Vadí návštěvy miminku v prvních týdnech života?

katkak80
4. dub 2008

Ahoj holky.Možná budu na vás mít divný dotaz, ale mám problém co mě trápí už dlouho.Za 14 dní mám TP a bydlíme v baráku s tchýní a tchánem, kteří jsou hrozně společenští a neustále si domů vodí nějaké návštěvy a navštěvuje je plno příbuzných atd.Jenže já vím, že až přijedu z porodnice, neustále budou u nás a i se svými kamarády a příbuznými a budou se chodit dívat na miminko.jenže já z toho mám strašný depky, protože se bojím že k mimču se pak dostanou bacily a prostě nechci aby tam tolik lidí chodilo,chci být aspoň první týden sama s mimčem, ale na druhou stranu nedokážu jim nic říct, jsem puťka ☹ Máte s tímto nějaké zkušenosti?myslíte že hodně vadí návštěvy u miminka v prvních týdnech života?Jestli je můj dotaz nevhodný, chápu a budu samozřejmě respektovat každičký názor.S pozdravem a přáním hezkého dne Katka

betka007
4. dub 2008

AHoj Katka, moj nazor je, ze ak neches navstevy v prvych tyzdnoch, tak by to malo byt respektovane.. Normalne to ludom, znamym vysvetli, ze co a ako. Aj kvoli mimcu a aj kvoli sebe, nech si oddychnes trosicku a nemusis riesit, ze zase dojde nejake navsteva vidiet mimco a ty musis chystat nejake obcerstvenie a tak... Uvidis sama ako to budes zvladat. My sme teda mali zo zaciatku navstevy,ale ina kratke, najviac na polhod, nic som teda nechystala, lebo som bola rada, ze som rada..Ale je to individualne, takze ked si to nezelas, tak si to tak zariad 😉

lenulin
4. dub 2008

No a co kdyby jsi řekla manželovi ať jim to nějak vysvětlí, že se na navštěvy ještě necítíš, když se jim to bojíš říct sama.Já si myslím že je přirozené , že člověk se chce dát po porodu dohromady a taky se zžít s novým členem rodiny to by snad mohli pochopit.Já bych taky z toho nebyla nadšená.

ina.b
4. dub 2008

Ahoj Katko, mluvíš mi úplně z duše. Já se taky bránila všemožně návštěvám, jak v porodnici, tak i doma. Viděla jsem bacily všude. Navíc byl podzim a řádila rýma a jiné nemoci. Napsala jsem všem zprávu, že mi ještě neni nejlíp (měla jsem i mírné poporodní deprese a problém s kojením, tak jsem na nikoho neměla náladu). Spousta lidí to pochopila. Přišli jen nejbližší příbuzní a ostatní až po šestinedělí 😉

terrezka
4. dub 2008

ahoj Kati - tak já ti povím svou zkušenost. měla jsem normální porod, ale hodně mě šili a byla jsem ráda, že jsem se první den z porodnice dostala domů na postel. tři týdny jsem si nesedla a popordní depresi jsem měla jako prase. a manža se všude chlubil a všude říkal jak je krásná a ať se přijdou všicí podívat atd..... jako nikoho nemocnýho nebo jen nachlazenýho jsme k ní nepustily a když se nás někdo zeptal jestli se může přijít podívat tak jsme řekli že klíďo pokud nejsou nemocní.
jinak co se týče mně tak jsem vydržela jednu návštěvu denně. dvě už na mně byly moc. jako taky jsem v tomhle puťka. ne říkat neumím a tvářit se nešťastně před návštěvou taky neumím takže jsem řekla manžovi že jednu návštěvu denně ano víc ne.... no a 14 dní se u nás dveře netrhly..... je to hlavně na tobě. ty si po porodu ne oni (teda budeš 😅 )

cazadora
4. dub 2008

ahoj káťo já sem teda taky spíš puťka ale v tomhle se ozvu jde přece o dítko!! já měla porod v pohodě fyzicky jsem v pohodě byla psychika nic moc nálada byla nejmíň na bodu mrazu. známé sme nezvali to až po šeestinedělí a moje a manžovi rodiče teda samo sebou chodili ale to byli v tu chvilku pro mě lidi který sem chtěla vidět nejmíň , kopec "chytrejch"rad atd. sama poznáš po porodu na co se cítíš na co ne. jinak i rodiče chodili max na hodinku 😉 v tu chvilku jsi ty a mimi středobod vesmíru a tak hranice taky určuješ ty!!

