Sojové maso batolatům. Mohou ho jíst?

sarinka47
27. říj 2009

Ahojky,dáváte někdo sojové maso batolatům??? Mohou vůbec batolata sojové maso. Malý hrozně rád jít s taťkou,zítra budu dělat sojové maso,tak jestli mu ho mohu zkusit dát,malému bude v lednu 2 roky.

kisska
27. říj 2009

pokial nie je alergik, nevidim v tom problem. Horsie to uz bude asi s upravou, kedze podla mojich skusenosti ho treba dobre ochutit, aby bolo "jedle". Ale to uz mas iste zmaknute 😉 aby to aj po inych strankach vyhovovalo malemu a nebolo gumenne 😉

zdenka26
27. říj 2009

My doma jíme jednou týdně sojové maso.

jaron
27. říj 2009

Dieťa vo veku tvojho malého už určite môže. I keď tofu by bolo vhodnejšie, len neviem, či by mu chutilo, ale dá sa tiež dobre ochutiť a pripraviť.

zdenallicka
27. říj 2009

A jak se divas na tempeh pro male deti rekneme od roku a pul, dvou let? Je to vlastne taky soja.. Mylsim nemarinovany, neuzeny, proste obyc..🙂

mirax
27. říj 2009

ahoj holky,

já malému občas sój. maso dávám..to granulované, občas mi čmajzne i kus sójového párku 😀 , tofu dávám určitě a tempeh je pro děti po roce či roce a půl určo vhodný..kousek 1x do týdne (povařený, nemarinovaný neuzený..) je určitě prospěšný. Taky nám chutná i sójový jogurt Kalma 😉

Ale se só. výrobky bych to moc nepřeháněla. Prostě jednou do týdne ale škodit nemůžou.

zdenallicka
27. říj 2009

Mimo temu - miluju maronovany tempeh oprazeny na oleji... Bozeee, to je mana!!!

margaretka08
7. lis 2009

ahojte mamičky mam ročnu dcerku ktora ma intoleranciu na laktozu myslite že by som jej mohla davať sojove jogurty a vyrobky zo soje nebolo by to skoro začať zo sojov

jaron
7. lis 2009

Určite to nie je skoro, pokiaĺ sú to kvalitné výrobky - produkty. Napr. sójové jogurty sú rôzne, môže to byť iba sój. nápoj, zahustený škrobom, nejaký cukor a lekvár - to nemusí byť práve naj výrobok, ale biele tofu primerane upravené - to môže byť super.

erikasadek
7. lis 2009

margaretka moj syn je alergicky BKM a od 7 mesiaca je na sojovych jogurtoch.. 😉

takze pohoda.. a
sojove masko urcite nemoze ublizit , ani batolatu.. 😉
netrbea vsetko prehanat.. 😀

zdenallicka
7. lis 2009

Hele a neni nahodou vetsina soji geneticky upravena? To si myslim, ze neni dobre.. Nedavno jsem cetla, ze sojove omacky a tempeh josu neskodne, zbytek sojovych vyrobku je pry skodlivy i pro dospeleho, pac sojove slupky jsou tezce stravitelne a do sojovych vyrobku se pry davaji i ty...

Sojova omacka samozrejme neni pro dite, pro dospeleho snad jen bez soli... 🙂

jaron
7. lis 2009

Na Slovensku absolútna väčšina tofu a výrobkov ako salámy, párky a pod. je z geneticky nemodifikovanej sóje, teda presnejšie asi 100 % slovenského tofu je GMO free. 🙂
Jeden výrobca tiež vyrába BIO tofu.

