Co se počítá do daní? Jak se počítá sleva?

tygrous
11. bře 2010

Potřebovala bych poradit k vyplnění přiznání k dani z příjmu:
Loni jsem pracovala do července a pak jsem 10.8.nastoupila na neschopenku a 27.10.na mateřskou. Počítám si slevu na dani na poplatníka celých 24840,- nebo jen částečně dle odpracovaných měsíců 7x2070,-???
A nemocenská a mateřská se do daní nepočítá, že ne?
Díky.

martans
4. bře 2011

@j.a.n.i díky moc za odpověď.

aleachim
8. bře 2011

@vojtisek2007 , @j.a.n.i

holky, mám prosbu, neboť jsem se do toho nějak zamotala a nevím, zda se těšit či nikoliv. Manžel je zaměstnaný, ale daň. přiznání si píše sám, protože má vícero příjmů (to však není podstatné). Vyšlo nám, že za rok 2010 má na dani přeplatek cca 30tis. (dělají to zejména úroky na hypotéku + vyživovaná manželka 😉 ), což jsem si ověřila i na daňové kalkulačce. Dosud jsem byla přesvědčená, že FÚ je povinen teno přeplatek na dani vrátit, pokud si o něj zažádám (kolonka v daň přiznání), ale včera jsem četla na idnes.cz, že tomu tak není, že by nám měli v postatě vrátit jen ty úroky z hypo.
V tom případě by pak nemělo vůbec smysl uplatňovat vyživovanou manželku, protože zaměstnanec má zálohy na daň + - v takové výši, aby to odpovídalo skutečné dani. Takže mi odůvodnění, které jsem včera četla vůbec nedává smysl, ale jsem z toho už tak zpitomnělá, že fakt nevím.
Díky za radu.

j.a.n.i
8. bře 2011

@aleachim A kde si to četla, máš odkaz? Já to nemůžu najít, ale bude to nějaká pitomost...

vojtisek2007
8. bře 2011

@aleachim to je nějaká pitomost - Fú vrací to co vyjde k vrácení....zda to udělali uplatněné úroky, odpočet na manželku nebo dańové bonusy na děti v tom nehraje roli - nevrátí pouze v případě, že je u Fú dluh.....vím to sama za sebe, taky si uplatńujeme hypo,vyživovanou manželku,děti....a vrátí to co vyjde, už třetí rok....a manželkuu uplatnujeme už nějakých 10 let....

aleachim
8. bře 2011

@j.a.n.i tak nevím, myslím, že jsem to četla na idnes, ale teď to najít už nemůžu, tak nevím, jestli to nebylo někde jinde. Za den projdu spoustu zpráv. Taky se mi to nezdá.

aleachim
8. bře 2011

@vojtisek2007 díky, tak to jsi mě uklidnila. Já zase začala plašit. Poslední dobou mě tenhle stát pěkně s...... , a to jsem četla tohle + návrhy NERVu a bylo mi do pláče, protože mám pocit ( a asi to není pocit, ale fakt), že střední a vyšší třídu oškubou v zájmu toho, aby se nemuseli omezovat penězovody a s tím související výlety do Dubaje.

copa
9. bře 2011

holky mám dotaz na slevu na manželku, manžel už v práci daňové přiznání podepsal, dneska jsem se ho ptala a prý ta účetní není blbá a slevu na manželku tam určitě dala 😉 ale mě není jasné, odkud zjistí, odkdy jsem na mateřské, reps. pobírám rodičák a že jsme manželé? neměl manžel něco v práci dokládat, třeba že jsem na mateřské teprve od března? věřím, že jejich účetní není blbá, ale asi není vševědoucí, aby tohle tušila? nebo si to FÚ pak někde zjišťuje?
nerada bych přišla od 20tis.

vojtisek2007
9. bře 2011

@copa účetní si to nemá kde zjistit 🙂 teda pokud není vševědoucí - jak jsi napsala - měla by mít u jeho vyúčtování založeno od tebe čestné prohlášení - že za rok 2010 jsi neměla příjmy (mateřská+plat+vyplacená dovolená+neschopenka) vyšší než 68.000, pak tě může zahrnout do vyúčtování - manžel k vyúčtování podepisuje takovej růžovej papír - tam to podepisu vlastně on taky, že jsi neměla těch 68.000....Fú si to nikde nedohledává...ale kdyby potom šla kontrola na zaměstnavatele a chtěli si to dohledat - tak si to samozřejmě dohledají - nebo vy by jste to museli doložit a kdyby jste to čerpali neoprávněně, tak by jste to museli vrátit....

j.a.n.i
19. bře 2011

@aleachim Tak už jsem našla ten článek na iDnes ohledně toho vracení daní. A bylo tam psáno, že finanční úřady nemusí uznat pozdější uplatnění nároku, tj. když třeba při daňovém přiznání zapomeneš uplatnit slevu na dítě a přijdeš na to po půl roce a podávala bys dodatečné DP. Že pro podání DP musí nastat "nové skutečnosti" což je otázkou, jestli to, že je člověk pako a vyplní blbě DP je nová skutečnost - tedy to, že na to přišel asi nová skutečnost bude, ale nevím zda pro FÚ. Ale klasických DP podaných v termínu se to nijak netýká 🙂

vojtisek2007
19. bře 2011

@j.a.n.i proto se podává opravné dańové a ne dodatečné....ne ?, u toho to opravdu uznat nemusejí, jsme to zrovna řešili včera v práci, sice v souvislosti s DPH,ale v podstatě šlo o to samý....jestli opravné nebo dodatečné... 😠 😎 😀

ssarka
19. bře 2011

Holky,můžete mi poradit jsem na mateřské mám 9 měsíční dítě a přítel dělá,ale na černo ani na pracáku není vedený?Mám nárok na nějaké vrácení daní?