josefa
4. dub 2008

Nic jého nejde naspat, pokud se na to necítíš, musejí Tě respektovat, jak už psaly holky nahoře. A pro čerstvě narozené miminko v prvních dnech návštěvy nejsou vhodné, i pro ně byl porod zabírák.

Já jsem v šestinedělí domů nepustila nikoho, tím myslím opravdu nikoho kromě MM. Před návštěvou se přetvařovat nedovedu, a asi by ze mne byli rozpačití, kdybych před nima než naříkala, co mě bolí, starala se o mimi, nebo spala 😀 Byl ze mne asocial, na lidi jsem neměla náladu, a všichni to museli pochopit. Teď bych návštěvy brala třeba denně, ocenila bych navíc kdyby také pomohly s kuchyní, úklidem... 😀 😉

janickabez
4. dub 2008

jj, přesně jak píší holky, říct to manželovi nebo rovnou tchánovcum, myslím, že to snad pochopí, že se nehodí v 6 nedělí otravovat, my jsme taky návštěvy minimalizovali a i dnes, když máme perný týden, tak klidně odmítnu, že chci mít aspoň 1nebo 2 dny v týdnu jen pro sebe, malou a taťku

belanna.st
4. dub 2008

no já snávštěvama snad problém mít nebudu jen děda plánuje že se bude v létě zavařovat zelenina, tak jsem z toho na nervy už ted, protože starat se o mimčo, pak o uklid po zelenině normální vaření, o babičku, aby si odpočinula, protože se stará o prababičku a ještě o naše psi aby se k nim nepřiblížil ten jejich malej rozmazlenec tak už ted mám pocit že se z toho po..
..byli tu před měsíce, jezdí na návštěvy barák máme od dědy, a jeste ted se nemůžu vzpamatovat a po výkendu mají přijet zas..na jednu stranu jsem ráda, že je uvidím,ale nadruhou už ted jsem jak balon, a nemůžu dělat všechno k tomu babička je posedlá po pořádku...a s děckem to bude záhul babičce jsem to řekla narovinu, že at se vyserou na zeleninu,ale děda je jak posedlej!!sem jim řekla že jim to naložím než porodím a bude.zítra se snad dostaneme do makra mají zlevněnou mrkev..
jinak zbytek rodiny, mamku jsem požádala aby dojela všichni bydlí 100km od sud v brně, tak si vezme volno, snad se malé narodí v termínu, jinak mi říkala at poprosím tchýni,ale to jsem řekla že by byla chytrá jakrádio a mamce se lépe oponuje než tchýni.
ti bydlí 3hodky cesty od nás takže jestli budou chtít vidět malé,at dojedou já za nima courat nebudu,řekla jsem jim to narovinu,ale pochybuju,že se tu ukáží. a s tím že by mi pomohli!!ani nápad, jeste budu muset vyvařovat.si myslí že tam budem jezdit co 14 dní super..no nic
držm palce,at ti to dobře dopadne a v tomhle určitě nejsi sama, taky mám ráda klid a než se s tím malým uřvánkem sžiji chci klik...

dvojka
4. dub 2008

No tak u mě byly návštěvy po příchodu z porodnice noční můrou.Vůbec jsem se neuměla dostat do toho kolotoče a do toho se pořád otvíraly dveře a v nich rozesmáté návštěvy.Bylo to pro mě hrozný období a myslela jsem si,že snad nikdo pro mě nemá pochopení 😒 .Nerada na to vzpomínám

majaaita
4. dub 2008

Katko, těžko předjímat, jak se budeš cítit, ale po porodu je to těžký období, hormony dělaj fakt divy 🙂 Pokud máte zvlášť byt, ať si kludně tchánovci zvou, koho chtějí. Ale musí respektovat, že třeba nebudete mít náladu. Navíc nevíš, mimčo může být plačtivý (snad to nepřivolám 🙂)), nebo kdovíco.
Určitě v tomhle zaúkoluj manžela, ať jim to vysvětlí a je to. Ty a dítě jsi nejdůležitější, musíte se cítit dobře, i pro mimčo je to záhul, chce vidět hlavně mámu a tátu a né si dělat bordel v ciczích obličejích.

