Co se počítá do daní? Jak se počítá sleva?

tygrous
11. bře 2010

Potřebovala bych poradit k vyplnění přiznání k dani z příjmu:
Loni jsem pracovala do července a pak jsem 10.8.nastoupila na neschopenku a 27.10.na mateřskou. Počítám si slevu na dani na poplatníka celých 24840,- nebo jen částečně dle odpracovaných měsíců 7x2070,-???
A nemocenská a mateřská se do daní nepočítá, že ne?
Díky.

j.a.n.i
11. bře 2010

Podle mě celou, na daňovém přiznání není u slevě na poplatníka kolonka na počet měsíců. Jinak do tvých daní se mateřská a nemocenská nepočítá, přo odečet na manželku by se to jako příjem bralo, ale to ty překročíš tak jako tak.

tygrous
autor
11. bře 2010

jani: diky😉

fido
12. bře 2010

Ahoj holky, prosím o radu. Prac. smlouva mi skončila 28.02.09, ale přibližně od poloviny ledna 2009 až do nástupu na mateřskou v květnu 2009 jsem byla na neschopence. Myslela jsem, že neschopenka a mateřská se do zdanitelných příjmů nezapočítávají, ale ve vaší diskuzi jsem se dočetla opak. Chci se proto zeptat, co všechno musím k daň. přiznání doložit. Mám pouze doklad od zaměstnavatele, na kterém jsou vyčísleny pouze příjmy za tu polovinu ledna, tedy do té doby, než jsem nastoupila na neschopenku. Jakým papírem se prokazuje právě ta neschopenka a mateřská? Předem díky za odpovědi .

nika
12. bře 2010

fido není to zdanitelný příjem ale rozhodný příjem t je jiné 🙂

započítává se nemocenká i mateřská (peněžitá podpora v mateřství) v případě že by chtěl manžel uplatnit odečet na manželku, do tohoto se to počítá.

fido
12. bře 2010

Nika, děkuju moc za vysvětlení. Teď už v tom mám jasno 😉

denisa31
22. bře 2010

Tygrous, jo slevu na dani si započítáš celou, dneska mi to potvrdila paní na finančáku, já pracovala jen měsíc🙂 takže budou vracet

sarali
11. led 2011

ahoj chtela jsem se zeptat,jestli muzu zadat danove priznani,kdyz jsem byla na nemocenske od zacatku roku asi do osmeho mesice,a pak jsem dostala invalidni duchod.muzou mi vracet dan?

j.a.n.i
11. led 2011

@sarali Nějak nechápu, jakou daň by ti měli vracet? Z toho co píšeš si žádnou neplatila, ne?

sarali
11. led 2011

Takže kdyz jsem byla na nemocenske,predtim jsem byla normalne zamestnana nemohu uplatnovat danove priznani?

vojtisek2007
11. led 2011

@sarali jestli jsi něco odpracovala a daň odvedla, tak můžeš zažádat o roční vyúčtování...možná ti jen vytisknou potvrzení a budeš si muset přiznání udělat sama, když už zaměstnaná nejsi....

sarali
11. led 2011

Aha děkuji moc.Tak to asi nedostanu nic.v roce 2009 jsem delala do konce listopadu,a od prosince do cervence jsem byla na nemocenske.takze jsem neodpracovala nic.ale byla jsem porad v pracovnim pomeru ale na nemocenske.pak jsem musela dat vypoved kvuli invalidnimu duchodu.Takze podavat nic nemusim?Moc dekuji za radu 🙂

j.a.n.i
11. led 2011

@sarali Ne, tak to DP podávat nemusíš, protože nemáš žádné zdanitelné příjmy, takže ti ani nemají co vracet.

sarali
11. led 2011

Dekuji za radu.a kdyz mam dve deti a jsem rozvedena?

j.a.n.i
11. led 2011

@sarali Nechápu jak to s tím souvisí?

matysi
17. led 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli si podat daň. přiznání, když jsem měla v loňském roce jak PPM, tak vlastně příjem za dovolenou, což u mě bylo víc než 68 tis.? Mám žádat o zpracování zaměstnavatele nebo ho podat sama??? 😢 Díky!

vojtisek2007
17. led 2011

@matysi jestli máš stále zaměstnavatele, tak si žažádej o vyúčtování u něho.

kvetinka7
19. led 2011

@vojtisek2007 taky bych se te chtela zeptat, mam podavat danove priznani,muzu uplatnit danove odcitatelne polozky? jsem na rodicovske, behem ni jsem mesic pracovala a vyuzila 4 tydenni proplacenou "dovolenou".
dekuju 🙂

vojtisek2007
19. led 2011

@kvetinka7 určitě, jestli máš za rok 2010 nějaký příjem tak jo, daňové si nemusíš podávat sama jestli máš zaměstnavatele u kterého jsi v evidenci k 31.12. tak si o vyúčtování daní můžeš zažádat u něho....

