Daň na dítě, které není přítelovo, počato v manželství

levandulkaaa
16. led 2012

Ahojky holky,
mám prosbičku..
Přítel se nedávno rozvedl, ale jeho bývalá manželka počala v době jejich manželství dítě se svým druhem a podle zákona je tedy otcem můj přítel.
Soud kvůli otcovství proběhne za pár týdnů, to je v pořádku, ale... Můj přítel je jediný kdo si může její dítě napsat do daní s tím, že až by mu přišli peníze od státu, tak by jí to poslal na účet. Příští rok už to bude v normálu, protože pravým otcem bude už ten pravý a ne můj přítel a může si ho ten pravý otec už napsat do daní. Ona nemůže, protože nebyla před početím zaměstnána.
A teď ta otázka 😉 : nebude mít můj přítel problém se státem, když si její dítě napíše do daní a při tom bude za pár týdnů popírat otcovství? Jako, že by měl třeba zpronevěření daní, okrádání státu apod.? Jinak podle jedné účetní si její dítě může napsat do daní, protože ho ona počala v době jejich manželství, ale zas nevíme to, zda by měl z toho pak problém.
Máte s tím nějaká zkušenost nebo víte něco o tom?
Děkujeme moc předem za Vaše odpovědi

lenka5731
16. led 2012

myslím, že by mohl pobírat daňový bonus na dítě až do doby, než bude pravomocný rozsudek o popření otcovství - za předpokladu, že mají s dítětem společnou domácnost, to je nedílná podmínka.

předpokládám, že tu společnou domácnost nesplňují, netuším, nakolik se to může v praxi prověřovat. je otázka, nakolik vám těch pár tisíc stojí za případné problémy. 😕

lenka5731
16. led 2012

ale přijde mi neetické, aby o to žádal..

levandulkaaa
autor
16. led 2012

@lenka5731: oni právě nežijí ve společné domácnosti(je to napsáno i v rozvodových papírech). Přítel právě žije se mnou přes rok a máme spolu dcerku a ona žije se svým přítelem s kterým má to dítě, které by si napsal do daní, aby ty peníze nepropadli státu a mohl jí to poslat, když si to nemůže ona napsat a ani ten pravý otec (bude až po soudu)..
Narodilo se jí v červnu, rozvedeni byli až v říjnu(protože mají jedno společné dítě-to je vyřešeno) a teď koncem ledna jdou k soudu kvůli otcovství.

lenka5731
16. led 2012

@levandulkaaa to předpokládám, že nežijí ve společný domácnosti, proto ti píšu co píšu 🙂 společné bydlení je podmínka toho, aby o to mohl požádat.

já bych se na to být vámi vykašlala - tím spíš když i v rozvodových papírech je uvedeno, že spolu nežijí. je to prostě daň za narození dítěte "v nevhodnou dobu".

p.s. taky jsem 12 měsíců neměla kdysi na koho napsat daňový bonus, takže to "propadlo" státu. ale jsem laik, takže ti někdo třeba poradí jinak.

levandulkaaa
autor
16. led 2012

@lenka5731: děkuji moc za tvou odpověď, bude to tak jak to píšeš 🙂
Přesně takhle jsem si to myslela, děkuji moc 😉

lenka5731
16. led 2012

@levandulkaaa a i kdyby spolu ve společné domácnosti žili, tak by mohl žádat jen za měsíce červen až říjen, protože pak se rozvedli a on neměl dítě svěřené do péče.

levandulkaaa
autor
16. led 2012

@lenka5731: super, děkuji moc..jsi zlatá 😎

marecek4
16. led 2012

@levandulkaaa společná domácnost je splněná jen samotným trvalým pobytem přítele,pokud ho má zrušený,je tato otázka bezpředmětná,a rozvod a svěření do péče na to nemá vliv-jen ten trvalý pobyt,i když ani ten asi ne-náš taťka měl ještě trvalý pobyt na Slovensku a korunky mu vyplatili,i přechodný měl oficiálně u našich,ale je majitelem domečku,kde jsme hlášení my ostatní-a pokud by si o korunky zažádal,je otázkou,jestli by po něm ty peníze po určení otcovství nechtěli zpátky,já osobně bych do tohoto nešla,navíc to není zas taková suma,která by stála za problémy

lenka5731
16. led 2012

@marecek4 trvalý pobyt podle mě nemusí být podmínka, to se pak podle mě řeší čestným prohlášením, že spolu žijí a hospodaří blabla, tak to má spousta dvojitc, že má trvalé bydliště každý jinde. ale máš pravdu, že kdyby ho stejné měli, už by po nich nikdo nechtěl nic prokazovat (pokud by oni sami jinde nezmiňovali opak).

rozvod a svěření do péče na to má vliv rozhodně - moji kolegové, co se rozvedli a dítě měla svěřené ex-manželka museli okamžitě naklusat do účtárny a daňový bonus na dítě si zrušit k měsíci kdy rozsudek o rozvodu/dvěření do péče nabyl právní moci.

marecek4
16. led 2012

@lenka5731 nevím,ale mám za to že ano-alespoň ještě vloni to bylo v těch daňových papírech jako jedna z podmínek pro vyplacení,a prohlášení jsem k tomu žádné nepsali
a s tím rozvodem nevím,protože jsem děcka měla psané na sebe vždycky BM byl věčně na nule a to mu prý nevyplatí

lenka5731
16. led 2012

@marecek4 kamosky manzel ma trvale bydliste jinde nez ona a deti a ten danovy bonus pobira on uz nekolik let.

j.a.n.i
16. led 2012

Není rozhodující trvalé bydliště, ale skutečné. A to nesplňuje, takže já bych do toho nešla.

weri1
16. led 2012

já bych to nedělala proč?

zuzka820
10. lis 2012

Ahoj.Měla bych dotaz ohledně daňového zvýhodnění na dceru.žiji s přítelem, ale dcera není jeho.Může uplatnit na dceru slevu na dani??Každý nám říká něco jiného, tak poprosím o radu Vás.Děkuji Z.

j.a.n.i
10. lis 2012

@zuzka820 Ne, nemůže. Mohl by pouze v případě, že byste byli manželé.

dripik
11. lis 2012

@zuzka820 Taky žiju s přítelem, mám dceru s prvního manželství, slevu na dani nyní pobírám já...čekáme spolu mimčo kde automaticky slevu budu uplatnovat přítel...na první dceru by ji mohl uplatnovat taky, ale jen v případě, že bychom se vzali, jinak ne...

zuzka820
11. lis 2012

@dripik Já si to myslela, ale na jednom deníku psala paní, že to pobírá a nejsou manželé.že si mám dojít na fin.úřad a tam mi poradí.Prý se to účetním nechce vyřizovat, což se mi taky nezdá.

dripik
11. lis 2012

@zuzka820 To je divný, já mám skvělou účetní a mě řekla tohle, pochybuju, že by se jí nechtělo neco vyplnovat a přítel to pak nemohl pobírat, ale jak říkám, na dceru to uplatnuju ja tedka, po svatbe bude on...

j.a.n.i
11. lis 2012

@zuzka820 Zákon hovoří jasně... je možné že daná účetní od paní je pako a paní to uplatňuje neoprávněně...

(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je...

zuzka820
11. lis 2012

@j.a.n.i Já si to myslela, jen jsem psala, co tam měla napsané.

marecek4
11. lis 2012

@levandulkaaa pobírat bonus teoreticky může,prakticky bych do toho nešla,protože stát ty peníze po něm může chtít zpátky a nádavkem může mít na krku ještě podvod-protože je vše už u soudu,osobně by jsem do toho nešla a radši ty peníze oželela

micka1
6. únor 2014

mataharyy
6. únor 2014

@levandulkaaa Museli by mít společnou domácnost (on s dítětem) a pokud už někde v papírech je že jí nemají, tak si nemyslím že by to za ten případný malér stálo 😅 U nás vládla střídavá péče a přesto že dlouho jsme žili v jednom baráku, tak si táta mohl odečítat jen půlku... 😎

@zuzka820 tam leda že tvé dítě adoptuje, nebo se vezmete, jináč to podle zákona nejde. Pokud to tak někdo má, tak se mu může stát, že to bude vracet a státu mu tam napočítá ještě nějaké úroky 😀