Škodlivost mikrovlnné trouby. Je to jen fáma?

eppik.m
30. čer 2009

Milé maminky, založila jsem toto téma z důvodu, že mě viděsila informace že kojencům se nesmí ohřívat MM ani UM v mikrovlnné troubě viz. níže a může se to i projevit taky AE a mi ho máme tak se ptám můžu za to sama že syn má AE když jsem mu ohřívala MM v mikrovlnce?! Upozornil vás na to někdo ???!!! Nebo je to jen fáma ???!!!

Už na vás někdo vybafl, co jste to za matku, když dítěti ohříváte jídlo v mikrovlnce? Copak se nebojíte ozáření, radiace a rakoviny? Zatím není důvod se kát. Škodlivost mikrovln zatím nebyla prokázána ale ...

😒 😒 😒 Mateřské mléko a Nutrilon však ohřívejte raději v teplé vodě
Ohřívání láhve v mikrovlnce může být příčinou nepatrných změn struktury mléka. V kojenecké směsi může dojít ke ztrátě některých vitamínů
. V ohřátém mateřském mléce mohou být zničeny jisté ochranné látky. Ohřívání láhve držené v proudu horké vody z kohoutku, nebo postavené do mísy teplé vody sice vyžaduje několik minut navíc, ale je to mnohem lepší pro zachování nutričních hodnot mléka. 😒 😒 😒

škodlivost mikrovlnné trouby, působení na zdraví
Jak pracuje mikrovlná trouba?
Zjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.

Jednoduchá fyzika
Ve skutečnosti neexistuje výzkum, který by škodlivost ohřívání v mirovlnce prokázal. V Evropě se přístroj užívá přes 20 let a na nikom se konzumace ‚ozářených‘ potravin nijak neprojevila. Ohřívání v mikrovlnce funguje na stejném principu jako ohřívání na plotně - jen je rychlejší. Velmi jednoduše můžeme říci, že mikrovlny rozkmitávají molekuly vody a tuku. Čím rychleji molekuly kmitají, tím je látka teplejší. Není tedy důvod bát se záření, radioaktivity ani nemocí.

Dodržujte návod
Při ohřívání si přesto dejte pozor na pár věcí.

Ohříváte-li kojeneckou výživu
ve sklenici, dávejte ji do mikrovlnky otevřenou, jinak by se mohla roztrhnout.
Nepoužívejte k ohřevu plastové nádoby, ale jen ty, které jsou k tomu přímo určené. Některé plasty totiž mají nižší bod tání a při zahřátí se z nich uvolňují látky, které nemají v jídle co dělat.
Hlídejte také teplotu jídla - mikrovlny potravu neohřejí rovnoměrně. Před podáváním proto jídlo promíchejte a teplotu zkontrolujte.

Výhody použití mikrovlné trouby
Kratší čas přípravy jídel znamená více volného času.
Mikrovlné trouby znatelně zkracují dobu přípravy jídla - na polovinu nebo dokonce na třetinu.
Méně špinavého nádobí
Především při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm podáváme. Představme si případ, kdy ohříváme svíčkovou. Při klasickém ohřevu ušpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřívání pomocí mikrovlné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše současně.
Úspora elektrické energie
Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie menší. Myslím, že do úspor musíme také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého myjeme méně.
Zdravá výživa
Příprava pokrmů v mikrovlnné troubě zachovává v jídlech více vitamínů a minerálních látek. To se týká především zeleniny, kterou v mikrovlné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Také menší množství tuku, které používáme při přípravě jídel v mikrovlné troubě, je pro náš organismus prospěšné.
Pohodlí
Potraviny stačí vložit do mikrovlné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný ohřev. Mikrovlná trouba na nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.
Více možností při úpravách pokrmů
Aby se co nejvíce rozšířily možnosti využití mikrovlného ohřevu, vyrábějí se některé mikrovlné trouby v kombinacích s dalšími možnostmi přípravy potravin. Mikrovlné trouby mohou být vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln.

