Budou mi vracet daně? 1.1.-2.10. zaměstnaná, od 3.10. MD

petcep
1. únor 2014

Loni jsem od 1.1. do 2.10. pracovala na plný úvazek a od 3.10. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Při ročním zúčtování mi budou vracet nějaké daně???

petcep
autor
1. únor 2014

@petcep nevíte náhodou někdo?

j.a.n.i
1. únor 2014

@petcep Pokud si nějaké zaplatila, tak ano.

xpila
1. únor 2014

@petcep Měli by, stačí požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování.

ninive211
1. únor 2014

@petcep Samozřejmě 🙂 Pokud máš podepsané Prohlášení poplatníka a o roční zúčtování si zažádáš, máš nárok na slevu na dani poplatníka 2 070 každý měsíc, a to ať jsi pracovala nebo ne, takže minimálně by ti měli vrátit tuto částku za měsíce říjen, listopad, prosinec, kdy jsi neměla příjmy a tedy ti to neměli z čeho odečítat...plus pokud máš ještě nějaké odečty jako životko, penzijko, úroky z úvěru atd. ...tak to může být i víc 🙂 Dítě předpokládám, že bude asi uplatňovat manžel/partner.

petcep
autor
1. únor 2014

@ninive211 Téda, moc děkuju za jasnou odpověď!!! A jak to budu mít za rok 2014? mateřská do poloviny dubna a pak do konce roku rodičák. To mi taky pak v roce 2015 budou vracet daně za rok 2014?

letok
1. únor 2014

No pokud nebudeš při rodičáku pracovat, tak neodvedeš žádné daně, tudíž ti nebudou mít co vracet. Aby ti něco mohli vrátit, musíš napřed ty daně zaplatit 😀

jimmy1
1. únor 2014

@petcep budeš mít nárok na proplacení dovolené za rok 2014 a tam budeš platit nějakou daň, takže co tam zaplatíš, to ti vrátí
no a pokud se něco nezmění, tak další rok si bude moct odečíst z daní manžel (pokud jste sezdaní) slevu na vyživovanou manželku (pokud si nevyděláš za ten rok více než 68000 Kč)
btw. pokud by ti PPM a proplacení dovolené dělalo za rok 2014 míň než 68tisíc hrubého, tak by to šlo i za rok 2014

petcep
autor
1. únor 2014

@jimmy1 Moc děkuju za odpověď! Letos budu čerpat 30 dní dovolené, takže nějaké daně tam budou. Tak to je super! PPM za 2014 budu mít víc jak 68000, takže odečet nic.... No a plánuju rodičák na 2 roky, takže 2015 už zas práce

j.a.n.i
1. únor 2014

@ninive211 Nebo taky nemusí dostat vůbec nic, záleží na výši platu, pokud je plat 10 000,- hrubého a menší, tak žádné záloh na daň při podepsaném prohlášení člověk neplatí, takže ani nemají co vrátit.

ninive211
1. únor 2014

@j.a.n.i Tak to je snad samozřejmé, vrátí maximálně jen do výše zaplacených záloh. Ale to už se tu psalo, že když se nic neplatí, není co vracet, tak nemám potřebu to opakovat 🙂 Do bonusu to jde pouze u daňového zvýhodnění na děti.

j.a.n.i
1. únor 2014

@ninive211 Tak z věty "minimálně by ti měli vrátit tuto částku za měsíce říjen, listopad, prosinec" mě to příliš samozřejmé nepřijde, nepředpokládám, že někdo kdo pokládá takovouhle otázku tuší něco o zaplacených zálohách.

petcep
autor
2. únor 2014

Chtěla bych se Vás ještě zeptat, co musí manžel odevzdat k daňovému přiznání, když si chce uplatnit slevu na manželku???

benjik
2. únor 2014

@petcep tvé čestné prohlášení,žes neměla příjem vyšší než 68000,- za uplynulý kal.rok

petcep
autor
2. únor 2014

@benjik je na to nějaký formulář?

