Vodnatý průjem tři týdny. Co pomáhá?

simone
9. led 2008

Ahoj holky,strasne moc prosim o pomoc.Zijem v uk a tady jsou dok.desni debi...ve.Mala uz ma prujem tri tydny,uplna voda.Nema teploty,je uplne zdrava jen prujem,dok.rikal,ze to je viruz,ted tu radi,tak asi jo a dal nam neco proti dehydrataci a to je vse.Zadnou dietu.Hledala jsem na netu a ces.dok.pisou odstavit od mlika,mala ma 14mesicu a je na sunaru, a davat jen mrkev,ryzi,caj,banana a suchy chleba.Na angl.strankacha je podavat mliko co tri hodiny.Tak fakt nevim,nechce ji ublizit.uz jsem byli u dvou doktoru tady.
Mate s tim nekdo zkusenost?Dnes jsme ji odstavili od mlika,ale moc nepije,tak do ni cpu caj strikackou a ruzne co ji bavi,tak neco malo vypila.Chudak ma hlad,tak dostala toust namazany bananem.ja jen nevim jak s tim mlikem.Pry laktoza drazdi streva a zda se mi to taky rozumne ji na den nebo dva odstavit a pak pomalu zacinat.Co myslite??
Strasne moc dekuji za kazdou radu a zkusenost.
Jinak prujem je normmalni,bez hlenu,krve jen prujem vodnaty.Chut k jidlu ma,je vesela,vse je ok.

simone
autor
9. led 2008

JO a ma ho tak v prumeru 3x za dne,nedky 2x.

many
9. led 2008

jééé chuderka ☹ kdybych věděla,tak poradím 😒 já ještě zkušenosti nemám 😒

paolin
9. led 2008

simone, urcite nedavej mlicko, jen odvar z ryze, dusenou mrkvicku, jablicko - ale naskrabane!, pomackany banan. nic vic..musite to holky vydrzet. jakakoliv dietni chyba to vse vrati na zacatek. davej ji do caje hroznovy cukr. at dostava energii. u nas se daji koupit na prujem kvysinky. jsou v tobolkach a rozpusti se ve vode nebo caji. jak se to jen jemnuje...enterol! sice je to pro deti od 3 let, ale nam to doktorka napsala, pac jsme meli prujem 14 dni a des! jinak hipp prodava ORS2000 nebo tak nejak. ten je taky dobry na prujmy. jo a taky se malym detem dava Smecta. a delal vam doktor vyter? uz by mel, kdyz to trva tak dlouho..

simone
autor
9. led 2008

nedelal nam vyter,tady se nic takoveho nedela,tady ti daji na vse paralen a jdes domu,je to tu hruza to zdravotnictvi.Nikdo se s tebou nebavi,jak jsem byli poprve,tak nam dok.rekla,ze to nic neni a nedala nam nic,jakj sem byli podruhe,tak dostasla paralen a pak to do vody aby nezracela sul apod.Hipp se tady neprodava,no zkusim dnes zajit do zdrave vyzivy a podivat se na ten hroznovy cukr aspon.jenze jak ji mam donutit pit,kdzy caj apod.nechce.Uz delam odvar z ryze.
Moc dekuji paolin,zkusim se poptat i na ten enterol a taky sehnat boruvky na zarvrzeni

zanetka82
9. led 2008

my jsme měli taky prujem maly měl 6.měsicu. dostal smectu, kuliška a vařila jsem odvar z ryže a ovesnych vloček. pak taky tu mrkev ale uplně rozmixovat. a nebo se poptej v lekarně na nutrilon ktery neobsahuje mleko. je o něco drahší. nevím jak víc poradit. smecta není dobra ale zabíra.

simone
autor
9. led 2008

Holky my zijem v Uk a tady nutrilon,smekta neni.ja spis tu dietu.Muze mit mrkev z ryzi na obed?Rozmixovala jsem to,sice ryze neni uplne rozmixovana,ale snad to nevadi.A ten odvar z ryze,to normlane jen uvarim ryzi a pak ji dam vypit tu voda?Nebo ma byt ta ryze nejak rozvarena aby to bylo hustejsi?Jsem uplne uz zoufala,snad ji to prejde

paolin
9. led 2008

zkus se zeptat v lekarne. tam ti urcite poradi 🙂

zanetka82
9. led 2008

jen ten odvar tu ryži nemusíš mixovat. ale určitě existuje to same u vas v lekarně ale pod jinym nazvem zkus se zeptat uvidíš 😵

simone
autor
9. led 2008

NO tak mala uz nam zacala odmitat pit,nechce vubec nic.TAk ted co?Jak ji to mame donutit?Nechce caj,ani odvar,ani ryzovy odvar s bananem a ani mliko-zkouseli jsme to.Jinak v lekarne jsem se ptali,pry ji staci paralen,krava.Kdyz se to nezlepsi,tak to zkusime na potreti asi apojedem zitra na pohotovost,snad nas vemou,protoze jsou nemocnice zavrene kvuli strevnim virozam a taky by sjme tam mohli cekat sest hodin.Bezne se tam ceka tri 😖
Jak poznam ze je dehydrovana?A jak ji mam udrzet aby pila?