akejka
3. črc 2009

čiže tak, ako som vám to popísala (24 hod. dopredu) som robila pred 7 rokmi...
nikdy to mlieko nebolo skysnuté, ani sa mu nič nestalo...aj prvorodená je zdravá ako repa, býva chorá raz za rok a do 2 rokov nebola chorá vôbec 😉

medzitým sa doba zmenila a väčšinou, ako píšete, sa v termoske drží zohriata voda na UM...vidím aj baby vonku, čo nekoja - vytiahnu termosku s teplou vodou, zarobia UM...a je to 😉

ale zvyk je zvyk, takže ja to stále robím ako pred 7 rokmi - s rovnakou značkou UM, ktorá ma nesklamala 😉 Lenže chystám si takto večer len 1 fľašku mlieka na ráno...lebo...
2. dcérku som 6 mesiacov výlučne kojila a od 7. mes. pije UM len ráno raz denne...

akejka
3. črc 2009

inak mamičky, nič v zlom, ale všetky, čo sa tu tak čudujete, prečo to ja tak robím, nemáte staršie deti ako 1 rok...
😉 teda ma nikdy nepochopíte...že sa to pred 7 rokmi robilo inak...vtedy nebol Internet, neboli takéto stránky, ani poradne...vychádzali nejaké časopisy, ale mamičky väčšinou čerpali z kníh ako ja 😉
čiže aj moje kamošky to tak vtedy robievali...chystávali si mlieko dopredu...hlavne tie, ktoré mali také nervózne a nepokojné deti, ktoré nepočkali 10 minút, až sa uvarí a ochladí čerstvé mlieko...
vtedy moc neboli ani rýchlovarné kanvice, už vôbec sa nepredávali dojčenské vody...atď
takže najrýchlejším riešením bolo podľa tej americkej knihy 😵

sisstin
3. črc 2009

akejka: no já nevim, ale na každým UM máš napsáno, že se musí dělat vždy čerstvé! a spotřebovat max. do 1h 😉 stačí mít vodu v ohříváčku, nasypat odměry a je to hned k pití, vždyt to mléko kysne 😕 ani moje máma mi UM nedělal dopředu(25let zpátky) 😉

akejka
3. črc 2009

sisstin, pár krát sme robili s UM aj s kamoškou testy...a neskysli skôr ako o niekoľko hodín 😉 keď bolo to mlieko na teple...moja malá, aj kamoškine všetky decká pijávajú UM aj hodinku, 2 hodinky...na etapy...toť naše niekoľkoročné skúsenosti...
kamoška uvarila večer malej mlieko, a tá si ho dopila po hodine, dvoch...keď si trošku medzitým podriemala...

takže určite viem, že UM sa behom hodiny na teple nepokazí...až o niekoľko hodín

sisstin
3. črc 2009

akejka: tak my měli Nutrilon, malej nebyl mlíkovej..takže dost často nechával..tak jsem třeba to nedopitý dala do ohříváčku, ale fakt za hodinu už to divně smrdělo 😕 s jiným UM zkušenosti nemám 😉

kacka.va
3. črc 2009

akejka: ale tam nejde jen o zkysnutí, tam jde i o bakterie, které se tam pak přemnožují.

sylvar
3. črc 2009

já malé ohřívám v mikro vodu na mlíko,ale mlíko, pokud nedopije, už neohřívám a i když lahvičku někde položí, seberu,pač ji by napadlo to za hodinu dopít určitě a z těch baktrerií mám strach a vždy je to po více jak hodině kyslé, jde to cítit 😝

shaula
3. črc 2009

Akejka, ale stejně nechápu - jaký máš rozdíl ohřát hotové mléko nebo ohřát vodu a mléko do ní rozmíchat? Podle mě je to časově úplně stejné (snad rozdíl pár vteřin, než se mléko rozpustí)... Žes to dělala před sedmi lety, OK, tehdy nebyly informace, ale dneska jsou, tak proč lpíš na takovém postupu? 😕

soanpe
3. črc 2009

takže moje cesta z ložnice do kuchyně cca 20 vteřin, nalití vody z termosky do lahve a nasypání mlíka dalších 20 vteřin, mícám cestou do ložnice
takže do minuty moje dítě pije čerstvé mlíko
při pokojové tepl.vydrží mléko 2 hodiny
v lednici 24 hodin ale ten smrad nevydržím já 😅 😝

