Zatřepala jsem s miminkem, potřebuji poradit

martinka_1
29. dub 2013

Maminky, potřebuji se poradit... malá mi od včerejška celý den nespala (vždycky jen tak půl hodinky), byla neklidná,bolí ji pořád bříško...stejně tak nespala i v noci a mně ujely nervy a trochu jsem s ní zatřepala. Byla v zavinovačce takové pevnější,ale i přesto mám hrozný strach... a hrozně si to vyčítám...jsem děsně vyčerpaná. A malá je pořád neklidná a nemůže pořádně usnout..musím ji pořád držet a dávat jí papat.... bojím se,jestli jsem jí neublížila.... 😢 😢 Mám opravdu hrozný strach...pořád ji pozoruji...

blahova_andrea
29. dub 2013

já bych se tolik nebála. mě taky občas ujedou nervy (s různými projevy), vždy si to děsně vyčítám, ale dělat se s tím už nic nedá. ti prckové jsou odolnější než vypadají. mě malej kdysi spadl z vysoké postele, já byla úplně na nervy, volala jsem příteli, že s ním jedu špitálu (to mi rozmluvil, že až moc jančím), tak jsem ho pořád pozorovala, jestli se normálně hýbe a projevuje a vše bylo ok. je to dodnes čipernej vozembouch a moje občasné ujetí nervů se na něm projevuje jen tak, že je taky nerváček, ale to má po obou rodičích. když na něj zakřičím, tak na mě taky křičí a ukazuje tytyty 😀 věřím, že už s ní nezatřeseš. ten strach tě určitě vyléčí jako mě. já taky byla v šestinedělí ko a jednou jsem s ním taky trošku potřásla, nevěděla jsem už co po mě chce a ujely mi nervy. no jasně, že mi to nevysvětlil ani se neuklidil, ale ty výčitky a strach mě dokonale vyléčily a zklidnily. malému se nic nestalo, ale já se zklidnila a trošku věci přehodnotila.

ivkaj
29. dub 2013

@martinka_1 myslím, že každé mamince občas ujedou nervy.
Jen k tomu bolení bříška - častým krmením (jak píšeš že ji musíš pořád držet a dávat papat) jí moc nepomůžeš. Zkus nahřát bříško a promasírovat ho (prsty kroužit kolem pupíky po směru hodinových ručiček).
Neůžeš někoho poprosit o pomoc? Vzít třeba malou v kočárku na chvilku ven a sama si na chvilku odpočinout. Mrňata jsou potvůrky a jak je neklidná maminka, jsou neklidná taky.
Hlavně se drž a hodně sil !

ivular
29. dub 2013

Podobně smutné téma je tu:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/staram-se-o-d...
Zažila jsem si po porodu s malým taky své.. Tehdy mi docela pomohla knížka Nejšťastnější miminko v okolí!

pazibarb
29. dub 2013

@martinka_1 dcera mi taky upadla z postele, gauče, kočárku když nebyla připoutaná... Řikám si, že nabourá nebo upadne ještě mockrát. Pak ji jenom pozoruju jestli není spavá nebo jestli nešilhá - nevím, to jsou takové dvě věci, co jsem si sama určila jako znak nějakého problému. A nikdy nic nebylo.
Doporučím dávat ji na bříško, aby se pokoušela pást, třeba na minutku, dvě. A to jí jednak pomůže na prdíky, dvak se unaví a třeba bude spinkat. A do vlaku bych nešla. DO konce šestinedělí bych nešla vubec nikam, kde jsou cizí lidi. Ven ano, ale na vzduch, na procházku, do parku, ale ne do vlaku, obchodu a podobně.

