Co se počítá do daní? Jak se počítá sleva?

tygrous
11. bře 2010

Potřebovala bych poradit k vyplnění přiznání k dani z příjmu:
Loni jsem pracovala do července a pak jsem 10.8.nastoupila na neschopenku a 27.10.na mateřskou. Počítám si slevu na dani na poplatníka celých 24840,- nebo jen částečně dle odpracovaných měsíců 7x2070,-???
A nemocenská a mateřská se do daní nepočítá, že ne?
Díky.

j.a.n.i
20. únor 2012

@benjik Zkus použít formulář co je přímo na stránkách ministerstva: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep... Nicméně podle mě by mu neměli vracet nic.

hit
20. únor 2012

Ahoj, chci se zeptat:
Do března jsem byla na MD - trvalý poměr u zaměstnavatele - pak RD. Zaměstnavatel mi proplatil dovolenou. Od dubna jsem ohlásila živnost, ale tam mám letos víc výdajů, než příjmů; a aby nebylo málo, měla jsem na podzim i DPP, která přesáhla 5000,-/ měsíc, takže mi taky dali potvrzení k daňovému přiznání.
Co všechno mám započítat do příjmů - od obou zaměstnavatelů mám už potvrzení, takže bez problémů, svoje podnikání si taky spočtu, není mi ale jasná mateřská, jestli ji tam mám taky vkomponovat a potvrzení o její výši mi dá OSSZ ?
Děkuji!

benjik
20. únor 2012

@j.a.n.i ¨no tam mi právě vychází vratka za celý rok,což je mi divné.No nic dík,ve středu půjdu přímo na finančák,tak uvidím.

anieanne
20. únor 2012

Holky, nevíte, jak to je, když si manžel jako zaměstnanec chce sám podat daňové přiznání ? Do kdy, co je k tomu potřeba a tak... Děkuju

j.a.n.i
20. únor 2012

@anieanne Do konce března, od zaměstnavatele potřebuje potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti.

anieanne
21. únor 2012

@j.a.n.i Děkuju, dneska zavolám jeho účetní, aby mi to poslala. Ještě se zeptám, nevíš, jak se to pak vypočítáváním té částky, co se vrací ? Myslím třeba na poplatníka, mě a syna... Dohromady to vychází snad nějakých 60 litrů, to se vrací celé, nebo nějaká poměrečná část podle platu ?

j.a.n.i
21. únor 2012

@anieanne Všechno krom odečtu na dítě se vrací pouze do výše odvedených záloh, takže dostanete zpět to co co na daních zaplatil + max. cca 24 000,- Ale pokud mi pak pošleš z toho papíru údaje, klidně do IP, tak ti to řeknu přesně

anieanne
21. únor 2012

@j.a.n.i To bys byla moc hodná, děkuju. Dneska by ten papír měl být, ale nevím, jestli ho stihne vyzvednout.. Jen mě napadlo, že jsem se zapomněla zeptat, zda slevu na dítě můeme dát taky teď jednorázově, nebo se mu odečítá měsíčně... 😒

j.a.n.i
21. únor 2012

@anieanne To se z toho papíru pozná 🙂

anieanne
21. únor 2012

@j.a.n.i Super 🙂 Ale manža si myslí, že to nemá měsíčně. Což by bylo fajn, protože to bude asi 90% celé částky k vrácení 😀

keba
21. únor 2012

Prosím o info.holky nevíte někdo jak to funguje u zdanění??:manžel si dělá daně sám..je jinak normálně zaměstnán jajko řidič z povolání ale odečítá si mě jako manželka na MD a dáváme si tam hypotéku - úroky,já mám trvalý pobyt v Šumperku a on v Jeseníku kde podat daňové přiznání?Můžu to zanést do šumperka já? nebo se to musí pobyt dle manželova trv. pobytu v Jeseníku? díky moc za info......naše účetní co nám to dělá boužel neví.....

j.a.n.i
21. únor 2012

@keba Jelikož podává DP on za sebe, tak podle jeho trvalého bydliště. ALe je možné, že jsou finančáky schopni si to přeposlat, ale jistě to nevím.

keba
22. únor 2012

@j.a.n.i Díky musím se tam zajít optat.a nevíš náhodou zda bysme to mohli zaslat poštou třeba doporučeně?

j.a.n.i
22. únor 2012

@keba To samozřejmě jde 🙂

smardik
29. únor 2012

ahoj, potřebuju se zeptat jestli si mě manžel může odečíst z daní. byla jsem na rodičáku ale přepisovali jsme jej na manžela-byl 2dny na MD to je v práci žádně nahlašené a pak i na RD nějak jsme nebyli schopni to přepsat zpět na mě (skoro do konce ledna jsem měla mateřskou já, on šel koncem ledna na 2dny na mateřskou, pak rodičák a zpátky na rodičáku jsem já až od 1.12.2011) může si mě odečíst? byla jsem doma a starala se o kluky, žádné příjmy jsem neměla

j.a.n.i
29. únor 2012

@smardik Ano, může, to vůbec není vázané na RD, ale na to, že nepřekročíš příjem 68 tis.

michamicha
29. únor 2012

@j.a.n.i ahoj, prosím tě, chtěla jsem se zeptat jestli si ještě manžel může uplatnit slevu na manželku, byla jsem doma na RD a k tomu ještě dělala na živnosťák, ale příjmy z živnosti jsou minimální, nula od nuly pojde 😅 a v únoru 2011 mi ještě přišla proplacená dovolená od zaměstnavatele, bylo to asi 30tis. Díky.M.