soanpe
3. črc 2009

akejka
ještě mě zarazilo,že 7měs.mimču dáváš mlíko jen jednou denně 😲

bubinko83
3. črc 2009

ani ja som nikdy nezohriavala mliečko ani vodu na mlieko v mikrovlnke,pretože na jej škodlivost nas upozornil jeden miestny homeopatik a liečitel.Hned pri prvej navšteve sa ma spytal či použivam mikrovlnku a ja že ano.On mi razne na to odpovedal nech ju vyhodim okamžite von oknom 😕 Som sa zarazila,ale musim sa priznat že ju použivam dodnes ale fakt len vo vynimočnych pripadoch.Ale pre syna vobec.

a ktomu mliečku pripravovanemu den vopred.Ja si myslim tiež že sa skysne. 😖 Viem že ked dam malemu mlieko len o hodinu neskor už ma inu chut nieto ešte na druhy den.Ved to minimalny čas zarobit to.Nikdy ma to neobtažovalo.To je jedno čo mu dam jest,všetko mi zaberie nejaky čas nie? 😲 Ale je to každeho osobna vec.Ja zarabam mliečko vždy čerstve. 🙂

sisstin
3. črc 2009

soanpe:každý dítě není mlíkovy,Tygr ho v 7m pil taky jednou a max.90ml a v 8m uz nevypil ani ml,uz rok jsme bez mlíka...

zifka
4. črc 2009

ahojte mamicky, tak my sme robili pokusy s mikrovlnkou na vedeckej urovni a ja sama mikrovlnku nemam. Ak uz naozaj potrebujete mikrovlnku pouzit, NIKDY ju nepouzivajte na varenie. Max. doba ohrevu (zavisi od vykonu) je 5 minut. Volne radikaly napr. v olejoch tam vznikaju v ovela ovela vacsich mnozstvach ako pri konvencnom vareni...

schatzilein
4. črc 2009

Mikrovlnka sama o sebe nie je skodliva, ak si v nej ohrievas jedlo. Jej nebezpecenstvo pri ohrievani mlieka pre male dieta spociva v tom, ze flaska moze zostat na dotyk studena a jej obsah naopak horuci (a nechcem si ani predstavovat, co by potom nasledovalo, keby maly zacal pit take mlieko). Predpokladam, ze si na kontrolu trochu mlieka odkvapnes na ruku, takze dobre vies, co davas popijat svojmu milacikovi 🙂 .

akejka
4. črc 2009

soanpe dávam malej od 7 mes. mlieko raz denne - 300 ml, lebo viac odmietala, ale od 6 mes. jedla každý večer ryžovú kašu z 200 ml mlieka a od 8 mes. aj 1 jogurt denne, takže minimum 500 ml mliečnych výrobkov mala vždy splnený 😉
ale uznávam, že vaše postupy sú jednoduchšie, držte sa ich 😉

dejnaso
27. únor 2016

Ano, každý ať používá co chce viz. katy1979, jen by nezodpovědná matka měla rozhodovat sama za sebe a neničit zdraví svého potomka!
Doufala jsem, že každý přece ví, že žádné MLÉKO do MW NEPATŘÍ, dnes se to učí i medici na LF.
Dochází ke změně ve struktuře molekul v neprospěch mléka, ničí se tak a poškozují játra!!! Bělmo je žluté, játra v háji.... u holčiny, která si takto denně připravovala léta kakao...
Dokonce na masérském kurzu (NZP) se toto "vyučuje". Trestuhodné je také pravidelné kupování hotových dětských jídel již pro batolata...
Komerce a byznys je jedna věc, zdraví druhá 😉
Mě nikdy jídlo ohřívané a připravené v MW nechutnalo a dětem jsem takto ohřívanou stravu nikdy nepodala.
Nic dobrého to pro lidské zdraví nebude ☹

hojda
27. únor 2016

@dejnaso Mě třeba docela dost vyděsilo, když jsem zjistila, že moje pracně odstříkané MM mléko ohřívají v nemocnici v mikrovlnce☹, skoro mě trefilo, když jsem to zjistila.