Protizákonné vybírání poplatků za doprovod k porodu

marcelka.bubli
13. lis 2014

Zdravím Vás všechny...
Dnes jsem narazila na článek, kde ombudsmanka Anna Šabatová prohlašuje vybírání poplatku za doprovod u porodu (ať už tatínka, duly nebo soukromé PA) za nezákonný.

Více si můžete přečíst zde: http://denikreferendum.cz/clanek/19048-sabatova...

Vím, že se jedná o zákon už z roku 2010, ale říkám si, že teď, když se o tom začíná mluvit takhle veřejně a vystupují proti tomu už i lidé, kteří "jsou vidět" by se mohlo něco změnit. Proto by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti Vy ve Vašich nemocnicích, zda jste se už zkoušely proti poplatku ohradit, případně, jak jste pochodily???

Díky za příspěvky... 🙂

bludickaaa
13. lis 2014

Loni v prosinci jsem poplatek uhradit odmitla, sestra na prijmu se ptala, zda mame zaplaceno, ze posle tedy manzela zaplatit do pokladny. Rekla jsem, ze kvuli zakonu platit nechceme, sestra rekla ok a vice to nikdo neresil. Rodila jsem v Podoli.

eva118
13. lis 2014

Rodila jsem v Ostravě-Fifejdy a tam se neplatí.

maudn
13. lis 2014

v té situaci u porodu je pak člověk rád,že je rád a neřeší to.....

suzanna123
13. lis 2014

@marcelka.bubli jedna debata už tu proběhla https://www.modrykonik.cz/forum/porodnice-a-doktori/zkouseli-jste-zadat-vraceni-poplatku-otec-u-porodu/
byla jsem málem ukamenována 🙂
@bludickaaa i já, ale teď si tím porod kazit nehodlám - ovšem taky jdu do porodnice, kde vybírají 600 a ne 1500. Těch 1500 mi přijde opravdu jako vrchol drzosti 😠

marcelka.bubli
autor
13. lis 2014

@suzanna123 Díky za odkaz k diskusi, nemohla jsem žádnou najít, tak jsem založila novou... Nicméně souhlasím s Tebou... Člověk by asi neřešil nějaký symbolický poplatek, ale tohle mi přijde dost zvláštní...

daskagal
13. lis 2014

Přítel nic neplatil. Oni se ho v tý porodnici báli, takže po něm radši nic nechtěli 😀

weru88
13. lis 2014

V porodnici,kde budu rodit se za doprovod u porodu nic neplatí. Ptala jsem se 🙂

hanivasi
13. lis 2014

@marcelka.bubli můj manžel v Brně platil 500. Neřešila jsem vůbec, zda je to zákonné či ne. Jelikož se to řešilo na začátku porodu, a já rodila 14 hodin, tak jsem nechtěla dělat problémy. V tu chvíli člověk udělá cokoli, hlavně aby byl porod v pohodě, a okolí příjemné..

anie26
13. lis 2014

Tak tak, ani me nejak nenapadlo to resit....mno asi i tim, ze jsem o tom nevedela, ze to vlastne nemaji pravo vyzadovat. V Benešově se plati 580,- kdyz tatinek absolvuje predporodni kurz v porodnici, bez kurzu 730,-....u druheho porodu o tom vim, ale poch\buji ze se mi to v tu chvili bude chtit resit. A hlavne jsem srab proti necemu se ohradit 🙂

marcelka.bubli
autor
14. lis 2014

No, třeba v Podolí chtějí 1500,- Kč... Já věřím, že se to člověku řešit moc nechce, ale říkám si, jestli nemocnice jen nevydělávají na a/naší nevědomosti a za b/na faktu, že v tu chvíli, kdy máš úplně jiné starosti to asi řešit nebudeš a zaplatíš... Neřekla bych ani slovo, kdyby to bylo za nadstandartní péči nebo něco, ale pokud je v zákoně jasně stanoveno, že doprovod neplatí nic a je nezákonné takový poplatek vybírat a oni to ještě nazvou "poplatkem za doprovod u porodu", tak mi to prostě přijde absurdní... 🙂

riakuk
16. lis 2014

Manžel byl u obou porodů v Jablonci nad Nisou a vždy jsme platili a neřešili jsme to. První dceru jsem rodila skoro 48hod, nakonec to skončilo akutní sekcí a manžel byl i na operačním sále s foťákem - byla jsem za to vděčná. Před 4mi roky jsme ještě dostali porodné. Druhý porod byla plánovaná sekce a manžel mi byl oporou, hezky jsme si při tom "řezání a šití" povídali. Nelituji peněz 😎

sarkar
16. lis 2014

V Litoměřicích se v r. 2013 platilo jen 100Kč a nebyl to poplatek za doprovod k porodu, ale příspěvek na ty jejich hadry...a to mi nevadí, chápu, že s tím mají nějaký výdaje, pokud vím, tak se ten oblek pak vyhazuje...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru