Rektální rourka. Škodí, když se moc používá?

pajmis
27. pro 2008

Ahojte maminky, chci se zeptat, jestli někdo používáte rektální rourku, když má vaše miminko nadýmání nebo se prostě "nemůže vyprdět" 😅 Já sem si ji dnes koupila, ale ještě v porodnici sem od jedné paní slyšela, že to škodí, když se moc používá ☹ nevíte o tom někdo něco bližšího, co to může způsobit, když se používá často??? A ještě sem dnes našemu malému na prdíky dala feniklový čaj určený od 1. týdne věku dítěte a celkem nám pomohl, že se krásně vyprděl.... nevíte někdo, jak často smí takový čaj pít??? Díky všem za odpovědi 🙂

jandaj
27. pro 2008

Rektální rourku nemůžeš používat moc často proto, že si na to mimčo zvykne a pak už to samo nebude umět. Proto se to má používat jen občas. Jinak čaj od první týdne můžeš dávat dle potřeby

jitullka
27. pro 2008

My používáme Sab simplex kapičky jsou taky dobré tak to zkus dají se koupit i bez předpisu

peta.cz
27. pro 2008

Jestli kojíš, tak pij fenyklový čaj i ty, mě to hodně pomáhalo. Taky dávej pozor na nadýmavá jídla, pečivo nejez čerstvé atd...já třeba zjistila, že malýho bolí bříško po přesnídávce, tak jsem jí raději přestala jíst...on moc problémy neměl, takže jsem poznala, kdy jsem snědla něco, po čem má prdíky... Rektální rourku jsem používala, když byla velká krize a pomohla perfektně. Myslím, že když mu to tam nebudeš cpát při každém zakňourání, tak to zas tak neuškodí. Dobrá je klubíčkovací poloha, miminko je hezky schoulený a krásně se vyprdí. SAB SIMPLEX jsou super, ale mě přišlo, že po tom malý pořád tak divně tlačí, takže jsme nakonec pořídili Baby calm a ty nám zabraly líp, ale na každého platí něco jiného. Taky existují různé mastičky,které se vmasírují na bříško - masírování taky dost pomáhalo, dají se koupit v lékárně.

peta.cz
27. pro 2008

a mrkni o pár témat níž - probírá se tam kolika, určitě tam holky dají nějaké užitečné rady...

jajdaelda
27. pro 2008

ahoj....tak já mám s trubičkou jen ty nejlepší zkušenosti...používala jsem ji dost často asi do 4 týdnů malýho,protože jsem se nemohla koukat na to,jak se trápí,tak jsem mu pomohla,dá se říct při každém přebalování....a že by se teď nemohl vyprdět,to se říct nedá 😎 😀 ...asi nám to pomohlo nejvíc...zkoušeli jsme SabSimplex, Baby Calm (po tom začal ublinkávat), fenyklový čaj, mastičku Pupík a kapky od Weledy,ale prostě trubička je trubička...teď, když už ji používám tak 2x za týden, spíš mu pomáhám tím,že mu při přebalování navlhčeným ubrouskem roztáhnu trochu prďku a to panečku jde 😀 Nemyslím si,že by to bylo návykové...až vyroste,tak se začne víc pohybova a uvolní se mu i střeva a určitě to zvládne sám..tak proč ho teď nechat trápit..samozřejmě se musí opatrně 😉

jjaanca
27. pro 2008

Já jsem někde v poradně četla, že se smí používat jen 1x denně. Každé dítě je jiné a já bych jí teda používala jen jako poslední možnost. Jinak na koliky je tu už víc založených diskuzí, tak si to pročti a narazíš na další metody.(masáže, polohování, různé kapičky, diety, ......)

