Praní v dešťové vodě pro dítě/miminko, máte zkušenost?

verdos
1. kvě 2014

Máte někdo zkušenost s praním v dešťové vodě? Perete v ní i pro miminko? Jakým způsobem řešíte hygienu vody?
Mám 2 děti, z toho mladší má 5 měsíců a do budoucna bychom ještě určitě rádi 1 nebo 2 další děti. Bydlíme v novém domečku a chceme zprovoznit nádrž na dešťovou vodu - máme udělané extra rozvody užitkové vody po domě, vč. pračky. Do domečku jsme se ale nastěhovali už loni, voda v nádrží prakticky "stojí" už rok a půl (občas tam něco přiteče při deštích a tak, ale jinak se s tím nic moc nedělo, nebylo zprovozněné čerpadlo). Trošku se bojím o hygienu při praní. Nemáme žádné filtry a chemii nerozumím. Firma, která nám to měla komplet zprovoznit od práce v polovině díla prakticky utekla a my si s tím moc nevíme rady, nemáme zkušenosti, tak bych se ráda zeptala, jak to u vás funguje. Jestli se v tom dá normálně prát nebo jak jste to řešili. Děkuji mnohokrát.

ivular
2. kvě 2014

@uztotakbude Hele já bych ty levely tak jednoznačně neviděla. Obzlášť, když píšu, že naše studna byla v Praze a dešťovka od @verdos je v oblasti, která patří k nejčistším v ČR...
Spíš jde o to, že potenciální rizika studniční a dešťové vody se budou trochu lišit.

uztotakbude
2. kvě 2014

@verdos Hele jde všechno. Prát jde i ve splaškové vodě, jen nebude prádlo vonět 🙂 To přece není o tom, co jde, ale co je vhodné. A navíc vhodné pro novorozeně.

verdos
autor
2. kvě 2014

@uztotakbude No tak mi napište konkrétně - od jakého věku dítěte je už možné v dešťovce prát? Jaká opatření jsou podle Vás vhodné na základě Vašich osobních zkušeností? Předpokládám, že ve splaškách neperete, nebo ano, když se o nich (na rozdíl ode mě a všech ostatních) zmiňujete? Děkuji za konkrétní a přínosné rady.

ivular
2. kvě 2014

@verdos Některé rady jsou obvzláště užitečné, že? 😉
Ale chtěla jsem napsat, že jsem se ptala chlapa na ten náš filtr studniční vody a říkal, že to byl jen prachobyčejný, mechanicky zachycující nečistoty. Vodu ale čistil i chemicky, a to tak, že do ní občas nalil savo.
Ptala jsem se ho na tu dešťovku a říkal, že pokud ji máte ze střechy (což asi jo), viděl by problém v případné infekci z trusu ptáků, takže to savo by tam naléval mnohem častěji. Dále je nutné mít taktéž filtr a taky akumulační nádrž volit podzemní, aby se zamezilo přístupu světla a množení případných breberek 😉

verdos
autor
2. kvě 2014

@ivular Jj. Nádrž tam je a je v zemi, akorát není za celou dobu, co se to připojilo, zprovozněné to čerpadlo, takže se to nepoužívá... Ten ptačí trus je tak jediné, čeho se bojím (ale bojím se toho hodně no :D). Zkusím zjistit, jak je to s tím případným použitím Sava 🙂. Filtr samozřejmě v plánu máme 🙂. Tak díky moc za informace! 🙂.

benjik
2. kvě 2014

Ahoj,
soused v ní pere,do nádrže dá bud savo nebo vojenskou chemii-ta má dvě složky,při přidání první se voda zakonzervuje na cca půl roku,po přidání druhé složky se z ní stává asi na dva týdny pitná.Prát v deštovce lze,ale pro mimčo v prvních týdnech bych to neriskovala-nebo leda prát jen na 90.

uztotakbude
3. kvě 2014

@verdos 😀 Ale no tak, natolik naštvaná??? Prostě nesdílím Váš názor, že je to tak vhodné. Vy jste se ještě nesetkala s tím, že by měl někdo jiný názor jak Vy? Reagujete tak, že zřejmě ne. 😉

verdos
autor
4. kvě 2014

@uztotakbude Až na to, že já se ptala na to, jestli s tím má někdo zkušenost. Zatímco od Vás jsem se nedozvěděla jedinou rozumnou informaci. Kdyby nešlo o naše investice, ale jen o pobavení a diskuzi na tím, zda a jak řešit různé alternativní možnosti zdrojů vody, atp. tak neřeknu. Ale přínos Vašich komentárů pro mě je prakticky nulový, protože jen spekulujete a na základě svých spekulací říkáte, že to není vhodné, ale zkušenosti nemáte žádné, a argumenty a konkrétní rady či informace je doplňují ve stejném "množství".
A jistě bych byla vzácným člověkem, kdybych ve svém věku nepotkala jediného člověka, který by měl názor odlišný od mého. Ale předpokládám, že Vaše otázka měla být spíše řečnická a Vaše poslední věta je natolik relevantní, jako ty ostatní ;).

kajalka
4. kvě 2014

Ahoj, celou diskuzi se mi číst nechce, odpovím rovnou k věci. Při stavbě RD jsme tuto možnost zvažovali, mít dešťovku na praní a do wc. Po dlouhým zjišťování informací jsme to zavrhli, voda se musí chemicky regulovat a je třeba děsně drahej filtr, kterej se zanáší a zanáší se i trubky a za chvíli je to vidět i na keramice wc. Takže my dešťovku využijem pouze jako vodu na zalévání.