My měli za celý šestinedělí dvě návštěvy - moje a manželovy rodiče - oboje na hodinku a stačilo mi to. Fakt nebyla chuť a bylo potřeba sžít se s mimčem, a aby si mimčo zvyklo na nás. Devět měsíců má klid a najednou tisíc novejch hlav, to prostě není dobrý 🙂

zany
4. dub 2008

Já myslím, že by všichni měli respektovat, že návštěvy prostě nechceš a že se na ně necítíš! Tělo a mysl se po porodu hodně rovná do normálu, já měla porod sice dlouhej, ale měla jsem jen jeden steh, takže se mi sedělo v pohodě. Ale měla jsem takový lítostivý období, kdy mě rozlítostnilo snad všechno!!!
Takže těžko říct, jak to budeš pak prožívat 😕

My tu měli na návštěvě jen rodinu a to vždycky jen na chvilku 😉 Byly tu mé kamarádky, které se nejdříve ujistili, že mi jejich návštěva nevadí!!! A dlouho tu taky nepobyly, respektovali to, že se ještě sžíváme... 🙂

Jinak k nám jednou týdně jezdila mamka, která buď pohlídala malého a já si uklidila a nebo vyslala ven mě a šla žehlit nebo vařit! Fakt mi to bodlo, protože jinak nevím nevím... I tak toho bylo dost, protože prcek nespal 😒

A né nadarmo se tomu všemu říká šestinedělí, kdy se mamka srovnává sama se sebou a ještě se sžívá s miminkem 🙂

anatanka
4. dub 2008

Tady zalezi hlavne na tom, jak se k tomu stavi tvuj manzel. Pokud ma pochopeni, tak se bude snazit te toho usetrit. Horsi je, pokud to zrovna moc nechape.

very
4. dub 2008

Ahoj, my měli problémy s kojením, měla jsem fakt drsnou poporodní depku a vůbec zvyknout si na nový život s miminkem byl pro mě docela záhul..
Na návštěvy jsem neměla ani pomyšlení..Ondra se narodil menší, takže jsme museli čekat i s procházkami do jeho třech kil..
Já se na to dívám tak, že není vhodné, aby cizí lidé chodili do mého bytu za maličkatým mimi, jen proto, že se to hodí někomu jinému..každý v sobě má jiné, svoje bacili..a věřte, že vím o čem mluvím..Ondra se narodil se sníženou imunitou, má to do dnes a navíc..šestinedělí je jen pro vás, pro novou rodinku..a ne pro oči ostatních, ale je to i na tobě, třeba ti zrovna po porodu bude dobře a za návštěvu budeš ráda..
Já když mám problémy s tchánovci, řeknu to manželovi a ten pak většinou činí..máme to tak rozdělené..problémy s našima zase řeším já..
Držím palce!

hanzuli
4. dub 2008

Tak já musím napsat, že taky bydlíme v domku s manželovými rodiči, ale naše okolí bylo natolik inteligentní, že se mi tam nikdo nevecpal (samozřejmě nepočítám svoje rodiče a bráchu). První návštěvu jsem měla po 4 týdnech, většinou všichni počkali až po šestinedělí. Já si myslím, že návštěvy v prvním týdnu se prostě ani nehodí. Navíc mimčo tu imunitu zpočátku nemá ještě tak velkou (samozřejmě pomáhá, když budeš kojit) takže i ty bacily hrozí.
Jinak bych ti poradila to, co tu psala lenulin - pokud návštěvy vůbec nechceš a nemáš povahu to říct "natvrdo", řeš to přes manžela. Jsou to jeho rodiče a lépe to od něho příjmou. Aspoň u nás to tak chodí. 😵 😵 😵