martinka_1
autor
29. dub 2013

@pazibarb
@ivular
@ivkaj
@blahova_andrea holky, moc děkuji...byla jsem s ní teď u lékařky, tak jí udělala kontrolu...má šílené zažívání a já se o ni tolik bojím... jsem hloupá a už nikdy bych s ní nezatřepala....ani nevíte,jak mě to mrzí a cítím se hrozně.... vypadá,že je v pořádku,jen to bříško ji trápí ☹

blahova_andrea
29. dub 2013

@martinka_1 a kojíš nebo je na UM? náš malej měl problémy s kakáním a ne s prdíky a extra spavec taky nikdy nebyl. já třeba přežívám díky tomu, že když jsou nějaký trápeníčka, tak si říkám, že je to období, fáze, vývoj, že to přejde, že bude líp. jasný, že pak přijde ještě třeba další a horší, ale pomáhá to 😀 je jedno jestli jde o prdíky, zoubky, očkování, nebo období vzdoru, pubertu 😉

martinka_1
autor
29. dub 2013

@blahova_andrea plně kojím.... právě je háklivá snad na všechno....ať sním cokoliv,tak se chudinka nemůže vykakat ani vyprdět...koupili jsme větší rektální rourku, poradila paní doktorka...bylo mi jí tak líto, paní doktorka ji drasticky vyprázdnila střeva a je teď klid,šla s manželem na procházku...snad to zatřepání bude ok... v ordinaci jí udělali kontrolu páteře,nožiček atd a říkala,že to je to ok...tak snad má pravdu

blahova_andrea
29. dub 2013

@martinka_1 určitě to bude v pořádku. vsadím se, že jsi s ní netřásla dlouho a moc. jen ti to prostě ulítlo a včas sis uvědomila, co děláš, ne? neboj...je to určitě zdravá silná holčička a až překonáte těžký začátky, tak si budete užívat 😉

katyxq
29. dub 2013

@martinka_1 Pokud jste byli na kontrole u doktorky, tak snad je všecko OK 🙂, držím palce.
K tomu pláči - zkus kouknout sem https://www.modrykonik.cz/diskuse/staram-se-o-d..., taky by asi bylo dobré si nechat zkontrolovat techniku kojení od laktační poradkyně (a pokud je vše v tomhle směru OK, tak tě aspoň uklidní). A vážně doporučuju nošení (v šátku) a společné spaní, nám to pomohlo strašně moc.

ssassi
29. dub 2013

@martinka_1 rektální rourka.... 😖 dítě si uvaž na břicho do šátku, pak ho dej vykakat v klubíčku nad umyvadlo (uvidíš, jak se hezky vyprdí) a spi s ním. ty si uvař kakao a zhluboka dýchej. jo a mně nervy zachránila hacka http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm

jaa
29. dub 2013

K tomu bolení..Já to u holek neznám..S poslední malou jsem měla jen jeden takový den.Od narození jsem všechny dávala na bříško a krásně se vyprdělly sami. 😉 Nutí je to zvedat hlavičku a střeva se krásně rozhýbou.Tak to zkus..

vera_vila
29. dub 2013

@martinka_1 jestli jste byli u dr. a bylo vše v pořádku, tak určitě bude vše OK... Já s malým občas taky trochu "hodím" nebo zatřepu, když už si s ním nevím rady a vymýšlím, jak ho utišit, když nepomáhá ani nošení, ani mazlení, ani masáž bříška, ani rozptýlení hračkou nebo nějakou "blbinkou"... Bohužel už se mi stalo i to, že mi spadl z postele... Pořád jsem ho cítila vedle sebe a najednou křik... Vyčítám si to doteď, ale nic mu nebylo, spíš se asi lekl...
Ohledně toho vlaku - není to ideální, já jednou musela s malým (byl mu asi týden a něco) do autobusu MHD, musela jsem nutně k našim, přes celé město, lilo jako z konve, auto nebylo, pěšky se to ujít v tom lijáku prostě nedalo, tak jsem sedla na bus... Pokud máš ale jinou možnost dopravy, tak zvol spíše tu...

martinka_1
autor
30. dub 2013

@blahova_andrea no silou jsem s ní nezatřepala...ale prostě zatřepala a vyčítám si to...pořád ji pozoruji... pořád se ptám i známých lékařů,jestli je možnost nějak vypozorovat,že jsem jí ublížila a jak to poznám? atd....

