ Na onko oddělení se nesmí nosit mimina ne kvůli ozařování nebo chemo,ale proto,že ti lidi mají i jiné,přidružené nemoci,tak kvůli infekci).Takhle mi to řekla doktorka na onko.
Co já vím,tak říkali,že když to maminku neunaví a udělá jí to radost,ať jí klidně dáme mimčo na chvilku do postele nebo pochovat.Jediný,co se muselo hlídat,bylo,aby se moc maminka neunavila.

Ale nejlíp,pokud chceš mít opravdu jistotu,tak se zeptej maminčina ošetřujícího lékaře.

mimco
6. bře 2010

Ozařování rozhodně nikomu z okolí neškodí.
Jak by to asi řešili zaměstnanci onkologie???

Krom toho jsem měla dlouho nemocnou maminku a na ozařování chodila ambulantně.
Takže s náma normálně fungovla doma a já jsem ji ošetřovala popáleniny.

Takže žádný strach.

elucinka
autor
6. bře 2010

Já si taky myslím, že je to absolutní kravina, hledala jsem to i na netu, jsou prý 2 druhy ozařování, při tom jednom je pacient izolován rovnou v nemocnici a má speciální režim. Pacienti, kteří docházejí na ozařování ambulantně, jako moje mamka, okolí nijak nebezpeční nejsou...

radka.m.
6. bře 2010

mamino-to vůbec není pravda,na onko oddělení nemůžou malý děti a těhotné právě kvůli tomuhle sajrajtu,i z chemo,nejen z ozářek,pohybujeme se tam pořád,tak to vím,když jsme začínali,tak malýmu bylo 7měsíců a když za náma manžel přijel s ním na návštěvu,tak jsem se právě na to ptala a máš pravdu,lidé po ozářkách opravdu svítí a vydávají záření,nějak to přece ze sebe musí dostat,vždyt když jdeš na magnetickou rezonanci a máš potom někde letět letadlem,tak musíš mít potvrzení od lékaře,že jsi byla na tomhle vyšetření,poněvadž by tě nepustili na letišti 😝 ,to,že ti nikdo z lékařů neřekl,že záření opravdu škodí,je problém těch lékařů,je to trestuhodné 😝 ,jinak je to blbost,že se na onko nesmí kvůli přidruženým nemocem,to jsi nejspíše blbě pochopila,je to přesně naopak,onkopacienti nemají žádnou imunitu,a návštěvy tam by právě mohli dotáhnout kdejakou chřipku,ale to je i na normálních odděleních-proč myslíš,že v době chřipek jsou zakázány návštěvy? 😕 😕

mamina
6. bře 2010

Hele,já i švagrová jsme v pohodě odnosili a porodili.Švagrová 2 děti,já 3.Bez sebemenších zdravotních problémů.
Samozřejmě,že když jdeš do špitálu na návštěvu,musíš být zdravá,abys tam něco nezatáhla.Ale pacienti na onku jsou většinou hodně staří a mají i nemoci s tím spojené,ať už nakažlivé nebo ne.S ani ne týdenním miminkem mě tam nechtěli pustit hlavně kvůli tomu,aby nechyt něco malej.
Nevím,jak s magnetickou rezonancí,ale kámoška jezdí na Chemo přez půl republiky normálně vlakem a nikomu to nikdy nevadilo.Jen snad po první dávce,protože byla silnější a Radka hodně unavená,tak jí nabídli na cestu domů sanitu.A co se ozařování týká-kdyby to bylo tak rizikové pro okolí,tak by to nedělali ambulantně,ale nechali by je tam snad ležet,ne?
V každým případě mi přijde tahle diskuze dost nesmyslná.Když má někdo lékařský dotaz,má se zeptat lékaře.Ošetřující lékař maminky podá určitě všechny informace,o které bude stát-mamince i dceři.

radka.m.
6. bře 2010

A PROČ MYSLÍŠ,ŽE BY TĚ NEPUSTILI JAKO TĚHOTNOU,NEBO S MALÝM DÍTĚTEM NA DĚTSKÉ ONKO???ne proto,že by mrněš něco chytlo,ale proto,že toho radio odpadu je tam všude prostě plno,nechci se tady vůbec dohadovat,samo,že je nejlepší,když se zeptá přímo na onkologii,jinak ozářky se dělají ambulantně,jo,ale hlavně proto,že každá onko je narvaná k prasknutí a přece jenom se daleko hůře snáší chemo,než ozářky,tak potřebují lůžka hlavně pro pacienty s chemo,nebo s komplikacema,a hlavně,pokud je pacient po ozářkách,tak se určitě nepředpokládá,že by někde coural na veřejnosti,nebo tak,jak myslíš,že se jinak ty obrovské dávky záření z těla vyloučí,jenom tak prostě nezmizí,vylučují se močí,potem...pokud nejsou komplikace při léčbě,tak to,že vyzařuješ,není důvod k tomu,aby pacient ležel v nemocnici,taková je bohužel realita 😝 ,my se léčíme od r.2001,takže v tomhle jsem si dost jistá,za ty roky jsem dost informovaná,jinak když jsem byla těhotná a dcera byla na magnetické,to jsme byli zrovna hospitalizováni v nemocnici-ne ještě na onko,tak musel do nemocnice mě přijet vystřídat manžel,na 24hodin,právě kvůli těm odpadům ze záření,takže se fakt nebudu dohadovat a zdravý dítěte mi za tohle riziko nestojí,bud ráda,že máš zdravé dítě,když jsi tak riskovala

