Daně za rok 2017, musí je udělat zaměstnavatel?

martinagedzitka
6. led 2018

Ahojky
Dokázal by mi prosím někdo poradit jak mám postupovat? Celý rok 2017 jsem byla zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele. Zhruba v říjnu 2017 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu nevolnosti v těhotenství. Dne 31.12.2017 mi skončil pracovní poměr, který jsem měla na dobu určitou. Stále pobírám nemocenskou a to do doby, než nastoupím na mateřskou - zhruba únor-březen 2018.
Zajímalo by mě, jestli mi teď už bývalý zaměstnavatel musí udělat daně a jestli je bude dělat automaticky? Pokud o to musím požádat, tak žádám mzdovou účetní a to jako jak? Tím že jí jen zavolám, nebo jí budu muset požádat nějakým formulářem? A do budoucna by mě zajímalo, jak budu postupovat v roce 2019? Předem moc děkuji za rady.

jr1985
6. led 2018

Většina účetních ti daně udělá, zavolala bych a domluvila se s ní... Příští rok daně za rok 2018 řešit nebudeš muset, pokud nebudeš pracovat...

martinagedzitka
autor
6. led 2018

@jr1985 díky. Pracovat nebudu, takže to chápu dobře, že za dobu kdy v roce 2018 marodím a pak budu na mateřské a pak na rodičovské, tak daně nemusím řešit ☺. V pondělí tedy zavolám mzdové účetní.

jr1985
7. led 2018

Přesně tak, případně pokud máš manžela a tvůj příjem z nemocenské a mateřské bez RP bude méně než 68tis. za rok tak si tě může z daní odepsat manžel.

eviicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eviicka
7. led 2018

@martinagedzitka nejlepší je zavolat a domluvit se. Kdyby to nedopadlo (jestli to jejich povinnost nevím), hodně zaměstnanců si dělá daně i samo, není to tak obtížné, jak se na první pohled zdá)

banitram
8. led 2018

musíte se za účetní dostavit do 15.2.2018 a podepsat daňové prohlášení (růžový papír) ze zadní strany, že žádáte o provedení RZ. Pokud v termínu požádáte, je její povinností vám roční zúčtování provést.

lenicka2323
28. led 2018

Krasny vecer vsem, potrebovala bych poradit ohledne dani? Byla jsem cely rok zamestnana a pote sla na nemocenskou na ktere jsem i nyni za chvili se budou podepisovat dane a ja furt nevim zda dat ze slevu na danich uplatnuji ci ne aby mi byl preplatek zase vracen? Jeden rok pomohla ucetni a dobirala jsem a dalsi rok nas provozni a to uz jsem nedobirala kazdy rekl ze mame vybrat neco jineho a ja si nepamatuji to co bylo dobre. Budu rada za rady.

banitram
29. led 2018

@lenicka2323 Dobrý den, ač mzdová účetní, vůbec nerozumím, na co se ptáte. Jakou slevu na daních ? Co si máte vybírat ? Myslíte slevu na poplatníka nebo na dítě nebo máte nárok na jiný typ daňové slevy ? Přeplatek na dani závisí hlavně na tom, kolik jste odvedla na daních za celý rok. Obecně - pokud nemáte povinnost podat daňové přiznání na FÚ, můžete nejpozději do 15.2. požádat (písemně - podpisem na konci toho růžového dvojlistu) vaši mzdovou účetní o provedení ročního zúčtování a také doložit doklady k daňovým odpočtům a slevám, pokud nějaké máte (hypotéka, pojištění, dárcovství, penzijní připojištění apod.)

lenicka2323
29. led 2018

@banitram abych rekla pravdu tak se v tom vubec nevyznam dva roky zpet mi vracela socialni sprava preplatek na danich a minuly rok jsem to mela jinak vyplnene a tim padem jsem pey ztratila narok na vratku.

banitram
29. led 2018

@lenicka2323 opravdu vám takto nedokážu poradit, protože z vašeho popisu není zřejmé, o co jste kde požádala - dávala jste daňové přiznání na FÚ nebo roční zúčtování u zaměstnavatele ? Sociální správou myslíte asi Okresní správu sociálního zabezpečení, ale ať už vám od nich přišlo cokoliv, rozhodně to nemohla být vratka daně. Vrácenou daň můžete dostat pouze dvě způsoby - Buď přímo ve mzdě od zaměstnavatele při ročním zúčtování nebo od finančního úřadu, pokud jste si sama podávala daňové přiznání. A nevím o žádné situaci, kdyby někdo ztratil nárok na vrácení daně - buď jste přeplatek na dani měla nebo ne. A požádat si můžete až 3 roky zpětně..... Abych vám mohla poradit, co dál, musela byste napsat přesně :
Žádáte o vrácení daně u zaměstnavatele nebo na FÚ ?
Máte u zaměstnavatele celoročně podepsané prohlášení poplatníka (růžový papír) ?
Měla jste více zaměstnavatelů v roce 2017 ?
Odečítáte něco z daní, třeba děti nebo ČID apod. ?

lenicka2323
29. led 2018

Jsem zamestnana uz tri roky u jednoho zamestnavatele prave a ruzove papiry podepsane mam. Klasicky jsem podepsala zacatkem unora papiry ktere jsem nesla na financak a pak cca c v dubnu mi byli vracene nejake penize z dani prave nic neodecitam.