vojtisek2007
19. bře 2011

@ssarka no vzhledem k tomu, že jsi asi celý rok 2010 byla na mateřské (rodičáku) , tak jsi neměla žádný zdanitelných příjem, ani jsi neodváděla žádné daně, tudíž na nějaké vracení daní nemáš nárok. Pokud bys v roce 2010 měla nějaký zdanitelný příjem, měla by sis v práci podepsat prohlášení poplatníka a oni by ti udělali vyúčtování daní.🙂

ssarka
19. bře 2011

@vojtisek2007 No ale když jsem loni byla necelých 5 měsíců na nemocenské tak taky nic?

vojtisek2007
19. bře 2011

@ssarka to taky nic ☹

ssarka
19. bře 2011

Jakto?Předtím jsem měla taky nemocenskou a daně mi vrátily?

vojtisek2007
19. bře 2011

@ssarka no tak tos musela mít ten rok nějaký zdanitelný přříjem, pak ano

ssarka
19. bře 2011

Jakože bych byla v práci v to roku?

aleachim
19. bře 2011

@ssarka přesně tak, aby ti mohli vrátit nějaké daně, tak musíš nějaké platit. Jestli jsi byla na nemocenské, tak jsi daně neplatila a když jsi byla na mateřské, tak jsi taky žádné neplatila, proto ti nic vracet nemohou.

j.a.n.i
20. bře 2011

@vojtisek2007 Jojo, máš pravdu opravné, nějak jsem u toho nemyslela 😉

j.a.n.i
20. bře 2011

@vojtisek2007 Ne, tak jsem to psala dobře - mluvilo se o dodatečném. Protože opravné se podává, pokud zjistíš chybu do řádného termínu odevzdání DP, tj. do konce března a to pak jako kdyby to špatné neexistovalo. Dodatečné se podává, pokud blbost zjistíš až po termínu.

ssarka
20. bře 2011

@aleachim Ale vraceli mi dovolenou a ta se daní.

aleachim
21. bře 2011

@ssarka, pokud ti byla proplacena dovolená a z ní odvedeny zálohy na daň, může pro být výhodné daňové přiznání podat. V přiznání si uplatníš slevu na dani na poplatníka a část odvedených záloh (popř. celou částku) můžeš dostat zpět.

florentina
29. bře 2011

Přeji hezký den,
chtěla bych si ověřit, zda můj názro je správný. Pokud někdo ví, prosím potvrďte mi, či vyvraťte....moc děkuji!

kamarád byl 1-6/2010 na pracáku a 7-12/2010 OSVČ-příjmy 135tis., ale základ daně pouze 27tis. Chtěl by si uplatnit slevu a bonus na dítě. Podle mne si může uplatnit dítě za celý rok, i když pracoval jen polovinu roku. A na bonus podle mě nárok má, protože příjmy jsou vyšší než 6-ti násobek min. mzdy (tedy 48tis.). Souhlasíte se mnou? (on mi moc nevěří, že si může uplatnit dítě za celých 12 a dál řešíme jestli ta podmínka 6ti násobku min. mzdy je opravdu ten příjem, či Základ daně)

j.a.n.i
29. bře 2011

@florentina Uplatnit odpočet na dítě si může určitě za celý rok. S tím, co se myslí příjmem neporadím, z logiky věci by se mělo jednat o základ daně, ale řekněme si to upřímně, zákony nejsou logické... nicméně bych tam bonus uplatnila, nestane se nic horšího, než že na FÚ řeknou, že nárok nemá a prostě mu ho nevyplatí.

florentina
29. bře 2011

@j.a.n.i děkuji za odpověď. ten příjem jsem ještě zjišťovala a vypadá to, podle toho znění zákona, že jde opravdu o příjem, nikoli ZD.

jana85
17. únor 2012

Prosím, chtěla sem se zeptat jestli se nekam do danoveho přiznáni zapisuje to, když byl manžel v jednom roce zaměstnán, pak na pracovním uřade a pak zas zaměstnán. Tak ten příjem z toho pracáku jestli se tam někam zapisuje. Předem moc dekuji za odpoved.

j.a.n.i
17. únor 2012

@jana85 Neuvádí se to, podpora není zdanitelný příjem.

jana85
17. únor 2012

Moc děkuji za odpoved. A jeste sem se chtěla zeptat jestli se dá podat přiznáni za rok 2010 když nebylo podane. Děkuji.

j.a.n.i
18. únor 2012

@jana85 Ano, dá, jen musíš mít ov všech zaměstnavatelů to potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2010.

benjik
20. únor 2012

Ahoj holky,můžete mi poradit? Na netu mi totiž pokaždé vyjde něco jiného. Muž byl od ledna do části dubna zaměstnán, uplatnoval slevu na dítě, pak byl kvůli zdraví dal výpověd a po zbytek roku byl na úp nebo měl dohodu o provedení práce,kterou měl daněnou srážkovou daní,tudíž se do dan. přiznání neuvádí. Můžete mi poradit jak to bude se slevou na dítě? Někde mi to uvádí doplatek někde zas přeplatek. Příjem za rok 2011 byl 31028,-, pojistné 10549, základ daně tedy 41577( z toho vyplývá,že na vrácení bonusu za dítě za celý rok nárok nemá), vyplacený dan. bonus 2156,-, záloha na dani 0,-, jak to mám udlěat u toho danového bonusu na dítě? . u některých formulářů vychází,že by mu měli vrátit za celý rok,což je ale kvůli nízkému příjmu nesmysl,někde zas že jen pár stokorun a někde zas,že by celý obrdžený bonus měl naopak vracet.