Škodlivost mikrovlnné trouby. Je to jen fáma?

eppik.m
30. čer 2009

Milé maminky, založila jsem toto téma z důvodu, že mě viděsila informace že kojencům se nesmí ohřívat MM ani UM v mikrovlnné troubě viz. níže a může se to i projevit taky AE a mi ho máme tak se ptám můžu za to sama že syn má AE když jsem mu ohřívala MM v mikrovlnce?! Upozornil vás na to někdo ???!!! Nebo je to jen fáma ???!!!

Už na vás někdo vybafl, co jste to za matku, když dítěti ohříváte jídlo v mikrovlnce? Copak se nebojíte ozáření, radiace a rakoviny? Zatím není důvod se kát. Škodlivost mikrovln zatím nebyla prokázána ale ...

😒 😒 😒 Mateřské mléko a Nutrilon však ohřívejte raději v teplé vodě
Ohřívání láhve v mikrovlnce může být příčinou nepatrných změn struktury mléka. V kojenecké směsi může dojít ke ztrátě některých vitamínů
. V ohřátém mateřském mléce mohou být zničeny jisté ochranné látky. Ohřívání láhve držené v proudu horké vody z kohoutku, nebo postavené do mísy teplé vody sice vyžaduje několik minut navíc, ale je to mnohem lepší pro zachování nutričních hodnot mléka. 😒 😒 😒

škodlivost mikrovlnné trouby, působení na zdraví
Jak pracuje mikrovlná trouba?
Zjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.

Jednoduchá fyzika
Ve skutečnosti neexistuje výzkum, který by škodlivost ohřívání v mirovlnce prokázal. V Evropě se přístroj užívá přes 20 let a na nikom se konzumace ‚ozářených‘ potravin nijak neprojevila. Ohřívání v mikrovlnce funguje na stejném principu jako ohřívání na plotně - jen je rychlejší. Velmi jednoduše můžeme říci, že mikrovlny rozkmitávají molekuly vody a tuku. Čím rychleji molekuly kmitají, tím je látka teplejší. Není tedy důvod bát se záření, radioaktivity ani nemocí.

Dodržujte návod
Při ohřívání si přesto dejte pozor na pár věcí.

Ohříváte-li kojeneckou výživu
ve sklenici, dávejte ji do mikrovlnky otevřenou, jinak by se mohla roztrhnout.
Nepoužívejte k ohřevu plastové nádoby, ale jen ty, které jsou k tomu přímo určené. Některé plasty totiž mají nižší bod tání a při zahřátí se z nich uvolňují látky, které nemají v jídle co dělat.
Hlídejte také teplotu jídla - mikrovlny potravu neohřejí rovnoměrně. Před podáváním proto jídlo promíchejte a teplotu zkontrolujte.

Výhody použití mikrovlné trouby
Kratší čas přípravy jídel znamená více volného času.
Mikrovlné trouby znatelně zkracují dobu přípravy jídla - na polovinu nebo dokonce na třetinu.
Méně špinavého nádobí
Především při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm podáváme. Představme si případ, kdy ohříváme svíčkovou. Při klasickém ohřevu ušpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřívání pomocí mikrovlné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše současně.
Úspora elektrické energie
Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie menší. Myslím, že do úspor musíme také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého myjeme méně.
Zdravá výživa
Příprava pokrmů v mikrovlnné troubě zachovává v jídlech více vitamínů a minerálních látek. To se týká především zeleniny, kterou v mikrovlné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Také menší množství tuku, které používáme při přípravě jídel v mikrovlné troubě, je pro náš organismus prospěšné.
Pohodlí
Potraviny stačí vložit do mikrovlné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný ohřev. Mikrovlná trouba na nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.
Více možností při úpravách pokrmů
Aby se co nejvíce rozšířily možnosti využití mikrovlného ohřevu, vyrábějí se některé mikrovlné trouby v kombinacích s dalšími možnostmi přípravy potravin. Mikrovlné trouby mohou být vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln.

erikasadek
30. čer 2009

eppik, poviem je len v skratke;. na mojom mlieku je to velkym napisane, zakazane zohrievat toto mlieko v mikrovlnke;; 😉

materske , taktiez to je zname;;.