smardik
29. únor 2012

@j.a.n.i moc díky, já si to myslela ale nebyla jsem si jistá

j.a.n.i
29. únor 2012

@michamicha Pokud se vejdeš s příjmy do 68 tis. tak ano, akorát pozor na to, že se tam zahrnuje PPM (pokud ti zasahovala do 2011, pak ta dovolená v hrubém a pak příjmy ze živnosti a to pozor celé příjmy, nikoliv zisk. Je to sice nelogické ale je to tak.

michamicha
29. únor 2012

@j.a.n.i PPM jsem měla asi jen do 4.1.2011 🙂 když mi z práce poslali potvrzení o výši zdanitelných příjmů, tak tam je ta částka už asi v tom hrubém, že? jestli jo, tak i s živností se do toho limitu vejdu v pohodě 😎

j.a.n.i
1. bře 2012

@michamicha Jojo, tak to je v pohodě.

kisasonka
6. bře 2012

@j.a.n.i ahoj chcela by som ta poprosit o radu ohladom DP.Som zamestnana v Prahe na dobu neurcitu a momentalne som na RD,Danove priznanie mi vzdy robil zametnavatel,ale z dovodu ze sa zdraziavam na Slovensku tak si musim urobit danove priznanie sama.V roku 2011 som mala odpracovany leden,v unoru som mala cely mesiac dovolenku a od brezna do 5.kvetna som bola na neschopenke a od 6.5. do 17.11.materska dovolenka a od 18.11. som na rodicovskej dovolenke.Zapocitava sa nemocenska,materska a rodicovska dovolenka do Danoveho priznania?Po skonceni materskej mi zametnavatel preplatil este zbyvajucich 9dni dovolenky,aj toto sa zapocitava?Uhrn zuctovanych prijmu ze zavisle cinosti v mesicich 1-12 som mala 72164kc.ako je to teda s DP?
Este by som sa chcela opytat na partnera,ten pracoval v CR od ledna do brezna 2011 a uhrn jeho zuctovanych prijmu ze zavisle cinosti bol 59258kc,od kvetna do zari bol vedeny na Urade prace v cechach a od rijna uz na UP na Slovensku,danovy bonus na dceru si vzdy uplatnoval on raz rocne pri podavani danoveho priznania,moze si uplatnit ten danovy bonus na dceru za tie tri mesiace co odpracoval alebo by som si mohla ten danovy bonus uplatnit ja?za akukolvek odpoved dakujem

j.a.n.i
6. bře 2012

@kisasonka Přiznám se, že jak se do toho motá zahraničí, tak to neumím. Nicméně pokud v tvém případě podáváš DP v ČR, tak započítáváš pouze ten odpracovaný leden, dovolenou za únor a těch 9 dní dovolené po mateřské, jinak nic. Jinak daňový bonus můžeš ty určitě uplatnit za celý rok, protože máš příjem vyšší jak 48 tisíc. Jestli partner, to nevím, protože nevím jak to je s tím, když je část roku na zahraničním UP.
PS: a jen úplně mimo, odkud bereš rodičák?

kisasonka
6. bře 2012

@j.a.n.i dakujem za odpoved si zlata 🙂 rodicak mi vyplaca ceska republika lebo je primarnou krajinou vyplaty davky,mam tam platny pracovny pomer a pojistenie,no ale bola to fuska zistit a obehat.
Ten danovy bonus na dceru teda vychadza cca 11600kc,pochopila som to dobre?A Este som chcela v cervnu/2011 sa mi narodil syn,to si mozem aj na neho uplatnit ten danovy bonus?Ono doteraz si to robil partner sam v tom rocnom zuctovani,tak preto neviem ako to chodi,a je tam potreba dolozit cestne vyhlasenie alebo rodne listy deti?

j.a.n.i
6. bře 2012

@kisasonka Jojo, tak hlavně že se podařilo, většinou s tím bývá problém.
Jojo, od června můžeš uplatnit bonus i na syna a já tedy nedokládala nic, prostě jsem tam dítko vyplnila a bylo to v pohodě, on se případně finančák ozve, že chce něco doložit. Nebo tam můžeš dát partnerovo čestné prohlášení, že on je neuplatňuje.

oldas18
2. dub 2015

Dobry dne chtel bych se zeptat jsem zanati mam 2 deti delal jsem 6 mesicu v perarne a bral jsem 17000kc nevite kolik dostau vedouci my rikal ze za manzelku dostanu 25000kc zdaneni manzelu + 2 deti a ja muze te my nekdo ric kilik bych moch dostat ale zamestnani us nejsem

oldas18
2. dub 2015

A jete jsem zapomel napsdat ze zamestnavatel se ptal jestli manzelka nepresahla 68 tisic a pocitalose to a nepresahla

j.a.n.i
2. dub 2015

@oldas18 Píšeš málo informací, těch 17000 je hrubého? Uplatňoval si ty děti přímo ve výplatě těch 6 měsíců?

oldas18
2. dub 2015

čisteho 17000kc a oplatnoval jsem oba dva celich 6 mesicu

oldas18
2. dub 2015

a za manzelku pri piral zamastnavatel ze dostanu 25 tisic ze manzelka nemala vic nez 68 tisic tak bych to mel dostat ale nevim tak se ptam kolik by my tak mohlo prijit dekuji jahelka