Sójové výrobky (tofu...) sú pre dospelého (i deti) neškodné, na Slovensku i v ČR pre ľudí priam žiadúce namiesto živočíšnych potravín (mäso, párky, údeniny......) "Odniesli" by si to v podobe menej častého výskytu srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a diabetes. 🙂

lu777
9. lis 2009

holky taky o tom uvažuju... třeba bylinkový tofu by mu určo chutnalo, on rád všecko 😀

ale četla jsem, že pro chlapečky to není moc vhodný kvůli složení soji, že tam jsou ty estrogeny....

co si o tom myslíte??

sisi.v
14. lis 2009

soja je, jako vše konzumováno v přiměřeném množství, neškodná. u dětí bych dala pouze pozor na častou konzumaci kvůli vyššímu obsahu estrogenů, což je podloženo novou klinickou studií, kterou jsem minulý měsíc četla. ale týká se chlapečků i holčiček.

erikasadek
14. lis 2009

teda neda mi zareagovat.. teda netreb anic v zivoite prehanat , ano soja v sebe obsahuje , takzvany phyto estrogen, ale ni ejeto take zle, a popri tom, ak sa toho bojite, tak potom treb avylucit , aj ryzu, aj paradajky, krupy, a ine, veci ktrore ju prirodne obsahuju.

😉

inak ja nie som vegetarianka, ale jedno som nedavno citala, studiu, deti, ktore konzumuju soju, tak 60 % v dospelosti ma menej , rakovinu, prsnika podobne, chrani ich a taktiez co s atyka, osteoporoza, je lepsia soja, akomlieko, ted av krajinach kde je najvatsia spotreba mlieka. tam je aj najviac pripadov osteoporozi, kdezto v krajinach kde s mlieko , nepouziva vobec alebo malo? je , nulova, alebo uplne nizka.. 😉
nie je to s mojej hlavy, ale , je to priama vedeck astudia..

takze deti urcite mozu soju, ale ako vsetko, s mierou.. 😉

lu777
28. lis 2009

jj, to jsem tuhle taky četla, že nejvyšší výskyt osteoporozy je v zemích, kde je nejvyšší spotřeba mléka 😅
už jsem to slyšela několikrát, z různých zdrojů, tak na tom asi něco bude

no tak asi zkusím dát malýmu sojovou pomazánku nebo kousek tofu, 1x za měsíc nebo tak...
ono co mu pořád na ten chleba nebo rohlík dávat, střídám pár sýrů, pak marmeládu bez cukru, vegetariánské paštiky z DM, jednou za čas kousek dětské krůtí šunky... med mu přece jen nechci ještě dát, mimoto je hodně sladkej, to abysme si pak pomalu šli vyčistit zuby 😀

radši mu to dám ochutnat teď dokud je poměrně přístupnej novým věcem...

jinak musím ještě napsat že mě tuhle dost vytočil prodavač ve zdravé výživě, když (bez toho aby se mě zeptal) dal malýmu lízátko 😠 jsem se naivně ještě zeptala jestli to je nějaký alternativní, ne bylo to obyč lízo, tzn. cukr a chemický příchutě... fakt nechápu proč tam má krabici v takovým obchodě, by snad mohl nabídnout sušenou meruňku nebo kousek musli tyčky 😠 😅 ?

kisska
28. lis 2009

lu - urcite to bol bezdetny chlapik 😉 ale aspon bol mily, stale lepsie lizatko pre dieta, ako preskrtnuty detsky kocik na vchodovych dverach 😒

beruska2x
28. lis 2009

lu777 to nic neni, Sima dostal takovy to hnusny kulaty barevny lizatko v reznictvi!!!!!!!! to jsem cumela 😅

crca
27. led 2010

Ahoj holky,mám 9 měsíční dvojčátka a chtěla bych se zeptat,jestli můžu dát "OBČAS" sojové maso 😉

henikav1
27. led 2010

podla mna sojove masko mozes davat bez problemov, len nedaj vo velkom mnozstve, pretoze niektore deticky to nafukuje, aby ich potom nebolelo brusko. Skus najprv v malom a ked nebudu mat nafuknute bruska, mozes dat nabuduce viac

crca
27. led 2010

Henikav1 díky,já si taky myslím,že jim to neublíží,jen abych měla nějakou rezervu,je to rychlé,levné a zdravé 😀

dusanab
30. led 2010

Ahojte maminky, mozete mi prosim prezradit ako tu soju a tofu ochucujete drobcom? Tiez som rozmyslala ze by som obcas skusila dat sojove platky/kocky/granulat len neviem ako to malemu cloveku ochutit....bujon urcite nechcem davat. Dakujem 🙂

duelka
2. únor 2010

ahojte ja sojove kocky pouzivam ako maso a robim s toho nieco ako klasicky gulas len bez zemiakov a priloha je ryza a chuti to i manzelovi a malej tiez .

