Sojové maso batolatům. Mohou ho jíst?

sarinka47
27. říj 2009

Ahojky,dáváte někdo sojové maso batolatům??? Mohou vůbec batolata sojové maso. Malý hrozně rád jít s taťkou,zítra budu dělat sojové maso,tak jestli mu ho mohu zkusit dát,malému bude v lednu 2 roky.

jaron
12. únor 2010

Ahoj Lenka,

alergia a celkový vplyv potraviny na človeka, to sú dve rozdielne veci.

Alergia je subjektívnou záležitosťou osoby, nie samotnej potraviny (ja mám alergiu na "trávu" ale nemyslím si, že tráva a príroda je škodlivá...)

Druhá vec - a tá je oveľa dôležitejšia, lebo tu ide o ochorenia ako infarkt, rakovina, cukrovka a pod. - je objektívny komplexný vplyv potraviny na človeka, pokiaľ nie je na danú potravinu alergický na základe ukazovateľov ako sú obsah vlákniny, cholesterolu, druh a množstvo tuku, vitamínov, minerálov, bielkovín, antioxidantov, rôznych iných ochranných látok atď.

Ak je človek na sóju alergický, samozrejme ju nemôže jesť. Je to aj tvoj prípad a nič sa s tým nedá robiť. To je jasné. S dĺžkou tradície u nás to však zrejme nebude mať veľa spoločné, pretože mlieko má u nás naozaj dlhú tradíciu a je väčší alergén ako sója. Jahody majú dlhú tradíciu a sú alergén (inak jedno z najzdravších ovocí, je to ovocie s najväčším antioxidačným účinkom). Orechy (jedna z najzdravších potravín) majú dlhú tradíciu u nás a sú alergén. Neviem, či sa ryža dá pestovať aj na Slovensku, ale viem, že to je pre zmenu zase jeden z najmenších alergénov.

Sója sa na Slovensku pestovať dá a aj sa pestuje.

Príklad s mrkvou, ktorý si povedala by som bral, ale myslíš, že bravčový bôčik bude pre náš organizmus prospešnejší ako tofu iba preto, lebo je to naše klasické slovenské a tofu nie je?

Tradícia potraviny na Slovensku nie je príliš dobrý meter vhodnosti alebo nevhodnosti potraviny pre naše zdravie a vedie k zlým uzáverom.

jaron
12. únor 2010

Ešte Lenka, aby si mi rozumela,
máš alergiu na sóju a preto ťa chápem, že budeš zrejme viac naklonená hladať a prijímať správy proti nej. Nechcem, aby moje príspevky boli chápané ako nejaký útok alebo niečo podobné proti tebe samej, lebo tým ani nie sú. 🙂

Ľudia na Slovensku (ani vo svete) naozaj nezomierajú kvôli sóji, a jedenie napr. tofu by mnohým pomohlo vyhnúť sa oveľa horším potravinám, na ktoré sme žiaľ zvyknutí. A keď sa dieťa od malička zoznámi aj s potravinou zo sóje (pokiaľ nemá na sóju alergiu), je väčší predpoklad, že v dospelosti bude aspoň občas v jeho jedálničku namiesto 100 x horších potravín a prejaví sa to nižším krvným tlakom, menším rizikom rakoviny, cukrovky atď.

A k tým chudákom futbalistom, ktorí "kapali" od sóje len toľko: príčinou moru v stredoveku boli zemiaky......

erikasadek
12. únor 2010

lenka , nic v zlom odpadavali so soje.. 😀
no odpadavaju lebo dostavaju take koktejly sajrajtu do tela vitaminove bomby aspojene s liekmi , ze ani srdcia to nezvladavaju..
je to realita;. 😉

vsetko s mierou... nic viac a nic menej.. 😉

jayo
13. únor 2010

Jaron, pekne napisane. Aby si si nemyslel, ze utocim specialne na soju, tak doplnim svoj cely nazor, a to, ze maso, vajcia a pasterizovane mliecne vyrobky su sajrajt, ktoreho ked clovek za zivot neskonzumuje ani gram, urobi rovnako dobre ako pri sojii. 🙂 A na bielkovinove myty a podobne rozpravky neverim. 🙂 Keby to bola pravda, kazdy fruitarian by musel byt za rok po smrti.

romana29
13. únor 2010

Občas sójové maso dělám, když dělám nějakou jakoby čínu s kuřecím masem atd. Malej ho sní a protože je to řádově 1x měsíčně, možná i později, vůbec nad tím, že by bylo nebo nebylo škodlivé, neuvažuju.

jaron
13. únor 2010

Vieš Jayo,

aby si mi trochu rozumel, myslím, že tu na MK je väčšina mamín skôr uvedomelejších a snažiacich sa o zdravší život, ale okolo nás je veľa (možno väčšina) ľudí, ktorí fajčia, pijú, namiesto pohybu sedia pred TV, majú rozhádzané vzťahy, jedia kopec sladkostí, živočíšnych tukov, ovocie poznajú akurát tak ako čerešňový kompót k pečenému kuraťu a zeleninu ako kyslú uhorku k rezňu. A rozhodne to, čo ich zabíja nie je ovocie zo supermarketov, ani sója (tofu a pod.), ani to, že jedlo tepelne upravujú...