uztotakbude
4. kvě 2014

@verdos No řeknu to asi následovně. Moje příspěvky sem jsou založené na letitých zkušenostech z oblasti ekologie. Ani je nemusím mít, stačí mi jen selský rozum, abych věděla, že bych v takové vodě neprala minimálně dítěti, které ještě nemá vybudovanou imunitu. Jinak ano, praktické rady Vám nedám, nemám je, protože žiji v bytě, s přívodem standardní chlorované pitné vody....i kdybych bydlela v domě, tak by mne návrh řešení, které máte vy nenapadl. Já Vás neurážím...to Vy tu proti mne praktikujete jakési výpady. Nešla by ta voda využívat třeba opravdu jen na splachování a zalévání zahrady? Myslím, že vyčistit ji by mělo jít nějakými aktivními tabletami co používají třeba vojáci. Určitě jdou někde sehnat. Takže bych to zkusila touto cestou. A pokud máte možnost, na praní bych volila vodu pitnou, klasickou z vodovodu.

verdos
autor
4. kvě 2014

Každopádně všem děkuji za jejich odpovědi, jak už jsem uvedla. Zkousím se ještě ptát na Modré střeše a zkusím ještě hledat i jinde po internetu, i když o praní pro miminko se tam mnoho nedozvím, ale člověk nikdy neví 🙂.

verdos
autor
15. kvě 2014

Takže ještě pro ty, které to zajímá - na Modré střeše mi neodpověděl za celou dobu zatím nikdo. Ale úplně čirou náhodou jsem zjistila, že u nás na dědině, dokonce o pár ulic dál, to mají jedni sousedé také tak udělané a mají to dokonce v provozu, mají jednoho syna (momentálně 17 měsíců) a plánují v brzké době dalšího potomka (pokud se zadaří). Takže jsme je pozvali na večeři s tím, že bychom rádi věděli, jak to mají vyřešené, co konkrétně tam mají, jak to řešili (a budou řešit) při praní pro miminko a kolik je to cca stálo a tak. Občas se s nimi vídáme (akorát se neznáme tak dlouho a tak dobře, že bychom se dříve bavili přímo o tom, jak máme vybavené domy :D), takže to není problém a souhlasili, že nám to všechno pěkně popíšou. Takže díky všem, nakonec se podařilo najít někoho s osobní zkušeností přímo s konkrétně stejným řešením, jako máme my, a navíc kousek od nás, takže to máme i možnost si jít prohlédnout i některé ty technologické věci, a tak. Takže ještě jednou díky, ale problém (snad) bude brzo vyřešen 🙂.

benjik
23. kvě 2014

@verdos to je super zpráva! Ono asi záleží,co máte v okolí-my elektrárnu,papírnu a staví nám tu vodní elektrárnu,takže dešt by spláchl samé l""lepší" věci,proto bych se bála.

hapalici
26. čer 2016

@verdos Ahojky, chci se zeptat s odstupem, jak to u vás dopadlo s využitím dešťové vody. Stavíme domek na Hranicku a chtěli jsme dešťovku využívat pro zalévání, splachování a možná právě i praní. Budu ráda za zkušenosti. Díky 🙂 Alča

olga_
26. čer 2016

@hapalici Ahoj, my využíváme dešťovku na splachování a je to paráda. Zatím se nám nestalo, že by nebyla (ani při parném vedru loni v létě). Na praní jsme ji chvíli využívali, ale přišlo mi, že to prádlo zasmrádá. Chtělo by to asi víc ošetřit filtrování, nebo nějak jinak pročistit. Prát jsme ale každopádně v dešťovce přestali.

hapalici
27. čer 2016

@olga_ Moc děkuji za reakci ;) Já měla původně strach i z toho splachování, ať se to nějak nezanáší, ale s tím asi problém nebývá. Praní ještě zvážíme - asi to zkusíme, a když to nepůjde, tak se přepne na normální vodu a bude to. Máme velkou plochu střechy, takže by snad taky neměl být problém s nedostatkem vody...

therenka
27. čer 2016

@verdos též se přidám s dotazem , jak to s dešťovkou dopadlo? Také nad tím uvažujeme, ale chemii bych tam lít nechtěla, jde to i pouze nějak přefiltrovat?

verdos
autor
27. čer 2016

Omlouvám se, ale manžel to doposud nezprovoznil, takže frčíme stále (po více jak 3 letech, co žu žijeme) komplet na pitnou vodu se vším všudy... Jsem ráda, že už před 14 dny dal ven alespoň sušák na prádlo, i když jen provizorně, takže už se začíná naklánět... Letos to na zprovoznění nevidím :(.

verdos
autor
27. čer 2016

Pamatuju si teda ještě od těch sousedů (ale už je to ty dva roky právě, takže už je to dlouho), co používají za filtr (přibližně), ale nevím, jestli na to praní nemají nějakou "okliku". Loni se jim narodilo miminko, tak vlastně nevím, jestli prali v dešťovce nebo v pitné. Ale mám od nich půjčenou tašku a půjdu ji snad tento týden vracet, tak pokud nezapomenu, tak se znovu poptám a dám vědět.

anitram54321
8. zář 2021

@zuza01 destovka není vůbec agresivní 😂 naopak nezpůsobuje vůbec usazeniny vodního kamene. Jedine co je potřeba je vodárna a filtr na případné mechanické nečistoty. Je to nejvhodnější voda na prani, je mekka. Zkuste si o tom něco načíst .