mukky
2. únor 2010

sarinka soja moze byť aj alergén,ale to zalezi od konkretneho dietatka ako zareaguje,najlepsie su sojove boby a tofu syr,lebo sojove maso je dost upravovane a ma dost veľa bielkovín čo pre malé deti nie je vhodné

ronecek
9. únor 2010

Ahoj holky,
já mám Domíka patnáctiměsíčního. Nevěděla jsem, zda mu můžu soju podávat. Tak díky za diskuse. Koupila jsem mu sojový jogurt a moc mu chutná.
Jinak mám výborný recept na tofu pomazánku, tak pokud máte někdo zájem, posílám recept.

Falešná treska:
2 Tofu sýry - nastrouháme najemno
2 mrkve - najemno
cibule - nakrát na kostičky
podle chuti se přidají kyselé okurky, kečup, sardelová pasta a majonéza. Může se přidat i hořčice. Já občas přidám ještě trošku pepře.

Každému tato pomazánka chutná a každý se ptá z čeho je.

jayo
11. únor 2010

Ja si myslim, ze soja je totalny sajrajt, a clovek najlepsie spravi, ked neskonzumuje za zivot ani gram soje.

Predcim to date detom, precitajte si tento dokument:
http://www.badatel.sk./index.php?option=com_con...

jaron
11. únor 2010

Ahoj Jayo,

už som čakal, kedy to sem niekto napíše 🙂 .

Môj názor na stránku „badatel“ je, že sú tam naozaj aj niektoré dobré články, ale nie všetky a nie vždy sú objektívne. Jeden dôvod podľa mňa: stránka bádateľ je zameraná často proti všeobecne rozšíreným tvrdeniam, články chcú byť zaujímavé práve tým, že ukazujú niečo, čo nám všetci "taja", sú akousi opozíciou niečoho všeobecne rozšíreného, to nemusí byť ešte zlé, problém je však v tom, že nie všetko, čo je všeobecne rozšírené a prijímané, je zlé. Tým sa pre mňa bádateľ stáva neobjektívny. Pretože mám dojem, že ani tak nejde o pravdu, ale o to, byť za každú cenu v opozícii, za každú cenu zbúrať nejakú "fámu", vzbudiť nejakú senzáciu. Prirovnal by som to k „pubertiakovi“, ktorý chce byť za každú cenu tak slobodný a nezávislý od svojich rodičov, až sa stáva otrokom tohto cieľa a nie je slobodný, pretože inak by niekedy prišiel na to, že sa aj s rodičmi stotožňuje, lenže jeho skutočným (podvedomým) cieľom nie je sloboda, ale rozdielnosť od rodičov 🙂, tak ako skutočným (nevedomým) cieľom "bádateľa" nie je pravda, ale opozícia. Tak niekedy vidím ja "bádateľa".

Nedávno som bol s riaditeľom jednej firmy na výrobu sójových výrobkov, hovoril, že sa pýtal pri spoločnom medzinárodnom stretnutí s inými spracovateľmi sóje, aké sú u nich známe „choroby z povolania“. Neboli žiadne. Na rozdiel od jeho známych z priemyslu spracovania mäsa a mlieka, kde vládla nadváha a obezita, vysoký krvný tlak, rakovina, infarkt...