paolin
9. led 2008

dajje ji po lzickach. staci jich par. musi do sebe neco dostat. dehydrovana? asi apatycka, ne? ono ji to prejde. neni ji urcite dobre a mit porad dietu by nevydrzel nikdo. my meli takovy prujem nedavno. trval 14 dni a bylo to o nervy. syn uz nechtel ty odvarky ani videt. obcas jsem mu pak dala pisotek anebo par varenych testovin. ale to az tak po dvou dnech fakt drsne diety. a pak uz to bylo jen lepsi.
zkus se kouknout na www.doktorka.cz treba tam neco bude.

sarajka
9. led 2008

Simone tak ja pridam cerstve zkusenosti z prujmem. Maly dostal v Cechach virozu na vanoce. Bylo to fakt sileny, kdy bylo uz jedno, co mu dam, proste vsechno slo ven a to tak, ze to teklo pres body a teplaky. Koupila jsem vsechno co radily kamaradky kapky hylak, smectu atd. Ale nic nezabralo. Maly normalne vubec nepije, jenom mliko hipp, takze o to to byl u nas jeste vetsi problem. Koupila jsem i specialni mliko Nestle bez laktozy a prestala jsem mu davat hipp, ale nechtel mi to kvuli jiny chuti pit. No nakonec po 8 dnech prujmu a silenyho zhubnuti jsme jeli do nemocnice a mel 2 dny kapacku.

Myslela jsem si, ze mu daji v nemocnici neco na zastaveni prujmu, ale to se nedava. Jedine, co je dulezite hodne tekutin a to 120-150 ml za den pro kg vahy. Bylo mi receno, ze dnes uz se nenahrazuje mliko na ktere jsou deti zvykle nejakym jinym proti prujmu, ma se zustat u toho, na co jsou deti zvykle. I kdyz po tom maly mel ten prujem jeste horsi. Kazdopadne je to tak, ze u takhle malych deti se doplnuji jenom tekutiny a telo se s tim musi vyporadat samo. Je potreba, aby to samovolne vsechno vyloucilo. Pokud je to viroveho puvodu, tak na vir stejne nic nezabira a pokud je to puvodu bakterialniho, tak na nektere bakterie zabiraji antibiotika, ktera se ovsem vubec nedavaji, protoze ty znici v tom malem telicku uplne vsechno a tim se snizuje imunita.

Byla jsem fakt jeste 2 dny v nemocnici zoufala a nechtela jsem verit, ze maji doktori pravdu, ale opravdu meli. Treti den se vse rapidne zlepsilo a maly dostal i chut k jidlu.

Zkus malou vazit, pokud ti vubec nepribira a nebo hubne, vubec bych nevahala a jela bych do nemocnice. Jestli ale pises, ze ma dobrou naladu a ji, tak bych davala pozor hlavne na ty tekutiny, aby hodne pila. Nas maly mel i stavy, kdy byl apaticky a nejedl a nepil vubec nic. Ale 3 tydny prujmovat to uz mi prijde docela dost dlouho. Nemuze to mit jeste spojitost se zubama? My meli vzdycky u zubu prujem.

sarajka
9. led 2008

V nemocnici jsem dostala papir, co se ma delat pri prujmu. Je to teda z Rakouska, ale napisu zakladni body:

Pro dite neni nebezpecny prujem sam o sobe, ale prave ztrata tekutin (proto je dulezite pravidelne vazit). Nekdy je prujem spojeny i se zvracenim a se ztratou chuti k jidlu, proto je i doplnovani tekutin docela obtizne. Ma se jim v tomto pripade nabizet kazdych par minut nejaka tekutina na lzicce (studene napoje a slazene)

Prodavaji se ruzne preparaty na doplneni tekutin (me doporucili v Rakousku Normolyt - jsou to takove pytlicky, ktere jim primichas bud do jidla nebo do piti). Pozor na to, ze nektere preparaty se nemaji davat do mlika, protoze to neutralizuje jejich ucinnost. Dalsi je napoj Hipp ORS 200 z mrkve a ryzoveho odvaru.

Kazdopadne nekojenym detem se ma podavat mliko stejne jako pred prujmem. A jinak dietni jidlo, ale to uz davas - banany, ryze, brambory, suchary, kureci nebo kruti maso, jablecny kompot.