berynka
5. dub 2008

Ahoj Katko a holky,
někdo přísně dodržuje šest neděl! Zvlášť v tomhle období, kdy je každý druhý nastydlý nebo s virózou. Nejde jen o miminko, ale i maminku, ta by v téhle době taky neměla být nemocná.
Katko, nebuď puťka, ale ochránkyně svého děťátka. Prober to s manželem, ať je ti oporou a prosazuj svoje přání a potřeby. Budeš toho mít sama dost a zvědavci se můžou podívat do kočárku venku na procházce nebo za pár týdnů, až bude hezké počasí. A pro ty neodbytné nakupte roušky!!! 😀

karot
6. dub 2008

Káťo................určitě se vzepři,pokud se na ty návštěvy necítíš.Po porodu stejně budeš mít plno starostí s mimčem,může se dostavit lítostivá nálada(hormóny)a celkově by si měla spíš odpočívat,než obskakovat návštěvy,když chceš aby Ti vydržela laktace co nejdéle.
Já po svých zkušenostech bych povolila návštěvy nejdříve po šestinedělí a úplně ideál by byl,když by byly miminku 3 měsíce. 😉

zuzik03
6. dub 2008

ahoj holky, já plánuju návštěvy začít po 3 týdnech, takže příští víkend 😉 už u nás teda byly obě babičky i švagrová s prckem a jsem za návštěvy spíš ráda, malá je hodná, takže všechno zvládáme a těším se, že uvidím kamarádky a uslyším, jak se mají. samozřejmě kdyby mi sem přišel někdo nachlazený, tak ho vyrazím už mezi dveřma, ale předpokládám, že jsou natolik inteligentní, že si to nedovolí 😉

pokud se ale káťo na návštěvy necítíš, tak to musí být podle tebe, když budeš v pohodě ty, bude i mimčo. buď ať to zařídí manžel nebo možná budeš překvapená, jak se po porodu změní tvoje povaha a že to dokážeš říct i sama. já byla před porodem taky puťka a nechala si s*át na hlavu, ale když jde o malou, tak o její práva najednou nemám problém se bít, sama jsem z toho byla překvapená 🙂 držím pěsti, nedej se 😉

sima.e
20. zář 2008

ahojky, vytahuju tady starší diskuzi, ale mám opravdu nervák z těch návštěv..myslím, že spousta známých to pochopí, ale zároven máme nahlášenou návštěvu na týden z ciziny (manželův otec) a my budeme mít cca 4 týdny. Jinde být nemůžou a zas když jedeme my k nim, taky jsme rádi, že máme kde být. Nevím co s tím, sama nevím jak na tom budeme... ☹ Jak jste to měli vy? Je to ke konci šestinedělí lepší nebo je to pořád stejně naprd?

kalo
20. zář 2008

Sima.e: já ti můžu jen doporučit, dělej to tak, jak to se na to cítíš. Jestli víš, že tu návštěvu nezvládneš, tak ji odpískej. Já to neudělala a byla jsem z toho taaaak hotová a psychicky vykolejená, že až bude druhé dítko, tak žádnou návštěvu těsně po porodu proti mé vůli nepřijmu ani náhodou.
...........Samozřejmě každý to má jinak. Ke mě se po příchodu z porodnice hrnuly návštěvy a já, jak jsem byla zvyklá všechny vlídně vítat a přijmout, najednou jsem nemohla mít v blízkosti vůbec žádné lidi. Nešlo mi komunikovat, cítila jsem hrozné narušení soukromí. Navíc malá hrozně řvala /kvůli kolikám/ a já řvala ve vedlejší místnosti s ní. Možná jsem až moc citlivka, ale jak říkám.....Dělej to tak, jak se na to cítíš (a navíc...když se rozhodneš někoho odmítnout, tak to snad musí pochopit...alespoň to šestinedělí dodržet klídek pro mamču a mímo... 🙂 )