ronie
27. pro 2008

🙂 mám úplně stejné zkušenosti jako jajda 😉

bajunka
27. pro 2008

No tak my jsme ji používaly i 5x denně když bylo potřba,hlavně v začátcích,sice se tvrdí že na koliky trpí hlavně chlapečci,ale my jsme si s tím užily svoje, Nepomáhalo nic,od masáží čajů kapek....prostě zabírala jen rourka a používali jsme ji hodně často tak do toho 4 možná 5 měsíce a nemyslím si ,že by to Ninuli nějak poznamenalo,teď už se vyprdí jak starej chlap sama 😀 , a s kakánim problémy taky nemá

pajmis
autor
27. pro 2008

Já mu dávám před každým kojením 10kapek Sab Somplexu, ale po kojení se dycky poblinká a někdy hodně ☹ tak myslím, že to je těma kapkama, protože když sme je nedávali, tak neblinkal... feniklový čaj mu zabral možná maličko, ale tedka sem mu udělala masáž s emulgelem Pupík a usnul, takže je mu asi tedka fajn.... jinak já tu rourku použila dneska už 2x a krásně si prckal 🙂 a i se pokadil, což je taky fajn, že se vyprázdnil... 🙂 zkusím si pořídit ty kapky, co o nich píšete - baby Calm - dají se koupit i na volný prodej??? Já zkusím vše... je mi do breku, když vidím, že pláče a má křeče a kope nožkama a svíjí se 😢 Tak děkuji za rady 🙂

bajunka
27. pro 2008

jojo to znám taky se prdelka kroutila plakala až mi to srdce mohlo utrhnout, takže přišla na řadu rourka...ty baby calm jsem taky davala jsou narozdil od sab simplexu zcela přířodní a stojí kolem 130 kč a dají se koupit volně,ale po otevření(smíchávají se z destilkou je musíš do měsíce spotřebovat)

jajdaelda
27. pro 2008

Baby calm koupíš bez předpisu v lékárně...asi kolem 160Kč....ředí se kojeneckou vodou...obsahuje fenyklový a ještě jeden olejíček....jak už jsem psala, malej po něm ublinkával a stoličku měl hodně řídkou až z něj šla pěna ☹ ,ale každý mimčo je jiný...
jo ještě jsem zapomněla,že taky občas pije ten fenyklový čaj od Hami od ukončeného 2.týdne a taky hezky prdí...jak často? Na obalu je napsáno max. 100ml denně...já mu dávám max. 50ml za dva dny...

pajmis
autor
27. pro 2008

Já už sem zoufalá z toho, že vůbec nevím, jak mu pomoci ☹ chtěla bych narazit na něco, po čem by prděl, jak petardy na silvestra 😅 prostě bych chtěla, aby měl klid a neměl s tím problém ☹ akorát, to se nestane, protože nic takového asi neexistuje... možná to je mojí stravou ☹ udělala sem na vánoce 4kg bramborového salátu a asi ho to nadýmá ☹ je v tom cibule, paprika 😔 atd. a to je nejspíš ta příčina ☹ akorát dnes sem ho ještě nejedla a stejně ho to trápí ☹ jestli se do mléka dostalo až dnes třeba ze včerejška ☹ je to možné... ale už sem z toho zoufalá 😢

bajunka
27. pro 2008

pajmis každý mimčo je jiný a některý nadýmá skorovšechno z maminčiny stravy to bys taky nemohla skoro nic....malá měla bolení,taky skoro po všem,ale teď už je naproto v pohodě teda po ránu užse začne kroutit,ale to jak se posadí na nočník a tím se jí stlačí bříško tak začne krásně prdět pak se vykajdí a je zas spokojená a usměvavá jak sluníčko....ono se to časem upraví až se bude malej víc hýbat sám.Ale je holt těžký to vydržet do té doby,no jak jsem psala my používaly kapky,ty ji taky spíš napěnovaly, pupíka,hodně jsem ji dávala nabříško cvičila z nožičkama, snažila se vyhýbat jídlům,už jsem byla nakrklá za všechny "dobře"míněné rady a pomohla nám jen rourka.

very
27. pro 2008

Pajmis,rourky se vůbec neboj, zvlášť teď v začátcích..náš Ondra si prdíky "užíval" do nějakých osmi týdnů..strašně se naplakal,nakroutil..a to měl UM, v každé lahvičce s mlékem ještě kapky sab a ještě pil fenyklový čaj..rourka nám hodně pomohla a také jsem mu trošku roztahovala prdýlku od sebe při přebalování..rourku jsme ale používali skoro při každém přebalování a rozhodně jsme si nenavykli. Měli jsme snad čtyři. Vždy jsem jí před zasunutím do zadečku namazala infadolanem. Největší riziko u rourky je, že se mimi naučí kakat jen s rourkou, to se stalo kamarádce u dcerky ( chvilku jim pak trvalo než se naučili kakat bez rourky, my s tím žádný problém neměli ) , ale u prďánkuů se nic zastavit nemůže..čím je mimi starší, čím víc se hýbá, posiluje svalíky.., naučí se prdět samo..jen nám to vážně trvalo až do osmi týdnů..
Je to vyčerpávající, když mrňouskové tolik pláčou..vydržte, přejde to..držím palce!