a co s atyka mikrovlnky j asa pamatam este pred 8 rokmi mal asom zakaznika, bol to vedec , v skusobnych laboratoriach.. pre , vel aveci.. v skratke tu v parizi. ten mi povedal len jedno.;on nic s tychto novyvch technologii u seba nechce.. a ni u svojej rodiny nie.. tak si vyber.. 😉

noricka
30. čer 2009

eppik...ja som o tom tiež počula,ale iba z neoficialnych zdrojov.Ja mojim detom nezohrievam v mikrovlnnej rure nič a už vobec nie mlieko. Mám švagrinu,ktorá od malička zohrievala synovi mlieko a v podstate všetko v mikrovlnke a ten je teraz diabetik, nechcem ale tým povedat že to má z toho, no utvrdilo ma to v tom,že najlepšie je zohriat bud v horucej vode alebo na varnej doske.

martimarti
30. čer 2009

Holky, o mikrovlnce se tu už vedla plamenná debata 😉
Já v mikrovlnce ohřívám příkmy normálně, vždyť je jen lehoulince přihřívám na pár vteřin, nikdy to ani neni vařící, myslím, že by to neměl být problém 😉

anke
30. čer 2009

no tak ja nevim, ja se tomu vyhybala ze zacatku, mleko jsem tam neohrivala, ale treba v porodnici ohrivali vodu na mliko v mikrovlne .... pak jsme byli v 10M v nemocnici a tam byla mikrovlnka na prikrmy, tak se nedalo nic delat ... od te doby ohrivam prikrmy v mikrovlnce (pokud davam sklenicky, coz je pravda vetsinou jen kdyz mam totalni kopr - tak 2-3x do mesice nebo kdyz jsme pryc) ... ja bych to tak nehrotila, ma svagrice delala deckam vsechno v mikrovlne (co si vzpominam) a decka jsou zdravy jak ripy ... 😉

anke
30. čer 2009

btw, jsem si ted procetla ty clanky a chybi mi tam nejaka konkretni data - kdy to testovali, jak to testovali, kolik lidi zkoumali, jaka meli kriteria - zatim to vypada spis na "jedna pani povidala", tim nechci rict, ze to neni pravda - muze byt, ale nezda se mi to jako presvedciva vedecka prace ... u nas jsou mikrovlnky pomerne nova zalezitost, ale treba v USA se pouzivaji uz dele a nejaky vyzkum uz se urcite taky delal, myslim, ze pokud by to byla az takova hruza, tak uz by bylo takovych poplasnych zprav mnohem vice ... a taky myslim, ze je rozdil mezi 20let starou mikrovlnkou a temi modernimi ... a jeste mi pripada rozdil mezi ohrevem a varenim v mikrovlnce
jedine, co mi pripada jiste je, ze se ztraci nejake ty hodnoty jako jsou vitaminy apod., ale to u dlouheho vareni tez ...

anke
30. čer 2009

eppik: nemyslim si, ze by AE byl zpusoben mikrovlnkou, ja jsem atopik od detstvi az ted po dospelost a mamina zadnou mikrovlnku nemela ... bud v klidu, za tohle nemuzes, ekzem je svina, ale byl i pred mikrovlnkou - tam spis hrajou roli jine vlivy - prostredi (detergenty a dalsi prostredky, chlorovana voda, prach a kontakt s dalsimi alergeny ...) a geneticke dispozice

lenka456
30. čer 2009

Já osobně mikrovlnku nemusím - ani ji doma nemáme. Ale v porodnici mi v ní mléko pro malého ohřívali úplně normálně 😠 MM i UM. Bohužel jsem to zjistila až poslední den...

garfie
1. črc 2009

No tak ten článek....četla jsem lepší, někdo tady na něj už dával odkaz, bohužel nevím v jaké debatě. Bylo tam přesně vysvětleno, jak mikrovlny fungují a jak mohou škodit. Pokud si dobře pamatuju, krátký ohřev (cca do minuty) rozhodně nevadí, vaření už ideální není.
Na mém mléku je taky napsané, že se nemá ohřívat v mikrovlnce-ale píšou i důvod-kvůli nerovnoměrnému prohřátí.
Mléko (UM) přisypávám až do ohřáté vody, příkrmy na chvilku přihřívám, rozmrazuju přes noc v ledničce.
P.S.A kdy Sověti používání mikrovln zase opětovně povolili? 😝

mousunek
1. črc 2009

A vy UM ohrivate? ja teda nevim, ale na krabici je take napsane doporuceni delat mlicko vzdy cerstve,
zkusila jsem jednou ohrat o hodinu pozdeji kdyz mi ho malej odmitl. a ten zapach z te lahve od toho mlicka no to byl hnus to bych mu fakt pit nedala

shaula
1. črc 2009

Mléko v mikrovlnce jsem neohřívala (ani vodu na něj), ale příkrmy klidně. Nevidím v tom problém. To, že je pokrm teplý, je způsobeno rozkmitáním částic, a podle mě je jedno, jakým způsobem donutíme částice k pohybu, jestli mikrovlnami nebo jiným zdrojem tepla... Ale je to jen můj osobní názor.

berenika39
1. črc 2009

Mléko jsem nemusela ohřívat, protože nikdy nestačilo vychladnout. NAštěstí 😀 . Ale jinak vlníme v klidu - ohřívám příkrmy, rozmrazuji, ale nevařím v ní - neumím to, jsem stará škola 😀 .