samik2008
6. bře 2010

radka.m. ví o čem píše...

a nevím to z vlastní zkušenosti ale moje kamarádka ano.Její tchyně jezdila na ozařování a ona k ní nemohla chodit s dcerkou.Takže radce.m.věřím všechno co tady napsala

mamina
6. bře 2010

Já nevím,maminka s rakovinou ležela jenom 16 let. 😉 Do poslední chvíle doma.Do špitálu jen na vyšetření a zpátky domů.A na rakovinu mi umřela půlka příbuzenstva,takže bych o tom snad taky mohla něco vědět. 😕 A po ozařování to mamka měla domů cca 1-2 hodiny cesty,pak byla unavená,tak usnula,takže jsme za ní přišli na chvilku až večer.Ale žila s náma v jednom baráku.Nemíním se hádat.Jen si myslím,že nic se nemá přehánět.Nebuď vztahovačná a neřvi na mně.Těpic.

martimarti
6. bře 2010

Já si vždycky myslela, že záření prochází tělem, nezůstává v člověku 😕 😕 Znamená to, že ozařovaný člověk vyzařuje? 😕 😕
To mne lehce šokuje, protože moje mami leta pracovala na onkologii jako vrchní sestra a nepamatuji se, že by se někdy o něčem takovém zmiňovala. Musím se jí zeptat 😒

radka.m.
6. bře 2010

martimarti-přesně tak,to záření se z těla nějak musí dostat ven,pocením,močením,proto třeba ty,co jsou při ozářkách hospitalizováni,tak jejich prádlo a tak se nedává do běžného,ale zvlášt,zeptej se maminky,mamina-chápu,že tvá maminka ležela takovou dobu s rakovinou,ale určitě nebyla celých 16roků ozařován a,že?pokud půjde k ozařovanému dospělý,tak to tak nevadí,jako u dítěte a jak jsem psala,i když jde pacient jenom na magnetickou,nebo na scinti,tak taky vyzařuje,proto se taky doporučuje co nejvíce pít,aby se to z těla co nejrychleji vyloučilo a s tím,že je to i ze silnější chemy,to vím,protože mě kvůli tomu nepustili syna k dceři,jinak třeba když jsme pak měli vynkrystyn-chemu,tak ta už byla v poho,protože byla slabší,jinak pokud by byla třeba matka těhotná,tak jí s dítětem nenechají hospitalizovat na onkologii,právě kvůli zmíněnému riziku,proto taky na oddělení nesmí zůstat sestry,které chtějí otěhotnět,já myslím,že to je ale i u rtg

radka.m.
6. bře 2010

jinak,ono je něco jiného,když v nemocnici nemusíš být s pacientem,ale pokud tam jsi taky zavřená,tak e dozvíš hodně věcí,aniž by jsi chtěla,až je kolikrát lepší nevědět 😒

mamina
6. bře 2010

Stejně nechápu,proč by mělo vadit,když příjde malý na chvilku za babičkou na návštěvu.A dýl než chvilku to nevydrží babi-bude unavená.A o tom byla otázka.Je jasný,že ve špitále,kde je těch pacientů víc,se koncentruje všechno,tam je to o něčem jiným.Ale doma???A na záchod s babičkou mrně nepůjde,i kdyby byla zdravá,ne?

frisbee
6. bře 2010

elucinka,neměj obavy,teď jsem se ptala manžela,on je rtg pracovník,záření jenom projde tělem,nezůstává tam,akorát udělá v organizmu tu práci,kterou má...pacient nic nevyzařuje. 😉

sisi.v
6. bře 2010

konečně někdo s radou, která je založená na faktech a ne domněnkách...díky frisbee.

radka.m.
7. bře 2010

sisi-hele,to,co jsem psala,určitě nebyly žádné doměnky,psala jsem to,co mi bylo řečeno od lékařů přímo z onko z motola,určitě by se elucinka měla zeptat přímo na onkologii,kde jsou léčeni,tady nejspíše nebude platit co doktor,to názor,ale spíše půjde o to,jak silné záření a jaký druh to bude,my jsme třeba měli silné záření,poněvadž jsme měli hodně agresivní nádor a taky jsme vybrali celou dávku ozářek,ale bud tak laskavá a nepiš mi tu,že to je na základě doměnek 😝 😝 😝

makak21
7. bře 2010

Jen přispěju svojí zkušeností...manžel loni prodělal rakovinu a několik kol chemo...sice ne ozařování, ale když jsme za ním s malým chodili, tak nám nedoporučovali vstup za ním a oddělení, jak se prý uvolňují ty látky už během chemo, takže na tom patrně něco bude... doporučovali nám jen návštěvy venku...

frisbee
7. bře 2010

sisi.v..není zač,holky manžel chodil 30 let do práce s pípákem proti radiaci v kapse,takže ví,o čem mluví,je to nesmysl.

radka.m.
7. bře 2010

makak-asi tak nějak,já jsem se taky na všechno raději ptala,přesně tohle mi bylo řečeno 😉

makak21
7. bře 2010

Radko manžel se na to ptal hned při příchodu a tohle nám řekli...že zakázat nám to nemůžou, ale jejich doporučení je tam vůbec nechodit... tak to takový nesmysl asi nebude...a nevím, ale podle mě není "klasický" rentgenista asi schopen posoudit okolí onkologie...tím se samo nechci nikoho dotkout... 🤐

martimarti
7. bře 2010

Sisi...kapku jedovatá poznámka a dost hlopá k tomu...když si přečteš, že jedno z dětí Radky je onkologický pacient ☹ a s ním ozařování absolvovala ☹ a k tomu další děti ☹ ...tak se asi zajímala, jak a jestli to může ovlivnit její ostatní děti, ne? Řekla bych, že si Radka ty informace necucá z prstu, aby nás šokovala, ale má je z nějakého kompetentního zdroje 😉 , což také napsala.

frisbee
7. bře 2010

tady přikládám kousek odborné literatury..holky,není důvod se dohadovat,to omezení návštěv bude spíše z důvodu,že onkologičtí pacienti nesmí přijít do styku s bacilama a virama,to je pro ně velice nebezpečné...

radioterapie

Využití záření k léčbě nádorů (a některých nenádorových onemocnění). Radioterapie je (až na výjimky) léčbou lokální nebo lokoregionální, protože působí jen na omezenou oblast těla. Radioterapie může být použita samostatně, častěji ale společně s ostatními léčebnými způsoby. ( konkomitantně nebo sekvenčně). Při adjuvantní léčbě je ozařováno místo, odkud byl nádor vyoperován a nejbližší okolí, kam mohly proniknout nádorové buňky. Při radioterapii je využíváno elektromagnetické záření (gama záření radioaktivních prvků nebo X-záření lineárního urychlovače) nebo záření korpuskulární (částicové) – nejčastěji urychlené elektory (lineární urychlovač). Zdroj záření je buď mimo tělo nemocného ve vzdálenosti desítek centimetrů ( teleterapie), nebo je přímo na kožním povrchu, či zaveden to tělesných dutin nebo do tkání ( brachyterapie; kontaktní rtg terapie).
Před zahájením radioterapie je provedeno zaměření nádoru a vypracován ozařovací plán (program). Někteří nemocní se obávají, že během radioterapie by mohli být nebezpeční svému okolí – při teleterapii žádné nebezpečí nehrozí: záření se do jisté míry chová jako světlo – když ukončím ozařování (zhasnu), není nikde žádné záření (je tma). Při brachyterapii má nemocný zdroj záření v sobě a po tuto dobu musí být izolován. Po ukončení léčby (odstranění zdroje záření) opět žádné záření v nemocném není.
Přečtěte si článek na Linkos: Radioterapie

makak21
7. bře 2010

Frisbee: jen říkáme, s čím jsme se setkaly a určitě nemluvili na onko o tom, že malej by byl hrozba pro ně, ale naopak...

A v tom článku je to, co říkala Radka 😅 nebo blbě čtu?? 😅

radka.m.
7. bře 2010

frisbee-podle toho článku jsme my absolovali tu brachyterapii,poněvadž jsme měli nádor měkkých tkání-rhabdomyosarkom laryngu,je ovšem pravda,že jsme při záření hospitalizováni nebyli,tak proto jsme ale také nemohli k dceři pouštět hlavně sourozence,proto jsem také psala,že záleží určitě na druhu záření a na síle toho záření,
martimarti-díky 🙂
jinak frisbee-určitě onkologický pacient nesmí přijít do kontaktu s nějakou infekcí,to ano,ale ty návštěvy jsou fakt i z těchto důvodů,co jsem napsala,vždyt i ten odpad z onkologie se neodváží s jiným odpadem z jiných oddělení,ale úplně zvlášt jako radioaktivní odpad

frisbee
7. bře 2010

akak..já vím,jak to myslíte,můj muž není klasický rentgenista z nemocnice,je to odborník na defektoskopii rentgenem,víš?