Svislá poloha při nošení miminka. Je v pořádku?

bertik
4. zář 2007

Ahoj maminy,
tak dnes jsem se s hrůzou dočetla, že malá miminka - myslím, že bylo uvedeno do 4 nebo 6-ti měsíců - se nemají nosit na rukou ve svislé poloze...
Tak já takhle Kačenku nosím nejčastěji - je to její neoblíbenější poloha, hrozně ráda pozoruje ze zadu 😨 . Jednou rukou ji držím pod zadečekem a druhou podpírám hlavičku....je to teda opravdu špatně?

androna
4. zář 2007

bertik nestresuj sa citala som uz aj o tom ze ti doktor poradil nosit dieta v klokanke.to bude fakt nejaky magor.v svislej polohe uplne rovno to neni spravne velmi sa im zatazuje takto pater.ale oni sa takto nosia najradsej.aj mi sme nosili.ked uz tak v tejto polohe si ju prevesit cez rameno aby visela.neviem ci to dobre popisujem no a potom radsej poloha na tygrika alebo akoby sedelo v naruci.a ked uz tak nie klokanka je dobra ale satka na nosenie deti.

schnek
4. zář 2007

ahojky,
my toho našeho lumpa taky nosíme na rameni, protože v náručí prostě ležet nechtěl. A od dvou týdnů jsem ho měla i v klokance - opřel si mi hlavu o prsa a chrupkal. Dělej to, co je tvému mimi příjemné a pohodlné 🙂

bertik
autor
4. zář 2007

Holky,
jak už jsem psala, tak s tou klokankou mi to opravdu doporučil doktor 😅 .
Kačku to v náručí taky moc nebaví, fakt má hrozně ráda koukat přes rameno...a já ji tak teda nosím 😅 . Tak ji aspoň teda budu dávat víc přes rameno, jak píše androna.....ach joooooooo

androna
4. zář 2007

bertik i my sme maleho tak nosili az fyzioterapeutka nas na to upozornila.pokial to nerobis cele hodiny iba na chvilu tak sa tym neda nic pokazit.proste striedat a obmienat polohy.

schnek
4. zář 2007

Já myslím že když nebudeš šetřit a koupíš tu vyztuženou - my máme BabyBjorn , tak se nic nestane. A můžeš ji použit čelem k sobě i od sebe. Já jsem s ní moc spokojená a nemyslím, že bych tím malému "ubližovala"

schnek
4. zář 2007

Ale samozřejmě v tom není celý den. Jenom když chce nosit a já zrovna nemůžu. To máš to samé jako s autosedačkou.

bertik
autor
4. zář 2007

Já ji v klokánce nenosím denně,spíš když řve a nejde utišit. Ale spíš teda řeším to nošení, to mě docela vyděsilo...protože já ji takhle nosila opravdu skoro pořád 😅

lendy1
5. zář 2007

Ahoj bertiku,
já Davídka nosím také v náruči ve svislé poloze, ale když to viděla sestřička na rehabilitaci, kam chodíme, tak mi řekla, že ho takhle nemám nosit, že ho tak mam dávat jen na odříhnutí a když jsem argumentovala, že to takhle má rád, že ho baví pořád něco pozorovat, tak mi řekla, ať ho nosím čelem do prostoru. Jako by seděl opřený o mé záda-jednu ruku pod zadečkem a jednou ho přidržuje na těle.Takže to teď praktikujeme takto-docela se mu to i zamlouvá.
Ty malý mimča si prý ve svislý poloze zatěžují páteř a je pro ně hodně těžké udržet ještě hlavičku, prý s tímto nošením mám ještě chvíli počkat.

tiki
5. zář 2007

Já myslím, že ležet v náručí vydrží děcko jen několik týdnů, pak chce koukat kolem sebe, na což je svislá poloha ideální. Já teda nosila hlavně v šátku, kde má dítko záda zapřená. Teď, když je trošku větší, jí už ale tahám jak kotě, protože dávat jí doma do šátku, když bude chtít zase za pět minut ven, nemá cenu 😉

ronie
5. zář 2007

skvělá je poloha hnízdečko jak popisuje lendy, ve svislé poloze opravdu co nejméně-není vždy dobré to co se miminku líbí..