smidla
19. led 2011

@vojtisek2007 ahoj, vypadá to, že jsi tu odbornice, tak se tě rovnou poprosím o radu: v roce 2010 jsem měla do 16.4. mateřskou a pak do konce roku rodičák. Dovolenou jsem měla celou vybranou před nástupem na mateřskou, takže se mi žádná neproplácela. Zdanitelný příjem tedy žádný, jestli tomu dobře rozumím. Tudíž nemusím podávat přiznání. Navíc manžel si mě může uplatnit jako vyživovanou manželku. Počítá se do těch 68tis mateřská? A když to tedy vypadá, že si daňové přiznání za rok 2010 podávat nemusím, hraje nějakou roli to, že jsem si celý rok platila životní pojištění a penzijní připojištění? Děkuji za radu 🙂)

vojtisek2007
19. led 2011

@smidla žádný zdanitelný příjem - tudíž si nemáš od čeho životní pojištění a penzijní připojištění odečíst - takže daňové si nepodáváš, ani u zam. nežádáš o roční zúčtování.
Jako vyživovanou manželku si tě může manžel uplatnit pokud ta mateřská od 1.1.2010 do 16.4.2010 byla nižší než těch 68.000,-Kč.

smidla
19. led 2011

@vojtisek2007 skvělý, děkuju moc za radu 🙂

kvetinka7
19. led 2011

@vojtisek2007 zeptam se jeste jednou, moc tomu nerozumim,.. kdyz budes tak hodna 🙂 ..ten prijem ,aby se mohl zdanit musi byt nad kolik tisic Kc?a do prijmu se pocita i materska? rodicak uz ne,ze? a na manzeluv odecet musi byt prijem za rok[ tedy za materskou+muj jednomesicni castecny uvazek] prijem pod 68000Kc?? nebo je to uplne jinak?
moc se ptam,protoze jsem mesic pracovala na dohodu jinde, nez mam hlavni prac.pomer a nechci zamestnavatele o teto dohode informovat, dekuju moc, jeste ,ze tu jsi 🙂

vojtisek2007
20. led 2011

@kvetinka7 ten příjem, u kterýho můžeš žádat o vyúčtování může být jakýkoliv - hlavní je, jestli z něho byla odvedena daň z příjmu.....do příjmu, který se zdaňuje se mateřská ani rodičák nepočítá. Když si tě chce manžel odečíst z jeho daní jako vyživovanou manželku, tak tvůj příjem (plat+dovolená+mateřská+nemocenská) za rok 2010 nesmí být vyšší než 68.000. A zaměstnavatele samozřejmě informovat nemusíš, můžeš si podat daňové přiznání sama.

michamicha
20. led 2011

@vojtisek2007 ahoj, nevíš jak je to s uplatněním zvýhodnění na vyživované dítě? asi jsem v tom růžovym papíru vyplnila něco co jsem neměla ☹ moc tomu nerozumim 😅 od 1.1. do 24.6. jsem byla na neschopence a od 25.6. do 31.12. na mateřské (malej se narodil 13.8.), můžu si já uplatnit tu "slevu" na dítě i když jsem defacto celej rok nepracovala? dočetla jsem se, že si jí může uplatnit buď manžel nebo manželka... a já zbrklouš jsem si tam malýho uvedla, jakože já o to žádám 😅

j.a.n.i
20. led 2011

@michamicha Já bych řekla, že by to ještě mělo jít změnit, zavolej účetní a vyřeš to s ní, určitě to ještě nemá zpracované 😉

hojda
20. led 2011

Tak já mám taky dotázek, jsem na rodičovské a mám příjem z pronájmu a chěla bych vědět, zda tento příjem případně nějak ovlivní výší mé mateřské, pokud bych na ní nastoupila a už do práce nešla tj. model mateřská - rodičovská- mateřská. Bude se mi mateřské počítat z platu před nástupem na první mateřskou, nebo v tom bude hrát nějako roli i příjem z toho pronájmu? Díky moc🙂

michamicha
20. led 2011

@j.a.n.i já jí to ještě neposlala, ale už to tam mam vyplněný a v tom vzoru pro vyplnění co mi k tomu přiložila, tak tam je napsaný, že se v té kolonce nesmí přepisovat a škrtat 😖 😅 zejtra jí zkusim zavolat, dneska mi nebrala telefon 🙄

vojtisek2007
21. led 2011

@michamicha určitě to můžeš škrtnout a k tomu napíšeš opravila dne a tvůj podpis...když si nemáš z čeho uplatnit....

michamicha
21. led 2011

@vojtisek2007 já to nakonec udělala jinak, jelikož jsem na propisku netlačila, tak jsem vzala špendlík a jemně to "poškrábala" a pak vzala ještě klasickou gumou a neni tam vidět nic 😅 😀 účetní jsem se nedovolala, tak kdyby něco, má smůlu, snaha byla 😠 😝

iluss
21. led 2011

Ahoj, takže jak jsem tu vyčetla, podávat daňové přiznání není povinnost? Když jsem byla celý loňský rok na rodičovské dovolendé, nic jsem nevydělala, nechci si nic odpočíst, tak daňové přiznání nemusím podávat?