luuciee83
20. zář 2008

Sima.e, jak píše Kalo - já bych to řešila až po porodu, jak se budeš cítit... já jsem taky takovej ten blbec, kterej rád všechny přijme, skáče kolem nich a snáší jim vše možné a po porodu to najednou nešlo... byla jsem unavená, když malej spal, spala jsem s ním a ty návštěvy mi to naprosto narušily... opravdu si to rozmysli - ono je něco jiného, když se na Tebe přijde podívat kamarádka a do půl hodiny je pryč - ale já s návštěvou seděla i dvě hodiny a nemohla jsem - byla jsem docela dost šitá - dole modřina a sedět jsem mohla na půlce zadku, takže jsem si oddychla, když návštěva odešla... určitě bych si nechala min. týden (nebo klidně víc - podle toho, jak se budeš cítit) - já ten první týden fakt trpěla, když mě pak přestal bolet spodek a mohla jsem sedět, návštěvy jsem už zase viděla ráda 😉

sima.e
21. zář 2008

holky děkuju, musime to doma ještě probrat..jenže oni už mají koupene letenky, atd...navic jsou v pohode a neni to takova ta navsteva, kolem ktere se musi skakat, myslim ze by v pohode i pomohli, ale...budeme muset asi najit nejake nahradni ubytovani pro pripad nouze. Zas si rikam,ze po tech 4-5 tydnech by to nemuselo byt tak hrozny, ale to se tezko planuje dopredu, co?

cazadora
21. zář 2008

sima.e já být tebou tak počkám po porodu a uvidíš třeba budeš naprosto vpohodě žádný depky a ještě budeš ráda že přijedou a pokud to tak nebude tak bych to probrala s manžou a buď bych jim návštěvu odpískala nebo prostě zkusila zajistit jiný ubytko 😉

binki
21. zář 2008

sima.e: tchýně přiletěla 2 týdny před TP zůstala cca 1 po porodu a jsem moc ráda, že byla u začátku malého, protože pak ho viděli až když mu bylo 4,5 měs.

minea
21. zář 2008

sima.e: Jde taky o to, jak bydlíte - něco jiného je dvojpokojový byt v paneláku a něco jiného rodinný domek. Předpokládám ale, že pokud jsou to "normální" lidi, tak pochopí, že budeš mít plné ruce práce a postarají se o to, aby tě co nejmíň vyrušovali. Jinak můžu potvrdit, že začátek a konec 6nedělí jsou úplně o něčem jiném. Já (podotýkám, že NEJSEM puťka), jsem už dlouho před porodem prohlašovala, že do konce 6nedělí doma nikoho nechci a příbuzní to jaksi museli akceptovat. Nakonec jsem se po 3 týdnech cítila fit, únava byla na ústupu, manipulaci s dítětem jsem už zvládala, takže když 4 týdny po porodu byly Vánoce, návštěvy jsem přijala úplně v pohodě. Věděla jsem ale, že večer zase odjedou...

janeyzelvicka
21. zář 2008

Já jsem zase před porodem prohlašovala, že návštěvy vůbec... ale zase po příjezdu z porodky jsem byla docela fit (i když sedět jsem nemohla), manža měl dovolenou, takže nějakou tu kávu uvařil on a návštěvy jsme přijímali skoro hned (prvně naši, pak i kámoši), protože mi připadalo, že jsem úplně ztratila kontakt se světem a nějaké menší rozptýlení jsem vítala. Zase ale byli tam nanejvýš na 4 hoďky a večer odjeli... Musím ale říct, že někdy byly lepší návštěvy kámošů, co poobdivovali malou, já jsem jí utěšila když se jí něco nelíbilo a normálně jsme pokecali, než příbuzní, kteří když malá začla brečet, tak bylo hned: to je hlad/ prdíky /je jí zima/ teplo atd...
Počkej fakt jak se budeš cítit po porodu, jestli mimčo bude klidné a taky zvaž, jací jsou, jestli třeba pomůžou, nebo budou hlavně "radit".