Přesně jak psala garfie, to, že se někde uvádí, že se nemá ohřívat v MW, je tam proto, že to může být potenciálně nebezpečné - nerovnoměrně se to ohřívá a pokud se to nepromíchá, mohlo by se prtě opařit. To je všechno.

Mě se moc líbí názory dr. Kouckého na porodnici.cz, hodně jsem tam v těhu listovala. Na dotazy typu "můžu si v tehu barvit vlasy, nevadí když soused pod námi natírá okna" odpovídá: jakákoliv křižovatka v Praze a spol. je tisícinásobně horší koncentrace škodlivých vlivů, než...

Takže pokud žijeme dneska a tady, a naše děti tu budou žít, ohřívání v MW počítaný na desítky vteřin rozhodně nepovažuju za problém.

shaula
1. črc 2009

Berenika - jo, Koucký mě taky vždycky pobavil, a díky němu jsem přestala své těhu brát tak vážně (ze začátku jsem se dost bála, všude psali, jak jsou dvojčata riziková, akorát mě to vylekalo). Fandím mu, je to odborník, ale s rozumnými názory.
Jo a přesně jako ty - v MV ohřívám, ale nevařím.

kacka.va
1. črc 2009

zrovna asi před 14 dny jsem četla, jaké jsou mýty o mikrovlnkách a docela jsem se bavila.
MM mléko se tam nemá ohřívat hlavně z důvodu, že těžko odhadnout, na jakou teplotu se ohřeje a mohli by se zničit ty dobré látky, k čemuž ale dojde i když se to dá uvařit do rendlíku na plyn.
Jinak ty obecné zásady jako, že sklenička nesmí být zavřená a že některé plasty do MW nepatří, tak nad tím není co řešit, stejně jako že vajíčko bouchne, když se nepropíchne.
Jinak Koucký je fakt sympaťák, potkala jsem ho na chodbě a má ve zvyku se každému představit a pak když přišel jeden den na vizitu, tak se hnedka smál, že už se spolu známe.

berenika39
1. črc 2009

😀 😀 , další body pro dr. Kouckého. Možná bychom se ho mohli zeptat, co on na ohřívání v MW, ale ta poradna je těhotenská...škoda 😉 😉 .
Já pochopitelně myslím na důležitý věci, jako že když jedem metrem, a na všechno maká, musím mu umýt ruce, že fastfood není "zdravá výživa", ale abych ležela v textech a hledala kdejaký problém, tam kde není, to by mi zbylo sakra málo času na Péťu.
Jdu ohřívat oběd, do mikrovlnky, a pak konečně ven. Dneska je krásně, máme v plánu píseček u sousedky na zahrádce, to se klukům ted moc líbí.
Mějte hezký den!

lalupa
1. črc 2009

ja som robila vsetko v MV, ale nasla som si sposob,ako sa tomu vyhnut 😉 , aj my mame podozrenie na AE a trosku sa nam zlepsil, no netvrdim,ze je to preto,lebo uz nepouzivam MV

missymici
1. črc 2009

No tak já o tom slyším porpvé....I když malej má AE,ale spíš dědičný po Tátovi a švagrovej.V mikrovlnce ohřívam od narození pouze vodu na mlíko,ale vždy jen na pár vteřin těsne před krmením.Myslím si,že kdyby to byl fakt tak by snad na to upozornovali už v porodkle nebo dětská dr.

eppik.m : kdo ti dal toto info,dr.????Docela mě to ted zamrazilo,...

garfie
1. črc 2009

berenika: přesně! Třeba to není úplně ideální, ale taky bych to zbytečně nehrotila....vyjímkou je můj bývalý spolubydlící, který kamarádům pravidelně pekl kuře v mikrovlnce-klidně i dvě hodinky, pěkně na malý výkon. To se mi protáčely panenky (i elektroměr) 😀

blandik
1. črc 2009

O mikrovlnce jsem slyšela, ohřívala jsem v ní vodu na mlíko, jinak nic. Malý má ekzém, ale to s ní nebude souviset. Te'd už jí nepoužívám pro malého a pro sebe taky minimálně. Není mi ta krabice nijak zvlášt sympatická - spíše mi tedy vadí mikrovlny, které mohou unikat (tedy aspo'n jsem někde četla - nevím kde - že se v těhu nemá být u mikrovlnky, když fachčí.