pajmis
autor
27. pro 2008

A ještě se chci zeptat, jak hluboce se ta rourka zasunuje??? Já to dávám jen na krajíček, abych mu nějak neublížla... 😔 dává se to hlouběji nebo jen na kraj??? A ještě - ta rourka má jeden konec užší než ten druhý....ten druhý je trošičku rozšířený... tak ještě nevím jestli to dávám správně, protože to dávám tím užším koncem do řiťky... na obale k tomu nebylo nic napsané a já se v lékarně nezeptala 😖

mady
27. pro 2008

pajmis děláš to dobře určitě tou tenčí do dupky :O) A hlavně to vždy namaž krémem aby to šlo dobře. My jsme taky bojovali když byl malej malej :O) a dost často jsem používala rektální rourku. Nemusíš se bát trošku zasunout a já jsem tím třeba trošku kroutila a malej se mi krásně vykakal. On neměl koliky ale zase zácpu takže jsme mu pomáhali. Jinak jak píšou holky krém Pupík, čajík hlavně i pro Tebe (já bych radila spíše pro Tebe než malého) a jak píšou hlavně se vyhýbat nadýmavému jídlu. Já jsem si třeba musela dávat pozor na čerstvé pečivo :O)) kynuté koláče atd. :O))

gabca1
28. pro 2008

My jsme jí používali také dost často, ani by se bez ní malá snad nevykakala. Hodně trpěla i na prdíky. Rourku nám doporučila lékařka. U nás tedy v žádném případě návyková nebyla a nemyslím si, že je to vůbec možné. Jakože by děťátko neumělo pak samo kakat, že se mu dávala jako miminku rourka... To je podle mě nesmysl.

kacerka
28. pro 2008

pajmis, rourku namaž olejíčkem a můžeš jí šroubovitým vsunováním vsunout klidně hlouběji - já jsem jí strkala až do tří čtvrtin, ale nepoužívala jsem jí příliš často - většinou jen v noci, kdy už bylo to kroucení a pláč k nevydržení. Slyšela jsem, že se častým používáním rourky mohou povolit svěrače, ale zda je to tak skutečně, nevím. Řídím se heslem, že by se nic nemělo přehánět, tak jsem to nepřeháněla ani s rourkou, spíš jsme masírovali bříško, nebo cvičili s nožičkama 😉

jandaj
28. pro 2008

není to nesmysl, že je to návykové. Kamarádka takhle pomáhala dcerce a ona pak měla 1,5 roku a bez rourky se prostě nevykakala. A bylo to decela náročný, aby se to sama naučila.

dukie
28. pro 2008

Ahoj holky. Moje troška k tématu:

Též jsem slyšela názory, že se nemá používat často. Ptala jsem se na to našé MUDr., a ta pravila, že je to hloupost, že když je to potřeba, tak je to potřeba a hotovo. Žádná návykovost. Podotkla ale, že s přibývajícím věkem, když už miminko na koliky netrpí tak strašně, tak je dobré ho občas nechat trošku potrápit - jak při prdíkování, tak při kakání. Raději mu masírovat bříško atp. Prostě zkusit "neinvazní" 😀 metody. Protože častým drážděním konečníku by se, ačkoli výjmečně, ale přeci, mohlo stát, že pak bude mít mimi ve starším věku obtíže se vykakat bez onoho dráždění. Tj. že se trošku oslabí ten přirozený reflex. Nicméně pokud děťátko pláče a pláče... tak neváhat a rourku použít. 🙂 Prostě ji nepoužívat kvůli každýmu fňukňutí, ale až jako tu poslední možnost, když nic dalšího nezabírá. 🙂

jandaj
28. pro 2008

souhlasím, taky jsem ji použila, ale to už fakt muselo být zle. Nesmí se to stát pravidlem 😉