gabka32
21. zář 2008

ahoj, když mi končilo šestinedělí, měla jsem skoro všechny návštěvy už za sebou 🙂
ani ne 24h po císaři u mě byl manža, mamka, tchyně, brácha, švagrová a pak doma taky minim.2xtýdně návštěva ale mi to nevadilo, docela rychle jsem se zotavila a s malou hodně pomáhá MM,takže akorát trochu úklid a upéct buchtu než přišla návšteva... a navíc Saška byla vždy strašně hodná, většinou návštěvy prospala, takže oni jen mrkli na spící mimi a kecali jsme v obýváku.. (tedy jednou jsem našla tchyni nad postýlkou jak ji chtěla vzbudit,ale vyhnala jsem ji 😀 ) a návštěvy se vždycky ptali jestli můžou přijít,nebyl problém říci ne, spíše jsem byla ráda že je vidím. a většinou měli strach mimi vzít na ruce, takže z bacilů jsem taky neměla strach 🙂

samozřejmě záleží jak se budeš cítit a koho chceš u sebe mít a jak brzy.

dnada
21. zář 2008

ahojky, tak já sem zastáncem toho,že v ti needělí návštěvy nee... jediná "návštěva"doma byla doktorka druhý den po příjezdu z porodnice a mamka,která tu se mnou byla týden,aby mi pohlídala malýho,když sem musela jet nakoupit... jinak když se tu zastavil kamarád,malého sem vzala na zahradu do kočárku a byli sme venku.Ale je to věc každého,jak si to zařídí a jak moc se bojí nemocí... my sme zdravý,a jsem ráda,kamarádka měla díky návštěvám malého v jeho 3týdnech 10dní v nemocnici s ošklivým kašlem,nakonec byl i v umělém spánku...pořád ještě není úplně v poho... stát se může cokoli,miminka sou citlivá na vše... a šestinedělí je na regenaraci maminky a na klid pro miminko,toje můj názor 😉

scharfinka
21. zář 2008

Zdravim vsecky, tak co ja muzu doporucit z vlastni zkusenosti, nechat to 6tinedeli opravdu jako dobu hajeni- klid pro maminku a miminko...Ja jsem totiz byla taky takove telatko, vsechny navstevy jsem prijimala a vitala, jenze jak jsem nemela moznost si na chvilku oddychnout a miminko tez ne, tak se to druhy tyden zlomilo a maly skoncil bohudik jen se zvysenou teplotou, zato ja se ctyricitkama...tak pak jsem fakt skoro mesic nevidela zivou dusi krome mamky a segry, keter pomahaly.....a az bude druhe miminko, tak v sestinedeli chci mit klid....

konja
21. zář 2008

Katkat80: Já bych na tvém místě poprosila manžela ay si o tom promluvil se svoji mamkou a pokusil se jí vysvětlit,že návštěvy k vám mohou podle toho jak se budeš cítit ty a ne oni.Já jsem třeba po obou porodech byla tak v pohodě,že jsem spíš každému volala ať se příjde podívat,protože jsem se doma nudila 🙂 .Ale to je individuální a uvidíš sama jak se budeš cítit, to před porodem nemůžeš vědět.Jak píšeš,tak bydlíte s tchýní v jednom domě,tak já bych to udělala jednoduše-pokud nebudeš chtít nikoho vidět a aby k vám chodil, řekni tchýni (nebo vzkaž přes manžela :o) ), aby si vždy pro mimi přišla když ho bude chtít někomu ukázat a pak zase přinesla.Každý rozumný,inteligentní člověk (a hlavně žena,která táké někdy porodila) nemůže čekat,že kolem něho bude šestinedělka skákat s plnou mísou chlebíčků. Prostě ke tchýni ať si chodí kdo chce a jak často chce a pokud budou chtít vidět i mimi,tak ať si pro něho tchýně na chviličku příjde a pak ho zase vrátí. Pokud jsou lidé zdraví, tak není důvod proč jim bránit ve styku s mimi. 😉

muminek
24. zář 2008

Ahoj holky jak píše konja já jsem byla ráda za každou návštěvu doma malej byl uplakanej tak mě potěšilo i když si ho někdo choval a né furt jenom já když já ho nosila po zbytek dne. Ale záleží na stavu maminky.