samsa
5. zář 2007

Moje holčička se taky pořád chtěla nosit, jinak řvala jak šílená. Nejlépe ve svislé poloze, tak jsem se aspoň snažila ji hodit přes rameno (jako pytel brambor 😀 ). Taky jsem ji hodně nosila a nosím v poloze na hnízdečko, jak píše Lendy a Ronie. To jsem ráda, že aspoň touhle polohou jsem nic nezkazila, protože jsem nevěděla, jestli je vhodná. Holky, a co myslíte o nosítku Ergo, dcerka už bude mít 5 měsíců, myslíte, že už ji tam můžu nosit? Nerada bych zase něco pokazila.

mikca
5. zář 2007

ahoj,nejtěžší část těla u miminek je hlava, takže ikdyž se podpírá tak klade tlak na hlavně krční páteř ale i na páteř takovou...takže to moc dobré není pro správný vývoj páteře, ale jak popisuje lendy tak ta poloha je uplně super...taky nám jí doporučila rehabilitační

androna
5. zář 2007

samsa neviem urcite ale myslim ze Ergo az od 6mes alebo az ked dieta samo sedi.ale niesom si ista.

bettys
5. zář 2007

Samso, já mám Mei Tai a taky už nosím na svislo. Podpírá pevně zádíčka, drží hlavičku, nožičky jak žabička, prdelku níž jako kolínka, prostě fyziologická poloha. A myslím, že v Ergu to bude asi podobné. A nošení na svislo v šátku s pevnou oporou hlavičky doporučují i šátkařky. Špatná je prý akorát poloha miminko čelem vpřed, že se totiž zádíčka opírají o tělo matky, které není rovné (prsa apod) a tudíž si zádíčka samovolně křivý. Lepší je pevná podpěra jako je šátek nebo Mei Tai nebo Ergo. Akorát u těch co nemají zpevněná zádíčka se může nosit jenom chvilku, pak už zase zpátky do kočárku. Co je chvilka jsem však nikde nevyčetla 🙂 Půl hodina, hodina?

ronie
5. zář 2007

samsa souhlasim a andronou-až když sedí. Když to bude na chvíli tak ok..

princezna
5. zář 2007

hele to je nějaký divný
lendys byla poloha čelem do prostoru , záda opřená o tělo matky smaotnou fyziopracovnicí
kdežto bettys zas píše že je to špatně 😕
se dohodnětem at vím jak mimino nosit správně 😀

tiki
5. zář 2007

Ja teda nejsem odbornik, ale prijde mi, ze kdyz mam dite celem k sobe, tak mi "tak nejak pekne prilehne", zatimco celem do prostoru se porad vyklani a myslim, ze mu dostatecnou oporu pro zadicka noposkytuju 😲

mikca
5. zář 2007

princezna, no nevim, ale asi bych věřila fyzioterapeutům, než šátkařkám (nic proti šátkařkám)...bettys jak píše že zádíčka smaovolně křiví, no nevim když se mimčo umístí dobře tak má oporu celých zad ..

princezna
5. zář 2007

a koukám, že jsem z toho tak paf 😀 , že jsem tam naspala nesmysly 😒 :
chybí mi tam slůvko "doporučena" samotnou fyzio....

a pak ty překlepy 😖

viona
5. zář 2007

No to jste mi neudělali moc radost,tahle poloha je totiž naše oblíbená,malej už nechce nosit jen tak v náruči,chce koukat a takhle má největší rozhled,ještě poloha na tygříka se mu líbí,ale tim jsem vyčerpala možnosti ☹ tak teď nevim,v postýlce moc dlouho nevydrží,ani v lehátku.Asi ho tak stejně budu občas nosit,i když bych mu nerada ublížila.

ronie
5. zář 2007

tygřík je dobrej-holky půjčte si tu knížku od Kiedronový-Něžná náruč rodičů-vim že se opakuju, ale tam je to všechno vysvětlené a vyfocené-jakákoliv svislá poloha pro takto malé děti není vhodná.Poloha hnízdečka není, že se celá zádíčka dítěte opírají o hrudník matky, ale jen v horní části, bedra a zadeček držíte rukama v tom hnízdečku-ale těžko vysvětlit.Prostě dítě tam nesedí, ale jakoby pololeží v klubíčku..