Asi najväčšie klamstvo (alebo je to len nevedomosť?) na stránke „bádateľ“ je, že v krajinách ako Japonsko, Čína a pod. sa vôbec nekonzumuje veľa sóje (tofu a pod.) ako sa všeobecne tvrdí. Myslím, že také veci sa dajú dosť ľahko zistiť aj osobne, nie len z internetu. Keď tu bol jeden japonský zápasník sumo odchovaný na tofu, takmer sa urazil, keď mu Slováci hovorili o príprave tofu, ktoré potom chutí ako opečená slaninka a iné prirovnania, tofu predsa chutí ako tofu. 😀

A ešte trochu:
Jedno z troch - štyroch miest na svete, kde žije najviac dlhovekých ľudí na svete je Loma Linda (USA). Ďalším Okinawa. Jedným z dobrých zvykov v obidvoch oblastiach je jedenie tofu. Akosi tie fakty o škodlivosti sóje nefungujú. Ďalšie fakty zo života sú stovky a stovky štúdií o vegetariánoch (tí sú väčšinou aj konzumenti sójových výrobkov) tiež vykazujú lepšiu kvalitu i dĺžku života.

Ďalší fakt, ktorí stojí za zamyslenie – pripusťme si pochybnosti o sóji. Čo bude väčšina ľudí jesť namiesto nej (a výrobkov z nej)? Mäso. A o škodlivosti mäsa dnes nie sú pochybnosti, to je istota. Takže ľudia sa vyhnú tomu, o čom sú pochybnosti o škodlivosti a s pokojným svedomím budú jesť to, čo je istotne škodlivé.
Tu zohráva plnú mieru svoju úlohu aj predsudok. Pre Slováka je mäso (rôzne druhy) od malička späté s jeho životom (samozrejme potom aj prvenstvá v štatistikách srdcovo-cievnych a iných ochorení....), ale tofu (sója) je niečo nové, prišelec z cudziny. A tak sa bežne chytáme akéhokoľvek pochybného článku o sóji, ale nerešpektujeme stovky serióznych a jasných správ o iných škodlivých potravinách nášho jedálnička.

jaron
11. únor 2010

Ešte malý dodatok:
nemyslím, že máme jesť ½ kg sóje alebo tofu denne. Je to len súčasťou zdravej stravy a zdravá strava je súčasťou celkového zdravého životného štýlu.

lenka.22
11. únor 2010

Ahojte, ja som zase citala publikaciu, kde spojovali mnohe umrtia mladych futbalistov (pocas hry zrazu odpadli) so sojou. Neviem co je na tom pravdy, ale lekari mnohych futbalovych timov zakazali soju. A z osobnej skusenosti - ja som milovala soju, sojove vyrobky, az nedavno som dostala po soji (prvykrat som vypila sojove mlieko) taku strasnu alergicku reakciu, ze som myslela ze je po mne a preto mojmu dietatu soju nedavam. Soja je tiez velky alergen, podobne ako zeler, alebo orechy, takze ked to nieje nutne (alergia na BKM) preco riskovat...

ronecek
11. únor 2010

lenka.22, já malému soju jako takovou zatím nedávám. Akorát jsem začala dávát sojový jogurt. Moc mu chutná a myslím, že ten mu určitě uškodit nemůže. My ji taky moc nejíme. Ale tu pomazánku z tofu, kterou jsem výš napsala, máme moc rádi.

lenka.22
11. únor 2010

ronecek, tiez si myslim ze soja v malom mnozste neuskodi, ale ja radsej riskovat nebudem, nakolko ja som zvykla soju jedavat a predsa som dostala silny alergicky sok.

Jaron, neda mi sa opytat, aku dlhu historiu ma soja na slovensku... je sice fajn ze v okinawe sa ludia vdaka soji dozivaju dlheho veku, ale tu sme na slovensku a podla mna nemozes tieto veci spajat. ved napr. v thajsku tiez su zdravi a dlhoveky 😀 ludia, ale keby si nasincovi serviroval krevetovu polievku, ako hlavne jedlo chobotnicu s cili omackou, a ako dezert mu urves zo stromu cerstve mango, tak vela ludi ti priamo na stole odkveckne z alergie. Najlepsie je jest to, co je v danom pasme prirodzene. a ja si dam tiez v zime radsej dusenu mrkvu ako banany zo sao paola lebo moje telo je na tu mrkvu usposobene a hnat ho do niecoho co mu nieje prirodzene je blbost. ale ako som pisala, neviem aku tradiciu ma na slovensku soja....