U takhle malych deti se medikamenty na obnoveni cinnosti strev nepodavaji prave z duvodu bud neucinnosti nebo naopak nezadoucich vedlejsich ucinku. Antibiotika se davaji jen ve vyjimecnych pripadech po rozboru stolice.

Pri pretrvavajicich potizich, zvraceni a trvajici ztrate tekutin (pokud dite ztrati 5% sve normalni vahy) se doporucuje jet do nemocnice a zavadi se infuze.

Omlouvam se za ten elaborat, doufam, ze jsem tim tady nikoho neotravila.

paolin
9. led 2008

jak poznat dehydrataci:
studene nohy, sucha usta a rty, tmava husta moc, nemoci 6 hodin, zapadle oci, zapadla fontanela, abnormalni netecnost. v pripade dehydratace podavat oralne rehydratacni roztok nebo pobyt v nemocnici na kapacich infuzich.

simone
autor
10. led 2008

No ona ten prujem ma tri tydny prave proto,ze se to nejak nelecilo,nedala se zadna dieta,vubec nic.Vcera byla cely dne na diete,bez mlika,jen banan,pecene tousty,mrkev varena s ryzi a dnes uz mela hovinko tak trochu hustejsi,ne pevne,ale uz to byla mrkvova hmota.TAk aspon neco.Pit-ona ani po lzickach.ALe v noci jak spala,tak jsem do ni ve spanku nacpala asi 120ml vody s roztokem proti dehydrataci.Ale tim tlakem na piti odmita lahev,nastesti se obcas dnes napije caje z hrnicku,ale neni to tolik,kolik ma.Rozhodne nevypije 100ml na kg sve vahy.Za den tak mozna 250ml a to vazi 11kg.Plinky zatim pocurane ma a rty ma suche porad,protoze ma od listpadu problemy spleti,tak to prave nepoznam.No ale je vesela,porad hrava,tak asi dehydrovana nejak neni.Chut k jidlu to ona ma,ona je pazravec ,porad chodi pod mikrovlnku se stavet a prosi o mnam.Moc ji dieta nejede.Dnes ji dam kureci vyvar aspon.Muzu dat do toho vyvaru nastrouhanou mrkev a brambor??

Asi to bude ten virus,kdyz to tady radi a nebo zuby,ale to by nemela tak dl ouho a to by byla protivna

Strasne moc moc dekuji holky,silene jste mi pomohli

simone
autor
10. led 2008

sarajka,tady rikaji taky ,ze zadna dieta,porad mliko a tak.Ale vzdyt to drazdi streva,teda podle me.Stejne by me zajimalo,jak je mozne ze v cesku a v jinych zemi maji tak velky rozdil v lecbe.Cemu pak mame verit???No snad se vyhnem te nemocnici

marie2
12. únor 2008

Ahoj my skončili v nemocnici se střevní virozou taky nasadili nám kapačky na zsvodnění malá mohla jen suché rohlíky a banány mlíko vůbec jen rýži a mrkev.Doporučuji smectu ta se nám osvěsčila už několikrát míchám ji do rýžové kaše a nebo do rozmačkaného banánu.taky je dobrý slabý černý čaj oslazený(jen trošku)jo a taky prodávají kaši proti průjmu

jajinak
12. únor 2008

Ahoj,můj 6 letý syn měl teď průjem 14 dní a nezabírala ani smecta ani hylak,živ.uhlí,prostě nic.Nejdřív ho bolelo břicho,pak už ne,ve dne v noci co hodinu na wc,hrůza.Pak už chodil třeba jen 1 nebo 2 krát,ale pořád průjem.A pak najednou 3 dny nebyl vůbec,a pak dobrý.A to měl celou dobu dietu,suchary,rohlíky,banány,rýže,suchý brambory,černý čaj a tak.V nemocnici naštěstí nebyl,ale bylo toho dost.

karotky
2. bře 2008

Ahojky!
Mám dotaz.Adamovi se tlačí stoličky dole(dost brutálně 😢 ) a nevím,jestli s tím souvisí nechuť k jídlu(odmítá oběd a večeři-jídlo mívá 5krát denně po 3.hodinách)a průjem,který se objeví jednou za den ve stejnou hodinu.Má tmavězelenou barvu..............napadlo mě,jestli to není tzv.hladová stolička. ☹
Jestli s tím máte někdo zkušenosti,písněte mi do IP.Je tu vychřice a kolísá nám el.připojení.Díky moc. 😵

koc
2. bře 2008

karotky, máš IP 🙂

dygab
7. bře 2008

Naše malá Hanna má také problém s průjmem. Dnes chci zkusit dát sunar do rýžového odvaru. Trvá to už přes týden. Jinak je v pohodě, jenom 3x denně prokadí plenu. Před 2 týdny se mi sama odstavila,přešla úplně super na Sunar a teď tohle. Možná to vypadá na zuby, ale......jak dlouho u zubů může trvat průjem? Děsím se alergie na BKM.