banitram
29. led 2018

Ale vy ani nemusíte chodit na finančák. Pokud ze zadní strany růžového papíru podepíšete, že žádáte o provedení ročního zúčtování, tak je zaměstnavatel povinen vám vyhovět. Musíte to jen podepsat do 15.2.2018. Vaše účetní se chce evidentně zbavit této povinnosti a posílá všechny zaměstnance na FÚ... Ale pokud jste celý rok pracovala, nebyla ani dlouhodobě nemocná a nic z daní neodečítáte, tak se vám ani nic vracet nebude. Maximálně tak stovka...

lenicka2323
29. led 2018

To bude asi ono protoze jeden rok se mi vracely 3tis.dalsi rok nic a kolegyne co nic neodecitaji take dobiraly velice zajimavou castku.

banitram
29. led 2018

@lenicka2323 u každého je to individuální, protože někdo mohl být nemocný, někdo odečítá děti, někdo je v odborech, někdo dává krev, někdo byl chvíli nezaměstnaný nebo přišel z rodičáku .... i když se vám zdá, že máte stejné podmínky jako kolegyně, ve spoustě detailů se to může lišit a jen třeba bonus na dítě může udělat několika tisícovou vratku ....

lenicka2323
29. led 2018

@banitram u kolegyni prave neni ani dite nic bavily jsme se o tom a vratka byla pres 20tis.tak jsem zvedava jak to bude tenhle rok. Jelikoz jsem chvili na nemocenske.

banitram
29. led 2018

@lenicka2323 Jestli kolegyně pracovala celý rok v jedné práci, nemarodila a nemá slevy na děti ani nic jiného neodečítá, tak se jí 20.000 Kč mohlo vrátit jedině tak, že účetní udělala někde chybu. Jinak to není možné. Berte to tak, že stát vrací jen do výše odvedené daně za rok. A z toho vrací jen, pokud něco z daní odečítáte. Když nic neodečítá - nemá se jí co vracet... Pár dní na nemocence vám vratku na dani neudělá, to byste musela být nemocná alespoň tak dva měsíce - a to by se vám pak mohlo vrátit za každý měsíc, kdy jste neměla v práci výdělek, 2070 Kč měsíčně....

niky15
29. led 2018

@banitram Když pracuji celý rok a mám 2 děti kde je mám nahlášené tím pádem mám daňový bonusy ve výplatě, tak mě zájíma jestli mi něco budou vracet nebo to mám brát to, že mi chodí každý měsíc ty bonusy takže nedostanu nic. Díky

banitram
30. led 2018

@niky15 u vás už to bude srovnané v průběhu roku. Tam by vznikl přeplatek v případě, že by jste neměla část roku příjem - v podstatě dorovnání dětí i za měsíce, kdy jste je nemohla uplatnit.
A školkovné se vás netýká ? Tam jsou také slušné vratky

avestsikova
30. led 2018

@banitram Myslim, ze lenicka2323 nebyla uplatněna sleva na poplatníka . To by odpovídalo vratce, tomu ze pokazde davala neco jineho atd. Ale to je beztak jedno, když je na neschopence 😉

banitram
30. led 2018

@avestsikova máte pravdu, to je asi jediná možnost - měla HPP nebo DPČ, nepodepsala na začátku roku daňovku, měla zálohovou daň bez slev a ty se jí vyplatily až v daňovém přiznání 🙂 ... už z těch daní taky začínám blbnout :D

niky15
30. led 2018

@banitram Skolkovne vubec nemam ani nevim ze neco takoveho je. Skolkovne se tyka taky i skoly ?? Dcera chodi do 3 a malej ma teprv 20mesicu.

mlynkova85
30. led 2018

@niky15 skolkovne se vztahuje pouze na školku a nepočítají se obědy ale pouze to co platíte školce za to že tam dítě chodí někde to je 100kc někde 600kc záleží jak to má školka nastavené a nám to dávají ve školce automaticky ale je to záležitost teprve 2nebo 3 let takže pokud dcera chodí do 3 třídy tak se Vas to ještě nedotklo.

mishulka26
31. led 2020

Ahoj obnovuji diskusi za rok 2019 jsem nepracovala, protože jsem od října 2018 byla na rizikovém těhotenství. Takže jsem od ledna do května byla na nemocenské v květnu jsem nastoupila na mateřskou. V červenci mi skončil pracovní poměr a v prosinci jsem nastoupila na rodičák. Teď můj dotaz můžu po bývalém zaměstnavateli požadovat, aby mi udělal daně? Děkuji.

banitram
31. led 2020

@mishulka26 Můžete požádat o provedení RZ posledního zaměstnavatele o roce 2019, ale nemá to pro vás žádný význam. Podle popisu jste neměla žádné zdanitelné příjmy, žádnou daň jste za celý rok neodvedla, tak není co by se vám mohlo vrátit

mishulka26
Autor odpověď smazal
Zobraz
mishulka26
31. led 2020

@banitram ale podat se musí ne? i když mi nic nevrátí i když propláceli mi dovolenou a tu mi myslím zdanily, ale nevím jestli to má vliv

lenoulinkaa
31. led 2020

@mishulka26 při čerpání dovolené jsou příjmy, takže mohla být odvedena daň. Pozadej si zaměstnavatele o RZD do 17. 2. nebo si nech vyjet příjmy a podej si přiznání sama.

lenoulinkaa
1. únor 2020

@mishulka26 ještě jsem si uvědomila, proplacenych dnu pri konci pp asi moc nebylo. Nevycerpana dvolena z 2018 plus nevím jestli ti vznikl nárok na 7/12 nebo jen na 2/12 v roce 2019. Takže se mohlo stát, že jsi neodvedla žádnou daň, protože ji pokryla sleva na poplatníka. Zkusit to můžeš..

mishulka26
2. únor 2020

@lenoulinkaa Děkuji za radu zkusím to a uvidím