petrusew
30. dub 2013

nám se osvědčil na bolení koupací kyblík. Malá v něm byla v klidu, občas i usnula a krásně se vyprděla. Když měla bolení, dávala jsem ji tam i několikrát denně. Vždycky se krásně prohřála a bříško jí tak moc nebolelo. Bylo to moc fain. Nervy mi na začátku tekly opravdu, opravdu hodně. Pomohla mi švagrová, která si ji vždycky za 14 dní brala celý týden dopoledne na tři hodiny ven. Bylo to fain. Časté kojení není nejlepší, miminko se přepíjí a bříško bolí ještě víc. Jestli jsi zoufalá, tak použij dudlík, jestli si ho vezme. Hlavně musíš být v klidu ty, ale uklidním tě, první dva měsíce bývají nejhorší, pak se to lepší. Vážně!

jarcatko
30. dub 2013

s tím zatřepáním bych se tak moc nebála... navíc Karp ve své knížce "Nejšťastnější miminko v okolí" dokonce doporučuje jakousi obdobu "třepání" na uklidnění miminek... ne že s nimi třeseš, ale takové napodobení jakoby vrnění, prostě takový jemný rychlý pohyb malého rozsahu, samozřejmě bezpečně v náručí s oporou celého tělíčka, a je fakt, že když mi Honzík na začátku plakal a nevěděla jsem, v jaké poloze mu ulevit nebo co udělat, aby přestal naříkat, tak jsem tohle jemné "zatřesení" zkusila a pomohlo to... teď jsem to dohledala v Karpovi, a píše, že to musí být rytmické a energické houpání, jako když máš zimnici... zpočátku takhle energicky a postupně, jak se dítě zklidňuje, tak ubírat na intenzitě a přejít do jemného pohupování... držím palce, aby se malá už brzy dostala do lepší fáze... ona ta miminka mají ty začátky někdy prostě těžší, no...

jarcatko
30. dub 2013

jo, ještě mě napadlo, kamarádce se osvědčilo pohopsávání na balonu s miminkem v náručí... tak jako tišící metodu to můžeš taky zkusit 😉 a na to bolení bříška... opravdu zkus prso nahradit dudlíkem, ono to mlíčko může fakt způsobovat bolení, když malá pije skoro pořád 😉

martinka_1
autor
30. dub 2013

@jarcatko zkoušíme,co se dá...taky jsem zjistila,že kolikrát to už ani není bříško,jako spíš vztek... a taky hlad...pije mi málo z prsa a chce k němu často.... tak zkouším metodu, že 15min pije a pak ji odstavím a nedám jí papat dřív,jak za dvě hodiny...aby se naučila vypit si svou dávku co nejdřív...poradila mi to doktorka...tak zkoušíme balamutit dudlíkem,,zatím to moc nepomáhá a já nemám to srdce jí papání odpírat ☹

martinka_1
autor
30. dub 2013

@petrusew dudlík zkoušíme,ale plive ho a když pláče,tak ho ani nechce a bojuje se mnou...

hh4182
30. dub 2013

Měla jsem s mým synem podobné problémy, hledala rady a nakonec mi pomohlo zajet si určitý rituál, tj. před každým kojením cvičit s nožičkama, promasírovat bříško a také nechat nějakou dobu ležet na břiše. Masáž bříška vyžaduje určitou zručnost, (mě ji ukázala doktorka) a nebát se bříško víc prohmátnout. A samozřejmě začít podávat probiotika. Tak snad bude za pár týdnů lépe🙂

evlyn
30. dub 2013

@martinka_1 15minut? To ti opravdu muze plakat hlady - muj starsi by takhle taky rval hlady. Od mala to byl prd savec, kojil se minimalne pul hodinu, spis 45-50 minut. Klidne z obou prsou. A co? Tak jsem si k tomu lehla, vzala jsem si knizku, nebo jsem koukala na filmy. Brala jsem to tak, ze stejne nemam nic moc jineho na praci (u druheho by to uz tak snadno neslo), a nemusim mu aspon vymyslet jinou zabavu. Jen jsem hlidala, aby u toho nespal a aktivne sal a aby interval mezi kojenim nebyl kratsi nez dve hodiny (od zacatku kojeni do zacatku dalsiho kojeni). Casem se na tech 15minut dopracoval (kolem pul roku), ale nikdy to nebylo kratsi dobu. To starsi byla uz ve ctvrt roce hotova za 10minut, v roce za 5minut a hotovo. Halt byli kazdej jinej savec, jinak jim to slo....