tamia
1. črc 2009

ahoj,
čo to znamená v názve témy AE?
Dakujem

akejka
1. črc 2009

ja som obom dcéram ohrievala UM v mikrovlnke , aj ostatnú stravu a žiadny atopák nemáme.
Tiež to počujem prvýkrát a nezdá sa mi, že by to spolu súviselo...
a ako píše anke - tiež sme boli v 8 mesiacoch hospitalizovaní v nemocke na dojčenskom odd. a tiež sa tam strava ohrievala v mikrovlnke, inak sa ani nedalo...tak keby to bolo také škodlivé, snáď by to tam pediatri zakázali 😉

katy1979
1. črc 2009

my v mikrovlnke zohrievame ale nevarime takze budem verit a dufat ze to nebude mat nejaký neblahý vplyv. mlieko mu tak nezohrievam, akurat vodu t.j. 30sekund.
myslím ze ten vas pan d. Koucký ma celkom spravne hlasky. tiez si myslim ze skodlivýn v nasom okoli je strasne vela takze nejaká mikrovlnka to uz nezabije. ziarenia v bytoch a na uliciach mame v dnesnej dobe az az. mobily, televizory, vsetky elektrospotrebice ktore mame stale zapojene v zasuvkach, samozrejme pocitace nevynimajuc.
20rokov sa predavaju mikrovlnky, nazorov a vselijakých studii je vela ale nikto z nas asi netusi kde je pravda.
skor by som sa zaoberala zlozenim stravy ako zohrievanim v mikrovlnke.
AE skor sposobia urcite latky v jedle ako mikrovlnka. to iste sa týka alergii, hyperaktivity, bolesti hlavy ci podrazdenosti. vid neskodne sladidla napr. prave tie tieto veci sposobuju a nachadzaju sa v bezných potravinách.

pospecka
1. črc 2009

Ahojte, přidám svou trošku do mlýna. 😉 Mikrovlnku nemám, nechci a i kdyby mi ji dal někdo zadarmo, tak mu poděkuju a vrátím. 😅 Neohřála bych v tom jídlo sobě natož miminku. 😠 Fyzice nerozumím, ale nějak si nedovedu představit jak může věc která nehřeje něco ohřát. Jednou mi kdosi vykládal, že když se ohřeje jídlo v mikrovlnce, ře by se mělo minimálně 3 minuty nechat "odstát", aby se uklidnily rozkmitaný částice v něm. 😕 😲 . No fuj.

katy1979
1. črc 2009

pokial viem odstat jedlo by sa malo kvoli tomu ze je to nerovnomerne zohriate ak sa mýlim tak ma opravte.

garfie
1. črc 2009

Tamia. AE=atopický ekzem
Myslím že škodlivost mikrovlnek je srovnatelná, ne-li menší než mobilní telefony.

maatkka
1. črc 2009

Nemam nic proti mikrovlnke. Kedze som kucharsky antitalent vacsinou si v nej len ohrievam co navari manzel alebo posle mama a svokra 😀
Ale malej som v nej doteraz nic neohrievala. Ani sa nechystam. Ved mliecko alebo prikrm staci dat na par minut do horucej vody a nemusim rozmyslat ci to n a h o d o u nejako neskodi nenici vitaminy...

kristi
1. črc 2009

ja myslim, ze vsechny deti, co maji AE ho urcite na 200% maji z mikrovlnky, boze to je fakt kravina 😀 😀 😀 . Atopak je vrozena alergie a nejcasteji do 5 let vymizi sam...

kristi
1. črc 2009

katy1979, presne tak, odstat, zamichat, ochutnat....

sisstin
1. črc 2009

jediný nebezpečí je ten nerovnoměrný ohřev, ale snad každej normální člověk si to jídlo zamíchá a je to 😎 přijde mi to jako totální bejkárna, stejně jako ohrožení z mobilů atd. 😎

katy1979
1. črc 2009

každý nech pouziva to co chce. ak niekto nechce mikrovlnku je to jeho rozhodnutie a treba to respektovat. ja by som uz bez nej asi umrela.
takze v podstate zbytocna tema, je to o postoji kazdeho z nas myslim ze tu nikoho nezmenime.