A keď si už konečne kúpia nejaké to obyčajné ovocie z Lidla, alebo namiesto bravčovej paštéty sójovú nátierku či tofu, alebo si na raňajky namiesto kávy s croisantom dajú grahamový rožok s bielym jogurtom a ovocím... my im do toho, že to ovocie je plné dusičnanov, jogurt pasterizovaný a sója sajrajt a pod. myšlienky, zabránime aj poslednej možnosti, aby do toho zhumpľovaného organizmu prišlo konečne aj niečo dobré v podobe rastlinnej vlákniny a iných ochranných látok z ovocia a zeleniny, zo strukovín, sóje, tofu... ktoré majú preventívny účinok proti rakovine, srdcovo-cievnym ochoreniam, cukrovke... Tí ľudia nedokážu preskočiť desať schodov naraz. Menej je niekedy viac.

Neviem, aký je tvoj ideál stravy, či je to iba surová strava (vitariánstvo), alebo frutariánstvo (iba ovocie), či nejaký iný ideál, kedysi som bol asi rok dva čisto na surovej strave, ale priznám sa, že dnes už zrejme nespĺňam tvoj ideál. Uspokojím sa aj s varenými strukovinami, pasterizovaným jogurtom, s tofu atď. A som rád, že je to tak.
Kiežby aj viac ľudí sa aspoň trochu lepšie stravovalo, viem, že sa všetci nestanú vegetariánmi ako ja, ale keď už by len zjedli viac obyčajného kupovaného surového ovocia a zeleniny, hodili si do guláša aspoň občas namiesto hovädzieho sójové kocky, nejedli mäso tri krát denne ale tri krát týždenne, začali si kupovať aspoň grahamové rožky a namiesto syrečka jogurt... už aj to by mnohým pomohlo k lepšiemu zdraviu.

Ale inak ti fandím a som rád, že píšeš. Tiež viem o bielkovinovom mýte svoje a súhlasím s tým s tebou. Nech sa ti darí.

jayo
15. únor 2010

Ahoj Jaron, ano, jednoznacne zastavam surovu stravu, avsak v dnesnej dobe, je uz aj ta problematicka, pretoze ku kvalitnej rastlinnej strave sa s kvalitou tejto pody, kyslimi dazdami a znecistenim ovzdusim uz neda dostat, ani ked si pestujes na zahradke. Ako naschval, telo ma este k tomu zvysene naroky, pretoze z medziludskych vztahov ubuda lasky, do pracovneho prostredia pribuda stres, do ovzdusia toxiny a mikrovlny, a kazda generacia deti sa rovno rodi z deficitom niektorych latok, ako napriklad omega-3 m.k., ktore ich uz telo skoro nikdy neuvidi, a tak to ide dolu vodou. Myslim si, ze dnes uz na udrzanie si zdravia, a zdravia potomkov, nestaci ani vitarianstvo, treba ho este podporit koncentratmi vitaminov vo forme stiav, a niektore latky cielene doplnat, hlavne omega-3 m.k., horcik, a vitaminy skupiny B. Udrzat sa zdravy zacina byt veda, a udrzat zdrave aj dalsie generacie, mi zacina pripadat ako utopia, kedze ochranit ich pred vymytim mozgu, kedy si sami do seba zacnu hadzat toxicke sajrajty a ziadat si ich, je nadludsky vykon hodny rodicov-polobohov. Hladat vychodiska v tejto situacii je naozaj problematicke, a je to skor o kompromisoch, ale najme o preneseni sa cez pocit, ze by to mohlo byt lepsie, ale nemoze.

jaron
15. únor 2010

Ahoj Jayo,

neviem, či mám písať, lebo sme tak trochu mimo témy. To čo píšeš, je mi trochu blízke, ako som už písal, bol som asi rok dva na surovej strave, ale dnes sa už pozerám na svet trochu inak (píšem na svet, nie iba na stravu, lebo myslím, že to, čo píšeš nie je iba o strave, ale tiež o určitom zmýšľaní, pohlade na veci a pod.). Dnes sa už pozerám na svet trochu inak, a s tou stravou to nevidím také tragické. Pokladám výživu za dôležitú, ale ešte viac vzťahy (o ktorých tiež píšeš). Tá výživa by mala byť skôr v "službách vzťahov", aby som zbytočne nezaťažil svojími ochoreniami rodinu, kolegov, spoločnosť.... ale naopak, aby som pre nich bol čo najdlhšie užitočný.
Ale to je asi na veľa a som naozaj mimo témy.

jaron
15. únor 2010

aby som bol k téme:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

toto je veľmi dobré a jednoduché

petkula
4. dub 2013

Kdyby někdo pátral tak jako já, jestli jsou sójové maso a výrobky ze sóji vhodné pro děti, dávám odkaz na užitečný článek:
http://www.jimejinak.cz/2012/06/soja-ano-nebo-ne/