Mikca to napsala správně-at je podepřená hlavička a upevněná jakkoliv tak je ten tlak na páteř stejně velký-působí gravitace..

lendy1
5. zář 2007

Ahoj, je to přesně tak, jak píše ronie, při té poloze hnízdečko-není malý opřený celými zády o mě, ale je v takovém poloklubíčku. A ta knížka jak psala ronie je fakt super a pár fotek a poloh bylo v minulých číslech Maminky.
Mrkněte na pár stránek z knížky:

http://www.bc-kenny.cz/publikace.html

a pak jsem našla od autorky té knížky odpověď na jeden dotaz:

Petra: Dobrý den, mám 3,5 měsíčního syna, je velice živý a hlavavičku si již drží sám, chci se zeptat zda je vhodné ho občas nosit v klokance s opěrou hlavičky.
DěkujiEva Kiedroňová: Jsem moc ráda, že si Vaše dítě dokáže udržet hlavičku a že zřejmě dobře prospívá. Přesto Vás musím upozornit, že ještě není zralé a dostatečně připraveno na vzpřímenou polohu. Klokanku budete mít možnost využít až po pátém měsíci věku, ovšem s dítětem v pozici do "klokánka", tzn. zády k sobě, dítě v lehkém předklonu, cca 45°.

lendy1
5. zář 2007

Ještě jeden dotaz:

Martina: Dobry den, ocenila bych vasi radu ohledne noseni miminka - dcerce je pres 4 mesice, drzi hlavicku a uz se sama otaci na brisko. Drive jsem ji nosila v satku v kolibce, ale ted je uz moc zvedava a nebavi ji to. mam pujcene nositko Chicco, ale nebim, jestli je to vhodne - ocvlaste poloha tvari ven (i kdyz ji by se urcite libila nejvic) Dekuji
Eva Kiedroňová: Nosítko pro tak malé dětičky ještě není zcela vhodné. Pokud bude nějaká nezbytná situace, že ho budete muset použít, pak doporučuji ne na výlet, ale pouze na nezbytně dlouhou dobu (prostřídat s nošením v náručí v poloze klubíčka nebo s položením na pevnou podložku s měkkým základem) a skutečně zády k vám. Je daleko lépe, když dítě musí držet hlavičku pomocí šíjových a zádových svalů v předklonu, než je vystavovat svislé poloze s hlavičkou zaklesnutou mezi ramena nebo v záklonu.

A jeden odkaz na klokánky:

http://nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=37

iza
5. zář 2007

holky taky tak malýho nosím,v té poloze, co psala lendy(zádama k vám,obličejem do prostoru) se malýmu nelíbí... manžel se dnas ptal u pediatra jestli je to v té svis poloze škodlivý a prý ne, hlavně máme držet hlavičku...tak co dr to jiný názor co... 😅
jo jinak takyjsem četla, že by se tak mimi měly nosit až od 3měsíce..no jo aleJáchymek je děsnej šmírák a v náručí už nevydrží jen tak polehávat, chce mít rozhled 😅

androna
5. zář 2007

izo to bol asi stejny doktor jak ten co doporucil bertikovi nosit dieta v klokanke aby sa dobre vyvinuli kycle. ☹ ☹

iza
5. zář 2007

eh..tak já nevím...no asi to nemyslel, že by tak člověk měl nosit mimi furt...no jo,já ho tak prostě občas nosím 😖
koukala jsem na ten odkaz od lendy(něžná náruč rodičů) a vůbec nevím, jestli mimi takhle chytám nebo ne 😅 😕 alenejspíš ano, jen se člověk tak nějak nepozoruje..ale odkrkávám přes rameno...jen parkrát přes tu ruku a to se nikdy neodkrk jen se rozčiloval..holky tak jak ho nosit aby mohl šmírovat, když tu polohu klubíčko vyloženě nemá rád?

bertik
autor
5. zář 2007

Holčiny, nechci vypadat jak úplný hňup 😕 , ale nešlo by, že by jste některá se vyfotila s mimi, když ho máte opřený zádíčkama o sebe a dala to alba? Že bych jukla, jak to má být úplně správně 😎 . Dííííííííky

lendy1
5. zář 2007

izy,
tak zkus tygříka - to máš malého bříškem na ruce a hlavu má u lokte.

mrkni na:

http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?id=2...

tak má malý také rozhled.

androna
5. zář 2007

bertik vydrz chvilku uz fotime

androna
5. zář 2007

bertik tak to mam v albu.tak sa pozri 😎