novako
7. bře 2008

Dehytratace se pozná na rukách. Zkuste zmáčknout kůži na hřbetě ruky. Pokud je pružná a vrátí se hned zpátky je to v pohodě. Pokud ale zůstane chvilku jakoby stát, není to dobré a vody je v těle málo (aspoň tak mi to říkal Dr., když babičce bylo špatně).

simone
autor
9. bře 2008

kartotky,to budou ty zuby.Mala mela ten prujem,tri tydny a mela to ze zubu.Kdyz ji rostou zuby,tak neji,ma nekdy i rymu,rude lica,teploty a i zvraci nekdy.Kdyz necche jsit,tak mu davej vic mlicka,mi to tak taky delame.Uz at jsou ty bble zuby vsechny venku.Tolik starosti s nema a pak za chvilku vsechny stejne vypadnou 😒

novako,ja zas cetla,ze u baculatejsich deti dehydratace nemusi jit poznat vubec 😒 Nase je baculka a ma na ruce sam faldik.My hlidlai pocurane pleny,dokud jsou pocurane,tak je to dobre.Tusim ze co sest hodin by mela byt pocurana.

Jo a karotky,jak nasi verunce ted rostli stolicky,tri najdenou,tak za noc blila 8x,druhy den mela 16x prujem,nejdedla,mela teploty a byla to hruza.

gabca1
19. dub 2008

Holky, my máme průjem druhý den, nejrve zvracení a teď průjem, dr. mi řekla nechat mlíko, ale v menších dávkách. Měli jsme i horečku, ale ta už je pryč. Dáváme Hylac. Po mlíků pořád průjem tak jsem volala na pohotovost a tam mi řekli vysadit mlíko a dát rýžový odvar a mrkev, pak možná trochu mlíka. Jenomže malá vůbec rýžový odvar nechce a plakala hlady tak jsem jí to namíchala s Nutrilonem a čekám... Máte někdo zkušenost s mlíkem od Nutrilonu proti průjmu? Díky.

petraluk
19. dub 2008

Gabco zkus jí ten odvar přisladit glukopurem, pak ti to třeba bude pít 😉

mapris
19. dub 2008

gabca1,
moje dcera je na Bebe, a dost nam pomohl od Nestle ALL 110. Nutrilon nam nesedel. Taky jsme meli v unoru zvracivy tyden, takze jsem ji davala ten hylac - a na zvraceni jsem koupila detsky cerny caj a davat po lzickach - s glukopurom. Ten je na energii. A take jsem zkousela vylozene udelat to mliko z toho ryzovyho odvaru. Ale pokud das bezlactosove mliko, ta by to melo zabrat ...

misa82
23. dub 2008

Taky jsme prosli prujmem a zvracenim...meli jsme vsechny rady jako vy a jeste Nutrilon Low Lactose. Nejdriv nam doktor mleko zakazal a mala(14mesicu) byla apaticka a spava. Za 3 dny jsme sli k nasi pediatricce a ta nam poradila prave tento Nutrilon a male se zvedla nalada uz jen, co videla tu lahev s mlekem🙂 Za 2 dny bylo po vsem.

boobinka
14. pro 2009

obnovuji 😉
Uz dva dny kadi 4-5x zlute a tekute hovise a strasne se mu z toho zapaluje prcina.
Nemocny se mi nezda, teplotu nema a jidlo neodmita.
Jak poznam prujem?

boobinka
14. pro 2009

a omlouvam se za nechutne popsani 😒

jabluncanka
14. pro 2009

Boobi,

průjem je stříkavý a silně zapáchá...takvý kvašený zápach...myslím,že tohle nemusí nic znamenat...pokud bys měla dojem,že to není úplně OK,tak dej Hylak kapky...pomáhají obnovit mikrofloru... 😉

aaninkaa
14. pro 2009

Ahoj Boobinka, my jsme prodelali prujem asi pred mesicem. Trvalo to mesic. Male nezabiral ani Hylak ale u nas zabral Enterol. Predepsala nam ho doktorka, je volne v prodeji. Existuji pytlicky rozpustne ve vode nebo v tekutine nebo kapsle, ktere, kdyz otevres, vysypes prasek a zredis s vodou, tak je to na jedendva hlty. Na ty opruzeniny zabral Imazol. A meli jsme dietu. Ryze, banan, varena mrkev, suche rohliky. trvalo to pomerne dlouho, az jsem se rozhodla jit na vyter. Nastesti byl negativni. Do 😉 ktorka nam rekla, ze to bylo ze zoubku. Tak drzime palce, at se z toho dostanete. 😉