lvicek2000
2. únor 2014

@letok No tak to asi úplně nebude, protože když jsem byla celý rok na rodičáku, vraceli mi mnohem víc, než když jsem celý rok pracovala.

benjik
2. únor 2014

@petcep ne není.Jen napiš,že ty -jméno,r.č čestně prohlašuješ,žes za rok ten a ten neměla příjem vyšší než 68000,-

benjik
2. únor 2014

A ještě důležitý dodatek k vrácení daní,za rok kdy podáváte přiznání, musíte mít příjem vyšší než 48000,-hrubého.

benjik
2. únor 2014

@lvicek2000 a nemělas třeba měsícc mateřssou nebo prop.dovolenou?

petcep
autor
2. únor 2014

@benjik ten příjem je myšlen za rok, že?

lvicek2000
2. únor 2014

@benjik Jo to vlastně měla, to mi nedošlo 😉

petcep
autor
2. únor 2014

@benjik Jsem blbá, ale těch 68000 je hrubého nebo čistého?

benjik
2. únor 2014

@petcep ano,kalendářní

benjik
2. únor 2014

@petcep no,nejsi -mám pocit,že též hrubého.Snad to ostatní potvrdí

j.a.n.i
2. únor 2014

@petcep Potvrzuji, hrubého a v případě OSVČ příjem před uplatněním nákladů, tedy fakturace.

j.a.n.i
2. únor 2014

@benjik To s těmi 48000,- platí pouze v případě, že chceš uplatnit bonus na děti, jinak klidně můžeš požádat o vrácení daní i s menším příjmem.

benjik
2. únor 2014

@j.a.n.i aha dík,to nám neřekli

dalfy
5. únor 2014

do těch 68 000 se ale počítá PPM. Stačí čestné prohlášení,že jsi v roce 2013 nedosáhla příjmu 68 t. Psala jsem někde v podobné otázce jaký příjem se neuznává do těch 68 tis.

vera_vila
5. únor 2014

Ze zákona: "Do vlastního příjmu manželky (manžela) se nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, dávky osobám se zdravotním postižením, příspěvek na péči, sociální služby, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření..." a další podobné příjmy...
Rodičák je dávka státní sociální podpory, takže by se tam počítat neměl... Na rozdíl o peněžité pomoci v mateřství (mateřské), která se tam počítá, protože to je dávka nemocenského pojištění (čili nespadá do výše vyjmenovaného)

katka1181
18. lis 2014

Dobrý den,
měla bych dotaz. Jsem maminka na RD a příjem nemám skoro žádný. Pouze DPP cca 19t a příjem z pronájmu bytu cca 40t. Jak mám prosím podat přiznání?A jak je to prosím s těmi 68t?Děkuji

banitram
3. pro 2014

Vy musíte podat daňové přiznání, protože máte příjem z pronájmu. Ani zaměstnavatel za Vás v tomto případě nemůže udělat roční zúčtování. Podat daňové přiznání musíte na formuláři, který vyzvednete na Funančním úřadě nebo si stáhnete nějaký do PC. Existují i daňový poradci, pokud si nebudete vědět rady. Ale zatím je brzo, daně za rok 2014 budete řešit až mezi 1.1.2015 - 31.3.2015.
Těch 68 tis. se vztahuje na slevu na manžela/manželku. Vy sama si neodečtete nic, ale Váš manžel si Vás může odečíst ze svých daní, pokud Váš veškerý příjem za celý rok nepřesáhne 68.000 Kč. Do tohoto příjmu se mimojíné počítá i příjem za mateřskou dovolenou (za rodičovskou dovolenou však ne), nemocenské dávky, dávky z ÚP apod.
Pokud ovšem nejste vdaná, tak pro Vás tato daňová výhoda neplatí, nemůže ji uplatnit ani případný druh/družka.